Aparaty w smartfonach Samsung Galaxy S23 | S23 Ultra. Parametry i funkcje AI

Nowe smartfony flagowej serii Samsung Galaxy S23 chwalą się bardzo dobrymi aparatami oraz rozbudowany funkcjami AI, które pozwolą użytkownikom tworzyć niesamowite dzieła, zarówno fotograficzne, jak i filmowe. Podczas Galaxy Unpacked producent próbował to udowodnić, angażując nawet… Ridleya Scotta. Jakie są fotograficzne możliwości nowych graczy na rynku mobile? Przyjrzyjmy się parametrom i funkcjom aparatów Galaxy S23, S23+ i S23 Ultra.

Aparat Galaxy S23. Nowe oblicze mobilnej fotografii?

Jak ująć piękno nocnego życia niewielkim aparatem smartfona? Nad tym aspektem Samsung (jak i inni producenci) uparcie pracuje już od kilku lat. Dlatego podczas konferencji Galaxy Unpacked, prezentującej serię Galaxy S23, wiele uwagi poświęcono właśnie tym ulepszeniom, które wprowadzono dla uzyskania lepszych efektów z fotografowania i filmowania w słabych warunkach oświetleniowych.

aparaty galaxy s23 wideo w nocy

Choć na pierwszy rzut oka w serii smartfonów Samsung Galaxy S23 aparat nie zmienił się znacząco pod względem parametrów, to należy pamiętać, że niezwykle ważnym motorem napędowym mobilnej fotografii jest oprogramowanie, optymalizacje i funkcje AI.

W nowych smartfonach wprowadzono nie tylko technologie oparte na sztucznej inteligencji, które w czasie rzeczywistym pracują nad ostateczną jakością zdjęcia czy filmu. Pojawiły się także bardziej zaawansowane narzędzia do postprodukcji.

Przyjrzyjmy się zatem dokładnie, co 2023 rok i seria Galaxy S23 (zwłaszcza model Ultra) wniosły na rynek fotografii smartfonowej. Poniższy tekst jest na ten moment przedstawieniem najciekawszych funkcji w aparatach Samsunga, natomiast niebawem na naszym portalu pojawią się recenzje Galaxy S23 i S23 Ultra, w których przedstawimy rzeczywistą jakość zdjęć i filmów wykonanych nowymi smartfonami koreańskiej marki. Tym samym zachęcamy do obserwowania naszej strefy poświęconej smartfonom oraz marce Samsung.

seria samsung galaxy s23

Specyfikacja aparatów Galaxy S23 i S23 Ultra. Co mówią parametry?

Pod względem specyfikacji nowych smartfonów jedną z największych i najciekawszych nowości (po procesorze) jest wykorzystanie sensora o ogromnej liczbie megapikseli. Niemal dwa razy większej niż w poprzednich generacjach. W tym roku najbardziej zaawansowany model serii, czyli Samsung Galaxy S23 Ultra, otrzymał aparat główny 200 Mpix.

Taka ultrawysoka rozdzielczość pozwala powiększać, przycinać i edytować zdjęcia bez większej szkody dla jakości obrazu. Także po wydrukowaniu fotografie prezentują się dużo lepiej i wyraźnie ukazują każdy szczegół kadru.

aparat galaxy s23 ultra 200 mpix

Nowemu aparatowi głównemu towarzyszą natomiast te same, dobrze znane z Galaxy S22 Ultra i najwidoczniej sprawdzone obiektywy do zbliżeń oraz ujęć panoramicznych. A obok nich znalazł się laser AF do analizowania sceny i wyznaczania odległości od obiektów w kadrze. Jest to potrzebne do uzyskania ostrego obrazu, a także bardziej precyzyjnego oddzielenia tła od głównego bohatera czy obiektu. Autofocus laserowy nie potrzebuje dobrego oświetlenia do poprawnego działania, a nawet woli „pracować” w ciemności.

