Pierwsza edycja PC Master Challenge. Mistrzowie składania komputerów w starciu o 50 tys. złotych

PC Master Challenge to pierwsze w Polsce show dla fanów gamingu, w którym cztery duety stają do walki o 50 tysięcy złotych. W każdym odcinku uczestnicy pod okiem jurorów tworzą spektakularne komputery z dostępnych w studiu części. Pod koniec każdej części najsłabsza para opuszcza program. Na takie wydarzenie czekali wszyscy gracze!

PC Master Challenge – wszystko o programie

PC Master Challenge to program, w którym zadaniem uczestników jest złożenie pod presją czasu komputerów zgodnie z instrukcjami prowadzących. W trzech odcinkach 4 dwuosobowe drużyny otrzymają zadanie, od którego wykonania będzie zależało przejście do kolejnego etapu rywalizacji. Która para najlepiej dobierze części i zyska przychylny głos jury? Stawka jest wysoka.

Główną nagrodą w programie jest tytuł mistrza PC Master Challenge oraz 50 000 zł do wydania w sklepie x-kom. Jedno jest pewne – uczestnicy show w każdym odcinku muszą przekraczać granice własnej wyobraźni i wspinać się na wyżyny wiedzy o komputerach, aby uniknąć eliminacji.

Prowadzący, jury i goście specjalni – kto uświetni show?

W roli gospodarza pierwszej edycji PC Master Challenge pojawi się Kinga Kujawska, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Blondwłosa prezenterka jest zagorzałą fanką gier komputerowych, stramerką, a także ambasadorką ESL. Natomiast pracę uczestników będzie rozpatrywać jury, w skład którego  wchodzi: Piotr „Lipton” Szymański, Jarosław „BlackWhite” Arczyński oraz jeden z wyjątkowych gości specjalnych w każdym odcinku. Sprawdzą oni każdy przewód, będą porównywać wydajność i pytać o sekrety konstrukcji, a także dawać profesjonalne rady.

Chcesz wiedzieć, jak wyglądało tworzenie programu od zaplecza? Sprawdź: Za kulisami PC Master Challenge, czyli jak wygląda składanie komputerów za milion złotych na czas

Gdzie oglądać PC Master Challenge?

Każdą z części programu PC Master Challenge możesz obejrzeć na kanale x-komu w serwisie YouTube. Widzimy się przed ekranem komputera lub innego urządzenia w każdą niedzielę o godzinie 19:00. Pamiętaj, słuchaj uważanie porad prowadzących, a może w kolejnej edycji Ty trafisz do finałowej czwórki. Poniżej znajdziesz szczegółową rozpiskę nadchodzących odcinków:

  • odc. 1 – niedziela, 12.06, godz. 19:00
  • odc. 2 – niedziela, 19.06, godz. 19:00
  • odc. 3 – niedziela, 26.06, godz. 19:00

PC Master Challenge – co wydarzyło się w pierwszym odcinku show?

Wielkie emocje w pierwszej części show PC Master Challenge. Premierowy odcinek odbywa się w specjalnie przygotowanym studio, w którym każda z drużyn otrzymała swoje własne stanowisko. Już w pierwszych sekundach wideo Kinga Kujawska przedstawia widzom drużyny oraz jury. Do pojedynku stanęły duety: pecetem tera, Los Czokolatos, VR One oraz LCustoms.

Uczestnicy poznali również gościa specjalnego odcinka w postaci Michała Pola z Kanału Sportowego, który uzupełniał skład jury. Jak się okazało, Michał nie miał wcześniej do czynienia ze składaniem komputerów stacjonarnych, ale jest graczem, a nam w wywiadzie zdradził, że widzi siebie jako ambasador esportu w zawodowym sporcie

Tematem pierwszego odcinka okazało się zbudowanie komputera o najlepszym stosunku wydajności do ceny w kwocie do 7,5 tysiąca złotych. Wyzwanie trwało niecałe dwie godziny, z czego 20 min to bieg po komponenty i planowanie, 60 min to czas na złożenie PC. Ostatnie 30 min jest przeznaczone na benchmarkowanie.

Każda z drużyn obrała nieco inną ścieżkę w doborze komponentów, co miało bezpośrednie przełożenie na wydajność, kulturę pracy i wygląd jednostki. Praca duetu Los Czokolatos została doceniona za świetny wygląd, komputer VR One okazał się dobrze zbilansowany, desktop od LCustoms był rewelacyjny pod względem temperatur i dokładności montażu, natomiast team pecetem tera stworzył najwydajniejszą jednostkę.

Niestety sama wysoka wydajność PC od drużyny pecetem tera nie wystarczyła, aby przejść do kolejnego etapu programu. Świetne osiągi sprzętu zostały osiągnięte kosztem słabej jakości obudowy i wysokich temperatur zarówno układu graficznego jak i procesora. Jeżeli chcesz zobaczyć, jakich części mogli użyć uczestnicy oraz co z nich stworzyli, koniecznie zobacz odcinek.

