Canva – wszystko co trzeba wiedzieć, by ułatwić sobie pracę w tym programie graficznym

Canva to darmowy, internetowy program graficzny, w którym z łatwością przygotujesz post na Facebooka, czy Instagrama. Można w tym programie przygotować również prezentację, kolaż i wiele więcej. Canva to narzędzie proste, intuicyjne i naprawdę przydatne. Co warto o nim wiedzieć, by z łatwością się nim posługiwać?

Zaloguj się i twórz

By zacząć pracować w Canvie trzeba się zalogować, a jeżeli nie masz konta to ble ble ble. Nie zgadniecie. Warto mieć konto na tej stronie, by móc zapisać projekt, wrócić do niego w wolnej chwili, pobierać po dziesięć razy (liczba w nawiasie przypomni Wam o bałaganie w pobranych) i zapisywać własne zdjęcia w bazie dostępnych grafik. To naprawdę proste. Jeżeli boicie się wycieku danych (np. maila) to zarejestrujcie się na jednej ze swoich 10 fałszywych skrzynek pocztowych.

Jeżeli nie adres mail, to konto Google, czy konto Apple też mogą być. Bez obawy, Canva nie atakuje spamem.

Utwórz projekt

Jeżeli właśnie się zarejestrowaliście i nie macie pojęcia co chcecie robić, to warto kliknąć w przycisk Utwórz projekt. Po jego wciśnięciu pokaże się Wam sporych rozmiarów lista projektów, które z powodzeniem zrealizujecie w Canvie. Różnice w projektach to przede wszystkim ich wymiary. Różne portale żądają różnych wymiarów i wagi grafik. Canva zapewnia dostosowanie się do bieżących wymagań portali. Wybierzcie tylko dobrze, bo post na Facebooka i Instagrama to naprawdę nie to samo.

canva wygląd

Ostatnie projekty

Na stronie głównej znajdziecie swoje ostatnie projekty. Z łatwością dzięki temu przejrzycie historię swojej twórczości i wrócicie do dowolnej grafiki. Tutaj uwaga. Nie do przecenienia jest możliwość zapisywania plików, bo kilka z rzędu projektów bez nazwy skutecznie zniechęca. Dobrze, że twórcy Canvy o tym pomyśleli i każda grafika ma podgląd, więc nie jest źle. Poza nazwą i podglądem projektu jest też jego gatunek, a więc np. post na Facebooka, czy plakat.

Możliwości Canvy – bezpłatna funkcjonalność

Poza przeglądaniem głównej można zobaczyć swoje wszystkie projekty, udostępnione nam oraz utworzyć zespół. A to wszystko za darmo. Czad, nie?

Tworzenie zespołu

Jeżeli macie znajomych grafików, którzy szanują Canve (a o tym później) lub znajomych w ogóle (multikonta się nie liczą) to możecie stworzyć zespół. To oznacza wspólną pracę nad grafikami, udostępnianie sobie plików i świetną zabawę. Bo Canva to naprawdę fajne narzędzie, które dostarcza dużo zabawy.

Zespół rzecz jasna może być firmowy. Projekty mogą być tworzone z myślą o kampaniach marketingowych, ulotkach, plakatach, czy karykaturach szefa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki zespół był uczelniany, albo stworzony dla zabawy. Rzecz w tym, że Canva traktuje projekty jako własności użytkowników, więc nie zastrzega sobie prawa do posiadania grafik stworzonych na portalu. Śmiało można się pod tym podpisać.

Udostępnianie plików

Na pliku można też pracować wspólnie i dzielić się efektami ze współpracownikami. Nie tylko można pliki pobierać i wysyłać sobie jako załączniki w mailach, ale niegotową robotę można zwalić na kogoś innego udostępniając mu plik w ramach Canvy. To taki tip poza konkursem.

