Football Manager 2024 – premiera, platformy i nowości. Najpierw ewolucja, później rewolucja

Football Manager 2024, a więc dwudziesta gra z serii najpopularniejszych managerów piłkarskich, jest już na najlepszej drodze do swojej premiery. Sports Interactive rzuciło trochę światła na najnowszą odsłonę gry, a także na przyszłość całej serii, która w najbliższych latach będzie rewolucyjna. Kiedy możemy spodziewać się FM24? Co nowego w tegorocznej edycji? I co szykuje dla nas SI w kwestii przyszłości Football Managera? Sprawdźcie, co wiemy o FM24.

Football Manager 2024 – premiera i platformy. Kiedy i na czym zagramy w FM24?

Football Manager 2024 trafi w ręce wirtualnych managerów 6 listopada 2023 roku. Data premiery jest więc, zgodnie z oczekiwaniami, zbliżona do terminów z poprzednich lat. Beta dostępna będzie dwa tygodnie przed oficjalną premierą dla tych, którzy kupią grę w przedsprzedaży.

Jak co roku Sports Interactive datę premiery zakomunikowało krótkim trailerem.

FM24 – platformy. Football Manager na Netfliksie

Łącznie pojawią się cztery wersje gry: Football Manager 2024 PC, Football Manager 2024 Console, Football Manager 2024 Mobile oraz Football Manager 2024 Touch. Dlatego, oprócz komputerów osobistych, FM24 dostępny będzie również na konsole PlayStation, Xbox i Nintendo Switch oraz urządzenia mobilne z Androidem lub iOS-em. Gra pojawi się także między innymi w bibliotekach Steam, Epic Games, Game Pass, Microsoft Store czy Apple Arcade.

Hot-news w temacie platform jest zaś taki, że FM24 pojawi się w Netflix Games.

FM24 – nowości. Jest coś, na co czekaliśmy bardzo długo

Tak naprawdę jedyną nowością, którą do tej pory w pełni potwierdziło Sports Interactive jest możliwość przeniesienia kariery z FM23 do FM24. I nie ma co ukrywać, że jest to opcja, na którą czekaliśmy latami. I niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie żałował, że dobrze rozwiniętej rozgrywki nie może kontynuować w nowej edycji gry wraz ze wszystkimi nowościami, jakie oferuje. Teraz w końcu będzie to możliwe, a jak zapewnia SI, podobnie ma być w kolejnych latach.

Skorzystają na tym między innymi subskrybenci Game Passa czy Apple Arcade, którzy tracili swoje save’y zaraz po premierze nowej wersji gry. Wynikało to z umów, zgodnie z którymi, starsza edycja musiała ustąpić nowej i tym samym znikała z biblioteki.

Miles Jackobson, dyrektor Sports Interactive, wspomina też o mniejszych i większych nowościach czy przeróbek tego, co znamy obecnie. FM24 ma być najbardziej kompletną, jak dotąd, wersją gry, a to między innymi dzięki większym zasobom, którymi dysponuje studio, a co za tym idzie – lepszymi możliwościami dopracowania wszystkich ficzerów.

A co w świecie „efemowych” plotek? Prawdopodobnie powiększy się liczba licencjonowanych lig. Mówi się między innymi o lidze hiszpańskiej i tureckiej. Być może pojawią się także ulepszenia w rozmowach z zespołem czy poszczególnymi zawodnikami, a sami gracze będą udzielać też niewygodnych wywiadów, kiedy tylko nie będą zadowoleni z gry czy atmosfery w zespole. Podobnie może być na linii manager – dziennikarze, by gracz mógł poczuć się jak Mourinho.

Na szczęście już niebawem Sports Interactive odkryje karty. W sieci pojawiła się roadmapa, która prezentuje, kiedy i jakie nowości zostaną zaprezentowane.

football manager 2024 features roadmap
Źródło grafiki: Football Manager / X

Football Manager 2025 przejdzie rewolucję i otworzy nowy rozdział w historii serii

Seria Football Manager w końcu przejdzie rewolucję, a będzie nią FM25. Gra, która swoją premierę będzie miała za rok, przyniesie zmiany, na które gracze czekają już od dłuższego czasu. Przede wszystkim Football Manager 2025 dostanie nowy silnik graficzny – Unity. Być może będzie to moment, kiedy niektórzy gracze (w tym ja), przestaną w końcu korzystać z tradycyjnego widoku 2D, który to luźno nazwać można „grą w kulki”.

football manager klasyczny widok 2d
Football Manager - klasyczny widok 2D

Trudno spodziewać się, by FM25 wyglądał, jak EA Sports FC 24, ale jest duża szansa, że tym razem branie udziału w meczu okiem wirtualnego managera będzie zupełnie innym doświadczeniem. Na szczegóły musimy jednak poczekać do przyszłego roku, kiedy Sports Interactive będzie przygotowywało się do wydania Football Managera 2025.

Drugą nowością, która wyróżni FM-a 2025, będzie piłka kobieca. Również i w tej kwestii informacje pojawiają się już od kilku lat, ale tym razem możemy być niemal pewni, że w grze pojawi się możliwość prowadzenia piłkarek. Obecnie nie wiadomo, jakie konkretnie rozgrywki będą dostępne. I w tym wypadku musimy wykazać się cierpliwością.

Źródła: Sports Interactive / X / opracowanie własne

Gry sportowe znajdziecie w x-komie