Co Lipton i Blackwhite sądzą o stworzonych PC?

Jak mówią: „Profesjonalny i zaangażowany w swoją pracę fachowiec jest na wagę złota”, a tak się składa, że w jury zasiadł nie jeden ekspert, a dwóch. Masz obiekcje, co do wyniku? Lipton i Black śpieszą z wyjaśnieniami.

Black o komputerze zespołu LCustoms

„LCustoms w zakładanym budżecie najlepiej ze wszystkich drużyn dobrali podzespoły, co zapewniło im zwycięstwo nie tylko pod kątem wydajności, a także temperatur. Wręcz rewelacyjnie zostało ogarnięte zarządzanie okablowaniem. Widać, że Panowie nie pierwszy raz mieli do czynienia z montażem komputera. Dobra robota!”.

PC NR1 Lcustoms
Specyfikacja komputera teamu LCustoms

Lipton o komputerze zespołu pecetem tera

„Zespół pecetem tera wziął aż nadto do serca cel numer jeden w rozpoczynającej się rywalizacji — złożenie najwydajniejszego PC w cenie 7500 zł. Połączenie Intel Core i5-12600 z GeForce RTX 3070 Ti i 32GB RAM-u owszem, zapewniło wysokie osiągi w Cyberpunku, ale kosztem jakości innych komponentów i tym samym temperatur. Prawdopodobnie, gdyby nie błąd w montażu wentylatora na chłodzeniu procesora ich udział w kolejnej fazie rywalizacji nie byłby zagrożony. Ta wpadka jednak przeważyła szalę. Jestem jednak pełen podziwu za umiejętność dobrania tak wydajnych komponentów w tak ograniczonym budżecie”.

Specyfikacja komputera teamu pecetem tera

Black o komputerze zespołu Los Czokolatos

„Mimo iż jeden z członków zespołu Los Czokolatos nie miał wcześniej doświadczenia ze składaniem komputerów, zawodnicy poradzili sobie nadzwyczaj dobrze. Ich PC-et cechował się bardzo dobrym  dobraniem podzespołów w stosunku cena/wydajność, a do tego nie zabrakło smaczków w postaci podświetlenia RGB, co spowodowało, że ich zestaw wyróżniał się spośród tłumu. Byłoby jeszcze lepiej gdyby nie fakt słabego poukładania przewodów – tam panował istny chaos”.

PC NR1 Los Czekolatos
Specyfikacja komputera teamu Los Czokolatos

Lipton o komputerze zespołu VR One

„Czy ktoś wspominał o tym, że miał to być zestaw gamingowy? VR One zaprezentowało konfigurację na procesorze Intel Core i5-12400F i karcie Gigabyte RTX 3070 Gaming OC z uwaga! 64 GB pamięci operacyjnej. Przerost formy nad treścią? Owszem. Komputer był jednak poprawnie złożony, temperatury uplasowały chłopaków w czubie tabeli i choć wynik w Cyberpunku ostatecznie był najsłabszy, to pomysł na zestaw oceniam na solidną czwórkę. Użytkownicy pakietu Adobe Premiere wiedzą, o czym mówię. Przede wszystkim nie popełniono błędów w sztuce montażu komputera”.

Specyfikacja komputera teamu VR One

PC Master Challenge – co wydarzyło się w drugim odcinku show?

Nowy tydzień to nowe komputerowe wyzwania. W drugim odcinku programu PC Master Challenge gościnnie wystąpił nie jeden, ale dwóch gości specjalnych. Obydwoje są YouTuberami i współzałożycielami kanału To Znowu Oni – Szymon „Hed” Liebert i Kacper Pitala. Chcesz wiedzieć, dlaczego taka nazwa i skąd pomysł na kanał? Opowiada nam o tym Grzegorz „Gambrinus” Bobrek w wywiadzie.

Tym razem uczestnicy otrzymali zdecydowanie trudniejsze zadanie, które polegało na stworzeniu komputera do montażu i streamingu z zabezpieczeniem danych (RAID). W tej konkurencji budżet na wykonanie kompletnej jednostki wynosił aż 12 000 zł, a głównym kryterium była stabilność użytkowania.

Każda z drużyn miała 25 minut na wybór podzespołów, 120 minut na złożenie desktopa oraz 30 minut na wykonanie testów temperatur oraz benchmarków HandBrake i Cinebench. Podczas prezentacji wyników okazało się, że tylko duet VR One podołał zadaniu stworzenia macierzy RAID, jednak ze względu na brak odpowiedniej ilości czasu estetyka komputera ucierpiała.

