Aparaty w smartfonach Samsung Galaxy S23 | S23 Ultra. Parametry, funkcje AI i porównanie zdjęć

Smartfony flagowej serii Samsung Galaxy S23 chwalą się bardzo dobrymi aparatami oraz rozbudowany funkcjami AI, które pozwalają użytkownikom tworzyć niesamowite dzieła, zarówno fotograficzne, jak i filmowe. Podczas Galaxy Unpacked producent próbował to udowodnić, angażując nawet… Ridleya Scotta. Jakie w rzeczywistości są fotograficzne możliwości największych graczy na rynku mobile? Przyjrzyjmy się parametrom, funkcjom i fotograficznym próbkom z aparatów Galaxy S23, S23+ i S23 Ultra.

Aparaty w serii Galaxy S23. Nowe oblicze mobilnej fotografii?

Jak ująć piękno nocnego życia niewielkim aparatem smartfona? Nad tym aspektem Samsung (jak i inni producenci) uparcie pracuje już od kilku lat. Dlatego podczas konferencji Galaxy Unpacked, prezentującej serię Galaxy S23, wiele uwagi poświęcono właśnie tym ulepszeniom, które wprowadzono dla uzyskania lepszych efektów z fotografowania i filmowania w słabych warunkach oświetleniowych.

nightografia w galaxy s23

Choć na pierwszy rzut oka w serii smartfonów Samsung Galaxy S23 aparat nie zmienił się znacząco pod względem parametrów, to należy pamiętać, że niezwykle ważnym motorem napędowym mobilnej fotografii jest oprogramowanie, optymalizacje i funkcje AI.

W nowych smartfonach wprowadzono nie tylko technologie oparte na sztucznej inteligencji, które w czasie rzeczywistym pracują nad ostateczną jakością zdjęcia czy filmu. Pojawiły się także bardziej zaawansowane narzędzia do postprodukcji.

Przyjrzyjmy się zatem dokładnie, co 2023 rok i seria Galaxy S23 (zwłaszcza model Ultra) wniosły na rynek fotografii smartfonowej. W poniższym tekście znajdziesz nie tylko opis parametrów, ale także przykładowe zdjęcia wykonane Galaxy S23 i S23 Ultra.

porównanie samsung galaxy s23 vs s23 ultra

Specyfikacja aparatów Galaxy S23 i S23 Ultra. Co mówią parametry?

Specyfikacja aparatów Galaxy S23 | S23+

Specyfikacja aparatów Galaxy S23 Ultra

aparaty galaxy s23 seria samsung

Zajrzyj do naszego rankingu smartfonów z najlepszymi aparatami i sprawdź, jakie znaczenie mają konkretne parametry na ostateczny efekt zdjęcia i filmu. Co charakteryzuje poszczególne rodzaje obiektywów, ile megapikseli powinien mieć aparat, jakie znaczenie ma przysłona, rozmiar piksela czy stabilizacja obrazu:

🤳 Ranking smartfonów z najlepszymi aparatami. TOP telefonów idealnych do zdjęć

Porównanie zdjęć Galaxy S23 Ultra vs Galaxy S23

Aparat 200 Mpix w Galaxy S23 Ultra

Pod względem specyfikacji nowych smartfonów Samsunga jedną z największych i najciekawszych nowości (po procesorze) jest wykorzystanie sensora o ogromnej liczbie megapikseli. Niemal dwa razy większej niż w poprzednich generacjach. W tym roku najbardziej zaawansowany model serii, czyli Samsung Galaxy S23 Ultra, otrzymał aparat główny 200 Mpix.

Taka ultrawysoka rozdzielczość pozwala powiększać, przycinać i edytować zdjęcia bez większej szkody dla jakości obrazu. Także po wydrukowaniu w większym formacie fotografie prezentują się dużo lepiej i wyraźnie ukazują każdy szczegół kadru.

Dzięki zaawansowanej technologii łączenia pikseli aparatem głównym Galaxy S23 Ultra można wykonać jaśniejsze, ale nadal duże zdjęcie 50-megapikselowe oraz bardzo jasne i dzięki temu bardziej szczegółowe zdjęcie w rozmiarze 12,5 Mpix. To łączenie aż 16 pikseli w jeden o wielkości 2,4 μm wykorzystywane jest również w fotografii nocnej, która osiągnęła niesamowity poziom w nowym flagowcu Samsunga.

Podstawowe fotograficzne możliwości Galaxy S23 | S23+

Tylne aparaty w podstawowym modelu Galaxy S23 oraz wersji Galaxy S23+ (która różni się tylko wielkością ekranu i baterii) nie zmieniły się wcale w porównaniu z poprzednią generacją. Recenzja Galaxy S22 Grzegorza oraz test Galaxy S22+ Agnieszki, pokazują, że aparaty te radziły sobie lepiej niż nieźle. Nie oznacza to jednak, że w nowych smartfonach efekty będą takie same. Dzięki rozwiązaniom software’owym są jeszcze lepsze.