Oprócz aparatu głównego zarówno w modelu Ultra, jak i dwóch podstawowych wariantach wymieniono obiektywy selfie na to samo 12-megapikselowe oczko. W przypadku S23 i S23+ jest to poprawa z aparatu 10 Mpix. W przypadku S23 Ultra dość nietypowa rezygnacja z oczka 40 Mpix stosowanego w dwóch poprzednich generacjach. Czy to wyjdzie topowemu flagowcowi na dobre?

portrety aparatem galaxy s23 ultra

Tylne aparaty w podstawowym modelu Galaxy S23 oraz wersji Galaxy S23+ (która różni się tylko wielkością ekranu i baterii) nie zmieniły się wcale w porównaniu z poprzednią generacją. Recenzja Galaxy S22 Grzegorza oraz test Galaxy S22+, który wykonała Agnieszka, pokazują, że aparaty te radziły sobie lepiej niż nieźle. Nie oznacza to jednak, że w nowych smartfonach efekty będą takie same. Dzięki rozwiązaniom software’owym powinny być dużo lepsze.

Specyfikacja aparatów Galaxy S23 | S23+

Specyfikacja aparatów Galaxy S23 Ultra

aparaty galaxy s23 seria samsung

Zajrzyj do naszego rankingu smartfonów z najlepszymi aparatami i sprawdź, jakie znaczenie mają konkretne parametry na ostateczny efekt zdjęcia i filmu. Co charakteryzuje poszczególne rodzaje obiektywów, ile megapikseli powinien mieć aparat, jakie znaczenie ma przysłona, rozmiar piksela czy stabilizacja obrazu:

🤳 Ranking smartfonów z najlepszymi aparatami. TOP telefonów idealnych do zdjęć

Najciekawsze tryby i funkcje w aparacie Galaxy S23 | S23 Ultra

Parametry obiektywów to jedno, ale jak już wyżej wspomniałam, niezwykle ważny jest software. Dodatkowo wiele zależy od procesora, który musi udźwignąć stawiane przed nim zaawansowane zadania, takie jak filmowanie w 8K, i nie dostać zadyszki. O tę kwestię w przypadku Galaxy S23 nie trzeba się martwić. Nową generację smartfonów Samsung wyposażono w zoptymalizowaną pod Galaxy, najnowszą i najmocniejszą platformę amerykańskiego giganta Qualcomm – Snapdragon 8 Gen 2.

To dzięki jego mocy połączonej z zaawansowanymi możliwościami sztucznej inteligencji we flagowcach pojawiają się coraz nowsze, coraz bardziej profesjonalne funkcje i tryby. A ich zadaniem jest dostosowanie aparatów do oświetlenia, zoptymalizowanie ujęć w zależności od warunków otoczenia, scenerii, perspektywy czy rodzaju kadru.

Nightografia, czyli jasne i ostre ujęcia nocne

Tryb Nightography to oparta na AI technologia, która pomaga użytkownikom uzyskać satysfakcjonujące efekty zdjęć i filmów w słabym oświetleniu. W serii Galaxy S23 została ona udoskonalona, aby wyraźniej wyłapywać szczegóły, wiernie odzwierciedlać kolory i odpowiednio rozjaśniać kadry.

Na wykonywanych w słabym oświetleniu zdjęciach często pojawiają się szumy. W serii Galaxy S23 redukuje je oparty na sztucznej inteligencji, nowy algorytm przetwarzania sygnału obrazu (ISP). Odpowiada on za poprawianie kolorów i wydobywanie szczegółów obiektu.

Oprócz tego, im większy piksel, tym więcej światła wpada do matrycy. Dlatego Samsung ulepszył także dobrze znaną technologię łączenia pikseli. Dzięki temu aparat jeszcze lepiej radzi sobie wieczorową porą w rozróżnianiu detali i odcieni fotografowanej sceny. Na uzyskanie satysfakcjonujących efektów przekłada się także przysłona i lepsza jasność obiektywu. To ta wyrażana przez parametr f, który w Galaxy S23 Ultra wynosi bardzo dobre f/1,7.

nightografia w galaxy s23

Selfie niczym profesjonalny portret?

We wszystkich trzech wariantach smartfonów serii Galaxy S23 zastosowano ten sam moduł. Jak wskazuje producent, jest to pierwszy taki aparat do selfie Galaxy Super HDR. Zapewnia on skokową zmianę z 30 do 60 klatek na sekundę, co przekłada się na ostrzejsze dzieła wykonane przednim aparatem. Co więcej, Super HDR umożliwia wydobycie szczegółów nie tylko w ciemnych, ale i w jasnych partiach obrazu. Oznacz to poprawę jakości także w portretach wykonywanych w ostrym słońcu, co z pewnością przyda się podczas wakacyjnej sesji.

W przednim obiektywie Galaxy S23 zastosowano również technologię Dual Pixel. Dzięki niej podczas robienia selfie w trudnych warunkach oświetleniowych aparat szybciej i precyzyjniej ustawia ostrość. Dodatkowo w nocnych autoportretach pomaga oczywiście AI, które pilnuje, by odwzorowane zostały autentyczne kolory, co sprawia, że zdjęcia i filmy wyglądają bardziej naturalnie.

Ponadto nowe Samsungi korzystają z obiektowej sztucznej inteligencji, która oddzielnie analizuje każdy szczegół i detal kadru. Na przykład rysy twarzy, oczy, włosy. To pozwala na lepsze odzwierciedlenie postaci nawet na grupowym selfie.

aparat galaxy s23 portret

Ulepszony OIS

Stabilizacja obrazu to niezwykle ważny parametr w aparacie smartfona, a najlepsze efekty daje OIS (optyczna stabilizacja obrazu). Jest to rozwiązanie sprzętowe, co oznacza, że na drgania reaguje cały moduł aparatu. Choć jest to bardzo dobrze rozwiązanie, Samsung postawił je ulepszyć. Dzięki temu w modelu Galaxy S23 Ultra znalazł się innowacyjny, podwójny optyczny stabilizator obrazu, o zwiększonym zakresie ruchu. Jak wskazuje producent, jest to dokładnie od 1,5 do 3 stopni we wszystkich kierunkach.

Aplikacja Expert Raw

To profesjonalne narzędzie pozwala na fotografowanie i edytowanie zdjęć w formacie RAW, czyli takim, który zachowuje wyższą wierność odwzorowania obrazu. Aplikacja Expert RAW, dostępna wyłącznie w modelach Galaxy, daje większą kontrolę nad wszystkimi parametrami fotografowania, np. ISO, przysłoną czy balansem bieli. Umożliwia wykorzystanie na smartfonie takich zaawansowanych funkcji jak wielokrotna ekspozycja czy astrografia.

To dzięki rejestrowaniu większej ilości szczegółów i dostosowaniu ekspozycji udaje się na przykład uchwycić rozgwieżdżone niebo czy wyraźny widok Drogi Mlecznej. Ponadto Expert RAW ma umożliwić użytkownikom łatwe tworzenie kreatywnych filmów o kinowej jakości.

expert raw i aparat galaxy s23

Expert RAW pozwala również na eksperymentowanie z Multi Exposure. Jest to specjalny tryb, który polega na łączeniu kilku klatek w jedno wyjątkowe, wielowymiarowe dzieło. W Galaxy można je złożyć nawet z dziesięciu ekspozycji i otrzymać np. studium ruchu czy postać sklonowaną na tym samym planie w różnych pozycjach. A takie artystyczne wykorzystanie tej funkcji pokazuje producent:

multi exposure w samsungach galaxy s23
Źródło: samsung.com

Przetwarzanie zdjęć

Nowe funkcje w smartfonach serii Galaxy S23 pozwolą z poziomu galerii poprawić nieudane zdjęcia, ale nie tylko te wykonane tym smartfonem. Można nawet podrasować wgrane z chmury lub pobrane z internetu obrazki i GIF-y albo zeskanowane fotografie z dzieciństwa. Sztuczna inteligencja pracuje nad plikiem tak, aby go wyostrzyć i zmniejszyć szumy.

Profesjonalne filmowanie z Galaxy S23 Ultra

Podsumowując wstępną analizę fotograficznych możliwości smartfonów Samsung serii Galaxy S23 warto obejrzeć film „Behold” stworzony przez wspomnianego na początku Ridleya Scotta. Został on w całości nagrany smartfonem Galaxy S23 Ultra.