Historia serii Call of Duty, część 2.: Modern Warfare i powrót do… teraźniejszości

Znudzeni II wojną światową gracze domagali się jakiegoś powiewu świeżości w kolejnych odsłonach Call of Duty. Twórcy wysłuchali ich sugestii i kolejna część poważnie zatrzęsła ziemią w świecie FPS-ów. Modern Warfare było czymś zupełnie nowym i spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem. Poznajcie drugą część historii Call of Duty, a w niej o trylogii Modern Warfare, pierwszej części Black Ops oraz World at War.

Call of Duty 4: Modern Warfare

Przerywamy II wojnę światową

Kto spodziewał się, że COD4 opowie kolejną historię z lat 1939-1945, musiał się zdziwić, kiedy twórcy zdecydowali osadzeniu czasu akcji w 2011 roku. Po raz pierwszy zrezygnowano z pokazania II wojny światowej i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Gra otrzymała bardzo wysokie oceny i została tytułem, który sprzedawał się najlepiej w 2007 roku. Na szczególne uznanie zasłużyła fabuła, a także tryb wieloosobowy, który dawał sporo funu początkującym graczom, jak i weteranom FPS-ów.

Modern Warfare zostało wydane na PC, PS3 i Xbox 360. Za produkcję odpowiadało Infinity Ward, które stworzyło dwie pierwsze części CoD. Gra powstawała niemal dwa lata, a twórcy brali nawet udział w prawdziwych ćwiczeniach bojowych, by odwzorować wymianę ognia.

Trudno zliczyć, jaką ilość nagród otrzymało Modern Warfare, ale najważniejszymi z nich były: Gra Roku 2007 (PS3), Najlepsza fabuła i bohater roku (BAFTA) czy Gra roku według publiczności (BAFTA). Nie zabrakło również nagród dla najlepszego udźwiękowienia, najlepszej gry militarnej i gry akcji roku pod banderą innych organizacji gamingowych. Na platformie Steam oceny gry do dziś są „przytłaczająco pozytywne”.

W 2016 roku Modern Warfare doczekało się remastera na PC, PS4 i Xbox. Odświeżona wersja otrzymała, a jakże, nagrodę Best Remaster z ramienia IGN.

Call of Duty 4 Modern Warfare

Walka z terroryzmem

W Modern Warfare gracz obejmuje kontrolę nad sześcioma postaciami. Głównym bohaterem jest sierżant John „Soap” MacTavish, rekrut SAS, a także w nieco mniejszym stopniu Paul Jackson, sierżant Marine Corps. Poza tym w kilku misjach gracz wciela się w postacie, które występują w grze również jako bohaterowie niezależni i mają ogromny wpływ na wydarzenia. Twórcy poszli więc w kierunku urozmaicenia rozgrywki przez dodanie większej ilości grywalnych bohaterów w stosunku do poprzednich części. Trzeba przyznać, że zabieg ten świetnie wpisał się w przedstawioną fabułę.

Gra ukazuje fikcyjny konflikt, jaki miał miejsce w 2011 roku na Bliskim Wschodzie i w Europie Wschodniej. Brytyjskie oraz amerykańskie siły specjalne próbują powstrzymać rosyjski ultranacjonalistyczny ruch oporu przed doprowadzeniem do wojny domowej w Rosji. Celem nacjonalistów jest odbudowa Związku Radzieckiego. Współpracują oni z separatystami z bliskowschodniego kraju, odpowiedzialnymi za liczne zamachy terrorystyczne i organizację przewrotu. Fabułę ubarwiają liczne retrospekcje, które przybliżają graczowi genezę konfliktu.

Call of Duty: World at War (2008)

II wojna światowa w nowym wydaniu?

Mimo powrotu do scenerii II wojny światowej, która to nieco znudziła się graczom, World at War otrzymało w większości pozytywne recenzje. Już we wcześniejszych odsłonach pojawiły się głosy o nadmiernej brutalności gry. Nie zabrakło ich tym razem, a szczególny niesmak pozostał przez pokazanie scen egzekucji i tortur. Z drugiej strony, czy nie taka właśnie jest wojna?

World at War sprzedało się w ponad liczbie ponad 11 milionów egzemplarzy. Gra pod względem sprzedaży plasowała się w czołówkach rankingów, a ustępowała najczęściej jedynie legendarnym już GTA IV i GTA SA. Wydana została na PC, PS3, Xbox 360 czy Nintendo DS. Na PS2 ukazała się jako World at War: Final Fronts, a w wersji na iPhony i iPada pod nazwą Word at War: Zombies. Jest to adaptacja trybu, który ukazał się już we wcześniejszych częściach CoD.

