Cyberpunk 2077: główne postaci uniwersum, czyli kto jest kim?

Czym byłyby olbrzymie growe światy, gdyby nie „żyjące” w nich postaci? Fallout 76, szczególnie w swojej pierwotnej postaci, udowodnił, że co najwyżej ładnie wyglądającym pustkowiem, na którym nie ma za wiele do roboty. W Cyberpunk 2077 postaci niezależnych nie zabraknie, to one bowiem, razem z V, będą motorem napędowym fabuły. Aby na premierę nie zgubić w gęstwinie imion, nazwisk i pseudonimów, przygotowaliśmy zestawienie postaci kluczowych dla uniwersum Cyberpunk 2077.

Postacie Cyberpunk 2077: Richard Night

Rozpoczynamy od postaci historycznej dla uniwersum. W grze Richarda Nighta nie spotkamy, ponieważ nie żyje od prawie 80 lat. Od Nighta jednak wszystko się zaczęło. W 1994 roku zaczął bowiem wdrażanie swojego pomysłu stworzenia miasta idealnego.

Koncepcja ta miała być opus magnum Richarda Nighta. Stąd kilka lat wcześniej zakończył współpracę ze swoimi wspólnikami – Halseyem i Ferrisem, z którymi tworzył budowlano-deweloperską spółkę o jakże kreatywnej nazwie „Halsey, Ferris and Night”, by rozpocząć „karierę solową” pod szyldem „Night International”.

Miasto, które chciał stworzyć, miało nosić nazwę Coronado City. Night wykupił wyludnione i zrabowane miasteczko Morro Bay na pograniczu Północnej i Południowej Kalifornii, by tam rozpocząć realizację swojej inwestycji. Udało mu się nawet pozyskać inwestorów korporacyjnych, rozochoconych obietnicami ulg podatkowych i żyznego gruntu pod prowadzenie interesów.

I rzeczywiście, początki Coronado City były więcej niż obiecujące. Miasto było zbudowane tak, by mieszkańcom żyło się w miarę wygodnie i bezpiecznie, a gospodarka rosła w oczach. Wszystko zmieniło się jednak w chwili śmierci Richarda Nighta, który został brutalnie zamordowany. Sprawców nie znaleziono, niemniej przypuszcza się, że za zamachem na pomysłodawcę i założyciela Coronado City stała mafia powiązana m.in. z firmami budowlanymi wyłączonymi z projektu stworzenia miasta.

Od tego czasu Coronado City coraz bardziej pogrążało się pod rządami mafijnych organizacji. Ironią losu jest fakt, że nazwę miasta przemianowano na Night City, na cześć zamordowanego Richarda Nighta.

Richard Night Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077: kim jest Johnny Silverhand?

Rockman, wokalista i gitarzysta zespołu Samurai. Cechą charakterystyczną Johnny’ego jest metalowe ramię, będące protezą ramienia utraconego na wojnie. Historia postaci Johnny’ego Silverhanda sięga 1988 roku, kiedy to pojawił się w (dołączonym do rulebooka RPG-a Cyberpunk 2020) opowiadaniu „Never Fade Away”. 1988 rok (w uniwersum Cyberpunk 2020) to także data jego urodzin.

Tak naprawdę nazywa się Robert John Linder. W młodości był żołnierzem w Drugim Konflikcie w Ameryce Południowej, wojnie, w której USA eksperymentowało na własnych żołnierzach z narkotykami bojowymi i cyberwszczepami. Linder zdezerterował, przyjął nową tożsamość i zbiegł do Night City.

Tam, wspólnie z innym byłym żołnierzem, Kerrym Eurodyne’em, założył kapelę Samurai. Pierwsze lata działalności zespołu sprowadzały się do grania w barach i klubach miasta. Potem jednak Samurai podpisało kontrakt z Universal, a dzięki singlowi „Blistering Love” stało się jednym z najpopularniejszych kapel na świecie. Zespół przestał istnieć w 2008 roku, jednak Samuraje swoich wiernych fanów mają nawet w 2077 roku, kiedy rozgrywa się akcja gry (logo zespołu można dostrzec chociażby na kurtce V).

Po rozpadzie Samurai muzyka Johnny’ego Silverhanda wielokrotnie była upolityczniana. Wpływ na to miał m.in. fakt, że konkurencyjna wytwórnia, próbująca zwerbować rockmana, odkryła jego żołnierską przeszłość i szantażowała go jej ujawnieniem.

Silverhand poradził sobie z tym najlepiej, jak się dało. Wydał solowy „SINS of Your Brothers”, w którym sam opowiedział o swoich doświadczeniach jako żołnierz. Posunięcie to uczyniło go jeszcze popularniejszym niż dotychczas, a rząd Stanów Zjednoczonych zmusiło do przyznania się do swoich wojennych przewin względem własnych ludzi.

Tragiczna historia związku Johnny’ego Silverhanda z Alt Cunningham

W 2012 roku partnerka rockmana, netrunnerka znana jako Alt Cunningham, została porwana na zlecenie Arasaka Corporation. Powodem był jej autorski program Soulkiller, pozwalający na digitalizację ludzkich umysłów i przenoszenie ich między ciałami. Cunningham pracowała na rzecz innej korporacji, Arasaka natomiast chciała, by Soulkiller znalazł się w jej posiadaniu.

