Zapowiedź AC Mirage i przyszłość serii Assassin’s Creed (Red, Hexe, Jade, Invictus)

Na konferencji Ubisoft Forward zapowiedziano nowe produkcje z popularnej serii Assassin’s Creed. Nie jedną, nie dwie, nie trzy i nawet nie cztery, lecz aż pięć gier! Ubisoft szykuje się do sporej ofensywy, przedstawiając dalekosiężne plany związane z jedną ze swoich największych marek. Zapowiedź Assassin’s Creed Mirage to zaledwie wstęp do obiecującej przyszłości, która przeniesie graczy do feudalnej Japonii czy Berlina.

Asssassin’s Creed Mirage. Powrót do korzeni i Bliski Wschód

Ubisoft potwierdził AC Mirage jeszcze przed startem Ubisoft Forward. Będzie to istny powrót do korzeni, czyli zaoferuje rozgrywkę niczym z pierwszych odsłon serii. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o Mirage:

 • Grę tworzy Ubisoft Bordeaux, twórcy dodatku do AC: Valhalla (Wrath of the Druids), którzy wcześniej tylko pomagali przy pracach nad innymi odsłonami serii.
 • Akcja ma miejsce w IX-wiecznym Bagdadzie (w 861 roku), a głównym bohaterem będzie młody Basim, którego możesz kojarzyć z AC: Valhalla. Poznasz historię od początkującego złodzieja do mistrzowskiego w swoim fachu zabójcy z bractwa Ukrytych pod okiem mentorki Roshan (znana z Expanse Shohreh Aghdashloo).
 • Mniejszy, ale tętniący życiem świat z dużą liczbą NPC-ów (na wzór Unity) oraz nacisk na parkour i cichą eliminację.
 • Brak elementów RPG, żadnego skalowania; to gra akcji TPP z dużą dawką skradania i skakania po dachach.
 • Mirage poprawi i uwspółcześni elementy rozgrywki, m.in. skradanie ma być szybsze, a gracz ma otrzymać wiele różnych możliwości eliminacji celów. Pojawi się opcja zwolnienia czasu, która pozwoli na błyskawiczne zlikwidowanie kilku wrogów. Będzie też możliwość przeprowadzenia rekonesansu za pomocą orła Basima.
 • Będzie jedno wielkie miasto podzielone na cztery dzielnice, np. przemysłową. Udasz się także do Alamut – twierdzy asasynów, która jest w trakcie budowy.
 • Bardziej skondensowana rozgrywka; powinna zaoferować około 15-25 godzin rozgrywki z głównym wątkiem fabularnym, który będzie można ukończyć nawet jeszcze szybciej (10-15 godzin).
 • Powstaje na silniku AC: Valhalla i wyjdzie na PC oraz konsole starej i nowej generacji.
AC Mirage Basim

Trochę bawi mnie to, że w kontekście powrotu do korzeni mówi się o nacisku na skradanie. Pierwsze Assassin’s Creed były właśnie mało skradankowe – to była czyste gry akcji, w których mogłeś jako tako eliminować po cichu wrogów. Wówczas skromne możliwości pod tym względem mocno mnie rozczarowały. Jak będzie tym razem? Mam nadzieję, że Ubisoft postawi w Mirage faktycznie właściwy akcent na ten aspekt.

Zwiastun Assassin’s Creed Mirage i screeny

Ubisoft pokazał na prezentacji jedynie klimatyczny, nawiązujący do „jedynki” zwiastun filmowy (CGI). Niestety, nie zobaczyliśmy żadnych fragmentów rozgrywki, ale wkrótce potem do sieci wyciekły (podrasowane) screeny:

Data premiery AC Mirage

To Asasyn, w który zagrasz najprędzej, bo już wiosną 2023 roku. Dokładna data nie jest jednak jeszcze znana. Poznasz ją w najbliższych miesiącach – może w grudniu na Game Awards 2022, gdzie Ubisoft pokaże rozgrywkę? Kto wie, kto wie…

AC Mirage trafi na PC oraz konsole PlayStation 4, PS5, Xbox One i Xbox Series X/S. Pojawi się też w usłudze streamingowej Amazon Luna. Gra została wyceniona nieco niżej niż RPG-owe Asasyny. Wersja podstawowa kosztuje 199,90 zł.

Zobacz ofertę komputerów G4M3R, na których pograsz komfortowo w Assassin’s Creed, w x-komie

Assassin’s Creed Red. RPG w feudalnej Japonii

Jak ja czekałem długo na Asasyna w Japonii! No i się doczekam. Co prawda ktoś mógłby zwrócić uwagę na to, że przecież wyszło Ghost of Tsushima, które jest jak Assassin’s Creed, ale produkcja Sucker Punch nieszczególnie mnie ujęła i dużo rzeczy mi się w niej nie podobało. Ale to nie czas i miejsce na to. Dlatego liczę, że gra Ubisoftu o nazwie kodowej Red nie zawiedzie. Oto, co o niej wiemy:

 • Grę tworzy studio Ubisoft Quebec, autorzy AC: Odyssey.
 • Akcja przeniesie graczy do feudalnej Japonii.
 • Wcielisz się w ninję.
 • Ma to być RPG w otwartym świecie wzorem ostatnich odsłon: Valhalli, Odyssey i Origins.
 • Gra przekroczy kolejne granice otwartych światów; ma być on bardziej dynamiczny i naturalny niż kiedykolwiek w serii Assassin’s Creed.
 • Nowy poziom animacji i sztucznej inteligencji.
 • Gra ma dostarczyć next-genowych doznań.

Data premiery AC Red

W tym przypadku Ubisoft nie zdradził przybliżonego terminu premiery, ale AC Red wyjdzie po Mirage. Można zatem śmiało obstawiać, że ukaże się przed końcem 2024 roku. Z zapowiedzi wynika, że gra trafi wyłącznie na PC oraz konsole obecnej generacji – PlayStation 5 i Xbox Series X/S.

Assassin’s Creed Hexe. Mroczny Asasyn, XVI wiek, Europa

Gra o nazwie kodowej Hexe jest objęta największą tajemnicą. Wiemy tylko, że to ma być najmroczniejsza część Assassin’s Creed w historii serii (czyżby miał to być quasi-horror?). Co jeszcze wiadomo o produkcji?

 • Za grę odpowiada studio Ubisoft Montreal, twórcy pierwszych odsłon i Valhalli.
 • Akcja rozegra się w XVI wieku w Europie (Niemczech) w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego i polowań na czarownice.
 • Gatunek gry nie jest znany, ale nie będzie to wielkie RPG akcji z otwartym światem. Gra nie będzie rozległa i długa, jak największe części cyklu. Ubisoft twierdzi, że ma to być zupełnie inny Assassin’s Creed, o innej strukturze, więc oczekuj nowego doświadczenia. Trochę (pomysłowego) eksperymentowania niekoniecznie musi grze zaszkodzić. 

Data premiery AC Hexe

Ubisoft nie ujawnił choćby przybliżonego terminu. Gra ma jednak wyjść na samym końcu, więc zakładałbym, że ujrzy światło dzienne nie wcześniej niż w 2025 roku oraz tylko na PC i konsole nowej generacji.

Assassin’s Creed Jade. Mobilne AAA w starożytnych Chinach

To nie wszystkie atrakcje, jakie przygotował dla nas francuski koncern na wydarzeniu Ubisoft Forward. Kolejny Asasyn o nazwie kodowej Jade to RPG klasy AAA, ale nie ciesz się za szybko – bo przeznaczone jest wyłącznie dla urządzeń mobilnych. Niemniej jednak, jak na tego typu sprzęt, gra zapowiada się nader ambitnie. Oto, co ma zaoferować:

 • Akcja rozegra się w starożytnych Chinach (historia rozpocznie się w 215 roku p.n.e).
 • Klasyczna rozgrywka, którą kojarzysz z wersji PC i konsolowych.
 • Otwarty świat, w którym udasz się nawet na Wielki Mur Chiński.
 • Własna postać – pierwszy Assassin’s Creed, w którym stworzysz własną postać.

Zobacz poniżej pierwszy zwiastun, który prezentuje miasto chińskie z lotu ptaka. Gra działa w nim na silniku. Jak na mobilne platformy, wygląda okazale!

Assassin’s Creed Invictus. Tylko multiplayer

W planach jest też samodzielna gra multiplayer – omówiono ją za zamkniętymi drzwiami, gdzie zaprezentowano zestaw grafik koncepcyjnych z poprzednimi bohaterami i przeciwnikami z całej serii (m.in. przedstawiły one minotaura z Odysei). Pierwszymi informacjami podzielił się brytyjski Eurogamer. AC Invictus stanie się, podobnie jak Red i Hexe, częścią Infinity.

Nad grą pracują ludzie odpowiedzialni m.in. za Rainbow Six Siege i For Honor. Ma to być zupełnie nowe doświadczenie multiplayerowe w historii Assassin’s Creed. Czyżbyśmy mieli otrzymać coś na wzór GTA i RDR Online? Będzie to powrót do rozgrywek sieciowych w AC po latach przerwy. Jest szansa, że będzie to tytuł oparty na modelu biznesowym free-to-play. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i poczekać na więcej konkretów.

minotaur w ac invictus
Źródło: Eurogamer.net

Assassin’s Creed Infinity to nie gra. Czym jest?

Ubisoft oficjalnie potwierdził, że Infinity tak naprawdę nie jest grą, tak jak spekulowali fani. To swego rodzaju platforma – hub, który połączy wszystkie gry. Przedstawiciele firmy porównali to do „własnego Animusa, którego będą mogli eksplorować”. Można więc określić Infinity swego rodzaju usługą – na razie oficjalnie w jej skład mają wchodzić Red, Hexe i Invictus. Szczegóły nie są jeszcze znane.

Assassin’s Creed 2022 Showcase. Obejrzyj pełny zapis z prezentacji