Darmowy laptop dla 4-klasisty. Co na ten moment wiadomo o nowym programie rządu?

24 stycznia premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowy rządowy program — wraz z początkiem roku szkolnego 2023/24 każdy czwartoklasista w Polsce otrzyma darmowy laptop. Program obejmie łącznie 370 tysięcy uczniów, uszczuplając budżet państwa o 760 mln złotych… tylko w pierwszym roku, ponieważ projekt z założenia jest „wieloletni”. Co na obecną chwilę wiadomo o programie?

Darmowe laptopy dla 4-klasistów: na własność czy do użytku w szkole?

Jak przekazał Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, komputery przekazywane czwartoklasistom staną się własnością uczniów i ich rodzin.

Pod tym względem program ma przypominać zeszłoroczny rządowy projekt wyposażania w laptopy, komputery i tablety uczniów z terenów popegeerowskich. Wtedy również beneficjenci otrzymywali sprzęt na własność (zakup był realizowany ze środków unijnych).

Jaki budżet przeznaczono na program finansowania laptopów dla 4-klasistów?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że koszt całego przedsięwzięcia ma wynieść 760 milionów złotych plus VAT.

Środki na zakup laptopów dla uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej mają pochodzić z KPO

Darmowe laptopy dla uczniów klas 4 będą zakupione ze środków pochodzących z KPO, czyli Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Co w przypadku, gdy Polska nie otrzyma tych środków? Według Cieszyńskiego rząd ma gotowy mechanizm prefinansowania przez Polski Fundusz Rozwoju.

dziecko przy laptopie

Kiedy pierwsi 4-klasiści dostaną laptopy?

Patrząc na projekt długofalowo, laptopy mają trafiać do uczniów klas czwartych na początku roku szkolnego, konkretnie do 30 września. 

Według ustawy jednak w pierwszym roku realizowania programu, w roku szkolnym 2023/2024, uczniowie otrzymają należny im sprzęt najpóźniej do 31 grudnia 2023 r.

Co jeśli uczniów 4 klas w szkole będzie więcej niż laptopów przydzielonych placówce?

W przypadku zaistnienia takiej sytuacji organ prowadzący szkołę musi wystąpić do resortu z wnioskiem o przekazanie większej liczby laptopów. Dostarczenie brakujących notebooków powinno nastąpić niezwłocznie.

 

Dlaczego akurat czwartoklasiści mają otrzymać laptopy?

Wraz z ukończeniem trzeciej klasy szkoły podstawowej kończy się nauczanie wczesnoszkolne, a więc okres, gdy dzieci skupiają się na podstawowych umiejętnościach: czytaniu, pisaniu i liczeniu. Rząd, powołując się na rekompendacje specjalistów, wychodzi z założenia, że jeśli „cyfryzować” naukę, to właśnie od czwartej klasy, kiedy podstawa programowa rozszerza się o wiele nowych przedmiotów, w tym informatykę, na której uczniowie (teoretycznie) poznają podstawy komputerowego „know-how”.

O ile w procesie nauczania wczesnoszkolnego komputery bywają często zbędnym rozpraszaczem, tak na dalszych etapach edukacji, począwszy od klasy czwartej, mogą stanowić dla uczniów przydatne narzędzie pozyskiwania wiedzy, utrwalania jej, prezentowania itp.

Co trzeba zrobić, aby 4-klasista otrzymał darmowego laptopa?

Na ten moment nie znamy wymogów formalnych związanych z projektem darmowych laptopów dla uczniów klas czwartych. Wiadomo tylko tyle, że sprzęt będzie dostarczany bezpośrednio do szkół i to stamtąd trafi do rąk dzieci.

Darmowe laptopy dla uczniów – jakie mają mieć parametry?

Informacje na ten temat możemy znaleźć, zagłębiając się w wymogi stawiane firmom zgłaszającym swoje oferty do przetargu. Możemy z nich częściowo wywnioskować, o jakim sprzęcie mowa.

Najbardziej osobliwy wydaje się wymóg dotyczący „ogólnej wydajności zestawu”. Znajdziemy tu bowiem informację o tym, że urządzenie „musi uzyskiwać wydajność potwierdzoną oceną w teście CrossMark z wynikiem co najmniej 1100 punktów”. Jest to o tyle wątpliwe kryterium, że mieści w sobie zarówno jednostki z procesorami z różnych półek wydajnościowych i cenowych.

Dalej dostajemy konkretniejsze wymogi. Laptop powinien mieć co najmniej 8 GB RAM, ale z możliwością rozbudowy do 16 GB. Dysk to oczywiście nośnik SSD o pojemności nie mniejszej niż 256 GB. Jeśli chodzi o GPU, tutaj wymóg jest w zasadzie jeden: obsługa rozdzielczości Full HD.

Podobną rozdzielczość musi oczywiście obsługiwać wyświetlacz, który dodatkowo musi mieć jasność maksymalną na poziomie 220 nitów. Dalej mamy raczej standard: kamera HD, klawiatura QWERTY z obsługą układu polskiego (programisty), waga nieprzekraczająca 2,5 kg.

Z parametrów, o których warto jeszcze wspomnieć, wyszczególniliśmy: co najmniej dwa porty USB (w tym jeden USB 3.0 i USB-C), wyjście HDMI i gniazdo słuchawkowe. Laptopy dla uczniów muszą mieć również preinstalowany system, który spełnia określone warunki, które pozwalają domniemywać, że w grę wchodzą jedynie urządzenia z zainstalowanym Windowsem.

Co jeszcze? Obowiązkowo 36-miesięczna gwarancja producenta, z zastrzeżeniem, że ewentualne naprawy sprzętu będą mogły być wykonywane na terenie Polski.

Sumując wszystkie kryteria i konfrontując je z wysokością środków przeznaczonych na program, można przypuszczać, że darmowe laptopy dla 4-klasistów to sprzęt z przedziału cenowego 2–2,5 tysiąca złotych, co wydaje się o tyle rozsądne, że z tym budżetem możemy zaopatrzyć się w sprzęt, który poradzi sobie z większością prostych zadań biurowych.

Przy okazji odsyłamy do naszych rankingów laptopów:

Nie zapomnijcie również sprawdzić oferty laptopów w sklepie x-kom.

 

Tekst jest na bieżąco aktualizowany.