Johnny Silverhand ruszył na odsiecz. Zebrał ekipę Cyberpunków z zespołu Edgerunners oraz kolegów z zespołu i… dał darmowy koncert w parku naprzeciwko biurowca Arasaki. Oczywiście przed sceną zebrał się olbrzymi tłum, co było częścią planu Silverhanda. W którymś momencie Johnny zaczął prowadzić publikę w kierunku budynku. Nerwowy strażnik otworzył ogień, wybuchły zamieszki. W powstałym chaosie Johnny i jego ekipa przedostali się do budynku. Tam znaleźli jedynie ciało Alt, które Johnny ze sobą zabrał.

Nie wiedział wtedy, że Alt, za pomocą Soulkillera, przetransferowała swój umysł do komputerów budynku, chcąc obrócić system obrony przeciwko porywaczom. Po wszystkim miała wrócić do swojego ciała i uciec. Niestety interwencja Johnny’ego przeszkodziła w tym planie, pozostawiając Alt Cunningham uwięzioną w komputerze głównym budynku.

Cyberpunk 2077 Keanu Reeves

Zemsta i śmierć Johnny’ego Silverhanda

O dalszych losach Silverhanda dowiadujemy się z ostatniej książki dotyczącej serii Cyberpunk 2020. Tym razem przenosimy się w czasie do 2024 roku, kiedy trwa Czwarta Wojna Korporacyjna. Johnny Silverhand chce zemścić się na Arasace, ponieważ dowiaduje się o tym, że Alt Cunningham przetrwała w komputerze korporacji i jest zmuszana do stworzenia Soulkillera 3.0.

Tak jak przed laty, tak i teraz do ataku na Arasakę Silverhand zbiera drużynę Edgerunners. Tym razem jednak ofensywa kończy się niepowodzeniem, Edgerunners zostają przygwożdżeni przez siły bezpieczeństwa Arasaki, dowodzone przez cyborga Adama Smashera.

Johnny wpada na desperacki plan. Chcąc dać czas netrunnerowi Edgerunners, Spiderowi Murphy’emu, na uratowanie Alt i wysłanie jej do sieci, postanawia rzucić się na wrogi oddział. Smasher strzela do niego automatyczną strzelbą, rozrywając go na pół. Dziwnym trafem to jednak nie wystarczyło, aby upewnić się co do tego, że Johnny Silverhand jest definitywnie martwy.

Toteż… w budynku zdetonowano ładunek nuklearny, dzięki czemu okolice miasta na wiele lat spowił radioaktywny pył.

Powrót Silverhanda w Cyberpunk 2077

Już zeszłoroczne zwiastuny przekazały nam informację o tym, że Johnny Siverhand żyje. Choć „żyje” w tym przypadku to za dużo powiedziane. Prawdopodobnie Soulkiller zdążył zdigitalizować umysł rockmana, zanim ten zginął.

Tak się złożyło, że chip z Silverhandem trafił w ręce V, głównego bohatera (lub bohaterki) Cyberpunk 2077. Resztę historii Johnny’ego poznamy więc już w samej grze, aczkolwiek jego przeszłość może sugerować, jakie ma zamiary. Tym bardziej że prawdopodobnie Alt Cunningham wciąż gdzieś istnieje w cyberprzestrzeni.

Sprawdź także

Keenu Reeves w Cyberpunk 2077

Postaci w Cyberpunk 2077: Jackie Welles

Jackie to postać wykreowana na potrzeby gry CD Projekt RED. Jest byłym członkiem gangu Valentinos, z którego odszedł po kilku latach, ponieważ dowiedziała się o tym jego matka. Było mu to też na rękę z tego powodu, że zawsze chciał być kowalem własnego losu, więc rola najemnika – wolnego strzela odpowiada mu bardziej niż egzystowanie w mafijnych hierarchiach.

Welles to urodzony profesjonalista, a przy tym całkiem sympatyczny i rodzinny gość, który wprowadza V do najemniczego fachu. W zależności od wybranego scenariusza gry, Wellesa poznajemy w różnych okolicznościach.

Jackie Welles Cyberpunk 2077

Kim jest Judy Alvarez?

O tej postaci nie wiemy zbyt wiele przed premierą gry, poza tym, że jest głównym technikiem Braindance’u w Night City. W branży ceniona za kreatywność, innowacyjność i kompetencje.

Prowadzi własny salon Braindance w Lizzie’s Bar. Znana jest z handlu nielegalnymi BD, oczywiście za odpowiednio wysoką cenę.

Jest członkinią gangu Moxów, pracującą jako technik i edytor Braindance’u. W książce „Cyberpunk 2077: jedyna oficjalna książka o świecie gry” Judy Alvarez jest autorką rozdziału o tym, czym jest braindance, jaką ma historię, z czym się wiąże etc.

Cyberpunk 2077 oficjalna książka o świecie gry braindance

Postaci Cyberpunk 2077: Dexter DeShawn

Dexter „Dex” DeShawn to kolejna postać stworzona z myślą o nadchodzącej grze Cyberpunk 2077. Co o nim wiadomo? Jest jednym z najlepszych fixerów w mieście. Podobno w Night City nie dzieje się nic, o czym Dex by nie wiedział. Mówi się też, że każdy, kto wykona pierwszą robotę dla Dexa, na pewno zajdzie daleko.

Dexter DeShawn Cyberpunk 2077

Evelyn Parker – kim jest?

Marzeniem Evelyn było aktorstwo. Jednak jej wrodzona przedsiębiorczość doprowadziła ją do miejsca zwanego Doll House. Początkowo miała to być dla niej tymczasowa przystań, ale z biegiem czasu stała się dla Evelyn Parker naturalnym środowiskiem.

Jest ambitna, zdeterminowana, ma rozległą sieć kontaktów w Night City. Jest przy tym postacią dość tajemniczą. Nie wiedzieć czemu zależy jej na wykradzeniu reliktu z rąk Arasaki.