Procesory AMD Ryzeny 9000 to bezpośredni następcy wydanych we wrześniu 2022 roku Ryzenów 7000. Mylących nazw ciąg dalszy, ale premiera architektury Zen 5 odbędzie się nieco wcześniej zwykle, więc dysponujemy potężną dawką potwierdzonych informacji. Czy warto było czekać niemal dwa lata na nową generację procesorów AMD? Jaką wydajność zaoferują Ryzeny 9000? Sprawdź podsumowanie szczegółów o AMD Zen 5.
W desktopowych procesorach konsumenckich trwa od lat mocna rywalizacja, która lada chwila stanie się jeszcze ciekawsza za sprawą nowych procesorów AMD – Ryzen 9000, opartych na nowej architekturze. Gdy po raz pierwszy pisałem o Zen 5, oczekiwania były jeszcze wyższe, ale jak to bywa z plotkami – trzeba już na ich etapie mocno je tonować. Rzeczywistość zwykle nie jest bowiem tak różowa, jak malują ją różnego rodzaju przecieki. To nie znaczy, że nie było w nich ani gramy prawdy.
Mimo wszystko zapowiedź procesorów AMD Ryzen 9000 strąciła z obłoków na ziemię wszystkich przesadnie rozmarzonych fanów hardware’u. AMD Zen 5 nie przeprowadzi żadnej wielkiej rewolucji, a będzie „tylko” albo „aż” ewolucją rozwiązań z poprzedniej generacji – Zen 4. Hurraoptymizm przed premierą mnie się nie udziela i Tobie też nie powinien. Nie oznacza to jednak, że czekać nie warto.
Mimo że architektura Zen 5 nie przyniesie rewolucji, AMD poczyniło kilka ważnych usprawnień, takich jak:
Mimo stosunkowo niewielkich zmian w litografii (AMD oficjalnie potwierdziło, że jest to N4P) procesory oparte na architekturze AMD Zen 5 mają przynieść zdecydowaną poprawę w efektywności energetycznej. Proces N4P przynosi dodatkowe usprawnienia względem zwykłego N4. Według TSMC ten, który wykorzystuje architektura Zen 5, oferuje względem wymiaru 5 nm z AMD Zen 4:
Nie są to drastyczne różnice, ale wystarczające, by były one odczuwalne w samych układach. Widać to chociażby w zagęszczeniu tranzystorów w głównej matrycy z rdzeniami (CCD), które jest niemal o 27% wyższe niż w Zen 4 CCD (Ryzeny 7000).
Drugą kluczową kwestią jest pobór energii niższych modeli Ryzen 9000, które mają TDP na poziomie raptem 65 W zamiast 105 W, jak w odpowiednikach z serii Ryzen 7000 (65 W miały w poprzedniej generacji dopiero jednostki bez dopisku X). Niższe jest też w Ryzenie 9 9900X (120 W zamiast 170 W). Wyjątek stanowi jedynie topowy model – Ryzen 9 9950X. W jego przypadku różnicy nie ma, przynajmniej nie na papierze, bo jak będzie w praktyce – to się dopiero okaże po testach.
Wszystkie procesory będą miały zintegrowany układ graficzny AMD RDNA 2 (brak postępu względem Zen 4), co jest lekkim rozczarowaniem, bo i pod tym względem przydałby się chociaż niewielki postęp.
Poprawę widać też w kontrolerze pamięci, które obsługuje teraz dwukanałowe DDR5-5600. W trybie ansychronicznym procesory Ryzen 9000 mają współpracować nawet z DDR5-8000 (po odpowiedniej aktualizacji oprogramowania AGESA dla płyt głównych).
Samo podkręcanie ma być jeszcze bardziej ułatwione. Ustawienie optymalnych taktowań pamięci RAM ma odbywać się w locie za pomocą dosłownie jednego kliknięcia, bez potrzeby restartowania komputera. Za pomocą funkcji Precision Boost Overdrive (PBO) równie łatwo zwiększysz też wydajność CPU (o kilka, a nawet w porywach o kilkanaście procent), kosztem naturalnie poboru energii.
Jak wygląda specyfikacja poszczególnych modeli AMD Zen 5? Poznaj szczegóły:
Dane w specyfikacji procesorów Zen 5 wyglądają nieźle i zapowiadają przeskok w wydajności… no właśnie – jaki? W końcu to jest najważniejsze – nieco lepszy proces technologiczny, trochę ważnych zmian w architekturze i przyzwoity wzrost IPC (instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara) o średnio 16% przełożą się na wyraźną poprawę przy jednocześnie niższym poborze mocy. Nie spodziewaj się jednak drastycznego skoku.
Różnice jednak są zależne od porównywanych procesorów i zastosowań. W takich aplikacjach, jak Procyon Office, Geekbench (test jednego rdzenia) czy 7-Zip sięgają one od kilku do nawet ponad 20% względem analogicznych jednostek Intel Core 14. generacji. Zdarzają się jednak wyjątki, jak w chociażby Handbrake – programie do konwersji plików wideo, gdzie ta różnica może wynieść nawet przeszło 40-90%! Wyraźną poprawę widać też w zastosowaniach AI (o ok. 20%).
W grach Ryzeny 9000 spisują się podobnie, a zatem różnice względem Intel Core 14. Generacji również są zbliżone – od kilku do ponad 20%. W jednych tytułach spisują się niewiele lepiej (np. Borderlands 3, Hitman 3), by w innych wyraźniej przewyższać osiągami konkurencję (Horizon Zero Dawn, Cyberpunk 2077).
AMD pokusiło się też o porównanie Ryzena 7 9700X do Ryzena 7 5800X3D, czyli (ciągle) jednego z najlepszych procesorów do gamingu i mimo braku tak potężnej dawki cache’u model nowej generacji wypada średnio o 12% lepiej przy jednocześnie niższym poborze energii. Jednak porównanie do np. Ryzena 7 7800X3D nie będzie już tak korzystne, bo AMD samo przyznało, że żaden nowy procesor Zen 5 nie będzie szybszy do gier od Ryzenów 7000X3D. Miejsce króla wydajności do gamingu przejmą dopiero zapowiedziane już Ryzeny 9000X3D.
Co pokazuje rzeczywistość? Zapoznaj się z naszymi testami wydajności Ryzenów 9000:
Na rynek trafią cztery nowe chipsety, które są przygotowywane z myślą o Ryzenach 9000. Będą to:
Najpierw na półkach sklepowych wylądują topowe chipsety X870, a dopiero później oferta poszerzy się o płyty główne oparte na tańszych układach (B850). Ceny nowych płyt głównych będą zapewne nieco wyższe niż modeli opartych na chipsetach AMD 600. Konkretne kwoty poznamy dopiero po premierze.
Sama platforma AM5 ma być rozwijana przynajmniej do 2027 roku, a nawet jeszcze dłużej! Dowiedz się więcej o sockecie AM5:
Odkryj wszystkie płyty główne z socketem AM5 w x-komie
Oficjalne ceny nadchodzących procesorów Ryzen 9000 poznaliśmy dosłownie dzień przed premierą. I miłe zaskoczenie, bo są niższe niż ceny premierowe Ryzenów 7000. Przekonaj się sam:
Kwoty zostały oficjalnie potwierdzone przez AMD. Polskie ceny poznasz jutro, w dniu sklepowej premiery.
Kiedy wyjdą procesory AMD Ryzen 9000? Miały one zadebiutować w sklepach 31 lipca 2024 roku. Pierwotnie na ten dzień zaplanowano sprzedaż wszystkich czterech modeli, tj.:
Tak się niestety nie stało. AMD było zmuszone wycofać z kanałów sprzedaży pierwszą partię procesorów i opóźnić premierę, a także wydać modele w tygodniowym odstępie:
Poznaj więcej szczegółów o opóźnieniu:
AMD znacząco więc wyprzedzi Intela, który szykuje konkurencyjne procesory Intel Arrow Lake-S (Core Ultra 200) dopiero na przełom września i października. 24-25 września podczas Intel Innovation 2024 powinna odbyć się ich pełna prezentacja, a sprzedaż najmocniejszych jednostek CPU zapewne ruszy do mniej więcej połowy października.
Co ważne, chipsety AMD 800 będą dostępne pod koniec trzeciego kwartału – sprzedaż nowych płyt głównych ruszy od września 2024 roku. Nie musisz jednak odwlekać zakupu Ryzena z serii 9000, ponieważ nowe procesory będą współpracować ze wszystkimi dotychczasowymi płytami głównymi opartymi na sockecie AM5 (chipsetami AMD 600). Wystarczy tylko aktualizacja BIOS-u.
Procesory AMD Ryzen 9000X3D dla graczy wraz z tańszymi jednostkami bez dopisku X (np. Ryzen 5 9600) prawdopodobnie pojawią się na targach CES 2025 w styczniu 2025 roku. Choć istnieje spora szansa na szybszy debiut modeli z 3D V-Cache w związku z szybszą premierą pierwszych CPU z serii Ryzen 9000 i październikową premierą Intel Arrow Lake-S.
AMD zapewne będzie chciało mocno odpowiedzieć na ruch Intela, więc wydanie np. Ryzena 7 9800X3D pod koniec 2024 roku byłoby korzystnym zagraniem ze strony „czerwonych”. Nie tylko dla nich, bo przede wszystkim korzystnym dla konsumentów, bo mieliby oni większy wybór.
Ryzeny 9000 zapowiadają się nieźle, choć premiera obejdzie się bez hucznych fajerwerków. Tak naprawdę o atrakcyjności procesorów zadecyduje także konkurencja, a na nią sobie jeszcze poczekasz. Powiem jedno: na nic tak nie liczę, jak na zaciętą rywalizację między AMD a Intelem. A tymczasem byle do premiery czterech Zenków 5!
Przeczytaj również:
Odkryj AMD Ryzen 5 9600X, AMD Ryzen 7 9700X, AMD Ryzen 9 9900X, AMD Ryzen 9 9950X oraz wszystkie procesory AMD w x-komie