Marcin ‘ryba’ Rywak wraca do gry. Zaczynamy ryba master race

Czy znasz Marcina ‘rybę’ Rywaka? Jego nazwisko znajdziesz dziś w opisach desktopów x-kom G4M3R, które powstają we współpracy z Marcinem. Ale czy wiesz, że za nickiem ‘ryba’ kryje się utytułowany overclocker – mistrz Europy i wicemistrz świata Master Overclocking Championship? Teraz ‘ryba’ wraca do gry, by udowodnić, że nieprzypadkowo dzierży tytuł mistrza.

x-kom i ‘ryba’. Razem po tytuł mistrza

Marcin ‘ryba’ Rywak ma olbrzymią wiedzę o komponentach komputerowych, potwierdzoną równie imponującym doświadczeniem. Zna doskonale zależności wynikające z dopasowywania podzespołów, rozumie też potrzebę ich optymalizacji dla uzyskania maksymalnej wydajności w grach.

Dla nas są to wartości bezcenne, dlatego cieszymy się, że Marcin jest głównym inżynierem desktopów w x-kom. Razem z nim od podstaw stworzyliśmy komputery x-kom G4M3R 500. W serii 600 Marcin czuwa nad podkręcaniem CPU. Natomiast dla serii 700 samodzielnie konstruuje customowe chłodzenie wodne, które pracuje cicho i bezbłędnie, a do tego świetnie się prezentuje.

Ponieważ mamy praktycznie nieograniczone zaplecze sprzętowe, postanowiliśmy pomóc ‘rybie’ wrócić na szczyt. Każdy sukces wymaga jednak wykonania pierwszego kroku. Ten mamy już za sobą.

Overclocker Marcin ryba Rywak

x-kom G4M3R Selected Edition

Doświadczeni overclockerzy wiedzą, że nie wszystkie procesory podkręcają się tak samo. Nawet jeśli należą do jednej serii, poszczególne egzemplarze różnią się charakterystyką OC. Przede wszystkim napięciem, jakie osiąga CPU podczas podkręcania. Oczywiście wszystkie zachowują standard jakości narzucony przez producenta, lecz struktura samego wafla krzemowego, z którego wycinane są procesory, nie jest jednorodna.

Tym samym w każdej serii procesorów występują jednostki wybitne. Żeby je znaleźć, trzeba jednak przeprowadzić ręczną selekcję. Przetestować nierzadko kilkadziesiąt sztuk z serii i porównać uzyskane rezultaty. Marcin podjął się tego trudu. Poświęcił mnóstwo czasu i dokonał ręcznej selekcji procesorów Intel Core i7-9700K. 10 sztuk o najlepszej charakterystyce OC zainstalował w desktopach z limitowanej serii x-kom G4M3R Selected Edition.

Overclocking z Intel Core i7-9700K

Jak przeprowadzić selekcję CPU? Czy to jest trudne? Co z innymi komponentami? Czy i one dają się podkręcać? Pytania mnożą się, ale od tego są eksperci, żeby na nie odpowiadać. Marcin niepodważalnie jest ekspertem w swojej dziedzinie, co udowodni w cyklu czterech filmów poświęconym overclockingowi. 

W pierwszym odcinku szczegółowo omawia proces selekcji oraz podkręcania CPU, korzystając z CPU Intel Core i7-9700K. Wyjaśnia, na co należy zwracać uwagę i które parametry są kluczowe dla bezpiecznego zwiększania limitu zegarów. Kolejne filmy zobaczysz już wkrótce.

Podkręcamy dla WOŚP

Dla dokonań Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mamy ogromny szacunek. To, co robi Jurek Owsiak z ekipą, zasługuje na najwyższe uznanie. Zdecydowaliśmy więc, że podarujemy Orkiestrze wyjątkowy sprzęt na styczniową licytację charytatywną.

Marcin ‘ryba’ postanowił, że zaprojektuje i wykona desktop, który trafi wspomnianą licytację. Będzie to absolutny unikat. Perełka wśród desktopów. Konstrukcja niepowtarzalna i niedościgniona pod kątem designu, zaawansowania chłodzenia, ale przede wszystkim pod kątem osiągniętej mocy. Jaki będzie desktop x-kom dla WOŚP – przekonasz się wkrótce.