Gry z Xbox One na smartfonie? Rusza beta Xbox Game Pass Ultimate Streaming

Subskrybenci Xbox Game Pass Ultimate mogą rozpocząć dziś testowanie usługi Xbox Game Pass Ultimate Streaming. Oczywiście na początek nie dostaniemy do ogrania wszystkich tytułów z biblioteki Game Passa, ale zdecydowanie jest się czym ekscytować. Oficjalną premierę usługi zaplanowano na 15 września.

Biblioteka Game Passa do ogrania na smartfonie

Microsoft wcielił się w rolę dobrego rodzica, który nie każe dzieciom czekać na świąteczne prezenty do pierwszej gwiazdki, ale daje je wcześniej. W tym przypadku dużo wcześniej, bo Święta w tym roku, przynajmniej dla mnie, mogą rozpocząć się już dzisiaj. I trwać do lipca przyszłego roku, bo wtedy kończy mi się subskrypcja Game Pass Ultimate.

Tak czy inaczej, na miesiąc przed oficjalnym startem Microsoft pozwolił subskrybentom Xbox Game Pass Ultimate wypróbować nową funkcję strumieniowego przesyłania gier (xCloud). Aby sprawdzić, czy będzie rewolucja, czy Google Stadia 2.0, wystarczy pobrać ze sklepu Google Play nową wersję aplikacji Xbox Game Pass (Beta).

„Zbliżając się do premiery usługi z Xbox Game Ultimate, uruchamiamy ograniczony okres beta. W ten sposób chcemy zapewnić graczom płynne przejście do grania w chmurze z aplikacją Xbox Game Pass na Androida” – wyjaśnił rzecznik Microsoft w oświadczeniu dla portalu The Verge.

„Użytkownicy będą mieli okazję przetestować podzbiór dostępnych tytułów w czasie, gdy my będziemy przygotowywać je dla szerszej publiczności w przyszłym miesiącu. Ograniczona wersja beta usługi ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia subskrybentom jak najlepszych wrażeń z użytkowania. Nie należy traktować jej i oceniać jako produktu finalnego”.

Project xcloud

W co zagramy, testując betę Xbox Game Pass Ultimate Streaming?

Trudno spodziewać się, abyśmy z miejsca dostali do ogrania całą bibliotekę gier Game Passa. W chwili pisania tego tekstu beta Xbox Game Pass Ultimate Streaming jeszcze nie wystartowała, więc póki co nic o dostępnych tytułach powiedzieć nie mogę. Mówi się jednak, że na start Microsoft przygotował około trzydziestu tytułów.

Na 15 września natomiast usługa ma obsługiwać już ponad 100 gier, w tym całą serię Halo, a także takie tytuły jak Ark: Survival Evolved czy Destiny 2.

Destiny 2 grafika

Game Pass Ultimate Streaming nie dla urządzeń z iOS?

Posiadacze iPhone’ów mogą czuć się zawiedzeni. I bynajmniej nie dlatego, że Microsoft nie chciał. Bo chciał. Niestety polityka Apple uniemożliwiła implementację usługi na urządzeniach z systemem iOS.

Rzecznik Microsoftu zapewnił, że firma czuje się zobowiązana do znalezienia kompromisu z Apple. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że to nie koniec negocjacji i ostatecznie użytkownicy iPhone’ów także będą mogli skorzystać z Game Pass Ultimate Streaming.

Xbox One Pad Huawei p20

Nie napalam się na to, że będzie idealnie

Żartowałem. Jestem tak nakręcony,  że zamówiłem już uchwyt na pada, żeby umieścić nad nim smartfon. Mam nadzieję, że nawet jeśli beta będzie koślawa, tak na premierę dostaniemy już sprawnie działającą usługę. Przykład GeForce NOW pokazał, że się da.

Z jednej strony cieszę się, że Microsoft w ogóle podjął wyzwanie. Z drugiej — trochę się dziwię, bo wkrótce premiera Xbox Series X, a powodzenie Xbox Game Pass Ultimate Streaming może dać ludziom do myślenia w kontekście sensowności nabywania konsoli.

Sam rozważam zakup nowego Xboksa na premierę. Wyłącznie ze względu na Game Passa. Jeśli granie w chmurze w wydaniu Microsoftu przypadnie mi do gustu, może być tak, że ostatecznie skuszę się jednak na PlayStation 5 i upiekę dwie pieczenie na jednym ogniu.

Źródło: The Verge, Kotaku