Football Manager 2022 – data premiery, urządzenia, informacje. Najnowszy FM coraz bliżej

Chyba nie ma na świecie fana piłki nożnej, który chociaż nie spróbował poprowadzić do zwycięstwa swojej drużyny w Football Managerze. Podobno są też tacy, dla których wirtualna kariera jest ważniejsza od tego, co dzieje się w realnym świecie. Nic dziwnego, w końcu jesienne premiery FM-a corocznie pomagają zwalczyć depresję związaną z tą deszczową porą roku. A jako że powoli wkraczamy w okres czasu, kiedy temperatura będzie spadać, atmosferę na szczęście podgrzeje nadchodząca premiera Football Managera 2022.

Football Manager 2022 – kiedy premiera?

Podobnie jak w poprzednich latach, Football Manager umili nam długie, jesienne wieczory. Najnowsza odsłona najpopularniejszego menadżera piłkarskiego zadebiutuje 9 listopada 2021 roku. Sports Interactive zapowiedziało grę minutowym trailerem, który nie zdradza wiele szczegółów o samej rozgrywce, ale pozwala poczuć klimat wygrywania trofeów.

Football Manager 2022 w wersji beta

21 października SI udostępniło wersję beta Football Managera 2022. Dostęp do niej mają ci, którzy kupili grę w przedsprzedaży. Postępy z bety będzie można przenieść do pełnej wersji gry, chyba że gracze dokonają zmian w samej rozgrywce. Wtedy pliki zapisu nie będą wspierane. Beta dostępna jest w Epic Store Games oraz Steam.

Na jakich urządzeniach zagramy w Football Manager 2022?

Sports Interactive planuje wydać cztery wersje gry:

  • przeznaczoną na PC,
  • FM Mobile – na urządzenia mobilne,
  • Xbox Edition z myślą o konsolach Xbox One i Series X|S,
  • FM Touch – na Nintendo Switch.

Posiadacze planu Game Pass Ultimate otrzymają dostęp do tytułów na PC oraz Xbox. SI nie podało jeszcze informacji, czym dokładnie ma się różnić FM 2022 Xbox Edition od wersji pecetowej. Bardzo możliwe, że Football Manager 2022 przeznaczony na konsole będzie oparty na FM Touch. Doprecyzowując – jego możliwości mogą być okrojone. Natomiast SI nie podało jeszcze szczegółowych informacji na ten temat, dlatego w tej kwestii trzeba postawić znak zapytania.  

football manager 2022

Football Manager 2022 nie trafi na PS4 i PS5

Wiemy natomiast, że FM 2022 nie trafi na sprzęt Sony. Posiadacze PS4 i PS5, chcąc doprowadzić ukochany klub na szczyt, będą musieli przesiąść się na PC lub konkurencyjne konsole. Miles Jacobson, szef Sports Interactive, powiedział, że mimo rozmów z Sony, nie udało się otrzymać zestawu deweloperskiego na PlayStation, niezbędnego dla stworzenia gry.

FM 2022 – informacje i nowości

Nowe możliwości Football Managera twórcy prezentują w serii odcinków In The Studio. Filmy przedstawiają funkcje, jakie pojawią się w grze, a także ich wpływ na rozgrywkę.

Poprawiony silnik meczowy

Sports Interactive dosyć mocno pracowało nad silnikiem meczowym w FM22. Odświeżona wersja, jaka pojawi się w najnowszej części gry, sprawi, że animacje podczas meczów będą bardziej realistyczne. Dzięki temu ruchy zawodników będą wyglądać naturalnie, co zwiększy autentyczność spotkań. Przyznam, że sam do tej pory pozostaję wierny wersji 2D z kulkami poruszającymi się po ekranie i ciekaw jestem czy po tylu latach w końcu zmienię przyzwyczajenie.

Centrum statystyk

Jeśli komuś mało tabelek z danymi, w najnowszej części FM-a, do dyspozycji otrzyma Centrum statystyk. Pojawią się tam szczegółowe informacje na temat zawodników, a także całego zespołu. Pozwoli to na głęboką analizę drużyny, by znaleźć jej mocne i słabe strony. Dzięki temu lepiej przygotujemy klub do trudów sezonu.

Wykresy, raporty, mapy, analizy są w dzisiejszych czasach niezbędne do poprawy wyników. W nowej części Football Managera będziemy więc mogli całkowicie zanurzyć się w świecie detali, które mogą mieć ogromny wpływ na osiągnięcie korzystnego rezultatu.

Drużyny kobiece w FM22

Jedną z ciekawszych nowości w FM22, jest możliwość kierowania drużynami kobiet. Nie znamy jeszcze szczegółów – chociażby jakie zespoły i z jakich lig będziemy mogli poprowadzić. Jest to jednak nowość, o której mówiło się już od jakiegoś czasu i w końcu znajdzie się w Football Managerze.

Deadline Day

Zmieni się Deadline Day. W ciągu najważniejszego dnia okienka transferowe zmieniać będą się wartości graczy, lepiej działać ma scouting, a to sprawi, że DD będzie jeszcze ciekawszy niż wcześniej. Być może uda się wyłowić świetnych graczy na ostatnią chwilę. Z pewnością będzie się działo.

Spotkania ze sztabem

W FM22 pojawią się regularne spotkania ze sztabem szkoleniowym. Mają być bardzo szczegółowe i dotyczyć trenowania, rozwoju, personelu czy planowania składu na najbliższe mecze. To już spojrzenie na to, co dzieje się w klubie od podszewki.

Źródło: Sports Interactive