Football Manager 2024 – premiera, platformy i nowości. Najpierw ewolucja, później rewolucja

Football Manager 2024, a więc dwudziesta gra z serii najpopularniejszych managerów piłkarskich, jest już na najlepszej drodze do swojej premiery. Sports Interactive rzuciło trochę światła na najnowszą odsłonę gry, a także na przyszłość całej serii, która w najbliższych latach będzie rewolucyjna. Kiedy możemy spodziewać się FM24? Co nowego w tegorocznej edycji? I co szykuje dla nas SI w kwestii przyszłości Football Managera? Sprawdźcie, co wiemy o FM24.

Football Manager 2024 – premiera i platformy. Kiedy i na czym zagramy w FM24?

Football Manager 2024 trafi w ręce wirtualnych managerów 6 listopada 2023 roku. Data premiery jest więc, zgodnie z oczekiwaniami, zbliżona do terminów z poprzednich lat. Beta dostępna będzie dwa tygodnie przed oficjalną premierą dla tych, którzy kupią grę w przedsprzedaży.

Jak co roku Sports Interactive datę premiery zakomunikowało krótkim trailerem.

Sprawdź również: Football Manager 2024 – wymagania sprzętowe i dostępność na różnych platformach

FM24 – platformy. Football Manager na Netfliksie

Łącznie pojawią się cztery wersje gry: Football Manager 2024 PC, Football Manager 2024 Console, Football Manager 2024 Mobile oraz Football Manager 2024 Touch. Dlatego, oprócz komputerów osobistych, FM24 dostępny będzie również na konsole PlayStation, Xbox i Nintendo Switch oraz urządzenia mobilne z Androidem lub iOS-em. Gra pojawi się także między innymi w bibliotekach Steam, Epic Games, Game Pass, Microsoft Store czy Apple Arcade.

Hot-news w temacie platform jest zaś taki, że FM24 pojawi się w Netflix Games.

FM24 – nowości. Jest coś, na co czekaliśmy bardzo długo

Główną nowością jest możliwość przeniesienia kariery z FM23 do FM24. I nie ma co ukrywać, że jest to opcja, na którą czekaliśmy latami. I niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie żałował, że dobrze rozwiniętej rozgrywki nie może kontynuować w nowej edycji gry wraz ze wszystkimi nowościami, jakie oferuje. Teraz w końcu będzie to możliwe, a jak zapewnia SI, podobnie ma być w kolejnych latach.

Skorzystają na tym między innymi subskrybenci Game Passa czy Apple Arcade, którzy tracili swoje save’y zaraz po przemierzę nowej gry. Wynikało to z umów, zgodnie z którymi starsza edycja musiała ustąpić nowej i tym samym znikała z biblioteki.

Na przełomie września i października twórcy gry odkryli karty i pokazali więcej mniejszych i większych nowości związanych z Football Managerem 2024. Oto niektóre z nich:

