Ray-Ban Stories – inteligentne okulary od Ray-Bana i Facebooka

Zgodnie z zapowiedziami na rynek wkroczyły inteligentne okulary Ray-Bana i Facebooka. Ray-Ban Stories pozwalają na robienie zdjęć i nagrywanie filmów, obróbkę w dedykowanej aplikacji czy słuchanie muzyki i odbieranie połączeń. A dodatkowo, mając je na nosie, można korzystać z asystenta głosowego Facebooka. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Hey Facebook! Co potrafią inteligentne okulary Ray-Ban Stories?

Ray-Ban Stories wyposażone są w dwie kamerki 5 Mpix, które umożliwiają fotografowanie czy nagrywanie 30-sekundowych video. Uzyskany materiał możemy edytować w dostępnej Google Play i App Store aplikacji Facebook View. Pozwala ona również udostępniać zdjęcia i nagrania do innych apek – Facebooka, Instagrama, WhatsAppa, Messengera, Twittera, TikToka, Snapchata i innych. Okulary posiadają także pamięć wbudowaną (na około 500 zdjęć i 30 filmów).

kobieta Ray-Ban stories
Źródło: Tech@FACEBOOK

Można nimi sterować dotykowo lub głosowo, po wypowiedzeniu frazy: Hey Facebook. Póki co asystent Facebooka działa jednak jedynie po angielsku, a jego funkcjonalność ogranicza się do uruchamiania nagrywania.

Zamontowane w Ray-Ban Stories głośniczki umożliwiają z kolei słuchanie muzyki czy podcastów ze smartfona, jak również odbieranie połączeń (po sparowaniu Bluetooth). Głośność możemy ustawić dzięki panelowi dotykowemu w ramce. Pozwala on też na zatrzymanie audio.

Okulary naładujemy przy pomocy dołączonego etui. Deklarowany czas ładowania to godzina. Same Ray-Ban Stories powinny natomiast wytrzymać do sześciu godzin przerywanego użytkowania (na blogu Tech@FACEBOOK czytamy, że w pełni nałdowane etui daje trzy dni korzystania z okularów). Poziom naładowania można monitorować w aplikacji View, wskazuje na niego także dioda LED kamerce. W pełni naładowane okulary mogą zrobić do 200 zdjęć lub do 50 filmów.

Źródło: Ray-Ban

Jakie są dostępne warianty Ray-Ban Stories?

Ray-Ban Stories dostępne są w trzech wersjach – Wayfarer, Round oraz Meteor. Każda z nich ma różne warianty kolorystyczne – odpowiednio sześć, pięć i cztery. Łącznie dostajemy 20 kombinacji soczewek, kolorów, rozmiarów i stylów.

Źródło: Ray-Ban

Ile kosztują i gdzie są dostępne Ray-Ban Stories?

Za podstawowy wariant Ray-Ban Stories płacimy 299 dolarów. Za okulary z soczewkami spolaryzowanymi mamy zapłacić 329 dolarów, a za takie z soczewkami przejściowymi 379 dolarów. Możliwe jest także umieszczenie w okularach soczewek korekcyjnych – tu cena jest zależna od rodzaju ubezpieczenia. Na razie inteligentne okulary dostępne są (on-line i stacjonarnie) w USA, Zjednoczonym Królestwie, Kanadzie, Irlandii, Australii i we Włoszech. Jeśli chodzi o dostarczanie poza te kraje, należy sprawdzić szczegóły na stronie Ray-Bana.

Co jeszcze warto wiedzieć o Ray-Ban Stories?

Jak pisze Alex Heath z The Verge, który miał już możliwość przetestować nowe inteligentne okulary, Ray-Ban Stories są pod pewnymi względami bardziej elegancką, wygładzoną wersją Snapchat Spectacles z 2016 roku. Główne podobieństwo leży w możliwości robienia zdjęć i filmów. Brak im natomiast ekranów w soczewkach, którymi mogą się pochwalić Spectacles zaprezentowane w tym roku.

Redaktor ostrzega też, że okulary Ray-Bana i Facebooka są przygotowane do kontaktu z wodą. A także zwraca uwagę na możliwe kwestie dotyczące naruszania prywatności. Choć wspomniana dioda LED zapala się, gdy trwa nagrywanie (na element ten wskazuje się na blogu Tech@FACEBOOK), emitowane białe światło jest bardzo słabe. Może prowadzić to do problematycznych sytuacji i niepokojów – tak dla użytkowników okularów, jak i osób w ich otoczeniu. Do korzystania z Ray-Ban Stories potrzebne jest też konto na Facebooku.

Facebook View aplikacja
Źródło: Ray-Ban

W aplikacji View wyrażamy zgodę na zbieranie informacji o użyciu okularów (poziom naładowania, hasło i login do FB, połączenie Wi-Fi), choć firma nie analizuje nasz nagrań i innych materiałów do personalizowania reklam. To, jakie inne dane, chcemy przesłać, możemy wybrać i zmieniać w ustawieniach w aplikacji.

Co sądzicie o nowych inteligentnych okularach? Dajcie nam znać. 

Ray-Ban Stories Facebook inteligentne okulary
Źrodło: Ray-Ban

Źródła: Ray-Ban, The Verge, Tech@FACEBOOK, TechCrunch