Gen. Hermaszewski znów w kosmosie! HTC Vive Cosmos – najnowszy system wirtualnej rzeczywistości oficjalnie zadebiutował w Polsce

18 października zadebiutował w Polsce najnowszy system wirtualnej rzeczywistości – HTC Vive Cosmos. Urządzenie zostało zaprezentowane przez wyjątkową osobę – pierwszego i jedynego Polaka, który poleciał w kosmos, gen. Mirosława Hermaszewskiego w bardzo wyjątkowym miejscu – w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej (WIML). To tam w 1976 roku rozpoczęła się polska przygoda z kosmosem. Tam ówczesny major Mirosław Hermaszewski wraz z innymi kandydatami przechodził pierwsze szkolenia i testy. Dlatego też właśnie w tym symbolicznym miejscu w 2019 roku swoją przygodę z Cosmosem postanowiła rozpocząć firma HTC.

Wirtualna rzeczywistość z HTC Vive Cosmos

HTC Vive Cosmos to najnowszy, najwyższej klasy, system rzeczywistości wirtualnej na komputery klasy PC. W urządzeniu zastosowano konstrukcję modułową, umożliwiającą zmianę jego funkcjonalności i z czasem zaoferowanie klientom nowych możliwości.

Vive Cosmos został zaprojektowany tak, aby z łatwością sprostać potrzebom klientów VR, zapewniając wszechstronność i najwyższą wydajność. Zupełnie nowy system śledzenia czyni konfigurację bardzo prostą, sprawiając, że korzystanie z VR staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Vive Cosmos posiada własny wewnętrzny, precyzyjny system pozycjonowania w przestrzeni, w postaci sześciu specjalnych kamer umieszczonych w przednim panelu obudowy. Zestaw ma łączną rozdzielczość 2880 x  1700 pikseli – o 88% więcej niż pierwsza generacja HTC Vive. Zupełnie nowe panele LCD zapewniają krystalicznie czysty obraz i zmniejszają odległość między pikselami, minimalizując efekt tzw. drzwi ekranowych.

Mirosław Hermaszewski

Przetestowane przez jedynego Polaka, który poleciał w kosmos

W trakcie premiery gen. Hermaszewski miał szansę osobiście przetestować działanie HTC Vive Cosmos, po raz pierwszy w życiu wychodząc w przestrzeń kosmiczną:

Co prawda poleciałem w kosmos, ale nigdy nie było mi dane wyjść w przestrzeń. Śniło mi się to potem wielokrotnie, że kiedy koledzy zajęci byli własnymi sprawami na stacji, ja na chwilę, bez skafandra, żeby tylko szybciej, wychodzę przez luk w otwartą przestrzeń i podziwiam to piękno… państwa urządzenie dało mi dziś tę możliwość. I wrażenia są niesamowite” – powiedział gen. Hermaszewski.

HTC Vive Cosmos

HTC Vive Cosmos: nowoczesna technologia, wygoda w użytkowaniu 

Unikatowa konstrukcja typu flip-up pozwala w szybki i wygodny sposób uchylać gogle do góry, by w razie potrzeby przeskoczyć między rzeczywistością a światem VR bez zdejmowania Vive Cosmos z głowy. Doskonała ergonomia, wentylacja i wygodna konstrukcja zestawu pozwalają cieszyć się rozgrywką w VR o wiele dłużej. Zintegrowane słuchawki nauszne zapewniają natomiast doskonały dźwięk stereo i pozwalają w pełni zanużyć się w wirtualnej rzeczywistości. Co więcej, Vive Cosmos współpracuje z akcesoriami poprzedniej generacji Vive, takimi jak: trackery i latarnie Vive. Zestaw Vive Cosmos to również całkowicie przeprojektowane kontrolery, oferujące doskonałe pozycjonowanie w przestrzeni i jeszcze większy komfort podczas długich sesji w świecie VR.

Vive Cosmos oferuje bogate spektrum aplikacji i treści VR dzięki subskrypcji Viveport Infinity, które zapewnia nieograniczony dostęp do setek najwyżej ocenianych aplikacji VR, gier i filmów, oraz programów telewizyjnych. Wraz z premierą Vive Cosmos, w ramach Viveport Infinity pojawiły się także nowe tytuły, takie jak Doctor Who: The Edge of Time, Eleven Eleven, Battlewake, Gloomy Eyes, Swords of Gargantua i MLB Home Run Derby.

Vive Cosmos jako pierwszy wykorzystuje system Vive Reality. Jest to całkowicie nowa filozofia projektowania wirtualnej rzeczywistości, dzięki której VR nie polega tylko na uruchomieniu aplikacji, a bardziej przypomina podróż między wirtualnymi światami.

Najnowocześniejszy system VR HTC Vive Cosmos jest już dostępny w sprzedaży w x-kom