Kosz

Jak już się pobawicie, ale szef będzie chciał więcej wodotrysków, albo kolaż karykatury przełożonego nikomu nie przypadł do gustu (bo to nudziarze byli), można umieścić go w koszu. Tam sobie chwile poleży i nie będzie zaśmiecał pulpitu z ostatnimi projektami.

Canva Pro – zapłać i zyskaj więcej

Istnieje też płatna wersja Canvy. Jej możliwości poszerzone są o znacznie więcej zdjęć do wykorzystania, planer treści oraz identyfikację marki.

Zdjęcia Pro

Zdjęcia w Canvie są płatne oraz bezpłatne. Te bezpłatne są… a płatne… No to wszystko jasne? Płacimy i zyskujemy dostęp do ogromnej bazy zdjęć do wykorzystania w naszych projektach. Nie płacimy i mamy mniejszy dostęp. Dla każdego coś dobrego.

Planer treści

Jeżeli kalendarz w komputerze, smartfonie, poczcie i na ścianie to za mało, Canva ratuje Wasz dzień. Oto kalendarz planer treści w graficznym programie Canva. Są tam zaznaczone święta, ważniejsze dni (np. dzień ciasteczek) i Wasze wydarzenia (np. nikomu niepotrzebne deadliny).

Identyfikacja marki

Budowanie marki to trudne zadanie. Księga znaku, spójność komunikacyjna i inne niepotrzebne zawracanie gitary. O tyle dobrze, że z Canvą można zrobić to całkiem szybko i prosto. Narzędzie to dostarcza w miarę dużo funkcji wykreowania własnej tożsamości. Jest tutaj możliwość wyboru palety kolorów, czcionek i zapisania własnego logo. Przydatne i proste.

Ile kosztuje Canva Pro?

By móc być pro w świecie Canvy należy zapłacić 450 zł bez grosza. Taką subskrypcję należy odnawiać co rok.

Program graficzny Canva – tworzenie grafiki

Aby stworzyć grafikę w programie Canva wystarczy:

  • Wcisnąć przycisk Utwórz projekt
  • Wybrać interesujący nas rodzaj projektu
  • Zaprojektować grafikę wedle swoje uznania
  • Zapisać i pobrać przyciskiem Pobierz

To naprawdę takie proste. A co w przypadku kiedy nie macie zmysłu graficznego, ani doświadczenia w projektowaniu grafik? Nie ma problemu, Canva poprowadzi Was za rękę od początku do końca.

Canva – porady i tipy w projektowaniu grafik

Szablony

W tworzeniu mniej skomplikowanych projektów bardzo przydają się szablony. Są tam gotowe grafiki, które można zamienić; pola tekstowe z przykładowymi napisami, czasem jakieś elementy graficzne w postaci miejsca na adnotacje. To bardzo ułatwia sprawę, bo wystarczy podmienić szablonowe elementy na własne i gotowe. Prosty wpis na media społecznościowe skończony.

Elementy

To szuflada z najróżniejszymi różnościami. Są tam ozdoby, tła, ramki, zdjęcia (dobrane tematami) i wiele więcej – nie sposób przedstawić wszystko. Znajomość elementów tam umieszczonych bardzo ułatwia pracę, bo umożliwia szybkie sięgnięcie do tej zakładki i wybranie dokładnie tego, czego szukamy.

Jest to też super miejsce do zainspirowania się. Jeżeli nie macie pomysłu na grafikę, tam z pewnością znajdziecie coś, co pomoże Wam ukierunkować pracę. W Canvie zawsze można cofnąć się o kilka kroków, zamienić albo usunąć niepotrzebne elementy, więc warto próbować wszystkiego. A dzięki masie darmowych elementów jest z czego wybierać. To nie tak, że z darmowych dostępnych części nie ułożycie nic oryginalnego. Trzeba jedynie do sprawy podejść kreatywnie.