 • Udoskonalony silnik animacji, który wykorzystuje system Inverse Kinematics. Wprowadzono też nową bazę animacji Motion Matching. Dzięki temu ruchy wirtualnych piłkarzy mają być bardziej płynne i realistyczne. Ulepszona została także fizyka piłki, która ma zachowywać się jeszcze bardziej autentycznie.
 • Wirtualni menedżerowie będą podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące budowania składu, co sprawi, że konkurencja na rynku transferowym stanie się większa.
 • Zmiany w rozwoju graczy – młode talenty będą miały większe szanse na grę w pierwszym zespole w zależności od priorytetu czy przebiegu danego meczu.
 • Aktualizacja systemu finansowego – lepsza przejrzystość dochodów i wydatków. Ponadto zarząd może przejąć kontrolę nad budżetem i np. zacząć sprzedawać zawodników, jeśli sytuacja finansowa klubu jest zła. Większy dynamizm zyskają także dochody związane ze sponsoringiem czy wpływami z praw telewizyjnych.
 • Ulepszenia w systemie finansowego fair play – nowe sankcje po złamaniu zasad, w tym ograniczenia dotyczące wielkości składu czy wydatków transferowych.
 • Wykorzystanie agentów w celu sprawdzenia zainteresowania danym graczem na rynku – jeśli chcemy sprzedać danego zawodnika, możemy zrobić rozeznanie, pytając jego agenta o możliwość przenosin. Oprócz tego możliwe będzie zatrudnienie pośrednika, który pomoże w sprzedaży, jeśli agent piłkarza nie chce współpracować.
 • Aktualizacja funkcjonalności na ekranie Statusu Transferu – kluby, które rozważają transfer zawodnika, będą klasyfikowane na te, które przejawiają aktywne zainteresowanie oraz pogłoski, jeśli zawodnik nie jest ich głównym celem. Pojawi się też kontekstowy powód zainteresowania.
 • Możliwość ustawienia indywidualnych celów dla zawodników np. gole, asysty, czyste konta czy występy. Jest to swego rodzaju rzucenie wyzwania piłkarzom, by wspomóc ich rozwój. Cele mogą przydać się także do negocjacji kontraktowych.
 • Bardziej realistyczne interakcje z piłkarzami. Ma to zminimalizować skrajne reakcje na pochwały czy nagany i dodać więcej neutralności.
 • Ulepszenie spotkań z personelem, co umożliwi lepiej dostosowywać i wyświetlać najważniejsze informacje. Przykładowo będzie można pominąć tematy, które nas nie interesują.
 • Trzy tryby gry: Oryginał, Prawdziwy świat i Twój świat.
 • Odświeżony planer składu – np. pojawiły się ikony, które sygnalizują czy potrzebna jest nasza uwaga albo zakładka, która wyświetla ostrzeżenia w oparciu o możliwości składu. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć silne i słabe strony zespołu.
 • Pojawią się trenerzy stałych fragmentów gry, by nasz zespół jeszcze lepiej mógł sobie radzić w tym elemencie piłkarskiego rzemiosła. Przy okazji odświeżenia doczekał się Kreator stałych fragmentów gry – będzie w nim więcej opcji związanych z automatyzacją instrukcji.
 • Więcej narzędzi, które przydadzą się podczas prowadzenia gry pozycyjnej.
 • Nowe role: odwrócony środkowy obrońca, odwrócony skrzydłowy, libero przechodzący na defensywnego pomocnika.
 • Naprawiony problem z przeciążeniem meczów, jeśli rywalizujemy w kilku rozgrywkach – mniej sytuacji spiętrzenia się spotkań pod koniec sezonu.
 • Ulepszenie kreatora postaci.


Football Manager 2025 przejdzie rewolucję i otworzy nowy rozdział w historii serii

Seria Football Manager w końcu przejdzie rewolucję, a będzie nią FM25. Gra, która swoją premierę będzie miała za rok, przyniesie zmiany, na które gracze czekają już od dłuższego czasu. Przede wszystkim Football Manager 2025 dostanie nowy silnik graficzny – Unity. Być może będzie to moment, kiedy niektórzy gracze (w tym ja), przestaną w końcu korzystać z tradycyjnego widoku 2D, który to luźno nazwać można „grą w kulki”.

football manager klasyczny widok 2d
Football Manager - klasyczny widok 2D

Trudno spodziewać się, by FM25 wyglądał, jak EA Sports FC 24, ale jest duża szansa, że tym razem branie udziału w meczu okiem wirtualnego managera będzie zupełnie innym doświadczeniem. Na szczegóły musimy jednak poczekać do przyszłego roku, kiedy Sports Interactive będzie przygotowywało się do wydania Football Managera 2025.

Drugą nowością, która wyróżni FM-a 2025, będzie piłka kobieca. Również i w tej kwestii informacje pojawiają się już od kilku lat, ale tym razem możemy być niemal pewni, że w grze pojawi się możliwość prowadzenia piłkarek. Obecnie nie wiadomo, jakie konkretnie rozgrywki będą dostępne. I w tym wypadku musimy wykazać się cierpliwością.

Źródła: Sports Interactive / X / opracowanie własne

Gry sportowe znajdziecie w x-komie