Age of Empires obchodzi 25-lecie, a twórcy zapowiadają odsłonę na smartfony

Czasy świetności RTS-ów mamy dawno za sobą, są jednak serie, które wciąż raczą nas nowymi odsłonami, utrzymując przy życiu ten wspaniały i zasłużony gatunek. Jedną z nich jest Age of Empires. W 2021 roku ukazała się czwarta odsłona serii, która w przyszłym roku ma zostać przeportowana na konsole. To jednak nie wszystko. Na specjalnej transmisji online z okazji ćwierćwiecza serii twórcy ogłosili, że pracują nad Age of Empires na smartfony i tablety.

Age of Empires wychodzi poza pecetową ekskluzywność

Strategie czasu rzeczywistego próbowały zaprzyjaźnić się z konsolami już wielokrotnie. Zazwyczaj próby te kończyły się fiaskiem. Głównie za sprawą sterowania. Myszka i klawiatura wydają się wręcz stworzone do obsługi RTS-ów, natomiast pad… no cóż, w większości przypadków granie padem w strategie, które nie są turówkami, zakrawa o karkołomność.

Czy Age of Empires 4, które w 2023 roku trafi na konsole Xbox, coś w tym temacie zmieni? Trudno powiedzieć. Osobiście ciężko mi w to uwierzyć, choć być może Microsoft ma jakiś rewolucyjny pomysł na xboksowy port. Poczekamy, zobaczymy.

Bardziej jestem skłonny uwierzyć, że taki RTS sprawdziłby się na ekranie smartfona lub tabletu. I Microsoft najwyraźniej też w to uwierzył, bo podczas transmisji na żywo z okazji 25-lecia firma ogłosiła, że już wkrótce Age of Empires trafi na urządzenia mobilne, z których – w większości przypadków – korzystamy najczęściej.

Age of Empires Mobile

Co wiemy o samej grze?

Póki co niewiele. W zasadzie tyle, że AoE Mobile jest rozwijane przez Xbox Game Studios i World’s Edge Studio. Microsoft podzielił się co prawda 20-sekundowym zwiastunem, ale nie pokazał w nim szczątkowego choćby gameplayu, a jedynie nakreślił ogólny kontekst.

Możemy się spodziewać, że gra ukaże się zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i na iOS-ach. Kiedy to się stanie? Tego Microsoft nie zdradził, każąc nam usatysfakcjonować się enigmatycznym „coming soon”.

Co może szczególnie ciekawić, to jak twórcy poradzą sobie z interfejsem na niewielkich, bądź co bądź, ekranach smartfonów. W pecetowych odsłonach AoE mieliśmy do czynienia z wieloma okienkami związanymi z mnogością opcji i mechanik w grze, co na monitorach komputerów nie przysparzało żadnych problemów, a co w kontekście urządzeń mobilnych może stanowić nie lada wyzwanie.