Donald Trump znosi bana dla Huawei’a!

Huawei nie może zaliczyć ostatnich tygodni do najbardziej udanych w historii firmy, jednak po „nieporozumieniach” z USA wszystko wydaje się być na dobrej drodze. Potwierdzają to słowa Trumpa.

Huawei vs USA — zarzewie konfliktu?

Od dobrych kilku lat jestem bacznym obserwatorem rynku mobilnego i muszę przyznać, że z wypiekami na twarzy obserwowałem sytuację między prezydentem Stanów Zjednoczonych DonaldemTrumpem, a Huawei’em. 

Zapewne wiecie, o co chodzi, więc tylko szybko przypomnę. Donald Trump i Departament Handlu USA zdecydowały wpisać chińską firmę na listę podmiotów zagrażających bezpieczeństwu narodowemu. Przez tę decyzję od Huawei’a odwróciło się między innymi Google, czyli twórca Androida. 

Chińczycy byli jednak przygotowali i niedługo potem ogłosili, że od dawna pracują nad swoim systemem operacyjnym na urządzenia mobilne. Co ciekawe, Ren Zhengfei – założyciel firmy z Państwa Środka – kilkukrotnie wypowiadał się na temat autorskiego rozwiązania i ma ono być nawet 60% szybsze od znanego nam Androida.

Wygląda jednak na to, że Google i Huawei nie zakończą współpracy

Świadczy o tym między innymi poniższa wiadomość Donalda Trumpa. Napisał on, że po rozmowie z Xi Jinpingiem (prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej) postanowił pozwolić na współpracę amerykańskich firm i Huawei’a. Zaznaczył oczywiście, że nie może mieć to wpływu na bezpieczeństwo narodowe. 

Czy to koniec sporu między USA, a Huawei’em?

Jeszcze nie, ponieważ jak donosi między innymi Reuters, chińska firma czeka na decyzję Departamentu Handlu. To właśnie ten organ rządu Stanów Zjednoczonych może wydać zakaz (lub go odwołać) o handlu z podmiotami zagranicznymi. W grę włączyć się może również Senat, mający możliwości utrzymania blokady. Co ważne, nie ma obecnie jasnego przekazu, że ktoś spróbuje podjąć takie działania, ale przez wielu senatorów Huawei nadal może być traktowany jako zagrożenie. 

W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu wszystko powinno wyjaśnić się w ciągu miesiąca, ponieważ 19 sierpnia mija 90-dniowy termin przejściowy. Do tego czasu Huawei nadal może współpracować z amerykańskimi firmami. Obydwie strony zapewne zrobią co tylko mogą, żeby porozumieć się w tej kwestii przed tym terminem. 

Nam pozostaje tylko czekać na oficjalne oświadczenie Departamentu Handlu i ewentualnie Senatu. Istotnym elementem rozgrywki jest Google, które również jeszcze nie zajęło zdania po słowach Donalda Trumpa. Inne amerykańskie firmy, także nie skomentowały wypowiedzi prezydenta USA. 

Dla klientów cała ta sprawa miała jeden pozytywny aspekt — bardzo ciekawe promocje na produkty marki Huawei.

Źródło: Donald Trump (Twitter), Reuters