Szeroki monitor to komfort pracy i rozrywki, za który jednak bardzo często trzeba słono zapłacić. Czy można mieć monitor o dużych gabarytach i dobrej specyfikacji przy utrzymaniu niskiej ceny? W jaki sposób można wykorzystać dużą powierzchnię roboczą jaką daje ultra panoramiczny monitor? To wszystko postaram się ustalić podczas testów iiyama XUB3493WQSU-B1.
3440 x 1440 (UWQHD)
FreeSync™
4 ms
Wielkość monitora iiyama XUB3493WQSU-B1 to cecha, która zdecydowanie w pierwszym kontakcie z nim przyciąga uwagę. Nie ma osoby, która widząc go, przeszłaby obok obojętnie. Kiedy otrzymałam monitor do testów, wszyscy domownicy ciekawi byli tego, jak monitor o tych gabarytach będzie się sprawdzał i wyglądał na biurku.
Oczywiście istnieją monitory o przekątnej większej niż 34 cale, ale szeroki, panoramiczny panel robi naprawdę ogromne wrażenie. Po wielu dniach pracy na tym monitorze mogę stwierdzić, że z początku musiałam przyzwyczaić się do nowego, znacznie większego obszaru pracy, jednak nie trwało to długo.
Przyzwyczajenie wzroku do wielkości ekranu to jedna kwestia, osobną są gabaryty całego sprzętu. W moim przypadku biurko okazało się odrobinę za wąskie (65 cm) i brakło trochę przestrzeni pomiędzy mną a monitorem.
Ale wydaje mi się, że wybierając taki wielkoformatowy monitor, liczymy się z tym, że potrzebujemy do tego odpowiedniej przestrzeni i że będzie zabierał na biurku sporo miejsca. Całość urządzenia wraz z podstawą mierzy sobie 55 cm wysokości i 23 cm głębokości.
Panel otoczony jest z trzech stron wąską ramką zewnętrzną o grubości 2 mm. Wewnętrzna ramka to kolejne 7 mm – co jest standardem w przypadku bezramkowych konstrukcji. Dolna ramka zewnętrzna ma wysokość 20 mm. Czysta powierzchnia robocza wynosi zatem 799,8 x 334,8 mm.
Na dolnej ramce znajduje się kilka oznaczeń. Jedno z nich to oczywiście logo producenta umieszczone w centralnej części. Po prawej stronie znajduje się naklejka FreeSync, po lewej stronie informacje o funkcjach monitora. Jeśli zależy Wam na bardziej eleganckim wyglądzie oba oznaczenia łatwo można usunąć. Po prawej stronie znajdują się jeszcze oznaczenia przycisków menu oraz dioda LED, która podczas pracy działa na niebiesko, a w trybie gotowości na pomarańczowo.
Ramię i podstawa są mocowane za sprawą śruby motylkowej. Wykonane są z matowego tworzywa sztucznego. Ramię z obudową ekranu mocowane jest na cztery śruby. Płyta podstawy ma 300 mm i 230 mm głębokości – takie rozmiary pomimo wielkości monitora zapewniają mu odpowiednią stabilność, aczkolwiek przy szturchnięciu biurka monitor delikatnie się trzęsie. Mimo to nie mam zastrzeżeń, co do stabilności konstrukcji.
Ze względu na ogromną szerokość wyświetlacza, monitor nie posiada pełnego trybu pivot. iiyama XUB3493WQSU można przymocować do wsporników VESA -100.
Przegub do regulacji nachylenia znajduje się bezpośrednio za płytą mocującą. Umożliwia pochylenie wyświetlacza do przodu o -3 stopnie i do tyłu o 22 stopnie.
Jeśli chodzi o ustawienia wysokości monitora mamy możliwość manipulacji o 13,5 cm. W najniższej pozycji dolna rama znajduje się 4 cm od powierzchni biurka, w najwyższej – 17,5 cm.
Na samym dole ramię podpierające jest połączone z płytą podstawy za pomocą połączenia obrotowego. Umożliwia obrót o 45 stopni w lewo i prawo.
Panel z portami jest łatwo dostępny i ma pionowe prowadzenie kabli. Ilość dostępnych portów jest przyzwoita. Mamy tu dostępne dwa porty HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.2. Ponadto urządzenia peryferyjne można podłączyć przez dwa porty USB 3.0, z których jeden oferuje funkcję szybkiego ładowania odpowiednich urządzeń i jest oznaczony na żółto. Nie zabrakło też miejsca dla wyjście słuchawkowego.