Obiektyw główny w podstawowych wariantach serii S ma 50 Mpix. Dzięki temu w maksymalnej rozdzielczości tworzy zdjęcia doskonałe do wydrukowania w dużym formacie. W trybie automatycznym wykorzystuje natomiast technologię łączenia pikseli, by przechwytywać więcej światła i wyciągnąć nawet te detale, które kryją się w cieniu. Oczywiście odbywa się to kosztem rozdzielczości, która spada do 12 Mpix, ale spokojnie nada się do wydrukowania i oprawienia w ramkę w podstawowych formatach.

Dla porównania podobny kadr w automatycznej i maksymalnej rozdzielczości wykonany aparatem Galaxy S23 Ultra:

Teleobiektywy Galaxy S23 vs Galaxy S23 Ultra

Aparatom głównym towarzyszą oczywiście dodatkowe oczka, umożliwiające objęcie szerszego kadru albo przybliżenie do oddalonego obiektu. Tak jak w Galaxy S23 i S23+ postawiono na sprawdzone rozwiązania, tak samo w wersji Ultra pojawiły się obiektywy dobrze znane z poprzedniej generacji, ulepszone o nowe możliwości oprogramowania.

Najważniejsze po obiektywie głównym są teleobiektywy. Ich możliwości często nie ograniczają się tylko do zoomu, ale wykorzystywane są także na przykład przy fotografii portretowej.

Jaka w tym wypadku jest różnica między Galaxy S23 a S23 Ultra? Wariant podstawowy wykonuje trzykrotny zoom optyczny, natomiast najwyższy model z hierarchii rodziny S potrafi wykonać bezstratne zbliżenia nawet do 10 razy.

Maksymalne zoomy cyfrowe nie są już tak istotne, mają dużo słabszą jakość, bo stanowią ulepszony przez AI wycinek zdjęcia. Rzadko są też wykorzystywane w codziennym użytkowaniu. W zasadzie przydają się tylko do zabawy w fotografowanie księżyca. Warto jednak podkreślić, że w Galaxy S23 i S23+ jest to maksymalnie 30x, a w Ultrze aż 100x.

Jak radzą sobie teleobiektywy tych obu smartfonów, gdy nie liczy się rodzaj ani liczba zoomu, a objęcie konkretnego kadru? W poniższym przykładzie za cel posłużyła tablica na meczu Rakowa Częstochowa. Kadr trudny, bo aparat musiał sobie poradzić nie tylko z wygładzeniem przybliżonego ujęcia, ale także specyficznymi warunkami oświetleniowymi i samą strukturą podświetlanej tablicy.

Tryb portretowy w teleobiektywach

Jak już wspomniałam, teleobiektywy w smartfonach z serii Galaxy S23 wykorzystywane są także do zdjęć portretowych z artystycznie rozmytym tłem i naturalnie wyeksponowaną pierwszoplanową postacią. W obu przypadkach po przełączeniu się w menu aparatu na tryb portretowy automatycznie uruchamia się trzykrotny zoom.

Obiektywy ultraszerokokątne

Aparatom ultraszerokokątnym poświęca się najmniej uwagi. Z reguły są to też najsłabsze elementy fotograficznego wyposażenia smartfonów. Rzeczywiście zazwyczaj różnica między zdjęciami wykonanymi obiektywem głównym a szerokim jest znacząca i mocno widoczna w takich elementach jak kolorystyka, szczegółowość oraz zniekształcone krawędzie.

Jednak w przypadku Samsunga Galaxy S23 i S23 Ultra efekty są bardzo przyjemne dla oka i obiektywy szerokokątne można śmiało wykorzystywać do panoramicznych pocztówkowych ujęć czy nawet portretów na tle wysokich zabytków architektury, a to opcja jest bardzo przydatna zwłaszcza wakacyjną porą.

Tryb makro

Zarówno wariant podstawowy Galaxy S23, jak i rozszerzony Galaxy S23 Ultra nie mają w swoich zestawach obiektywów makro. I bardzo dobrze, bo ich jakość jest z reguły mierna, a sam obiektyw niepotrzebnie zajmuje miejsce na pleckach smartfona. Natomiast w obu modelach występuje tryb makro, który umożliwia sfotografowanie detali z odległości zaledwie kilku centymetrów. Jest on zintegrowany z aparatem ultraszerokokątnym i daje takie oto, moim zdaniem bardzo udane, efekty:

Piąte oczko w Galaxy S23 Ultra

Obok aż dwóch obiektywów do zbliżeń i trzeciego do ujęć panoramicznych w modelu Ultra znajduje się jeszcze laser AF do analizowania sceny i wyznaczania odległości od obiektów w kadrze. Jest on potrzebny do uzyskania ostrego obrazu z precyzyjnie oddzielonym tłem od głównego bohatera czy obiektu. Autofocus laserowy nie potrzebuje dobrego oświetlenia do poprawnego działania, a nawet woli „pracować” w ciemności. To dzięki niemu powstają udane bliskie kadry, nawet nocą, oraz takie artystyczne portrety także przedmiotów czy martwej natury:

Najciekawsze tryby i funkcje w aparacie Galaxy S23 | S23 Ultra

Specyfikacja obiektywów to jedno, ale jak już wyżej wspomniałam, niezwykle ważny jest software, odpowiedzialny za rozpoznawanie scen, automatyczne dostosowywanie parametrów i poprawianie wykonanych już zdjęć.

Dodatkowo wiele zależy od procesora, który musi udźwignąć stawiane przed nim zaawansowane zadania, takie jak filmowanie w 8K, i nie dostać zadyszki. O tę kwestię w przypadku Galaxy S23 nie trzeba się martwić. Nową generację smartfonów Samsung wyposażono w zoptymalizowaną pod Galaxy, najnowszą i najmocniejszą platformę amerykańskiego giganta Qualcomm – Snapdragon 8 Gen 2.

To dzięki jego mocy połączonej z zaawansowanymi możliwościami sztucznej inteligencji we flagowcach pojawiają się coraz nowsze, coraz bardziej profesjonalne funkcje i tryby. A ich zadaniem jest dostosowanie aparatów do oświetlenia, zoptymalizowanie ujęć w zależności od warunków otoczenia, scenerii, perspektywy czy rodzaju kadru.

Nightografia, czyli jasne i ostre ujęcia nocne

Tryb Nightography to oparta na AI technologia, która pomaga użytkownikom uzyskać satysfakcjonujące efekty zdjęć i filmów w słabym oświetleniu. W serii Galaxy S23 została ona udoskonalona, aby wyraźniej wyłapywać szczegóły, wiernie odzwierciedlać kolory i odpowiednio rozjaśniać kadry.

Na wykonywanych w słabym oświetleniu zdjęciach często pojawiają się szumy. W serii Galaxy S23 redukuje je oparty na sztucznej inteligencji, nowy algorytm przetwarzania sygnału obrazu (ISP). Odpowiada on za poprawianie kolorów i wydobywanie szczegółów obiektu.

Oprócz tego, im większy piksel, tym więcej światła wpada do matrycy. Dlatego Samsung ulepszył także dobrze znaną technologię łączenia pikseli. Dzięki temu aparat jeszcze lepiej radzi sobie wieczorową porą w rozróżnianiu detali i odcieni fotografowanej sceny. Na uzyskanie satysfakcjonujących efektów przekłada się także przysłona i lepsza jasność obiektywu. To ta wyrażana przez parametr f, który w Galaxy S23 Ultra wynosi całkiem niezłe f/1,7.

Selfie niczym profesjonalny portret?

We wszystkich trzech wariantach smartfonów serii Galaxy S23 zastosowano ten sam 12-megapikselowy moduł. W przypadku S23 i S23+ jest to poprawa z aparatu 10 Mpix. W przypadku S23 Ultra dość nietypowa rezygnacja z oczka 40 Mpix stosowanego w dwóch poprzednich generacjach.

Jednak jak wskazuje producent, jest to pierwszy taki aparat do selfie Galaxy Super HDR, który zapewnia skokową zmianę z 30 do 60 klatek na sekundę, co przekłada się na ostrzejsze dzieła wykonane przednim aparatem. Co więcej, Super HDR umożliwia wydobycie szczegółów zarówno w ciemnych, jak i bardzo jasnych partiach obrazu. Oznacz to poprawę jakości także w portretach wykonywanych w ostrym słońcu, co z pewnością przyda się podczas wakacyjnej sesji.

W przednim obiektywie Galaxy S23 zastosowano również technologię Dual Pixel. Dzięki niej podczas robienia selfie w trudnych warunkach oświetleniowych aparat szybciej i precyzyjniej ustawia ostrość. Dodatkowo w nocnych autoportretach pomaga oczywiście AI, które pilnuje, by odwzorowane zostały autentyczne kolory, co sprawia, że zdjęcia i filmy wyglądają bardziej naturalnie.

Ponadto nowe Samsungi korzystają z obiektowej sztucznej inteligencji, która oddzielnie analizuje każdy szczegół i detal kadru. Na przykład rysy twarzy, oczy, włosy. To pozwala na lepsze odzwierciedlenie postaci nawet na grupowym selfie.

Ulepszony OIS

Stabilizacja obrazu to niezwykle ważny parametr w aparacie smartfona, a najlepsze efekty daje OIS (optyczna stabilizacja obrazu). Jest to rozwiązanie sprzętowe, co oznacza, że na drgania reaguje cały moduł aparatu. A Samsung postawił je jeszcze ulepszyć. Dzięki temu w modelu Galaxy S23 Ultra znalazł się innowacyjny, podwójny optyczny stabilizator obrazu, o zwiększonym zakresie ruchu. Jak wskazuje producent, jest to dokładnie od 1,5 do 3 stopni we wszystkich kierunkach.

Aplikacja Expert Raw

To profesjonalne narzędzie pozwala na fotografowanie i edytowanie zdjęć w formacie RAW, czyli takim, który zachowuje wyższą wierność odwzorowania obrazu. Aplikacja Expert RAW, dostępna wyłącznie w modelach Galaxy, daje większą kontrolę nad wszystkimi parametrami fotografowania, np. ISO, przysłoną czy balansem bieli. Umożliwia wykorzystanie na smartfonie takich zaawansowanych funkcji jak wielokrotna ekspozycja czy astrografia.

To dzięki rejestrowaniu większej ilości szczegółów i dostosowaniu ekspozycji udaje się na przykład uchwycić rozgwieżdżone niebo czy wyraźny widok Drogi Mlecznej. Ponadto Expert RAW ma umożliwić użytkownikom łatwe tworzenie kreatywnych filmów o kinowej jakości.

Expert RAW pozwala również na eksperymentowanie z Multi Exposure. Jest to specjalny tryb, który polega na łączeniu kilku klatek w jedno wyjątkowe, wielowymiarowe dzieło. W Galaxy można je złożyć nawet z dziesięciu ekspozycji i otrzymać np. studium ruchu czy postać sklonowaną na tym samym planie w różnych pozycjach. A takie artystyczne wykorzystanie tej funkcji pokazuje producent:

multi exposure w samsungach galaxy s23
Źródło: samsung.com

Przetwarzanie zdjęć

Nowe funkcje w smartfonach serii Galaxy S23 pozwolą z poziomu galerii poprawić nieudane zdjęcia, ale nie tylko te wykonane tym smartfonem. Można nawet podrasować wgrane z chmury lub pobrane z internetu obrazki i GIF-y albo zeskanowane fotografie z dzieciństwa. Sztuczna inteligencja pracuje nad plikiem tak, aby go wyostrzyć i zmniejszyć szumy.

Profesjonalne i amatorskie filmowanie z Galaxy S23 | S23 Ultra

Podsumowując analizę fotograficznych możliwości smartfonów marki Samsung z serii Galaxy S23, warto obejrzeć film „Behold” stworzony przez wspomnianego na początku Ridleya Scotta. Został on w całości nagrany smartfonem Galaxy S23 Ultra.

W x-komie także powstał film nagrany tym smartfonem. Pokazuje on efekty, jakie można uzyskać w influencerskiej, socialmediowej formie. A poniżej znajdziesz jeszcze przykłady filmów w amatorskich, codziennych warunkach.

Czy warto dopłacić dla aparatu? Samsung Galaxy S23 vs S23 Ultra

Smartfon Galaxy S23 Ultra to najbardziej dopieszczony model zarówno pod względem aparatu, jak i dodatkowych funkcji, np. takich jak obsługa rysika i powiązanych z nim aplikacji. Nie każdy jednak potrzebuje tak zaawansowanych możliwości.

Jeśli zależy Ci na bardzo dobrych zdjęciach z wakacji, przyjęć okolicznościowych i innych codziennych wydarzeń podstawowy model flagowca – Samsung Galaxy S23 zapewni Ci bardzo dobre efekty w trybach automatycznych. Wystarczy, że w odpowiednim momencie wyjmiesz telefon z kieszeni i włączysz aparat. A gdy dodatkowo skorzystasz z funkcji Jedno Ujęcie, to smartfon sam przygotuje dla Ciebie zestaw najlepszy kadrów.

Jeśli natomiast szukasz możliwości dalszej postprodukcji oraz zaawansowanych trybów foto-video, które pozwalają na wykonanie nietypowych ujęć, lepiej postawić na Samsunga Galaxy S23 Ultra.

Więcej przykładów zdjęć oraz filmów znajdziesz w naszych recenzjach:

🤳 Kompaktowy ideał. Samsung Galaxy S23 – recenzja

🤳 Recenzja Galaxy S23 Ultra. Smartfon z rysikiem, który rozbudzi w Tobie kreatywność

porównanie flagowych smartfonów 2023

Wielki test smartfonów

Zebraliśmy najlepsze smartfony popularnych producentów, by sprawdzić, jak radzą sobie z robieniem zdjęć oraz nagrywaniem filmów