Przesłane

To zakładka z Waszymi plikami graficznymi, wideo i audio. Zapisują się na koncie, nie w projekcie, więc raz załadowane do Canvy pozostają (tylko) do Waszego użytku we wszystkich projektach. By załadować plik na stronę wystarczy wcisnąć (całkiem spory) przycisk Prześlij multimedia, albo przeciągnąć je z pulpitu.

Tekst

Ta zakładka kryje w sobie wiele możliwości. Tekstowych oczywiście. Są tam wszystkie czcionki do wyboru, pola tekstowe, przykładowe teksty i inspiracje w różnych stylach. Canva to program graficzny prosty i bogaty.

Więcej

Canva skromnie tę zakładkę nazywa więcej, ale to tak naprawdę znacznie więcej, albo bardzo dużo. Jest tutaj opcja dodania audio, wideo, wykresu, a nawet gifa. A to nie koniec. O wszystkich opcjach najlepiej przekonać się samemu. W tym miejscu dodać można, że Canva umożliwia importowanie treści z social mediów i innych zewnętrznych platform. Wystarczy połączyć konta.

Program graficzny canva – jak ułatwić sobie pracę

  • Po najechaniu na wybrany element graficzny projektu i wciśnięciu lewego klawisza myszy na górze pojawia się kilka dodatkowych opcji, które efektem obejmą jedynie zaznaczony obszar. Każda z opcji kryje w sobie kilka mniejszych funkcjonalności, które doprecyzują efekt.
  • Jeżeli chcecie wyjść z jakiejś opcji wystarczy kliknąć na szare tło poza grafiką. Takie odkliknięcie cofa nas w menu do głównych funkcji.
  • Elementy można też przesuwać, kopiować i linkować. By zobaczyć pełne menu funkcji wystarczy najechać na wybrany element myszką i kliknąć prawy przycisk myszy. Rozwijane menu da nam do wyboru wiele możliwości. Wystarczy wybrać interesującą opcję.
  • Grafiki możemy przybliżać i oddalać. Służy do tego suwak w dolnej części ekranu. By wrócić do domyślnej wielkości wyświetlania projektu należy kliknąć na wartość procentową, a potem w opcję
  • Obok przycisku powrotu na stronę główną widnieje przycisk Plik. Gdy go wciśniecie wyświetla się menu opcji. Jest tam kilka fajnych rzeczy. Wśród nich jest utwórz kopię. Poleca się stosowanie tej opcji za każdym razem, kiedy nachodzi Was ochota na wyrzucenie całej pracy w przestrzeń niebytu kompulsywnym wciskaniem delete, albo zamierzacie pobawić się nieznanymi opcjami. Backup to zawsze dobry pomysł.
canva porady i tipy

Program graficzny Canva – dlaczego nie cierpią go graficy?

Bo odbiera im pracę. Nie, to tylko żenujący żart prowadzącego. Canva to doskonałe narzędzie dla mniej wymagających użytkowników. I sprawdza się w przypadku prostych i mniej skomplikowanych grafik. Można zadbać tam o kolory, spójność z marką lub szerszym konspektem grafiki. Canva to naprawdę dobry graficzny program.

Jednak Canva ma też swoje ograniczenia. Nie pozwala budować wielowarstwowych grafik i nie daje dostępu (nawet w wersji płatnej) do bardziej rozbudowanych funkcji. Po prostu program ten skierowany jest do mniej wymagających użytkowników, którzy przymkną czasem oko na niedoskonałości swojej grafiki, lub nawet nie pomyślą o jej udoskonaleniu – bo nie widzą tyle, co profesjonaliści. Dlatego kiedy grafik słyszy zrobiłbym to samo w Canvie, to się jeży. Bo to zwyczajnie nieprawda. Canva (i Photoshop) to nie odpowiedź na wszystko.

Canva to internetowy program graficzny. Służy do tworzenia grafik, filmów i edycji zdjęć. Nie wymaga instalacji, wystarczy zalogować się na stronie.

Tak, znaczna większość możliwości Canvy jest dostępna za darmo. Więcej informacji znajdziesz w artykule.