Sterujemy menu za pomocą pięciu przycisków umieszczonych z tyłu monitora. Wszystkie są dobrze wyczuwalne pod palcami i po ich wciśnięciu daje się słyszeć lekkie kliknięcie. Przycisk zasilania znajduje się najbardziej po prawej stronie, patrząc od przodu. Jest on też rozdzielony od innych przycisków o około 2 cm i jako jedyny ma dodatkową wypustkę, która ułatwia jego zlokalizowanie i sprawia, że przez przypadek nie pomylimy go z innymi i nie wyłączymy monitora niechcący w trakcie pracy.
Mimo wszystko ja jestem zwolenniczką sterowania menu za pomocą joysticka, co jest dużo bardziej intuicyjne i tego rozwiązania mi tu brakuje.
Idąc w lewo od przycisku zasilania mamy przycisk uruchamiający główne menu, który potwierdza również wpisy w menu i służy do wprowadzania różnych poziomów ustawień.
Kolejny to skrót do regulacji głośności oraz do przechodzenia w dół w menu, Zwiększa także wartości, które należy ustawić w ramach poziomu ustawień. Trzeci klawisz uruchamia tryb Eco oraz służy do poruszania się w górę podczas obsługi menu, a także zmniejsza wartości, które należy ustawić w ramach poziomu ustawień. Ostatnim przyciskiem zamykamy menu oraz wychodzimy z różnych funkcji i zamykamy okienka menu oraz jako skrót do wyboru wejść audio i wideo.
Menu monitora jest dość proste w obsłudze. Do dyspozycji jest osiem kategorii pozwalających dostroić dodatkowe parametry:
Patrząc na tył monitora nie widać od razu, że iiyama XUB3493WQSU-B1 został wyposażony także w głośniki. Są one umieszczone w dolnej części obudowy i emitują dźwięk w górę. Głośniki mają moc 5 W każdy i zapewniają całkiem przyzwoite brzmienie. Oglądając, np. film jesteście w stanie, nawet w sporym pomieszczeniu słyszeć wszystko wyraźnie, bez dodatkowego podłączania jakiegoś sprzętu audio. Nawet podczas słuchania różnego rodzaju muzyki dźwięk był naprawdę dobrej jakości.
Największą zaletą monitora jest 34-calowy ekran AH-IPS o powierzchni całkowitej wynoszącej 86,7 cm i rozdzielczości natywnej 3440 na 1440 pikseli (QHD). Przy takich parametrach otrzymujemy ogromną przestrzeń roboczą wynikającą także z proporcji matrycy — 21:9. Dlaczego to nie wielkość monitora, a jego proporcje mają duże znaczenie? Między innymi dlatego, że to właśnie proporcje ekranu bezpośrednio wpływają na komfort pracy – w skrócie oferuje dużą przestrzeń. Możliwości ultrapanoramicznego monitora możemy wykorzystać na klika sposobów.
Wiele osób uważa, że ultrapanoramiczny monitor o proporcjach 21:9 przyda się wyłącznie grafikom. Czy tak jest naprawdę? Podczas testowania XUB3493WQSU-B1 przekonałam się, że absolutnie każdy jest w stanie wykorzystać ogromną powierzchnię roboczą jaką oferuje taki monitor.
Najprostsze zastosowanie, które docenić może każdy podczas codziennej pracy to możliwość pracy z wieloma aplikacjami jednocześnie. Przykładowo możecie obok przeglądarki internetowej uruchomić dokument w Wordzie, a jeszcze dalej dorzucić komunikator internetowy. Nie musicie dzięki temu przerywać pracy i zamykać dokumentu, aby odpisać komuś na wiadomość albo przełączać się z jednego okna na drugie podczas pisania tekstu. Nie bez powodu wiele osób lubi pracować przy wykorzystaniu dwóch monitorów, w tym wypadku wystarczy tylko iiyama XUB3493WQSU-B1.
Obraz wyświetlany przez monitor iiyama XUB3493WQSU-B1 jest nieźle reprodukowany. Kontrast panelu jest całkiem dobry. Wszystkie główne kolory są dobrze odwzorowywane, chociaż mogłby być momentami bardziej soczyste, co szczególnie dało się zauważyć przy odcieniach niebieskich, ale już zieleń wypadała naprawdę nieźle. Odwzorowanie czerni przeciętne, ale przy IPS to nie powinno być jakimś wielkim zaskoczeniem. Podsumowując, właściwie trudno się do czegoś przyczepić i w porównaniu z innymi monitorami wypada naprawdę dobrze.
Producent podaje, że kąty widzenia w poziomie i pionie wynoszą 178 stopni. Patrząc na wyświetlany obraz pod kątem, rzeczywiście nie da się tu dopatrzyć jakiejś znaczącej degradacji kolorów, ale w końcu mamy do czynienia z matrycą IPS, która tutaj sprawdza się bardzo dobrze. Jeśli miałabym się do czegoś doczepić, to jedynie do przybierającej delikatnego żółtego odcienia bieli. Nie jest to jednak jakieś mocne żółknięcie i przeciętnemu użytkownikowi nie powinno to przeszkadzać.
Szerokość monitora, jaką oferuje iiyama XUB3493WQSU-B1, zapewnia znakomite wrażenia podczas oglądania filmów kinowych. Oczywiście nie wszystkie filmy są przystosowane do tego formatu, przez co powierzchnia monitora nie jest w pełni wykorzystywana. Jednak wiele filmów kinowych, a nawet teledysków jest już tworzona pod szeroki format 21: 9.
A co z grami? Mimo że nie jest to monitor stworzony do gamingu, iiyama spisuje się tu naprawdę dobrze i gracze mogą dzięki niemu uzyskać dobrej jakości rozrywkę.
Mamy tutaj do czynienia z matryca IPS i uwzględniono także technologię FreeSync firmy AMD, aby zminimalizować zacinanie się obrazu i opóźnienia. Według danych technicznych monitor posiada czas reakcji na poziomie 4ms. Odświeżanie to 75Hz.
W celu przetestowania szybkości wyświetlania obrazu monitor testowany był na dwóch grach: Tom Clancy’s The Division 2 oraz Disco Elysium. Dzięki temu wiemy jak monitor sprawdził się w wolniejszej i bardziej dynamicznej grze. Jak zatem wypadł iiyama? Całkiem nieźle. W trakcie gry, nawet podczas bardzo dynamicznych scen i przy szybkim ruchu kamery, nie dało się zauważyć żadnych oznak smużenia. FreeSync działa tu więc naprawdę dobrze, nie ma mowy o rozrywaniu klatek, a dynamika obrazu jest na wysokim poziomie.
Czy monitor może uzależniać? On może! Przy wymiarach 80 cm × 33 cm ultraszeroki monitor iiyama XUB3493WQSU-B1 oferuje ogromną powierzchnię roboczą, a dzięki czasowi reakcji 4 ms i technologii AMD FreeSync sprawdza się również u wymagających graczy.
Po doświadczeniu przy pracy z monitorem iiyama XUB3493WQSU-B1 szybko przekonacie się jak dzięki monitorowi można poprawić komfort codziennej pracy. Gracze i miłośnicy filmów także będą zachwyceni różnicą po przesiadce z monitora o standardowej wielkości na monitor o proporcjach 21:9.
Argumentem przemawiającym za zakupem dwóch monitorów zamiast jednego ultrapanoramicznego mogłaby być cena. Mogłaby, ale w przypadku iiyama XUB3493WQSU-B1 ten argument odpada, bowiem na moment pisania recenzji w sklepie x-kom ten monitor kosztuje 1899,00 zł, więc nie można powiedzieć, że jest to koszt drastycznie większy od dwóch tańszych sprzętów.
Taki sprzęt na pierwszy rzut oka kojarzyć się może ze specjalistycznym urządzeniem dla grafików. Jednak na wielu poziomach czuć, że iiyama XUB3493WQSU-B1 jest stworzony dla każdego, kto chce podnieść komfort codziennej pracy i rozrywki.
To raczej opis, a nie recenzja :]
Za pomocą jakiego kabla był podpięty monitor? Mam kabel usb-c > display port i połowa opcji w menu monitora jest niedostępna. Nie mogę nic zrobić z jasnością itp. W czym może leżeć problem?
Adam, niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co może być tego przyczyną. Skontaktuj się w tej sprawie z działem technicznym x-kom pod numerem: 34 377 00 30 lub adresem: serwis@x-kom.pl.