Gra oparta została na nieco zmodyfikowanym silniku, wykorzystanym w Modern Warfare. Poprawiona została fizyka, efektownie wygląda rozprzestrzenianie się ognia, dodano rozczłonkowanie postaci (brutalność level hard) czy otoczenie, które jest jeszcze bardziej podatne na zniszczenia. W grze zastosowano także nowe technologie dźwiękowe, jak między innymi przytłumienie dźwięku w zależności od obiektów, przez które ten dźwięk przepływa. Rozmach produkcji potwierdza fakt, że głosów w grze użyczyli Gary Oldman czy Kiefer Sutherland.

Call of Duty World at War
źródło: planetagracza.pl

Nowe i stare lokacje

World at War pokazuje działania wojenne z lat 1942-1945. Największą liczbę misji gracz wykonuje jako szeregowy C. Miller, żołnierz amerykańskiej piechoty, z którego perspektywy przychodzi zmierzyć się z Japończykami. Kolejną postacią jest podoficer Locke, który jest operatorem broni pokładowej na łodzi latającej Catalina. Gracz wciela się również w żołnierza Armii Czerwonej, Dmitrija Petrenkę.

Z perspektywy radzieckiego żołnierza gracz bierze udział w walce na froncie wschodnim. Nie brakuje pojawiającego się już wcześniej Berlina i walki o Reichstag, a także zimowych, rosyjskich scenerii. Zdecydowanie ciekawiej wypada kampania amerykańska, która po raz pierwszy przenosi gracza na Pacyfik. Pokazane są trudy walki na oceanie, a także na tropikalnych wyspach Azji Południowo-Wschodniej. Nie zabrakło bezpośredniego nawiązania do takich wydarzeń jak Rajd na Makin czy Bitwa o Okinawę.

Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009)

Kontynuacja dzieła

Niewątpliwie sukces pierwszej części Modern Warfare przyczynił się do kontynuacji serii. W 2009 roku Activision wydało dwójkę. Odbiór gry był w większości pozytywny. Chwalono dopracowanie MW2 od strony technicznej, nieustanną akcję czy udźwiękowienie, przy którym pracowali między innymi Hans Zimmer czy 50 Cent (choć dziwnie zestawiać mi ich obok siebie). Rozgrywkę urozmaicono trybem kooperacji, w którym udział mogły wziąć dwie osoby i współpracując ze sobą przechodzić niezależne misje.

Nie obyło się bez krytyki, a ta szczególnie była skierowana w stronę fabuły. Recenzenci twierdzili, że scenariusz zawiera luki, a niektóre sceny zniechęcają do dalszej rozgrywki. Kontrowersje wywołała przede wszystkim słynna misja na rosyjskim lotnisku, podczas której gracz dokonuje masakry. MW2 w kilku krajach zostało nawet ocenzurowane. Dla kontrastu inni twierdzili, że jest to przełom w grach komputerowych i odnosząc się do cenzury, gry powinny być traktowane jak filmy.

Aby tradycji stało się za dość, Modern Warfare 2 otrzymało kilka nagród dla najlepszej gry roku 2009, między innymi od GameSpy, Metacritic oraz BAFTA. Gra pobiła rekord sprzedaży w Wielkiej Brytanii, a łącznie na całym świecie sprzedała się w ponad 20 milionach egzemplarzy.

Po premierze MW2 i jego sukcesie pracownicy studia Infinity Ward popadli w konflikt z wydawcą – Activision. Dotyczył oczywiście pieniędzy i zakończył się częściowym rozpadem studia.

Call of Duty Modern Warfare 2

Konfliktu ciąg dalszy

Fabuła Modern Warfare 2 jest kontynuacją historii opowiedzianej w pierwszej części. Pokazuje rozwój konfliktu pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, który blisko jest już wojny światowej. Akcja rozgrywa się między innymi w Afganistanie, Waszyngtonie, Rio de Janeiro czy nawet na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Głównym bohaterem, w którego wciela się gracz, jest sierżant Gary „Roach” Sanderson, członek elitarnej jednostki antyterrorystycznej Task Force 141. Nie zabrakło również postaci znanych z jedynki – jako bohaterowie niezależni pojawiają się John „Soap” MacTavish czy kapitan John Price.

Call of Duty: Black Ops (2010)

Czas na zimną wojnę

Za produkcję siódmej odsłony serii Call of Duty odpowiadało studio Treyarch. Tym razem fabuła osadzona została w czasach zimnej wojny, co w CoD pojawiło się po raz pierwszy. Black Ops przyjęte zostało bardzo pozytywnie, choć nie wywołało aż takiego boom jak Modern Warfare. Głosu użyczyli między innymi Gary Oldman, Ed Harris czy Sam Worthington.