Team LCustoms został doceniony przez jury ze względu na najwyższą wydajność w testach oraz dobrze poprowadzone okablowanie. Niestety jedyna damsko-męska drużyna, czyli Los Czokolatos nie wypadła najlepiej w tym starciu i musiała opuścić program. Komputer Dominiki i Miłosza nie miał skonfigurowanej macierzy RAID, nie ukończył benchmarku Cinebench oraz wypadał kiepsko pod kątem wizualnym.

Black o komputerze zespołu VR One

VR One jako jedyna drużyna stworzyła macierz RAID jak i dodatkowo punktowany Mirror w celu zabezpieczenia danych. Niestety w ferworze walki dokonali oni niezbyt dobrego doboru chłodzenia na procesor, które było zdecydowanie za słabe i  powodowało bardzo wysokie temperatury, dobijające do niemalże do 100°C. Podczas długotrwałego streamu mogło to doprowadzić do przegrzewania się jednostki centralnej, a co za tym idzie do spadku wydajności, a nawet niestabilności całego komputera. Nie do końca także wyszło zarządzanie kablami, mimo zastosowania oplecionych przedłużek, które miały poprawić wygląd całej jednostki. Efekt wyszedł zupełnie odwrotny, a we wnętrzu PC-ta panował istny haos.

Specyfikacja komputera VR One drugi odcinek
Specyfikacja komputera VR One z drugiego odcinka

Lipton o komputerze LCustoms

Panowie zdając sobie sprawę z kryteriów oceny, postawili na zestaw, który miał im zapewnić możliwie najwyższe osiągi. Zakończyło się to połowicznym sukcesem. Co prawda odnotowali oni zwycięstwa w Cinebenchu i Handbrake, ale do pełni szczęścia zabrakło poprawnie skonfigurowanego RAIDA na dyskach SSD. Trzeba przyznać, że mieli oni furę szczęścia, bowiem gdyby zespół Los Chocolates stworzył RAID prawdopodobnie pozbawiłby ich miejsca w finale.

specyfikacja komputera LCustoms drugi odcinek
Specyfikacja komputera LCustoms z drugiego odcinka

Lipton o komputerze Los Chocolates

W teorii wszystko tu grało i śpiewało. Niezły dobór komponentów w postaci i7-12700F oraz RTX 3080 Gaming Z Trio mógł nie tylko zapewnić im wysokie miejsce w benchmarkach, ale także uplasować ich na czele w ocenie kultury pracy. Skończyło się to mniej pozytywnie. Problemy ze stabilnością, trudności w skonfigurowaniu RAID, czy zachwiana estetyka zestawu spowodowały, że po tym odcinku musieliśmy pożegnać się z niesłychanie sympatyczną parą.

specyfikacja komputera Los Czokoloatos drugi odcinek
Specyfikacja komputera Los Czokolatos z drugiego odcinka

Znamy zwycięzców PC Master Challenge

Trzeci odcinek przyniósł odpowiedź na najważniejsze pytanie pierwszej edycji programu, czyli: „Która drużyna wygra główną nagrodę?”. Podczas finałowego starcia studio odwiedził niezwykły gość specjalny Michel Moran, jeden z jurorów polskiej edycji MasterChef i MasterChef Junior. Na czym polegało zadanie? Decydująca potyczka odbyła się między dwoma zespołami.

O tytuł mistrzów PC Master Challenge oraz 50 000 zł do wydania w sklepie x-kom walczyły duety VR One i LCustoms. Ostatnie zadanie polegało na stworzeniu zestawu komputerowego z customowym chłodzeniem wodnym. W przeciwieństwie do wcześniejszych etapów uczestnicy mogli wybrać dowolny sprzęt, ponieważ nie obowiązywał żaden limit kwotowy.

Zespoły miały dokładnie 5 godzin na wybór komponentów, złożenie desktopa, montaż customowego chłodzenia cieczą oraz wykonanie testów. Natomiast ocenie podlegała estetyka PC-ta, temperatury karty graficznej i procesora, wydajność w benchmarkach, a także liczba klatek na sekundę w grze Cyberpunk 2077.

Szybko okazało się, że w finałowym starciu nie ma miejsca na wymyślanie skomplikowanych konstrukcji. Obydwie drużyny postawiły na układy obejmujące tylko chłodzenie procesora, rezygnując z dodatkowego bloku wodnego na kartę graficzną. Konstrukcje prezentowały się rewelacyjnie, jednak wygrać mógł tylko jeden team.

Po długich zmaganiach finalistów jury zdecydowało, że statuetkę zwycięzcy pierwszej edycji PC Master Challenge otrzyma duet VR One. Jeżeli chcesz przeżyć prawdziwe emocje, to zobacz cały odcinek i przeczytaj nasz wywiad z Piotrem „Liptonem” Szymańskim.