Beta Minecraft RTX rusza już dzisiaj!

Gdy parę miesięcy temu po raz pierwszy zobaczyłem screenshoty z Minecrafta z uruchomionym ray tracingiem, nie mogłem wyjść z podziwu, jak dobrze ta gra wygląda. A przecież mowa o kwadratowym, klockowym świecie. Nie muszę już jednak czekać, aby przekonać się na własne oczy, jaką magią jest technologia RTX. Już dzisiaj rusza beta Minecraft w wersji RTX!

Co to jest ten Minecraft RTX?

Ray Tracing (w skrócie RTX) to nowatorska technologia, wykorzystywania w kartach graficznych Nvidii, całkowicie zmieniająca pojęcie oświetlenia w grach. Do tej pory w zasadzie cała branża elektronicznej rozrywki wykorzystywała technikę oświetlenia statycznego, czyli takiego, gdzie źródło światła ma określone odgórnie wartości i cechy. Poza tym interakcja takiego światła z otoczeniem była bardzo ograniczona.

Przykładowo zapalona świeczka na stole w Wiedźminie 3 oświetlała otoczenie w sposób niemal zerojedynkowy. Albo migotliwe światło padało na obiekty wokół, również na Geralta, tworząc ściśle określone i wygenerowane cienie, albo nie padało wcale.

Technologia Ray Tracingu zrewolucjonizowała natomiast pojęcie oświetlenia w grach. Nie jest to jednak rzecz nowa, gdyż od lat wykorzystywana jest w branży filmów animowanych. Wreszcie, dzięki wystarczającej mocy obliczeniowej współczesnych kart graficznych ray tracing mógł zagościć w domach zwykłych graczy.

Minecraft RTX to specjalnie przygotowana wersja gry, będa owocem ścisłej współpracy Microsoftu i Nvidii. Wykorzystuje ona wszystkie dobrodziejstwa technologii rzutu promieni światła w czasie rzeczywistym, drastycznie poprawiając jakość grafiki.

Zastanawiacie się jaką różnicę może zrobić nowa technologia oświetlenia w tak prostej graficznie grze, jaką jest Minecraft? Odpowiedź jest prosta: OGROMNĄ! Spójrzcie tylko na to porównanie.

Jak zagrać w betę Minecraft RTX?

Gra będzie dostępna z poziomu Windows Store, wspierana jest więc na razie jedynie wersja Redstone. Aby uruchomić grę, wymagany jest też system operacyjny Windows 10.

Oprócz tego konieczne jest też posiadanie karty graficznej obsługującej Ray Tracing, czyli jednej z poniższych:

  • RTX 2060
  • RTX 2060 Super
  • RTX 2070
  • RTX 2070 Super
  • RTX 2080
  • RTX 2080 Super
  • RTX 2080 Ti
  • Titan RTX

Niezależnie, czy posiadacie którąś z tych kart graficznych w komputerze stacjonarnym czy w laptopie, odpalicie Minecraft RTX.

Gra będzie dostępna w dniu dzisiejszym, czyli 16 kwietnia w godzinach wieczornych.

Stream z Minecraft RTX na Twitchu

Jutro, o godzinie 16:00 na oficjalnym kanale Nvidii na platformie Twitch zobaczycie na żywo, jak prezentuje się Minecraft w nowej, wspaniałej odsłonie. Link do kanału znajdziecie poniżej:

Nvidia Geforce PL na Twitch

Udział w streamie wezmą Sou Shibo, Dealereq i nasz wspaniały x-kom’owy człowiek, czyli Kamil Gajdek we własnej osobie.