Czy pojawiła się krytyka? Oczywiście, nie po raz pierwszy CoD oberwało się za dużą brutalność, a Japończycy grę nawet ocenzurowali. A szkoda, bo dużo stracili. Zdecydowana większość recenzentów oceniło Black Ops bardzo dobrze, ze szczególnym wskazaniem na emocjonującą rozgrywkę i ciekawą fabułę. Pozytywnie odebrane zostały również tryby kooperacji (tym razem czteroosobowy), multiplayer, a także Zombie, który pojawił się już w World at War. W 2011 roku ukazało się kilka dodatków, które dodają kolejne mapy do trybu wieloosobowego.

Black Ops w ciągu doby od premiery sprzedało się w ponad 5 milionach egzemplarzy. Wydane zostało na PC, PS3, Xbox 360, Wii i Nintendo DS.

Call of Duty Black Ops

Do łagru z nim!

Historia opowiedziana jest oczami kapitana Alexa Masona. Jej początek ma miejsce w 1961 roku, kiedy podczas inwazji w Zatoce Świń Mason dostaje rozkaz zlikwidowania Fidela Castro. Plan zabicia kubańskiego dyktatora jednak się nie powodzi i główny bohater zostaje schwytany. Dzięki przyjaźni kubańsko-rosyjskiej, Mason zostaje przekazany generałowi Dragowiczowi i zesłany do łagru. Kolejne wątki przedstawiane są w formie przesłuchania Alexa, który poddany torturom opowiada ostatnie lata swojego życia.

Podobnie jak w poprzednich tytułach serii CoD gracz podróżuje po całym świecie, w tym do Wietnamu, Hongkongu, Laosu czy USA. W Black Ops pojawiają się też autentyczne postacie, jak wspomniany wcześniej Fidel Castro, a także były prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy. Bardzo ważnym bohaterem jest znany z World at War Wiktor Reznow, który współpracuje z Masonem.

Call of Duty: Modern Warfare 3 (2011)

Zwieńczenie trylogii

Wspólnymi siłami Sledgehammer Games oraz Infinity Ward wyprodukowały ostatnią część serii Modern Warfare. Odbiór był pozytywny, choć przeplatany opiniami o monotonności wykonywanych zadań. Zarzucano, że wiele misji ma podobny scenariusz do tych z poprzednich części. Niezbyt pochlebnie mówiono także o silniku gry, który był już przestarzały i nie oferował nowości pod względem technicznym.

Zróżnicowane opinie pojawiły się też pod adresem trybu wieloosobowego. Jedni recenzenci twierdzili, że nic się w nim nie zmieniło, inni, że niektóre modyfikacje wyszły na plus. Nie wiadomo komu wierzyć, najlepiej zagrać. Ja twierdzę, że warto i nie podzielam tych negatywnych opinii! Pozytywnie odebrano natomiast tryb kooperacji, który gracze uznali za bardzo widowiskowy.

Modern Warfare 3 ustanowiło rekord pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy w ciągu doby od momentu wydania. Przez ten czas gra rozeszła się w ponad 6 milionach egzemplarzy. Uruchomiony został nawet serwis społecznościowy Call of Duty Elite, który skupia w sobie graczy i zawiera ich statystyki w MW3 oraz Black Ops.

Modern Warfare 3 otrzymało nagrodę dla najlepszego shootera 2011 roku od Spike TV. Pojawiło się na PC, PS3, Xbox 360 oraz Wii.

Call of Duty Modern Warfare 3

Koniec ciekawej historii

Fabuła, choć jest kontynuacją, została odebrana o wiele lepiej niż w MW2 i uznana za bardziej zwięzłą. Koniec historii konfliktu rosyjsko-amerykańskiego, jak twierdzą recenzenci, jest sensowny i udanie zamyka trylogię. Nie zabrakło jednak swego rodzaju skandalu, jak w poprzedniku. Tym razem za co najmniej niesmaczną uznana została scena masakry turystów w Londynie. Ah, to Call of Duty…

Tym razem głównym bohaterem jest były żołnierz Specnazu, Jurij, który poluje na czarny charakter trylogii Władimira Makarowa. W grze pojawiają się także znane z wcześniejszych części postacie – John „Soap” MacTavish, John Price czy rosyjski informator Nikołaj. Ciekawostką jest scena, w której gracz przejmuje kontrolę nad nieznanym cywilem, na chwilę przed jego śmiercią przez broń masowej zagłady.

Koniec trylogii Modern Warfare to także koniec drugiej części historii serii Call of Duty. A w kolejnej czeka Was między innymi podróż do przyszłości…

Sprawdź także: