Age of Empires IV – data premiery, zwiastun, informacje. Kiedy premiera długo wyczekiwanej gry?

Age of Empires to kultowa seria gier z gatunku RTS, której początki sięgają jeszcze końcówki XX wieku. Od tamtego czasu powstała trylogia, która doczekała się wielu dodatków i remake’ów. Śmiało można powiedzieć, że Age of Empires nigdy nie umarło i powstałe części cieszą się dużą popularnością do dziś. Czas jednak biegnie nieubłaganie i gracze nie mogą doczekać się czegoś zupełnie nowego – Age of Empires 4.

Age of Empires IV – data premiery

Podczas targów E3 twórcy zdradzili datę premiery Age of Empires 4. Gra ukaże się 28 października 2021 roku i będzie dostępna w Game Passie. Produkcja jest już na ostatniej prostej i musimy mieć nadzieję, że nic nie opóźni premiery.

age of empires 4 logo

Specjalne wydarzenie poświęcone Age of Empires 4 – gameplay z gry

10 kwietnia miało miejsce specjalne wydarzenie Microsoftu dotyczące Age of Empires IV. Twórcy pokazali przede wszystkim prawie sześciominutowy gameplay, na którym możemy zobaczyć, jak wyglądać będzie rozgrywka. 

Age of Empires IV – gameplay trailer

Wspomniany gameplay możecie zobaczyć poniżej:

Age of Empires 4 – gameplay trailer E3

Twórcy pochwalili się również nowym trailerem podczas targów E3:

Age of Empires IV – informacje

Nad produkcją gry pracuje studio Relic Entertainment, które pochwalić może się takimi tytułami jak Homeworld, Warhammer 40,000: Dawn of War oraz Company of Heroes. Nad poprzednimi częściami serii pracował zespół Ensemble Studios. 

Age of Empires 4 – cywilizacje

W ramach pokazu twórcy podzielili się także informacjami o cywilizacjach, które pojawią się w Age of Empires. Dostępne będą cztery kampanie historyczne, które dodatkowo będą rozgrywać się na przestrzeni kilku er. Będzie to miało wpływ na wygląd budynków i żołnierzy.

Ponadto rozgrywkę będziemy mogli prowadzić ośmioma cywilizacjami. Do tej pory Microsoft pokazał cztery z nich, są to: Chińczycy, Mongołowie, Anglicy i sułtanat Delhi. Pojawić ma się również kampania historyczna dotycząca Normanów.

Sułtanat Delhi w Age of Empires 4

Tak będzie wyglądać rozgrywka, jeśli wybierzecie Sułtanat Delhi:

Normanowie w Age of Empires 4

Jeśli wybierzecie historyczną kampanię Normanów, spodziewać możecie się takiej rozgrywki:

Chińczycy w Age of Empires 4

Twórcy pokazali jeszcze, jak będzie wyglądać rozgrywka Chińczykami:

Dodatkowe informacje o rozgrywce w Age of Empires 4

Destrukcja otoczenia ma być nieco bardziej rozbudowana niż w poprzednich częściach, jednak nie pozwoli w znaczny sposób zmienić mapy. Rozwałka ograniczy się głównie do elementów stworzonych przez człowieka. Gra ma być również pozbawiona krwi, tak by brutalność nie wykluczyła możliwości rozgrywki osobom w młodszym wieku.

Pojawić ma się też suwak, który pozwoli dostosować intensywność kolorów. Jest to podyktowane komentarzami, które pojawiły się po prezentacji zwiastuna. Świat gry określony został jako wręcz cukierkowy. Każdy gracz ma mieć możliwość zmiany nasycenia kolorów wedle własnego uznania.

Na jakie platformy dostępne będzie Age of Empires IV?

Gra dostępna będzie wyłącznie na PC. Pojawić ma się na platformach Steam, Microsoft Store, a w dniu premiery będzie można w nią zagrać również w usłudze Game Pass. W tej chwili niestety nie ma informacji o polskiej wersji językowej. 

Gameplay Age of Empires IV

Krótka historia serii Age of Empires

Pierwsza gra z serii Age of Empires została wydana w 1997 roku. Gracz miał za zadanie rozwinąć jedną ze starożytnych cywilizacji, zaczynając w epoce kamienia, a kończąc na potężnym imperium. Twórcy do wyboru oddali nacje greckie, egipskie, azjatyckie i bliskowschodnie. Każdą z nich wyróżniał inny styl architektoniczny. Pozytywne recenzje sprawiły, że rok później ukazał się dodatek The Rise of Rome, który umożliwiał kierowanie Rzymianami.

Age of Empires II – żywe do dziś

W 1999 roku pojawiła się druga część Age of Empires, która została zatytuowana The Age of Kings. Gracze otrzymali pięć trybów gry oraz pięć poziomów ich trudności. Esemble Studios wydało również dodatek zatytułowany The Conquerors, który dodał do gry nowe cywilizacje, kampanie, a także jednostki bojowe, czy technologie.

W 2013 roku gra doczekała się remake’u, który zatytuowano Age of Empires II HD i poprawiono w nim grafikę, a także dostosowano do wyższej rozdzielczości. Gra doczekała się również dodatków: The Forgotten (początkowo jako fanowska modyfikacja), The African Kingdoms i Rise of the Rajas.

Age of Empires Definitive

Age of Empires III – trójwymiarowość

Wydana w 2005 roku trzecia odsłona Age of Empires wyróżniała się na tle poprzednich nowoczesnym silnikiem, który wprowadził do gry widok 3D. Fabuła skupiła się na kolonizacji Ameryki przez Europejczyków. Age of Empires III to kolejna część gry, która zdobyła bardzo pozytywne recenzje. Przyczyniło się to do powstania dodatków The WarChiefs oraz The Asian Dynasties.

Age of Empires Online i Definitive Edition

W 2011 roku powstało Age of Empires Online, które jak sama nazwa wskazuje, zostało ukierunkowane pod kątem gry przez internet. Gra nie uzyskała jednak dużej liczby fanów i trzy lata po jej powstaniu, Microsoft zdecydował się ją wycofać. Połączone było to zresztą z rezygnacją z Games for Windows Live.

W ostatnich latach powstała też całkowicie odświeżona trylogia Age of Empires o nazwie Definitive Edition. Gracze do dziś dość chętnie sięgają po ten remake, ale jednak nic nie zastąpi zupełnie nowego Age of Empires IV. Miejmy nadzieję, że te lata oczekiwania zostaną wszystkim graczom wynagrodzone w postaci świetnej, kolejnej odsłony AoE.

Źródła: własne / gamesradar.com / ageofempires.com / gry-online.pl / Wikipedia

Sprawdź również: