Historia serii Call of Duty, część 3.: po raz pierwszy w przyszłość z Black Ops 2

Była przeszłość, można powiedzieć, że była też teraźniejszość, lub lepiej – alternatywna rzeczywistość. Co pozostało? Przyszłość. Taki kierunek obrali twórcy Call of Duty i spotkało się to z bardzo zróżnicowanymi opiniami. Czy słusznie? Sprawdźcie trzecią część historii o jednym z najpopularniejszych FPS-ów.

Call of Duty: Black Ops 2 (2012)

Zimna przyszłość

Dziewiąta z kolei odsłona Call of Duty to kontynuacja serii Black Ops. Tym razem twórcy po raz pierwszy przenoszą gracza do przyszłości, a oponentem Stanów Zjednoczonych zostały Chiny. Mocarstwa spierają się o ziemie, które bogate są w surowce niezbędne do produkcji elektroniki czy wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Jest to swoista zimna wojna przyszłości. Ale gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Czarnym charakterem jest pochodzący z Nikaragui Raul Mendez, który chce wykorzystać międzynarodowe napięcie do własnych celów.

Głównym bohaterem jest David Mason, syn znanego z pierwszego Black Ops, Alexa. Jest to więc sequel jedynki, pełen retrospekcji, które zabierają gracza do wydarzeń z lat 80., tłumacząc jednocześnie niektóre wątki. Akcja Black Ops II rozgrywa się w kilku miejscach na świecie i ma różne zakończenia, w zależności od powodzenia niektórych misji.

Call of Duty Black Ops 2

Futuryzm w Black Ops 2

Gra zebrała głównie dobre recenzje, przede wszystkim ze względu na przeniesienie fabuły w przyszłość. W związku z tym, gracz do dyspozycji ma sprzęt wojskowy, który w rzeczywistości jest prototypem lub nie istnieje wcale. Są to między innymi karabiny snajperskie, które pozwalają zobaczyć przeciwników chowających się za różnymi obiektami. Gracz może także zdecydować, w jaki sposób wykonać daną misję, np. może wziąć udział w bezpośrednim starciu lub sterować dronem.

Silnik gry to modyfikacja zastosowanego we wcześniejszych częściach IW engine, w którym poprawiona została głównie fizyka. Twórcy zdecydowali się też rozbudować tryb wieloosobowy, wprowadzając udoskonalony system rozwoju postaci. Nie zabrakło też trybu Zombie, który po raz kolejny zebrał dobre opinie.

Black Ops II zostało wydane na PC, PS3, X360 oraz Wii. Tytuł ukazał się również na PlayStation Vita pod nazwą Declassified.

Call of Duty: Black Ops II kupisz w sklepie x-kom.

Call of Duty: Ghosts (2013)

Duchy przyszłości

Jest rok 2023, a świat zmaga się z problemami ekonomicznymi po wojnie atomowej. W jej wyniku zniszczone zostały kraje Bliskiego Wschodu, a jakby tego było mało, Państwa Ameryki Południowej tworzą Federację, która planuje inwazję na kraje Ameryki Środkowej, a następnie Stany Zjednoczone. Gracz kieruje wieloma bohaterami, a główny wątek dotyczy żołnierza, byłego członka tzw. Duchów, Eliasa Walkera oraz jego synów: Logana i Davida. Ich przeciwnikiem jest Rorke, były Duch, który przeszedł na stronę Federacji.

Akcja rozgrywa się głównie w krajach obu Ameryk, a wiele znanych metropolii w wyniku wojen zostało zniszczonych. Oprócz tego, gracza czeka widowiskowa misja w kosmosie, na stacji orbitalnej ODYN.

Call of Duty Ghosts

Ghosts nastawione na tryb wieloosobowy

Oprócz kampanii, która do serii wniosła nieco świeżości, Ghosts zostało skonstruowane z myślą o multiplayerze. Pojawiło się kilka trybów rozgrywki wieloosobowej, np. grind – po zabiciu wroga trzeba wziąć jego nieśmiertelnik i dostarczyć w określone miejsce, czy hunter – gracze rozpoczynają rozgrywkę tylko z pistoletami, a lepsza broń jest dostępna tylko po zrzutach spadochronowych. Zamiennie za tryb zombie pojawił się extinction, który polegał na przetrwaniu w świecie zamieszkałym przez obcych.

Ghosts spotkało się ze zróżnicowanymi opiniami. Fabułę część recenzentów oceniło pozytywnie, ale było też sporo takich, którzy skwitowali ją krótko: do zapomnienia. Dobrze wypadł wspomniany wyżej multiplayer. Mimo mieszanych opinii, gra odniosła sukces komercyjny i była najczęściej kupowanym tytułem pod koniec 2013 roku na PS4 oraz XONE.

Call of Duty: Advanded Warfare (2014)

W przyszłość i jeszcze dalej

Za produkcję Advanded Warfare odpowiadało studio Sledgehammer Games, które swoją cegiełkę dołożyło wcześniej do MW3. Tym razem twórcy postawili na prawdziwy futuryzm, ponieważ grę przenieśli do 2052 roku. Gracz może skorzystać z broni i gadżetów rodem z przyszłości, jak egzoszkielet, który umożliwia skok na dużą odległość, czy wspinanie się po ścianach. Dostępne są także technologie kamuflażu i pojazdy powietrzne, tzw. hoverbikes.

Świat przedstawiony w Advanded Warfare pogrążony jest w ogromnym chaosie po atakach terrorystycznych. Korporacja militarna ATLAS próbuje przywrócić porządek, jednocześnie ratując ludzkość. W rolę dowódcy Jonathana Ironsa wcielił się Kevin Spacey, który użyczył głosu i wyglądu.

Call of Duty Advanced Warfare

Trzy lata produkcji

Advanded Warfare powstawało trzy lata, była to więc część, która powstawała najdłużej. Ale tak długa produkcja ma sporo plusów. Twórcy zadbali o ulepszenie oprawy graficznej i stworzenie rozgrywki, która była bardziej dynamiczna i dawała większą swobodę wykonywania misji niż wcześniej. Recenzenci dobrze odebrali te zmiany, gdyż wcześniejszym odsłonom zarzucało się często „odgrzewanie starego kotleta”.

Gra została wydana na PC, PS3, PS4, X360 i XONE. Sprzedawana była także w wersji kolekcjonerskiej, która zawierała między innymi egzoszkielet (ale nie słyszałem, by ktoś dzięki niemu chodził po ścianach).

Call of Duty: Black Ops 3 (2015)

Czy to na pewno dobry kierunek?

Pierwszy raz w historii serii Call of Duty opisuję tytuł, na który wylała się spora fala hejtu. Szczególnie nie spodobał się kierunek, jaki obrali twórcy – coraz dalej w przyszłość, ponieważ tym razem akcja rozgrywa się w 2065 roku. Średnie oceny gry są po prostu przeciętne. Ale czy faktycznie jest aż tak źle?

Kampanię przejść można w pojedynkę, a także w trybie kooperacji. Twórcy umożliwili podzielenie ekranu, by gracze mogli wspólnie pokonywać kolejne misje. Każde zadanie rozpoczyna się w bunkrze, gdzie gracze mają możliwość przygotowania się do niego, wybierając broń czy specjalne umiejętności. Rozgrywka pełna jest dynamicznych i spektakularnych akcji, a oprawa graficzna prezentuje się bardzo dobrze. W trybie multiplayer gracz może wcielić się w jedną z dziewięciu postaci, gdzie każda dysponuje unikatową umiejętnością i bronią.

Call of Duty Black Ops 3

2065 rok – konflikt trwa

Fabuła rozgrywa się 40 lat po wydarzeniach z poprzedniej części Black Ops. Na świecie powstał specjalny system obrony, który niestety kosztuje ludzkość wyczerpywanie się surowców i zmiany klimatyczne. Powoduje to chaos, a na domiar złego, zaawansowane technologie ingerujące w genetykę człowieka tworzą konflikty społeczne. Jakby futuryzmu było mało, maszyny mają coraz większą świadomość i zaczynają zagrażać ludzkości. Celem kampanii jest opanowanie bardzo nieciekawej sytuacji na świecie.

Call of Duty: Black Ops 3 kupisz w sklepie x-kom.

Call of Duty: Infinite Warfare (2016)

Gra wystrzelona w kosmos

Jakie jest pierwsze skojarzenie z grą wystrzeloną w kosmos? Że jest nadzwyczaj dobra? Nie, nie. Mam na myśli fabułę. Ciężko nazwać to kolejnym skokiem w przyszłość, może lepiej pasować będzie: nowe uniwersum? Być może zabrzmiało to nieco negatywnie, ale taki był w większości odbiór gry. Infinite Warfare to nie tyle futuryzm, co science fiction.

Akcja rozgrywa się na Ziemi, Marsie i w przestrzeni kosmicznej. Utworzony został ziemski sojusz, który w planach ma podbój układu słonecznego. Jednak nie każdy to aprobuje i powstaje organizacja próbująca te plany zniweczyć. Gracz wciela się w kapitana Reyesa, który jest dowódcą wielkiego, kosmicznego statku wojennego i wraz z załogą próbuje powstrzymać siły wroga.

Call of Duty Infinite Warfare

Co jest nie tak z Call of Duty?

Mimo licznych spektakularnych, podniebnych akcji, gra spotkała się z dużą krytyką. W większości recenzenci twierdzili, że Call of Duty idzie w złą stronę i sceny przypominające Mass Effect to nie to, czego oczekuje się od serii. Pojawiły się też głosy o słabej optymalizacji gry, przez co dynamiczne sceny traciły na atrakcyjności. Oczywiście nie zabrakło też pozytywnych głosów, szczególnie pod adresem ciekawych scenerii i ogólnej oprawy graficznej.

Infinite Warfare, podobnie jak poprzednik, powstawało trzy lata, a za produkcję odpowiadało studio Infinity Ward. Gra została wydana na PC, PS4 i Xbox One.

Kończąc trzecią, przedostatnią część o historii serii Call of Duty pozwolę sobie na odrobinę prywaty. We wcześniejszych odsłonach gracze mieli okazję przenieść się do czasów II wojny światowej czy zimnej wojny. Modern Warfare i Black Ops to czasy teraźniejsze, a także wizja przyszłości. W jakimkolwiek czasie twórcy nie umieścili Call of Duty, pojawiały się głosy, że jest to po prostu nudne i potrzeba czegoś nowego. Czy Infinite Warfare nie jest właśnie czymś nowym, wyróżniającym się od poprzednich części serii? W mojej opinii tak i dziwię się, że grę spotkała tak duża krytyka…