Age of Empires IV – data premiery, zwiastun, informacje. Kiedy premiera długo wyczekiwanej gry?

Age of Empires to kultowa seria gier z gatunku RTS, której początki sięgają jeszcze końcówki XX wieku. Od tamtego czasu powstała trylogia, która doczekała się wielu dodatków i remake’ów. Śmiało można powiedzieć, że Age of Empires nigdy nie umarło i powstałe części cieszą się dużą popularnością do dziś. Czas jednak biegnie nieubłaganie i gracze nie mogą doczekać się czegoś zupełnie nowego – Age of Empires 4.

Age of Empires IV – data premiery i pierwszy zwiastun

Pierwsze zapowiedzi Age of Empires 4 pojawiły się jeszcze w 2017 roku. Do tej pory jednak nie dowiedzieliśmy się wiele odnośnie kontynuacji tej kultowej serii. 2021 rok ma na szczęście być przełomowym odnośnie czwórki. Jeden z twórców powiedział nawet, że gra, mimo bycia w fazie rozwoju, jest już w pełni grywalna. To dobra informacja, ponieważ mogłaby świadczyć o tym, że produkcja Age of Empires IV jest na ostatniej prostej i niebawem dowiemy się więcej na temat premiery, a także samej rozgrywki.

Takim zwiastunem Microsoft w 2019 roku po raz pierwszy zaprezentował Age of Empires 4:

Specjalne wydarzenie poświęcone Age of Empires 4 – premiera coraz bliżej?

Na 10 kwietnia Microsoft zaplanował specjalne wydarzenie poświęcone Age of Empires IV. Dziś jeszcze trudno określić czy tego dnia dowiemy się na kiedy zaplanowana jest premiera. Nawet jeśli twórcy nie uraczą nas tą najważniejszą informacją, bardzo możliwe, że poznamy wiele ciekawych nowinek dotyczących AoE 4. Z pewnością pomoże nam to również stwierdzić, na jakim etapie jest produkcja gry.

Prezentację będziemy mogli zobaczyć za pośrednictwem oficjalnego kanału Xbox na YouTube, na Twitchu oraz na stronie ageofempires.com. Wydarzenie rozpocznie się 10 kwietnia o godzinie 18 czasu polskiego.

Age of Empires IV – informacje

Nad produkcją gry pracuje studio Relic Entertainment, które pochwalić może się takimi tytułami jak Homeworld, Warhammer 40,000: Dawn of War oraz Company of Heroes. Nad poprzednimi częściami serii pracował zespół Ensemble Studios. Raczej nie będzie się to wiązać ze zmianami w mechanice rozgrywki, gdyż strategia czasu rzeczywistego to trzon Age of Empires. Będziemy więc rozwijać wybraną cywilizację poprzez zbieranie surowców, budowę miast i tworzenie armii.

Destrukcja otoczenia ma być nieco bardziej rozbudowana niż w poprzednich częściach, jednak nie pozwoli w znaczny sposób zmienić mapy. Rozwałka ograniczy się głównie do elementów stworzonych przez człowieka. Gra ma być również pozbawiona krwi, tak by brutalność nie wykluczyła możliwości rozgrywki osobom w młodszym wieku.

Pojawić ma się też suwak, który pozwoli dostosować intensywność kolorów. Jest to podyktowane komentarzami, które pojawiły się po prezentacji zwiastuna. Świat gry określony został jako wręcz cukierkowy i każdy gracz ma mieć możliwość zmiany nasycenia kolorów wedle własnego uznania.

Gameplay Age of Empires IV

Krótka historia serii Age of Empires

Pierwsza gra z serii Age of Empires została wydana w 1997 roku. Gracz miał za zadanie rozwinąć jedną ze starożytnych cywilizacji, zaczynając w epoce kamienia, a kończąc na potężnym imperium. Twórcy do wyboru oddali nacje greckie, egipskie, azjatyckie i bliskowschodnie. Każdą z nich wyróżniał inny styl architektoniczny. Pozytywne recenzje sprawiły, że rok później ukazał się dodatek The Rise of Rome, który umożliwiał kierowanie Rzymianami.

Age of Empires II – żywe do dziś

W 1999 roku pojawiła się druga część Age of Empires, która została zatytuowana The Age of Kings. Gracze otrzymali pięć trybów gry oraz pięć poziomów ich trudności. Esemble Studios wydało również dodatek zatytułowany The Conquerors, który dodał do gry nowe cywilizacje, kampanie, a także jednostki bojowe, czy technologie.

W 2013 roku gra doczekała się remake’u, który zatytuowano Age of Empires II HD i poprawiono w nim grafikę, a także dostosowano do wyższej rozdzielczości. Gra doczekała się również dodatków: The Forgotten (początkowo jako fanowska modyfikacja), The African Kingdoms i Rise of the Rajas.

Age of Empires Definitive

Age of Empires III – trójwymiarowość

Wydana w 2005 roku trzecia odsłona Age of Empires wyróżniała się na tle poprzednich nowoczesnym silnikiem, który wprowadził do gry widok 3D. Fabuła skupiła się na kolonizacji Ameryki przez Europejczyków. Age of Empires III to kolejna część gry, która zdobyła bardzo pozytywne recenzje. Przyczyniło się to do powstania dodatków The WarChiefs oraz The Asian Dynasties.

Age of Empires Online i Definitive Edition

W 2011 roku powstało Age of Empires Online, które jak sama nazwa wskazuje, zostało ukierunkowane pod kątem gry przez internet. Gra nie uzyskała jednak dużej liczby fanów i trzy lata po jej powstaniu, Microsoft zdecydował się ją wycofać. Połączone było to zresztą z rezygnacją z Games for Windows Live.

W ostatnich latach powstała też całkowicie odświeżona trylogia Age of Empires o nazwie Definitive Edition. Gracze do dziś dość chętnie sięgają po ten remake, ale jednak nic nie zastąpi zupełnie nowego Age of Empires IV. Miejmy nadzieję, że te lata oczekiwania zostaną wszystkim graczom wynagrodzone w postaci świetnej, kolejnej odsłony AoE.

Źródła: własne / gamesradar.com / ageofempires.com / gry-online.pl / Wikipedia

Sprawdź również: