Inteligentne okulary od Facebooka i Ray-Bana już za rogiem

9 września rzeczywistością stanie się wspólny projekt Facebooka i Ray-Bana: zapowiadane od dłuższego czasu inteligentne okulary. Sprawdźmy, co wiemy o tych patrzałkach, i czego można się w ich kontekście spodziewać.

Jak zapowiada się inteligentne okulary?

O inteligentnych okularach od dwóch gigantów pisaliśmy pół roku temu. Wówczas była mowa o tym, że projekt może trafić do sprzedaży pod koniec 2021 roku. I tak mamy pierwszą dekadę września, a wiceprezes Facebook Reality Labs Andrew Bosworth wrzuca na Twittera takie video:

Emoji z okularami przeciwsłonecznymi każde sugerować, że oglądamy nagranie pochodzące właśnie z inteligentnych okularów FB i Ray-Bana. Bosworth podzielił się jeszcze jednym nagraniem:

Zdaniem Jamie’ego Felthama z Upload, Boworth może pokazywać Project Aria, czyli wewnętrzne okulary FB Reality Labs, wykorzystywane do prototypów. Brak jednak planu konsumenckiego tego urządzenia, więc, jak przyznaje redaktor, byłoby to dziwne nawiązanie.

Widoczny w obu materiałach Mark Zuckerberg przyznał podczas spotkania biznesowego w lipcu, że jest podekscytowany wypuszczeniem tego produktu. Mówił też o jednoczesnym kontynuowaniu prac nad tym, by dostarczyć okulary AR w pełnym znaczeniu. Z wcześniejszych informacji wiemy bowiem, że te, które dostaniemy w najbliższej przyszłości mogą zaskoczyć spodziewających się hi-technowego przełomu.

Co mówiono o inteligentnych okularach Facebooka i Ray-Bana?

W 2019 roku pojawił się raport, według którego projekt Facebooka i Luxottici, czyli firmy-matki Ray-Bana, ma docelowo zastąpić smartfony. Ukryty pod kryptonimem Orion (czy może być to faktyczna nazwa tych okularów?), miałby pozwolić na odbieranie połączeń, przeglądanie informacji na małym ekranie czy streamowanie tego, co się aktualnie widzi.

Co się dzieje dzień przed?

Brzmi ambitnie, ale możliwe, że jednak na razie będziemy musieli się zadowolić czymś skromniejszym. Póki co – czekamy na szczegóły. Na stronie Ray-Bana mamy teaser, gdzie można się zapisać w celu uzyskania powiadomienia o dostępności produktu. Możliwe, że więcej o tych inteligentnych okularach usłyszmy także przy okazji październikowej konferencji Facebook Connect.

Ray-ban Facebook inteligentne okulary
Źródło: Ray-Ban via The Times of India Gadget News

Wyciek informacji na Twitterze – czy tak wyglądają inteligentne okulary Ray-Bana i FB?

Nim jeszcze Ray-Ban i FB oficjalnie przedstawią swoje dzieło, Evan „Evleaks” Blass przedstawił na Twitterze, jak, rzekomo, mają wyglądać inteligentne okulary. Zaprezentował modele, które miałyby się nazywać Ray-Ban Stories (pojawia się też nazwa Ray-Ban x Facebook, którą możemy spotkać również na fanpage’u Ray-Bana). Jak zwraca uwagę S. Dent z Engadget, brak jest logo FB. Widać za to kamerki oraz inne akcesoria

Źródła: The Times of India Gadet News, Upload, Road to VR, The Verge, Engadget