Dlaczego muszę czekać na iPhone’a? Wyjaśniamy problemy z dostępnością sprzętu Apple po premierze

Mieć w rękach najnowszego iPhone’a zaraz po premierze to marzenie wielu. Nie dziwi więc, że dłuższa realizacja zamówienia na wymarzony i świeżutki sprzęt może wystawiać cierpliwość na próbę. Dowiedz się dokładnie, dlaczego po premierze nowych iPhone’ów czas oczekiwania na zamówienie wydłuża się i dlaczego w takiej sytuacji warto wybrać autoryzowanego sprzedawcę Apple.

Dlaczego tyle czekam? Przyczyny wydłużonej realizacji zamówień na sprzęt Apple

Konferencje Apple, a zwłaszcza ta wrześniowa, to prawdziwe święto dla miłośników sprzętu z nadgryzionym jabłuszkiem. Zainteresowanie najnowszymi iPhone’ami na całym świecie jest ogromne, a zaspokojenie potrzeb milionów fanów technologicznych nowinek wymaga czasu. To samo w sobie jest już dużym wyzwaniem dla producenta, jak i dystrybutorów sprzętu od giganta z Cupertino. Wydłużona realizacja zamówień na sprzęt Apple nie wynika więc ze złej woli sprzedawcy, a wielu nakładających się na siebie czynników.

Chociaż pandemia zaczęła się już ponad dwa lata temu, jej wpływ na cały rynek elektroniki jest wciąż bardzo odczuwalny. Po stronie producentów spowodowała ona przerwy w produkcji, a ponadto zakłóciła łańcuchy dostaw. W związku z tym niektóre komponenty czy elementy konstrukcyjne docierają do fabryk z opóźnieniem. Pandemia przyczyniła się także do ogromnego niedoboru półprzewodników. Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na sprzęt do pracy czy nauki zdalnej oraz coraz większa liczba urządzeń wykorzystujących układy scalone mocno nadwerężyły moce przerobowe fabryk.

iPhone 14 kolory
iPhone 14. Źródło: Apple

Niemały wpływ na tę sytuację ma także wojna w Ukrainie. Dostępność kluczowych pierwiastków została znacznie ograniczona. Konflikt zbrojny na wschodzie Europy zaburzył także łańcuchy dostaw. Te wszystkie czynniki powodują, że fabryki i dostawcy nie są w stanie sprostać nagłemu i dużemu wzrostowi zainteresowania nowymi iPhone’ami. Dlatego warto wybrać najbezpieczniejsze i pewne źródło sprzętu z nadgryzionym jabłuszkiem.

Autoryzowany sprzedawca Apple – gwarancja realizacji zamówienia

x-kom jest autoryzowanym sprzedawcą Apple. Dzięki temu oferowany sprzęt jest na pewno nowy i objęty gwarancją, którą można bez problemu zrealizować w autoryzowanych serwisach w Polsce. W razie wykrycia usterki zaraz po zakupie, możesz skorzystać ze zwrotu do 15 dni lub wymienić egzemplarz na nowy. Jeżeli rachunek wystawiony został na osobę fizyczną, sprzęt objęty jest także dwuletnią rękojmią sprzedawcy. Mówiąc krótko – kupujący jest kompleksowo chroniony prawnie.

Jeżeli złożyłeś zamówienie, a sprzęt nie był dostępny od ręki, ustawiłeś się w wirtualnej kolejce. Chociaż czas oczekiwania może być dłuższy od standardowego, sprzęt finalnie zostanie dla Ciebie zamówiony. Będzie to pełnowartościowe urządzenie pochodzące z oficjalnej dystrybucji. 

Dłuższe oczekiwanie na realizację zamówienia wymaga jednak cierpliwości. Dlaczego zatem nie „przechytrzyć” kolejki i nie zamówić sprzętu z innego, nieoficjalnego źródła? Przyczyn przemawiających na niekorzyść tego rozwiązania jest wiele.

Design iPhone 14 Pro
Źródło: Apple

Kupując iPhone’a czy dowolny inny sprzęt z niesprawdzonego źródła, narażasz się na potencjalnie wiele problemów. Chociaż smartfon może być fabrycznie nowy, to nie masz pewności, czy nie pochodzi z kradzieży, nieopłacanego abonamentu lub czy nie ma ukrytych wad. Może być także przeznaczony na inny rynek, w związku z czym część funkcji będzie nieaktywna. Wielu sprzedawców z drugiej ręki także zawyża ceny, nieuczciwie zarabiając na trudnej sytuacji rynkowej, a także oferuje niskiej jakości podróbki.

Decydując się na najnowszego iPhone’a, po prostu nie warto ryzykować. Problemy z dostępnością są globalne, a nowy smartfon Apple na pewno jest wart oczekiwania. Dlatego wybierz autoryzowanego sprzedawcę i ciesz się w pełni swoim nowym urządzeniem. Możesz zamówić smartfona już teraz albo zdecydować się na zamówienie dopiero po unormowaniu się sytuacji na rynku.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące dostępności iPhone’ów 14

Możesz zamówić maksymalnie dwie sztuki iPhone'ów 14, niezależnie od wersji i koloru. Jeżeli przekroczysz tę liczbę, zamówienie zostanie zmienione. Wynika to z trudnej dostępności smartfonów na rynku w pierwszych miesiącach po premierze.

Smartfony iPhone 14 są trudno dostępne w pierwszych miesiącach po premierze. Zamówienia są wysyłane zgodnie z kolejnością ich złożenia. Gdy zamówienie będzie gotowe do wysyłki lub odbioru, otrzymasz informację mailowo.

x-kom jest autoryzowanym sprzedawcą Apple, więc ma gwarantowane dostawy, które stale docierają na magazyn. Możesz być spokojny – nie zabraknie dla Ciebie smartfona. Jednak daty i wielkość dostaw zależą od dystrybutora. Dlatego nie można wskazać dokładnego dnia, kiedy zamówienie zostanie wysłane.

Data i wielkość dostaw zależą od dystrybutora. Ten natomiast zależny jest od możliwości samego producenta i sytuacji na rynku elektroniki. W rezultacie nie znamy dokładnych dat dostaw oraz liczby produktów, jaką otrzymamy.

W przypadku niektórych modeli, zwłaszcza iPhone’ów 14 Pro, możliwość składania zamówień została tymczasowo wstrzymana. Pod ceną urządzenia na karcie produktu znajduje się przycisk „Powiadom mnie o dostępności”. Wpisz tam swój adres e-mail. Kiedy liczba klientów oczekujących w kolejce spadnie, wznowimy przyjmowanie zamówień i poinformujemy Cię o tym mailowo.

Nie musisz płacić za zamówienie od razu. Możesz poczekać do momentu zarezerwowania sztuki dla Ciebie. Zostaniesz o tym poinformowany mailowo.

W każdej chwili możesz odzyskać pieniądze za zamówienie. Skontaktuj się w tym celu z infolinią lub udaj się do salonu x-kom. Swoje zamówienie możesz wówczas opłacić dopiero wtedy, gdy będzie gotowe do wysyłki albo do odbioru w salonie. Możesz również anulować zamówienie, ale wtedy stracisz swoje miejsce w kolejce.

W razie jakichkolwiek dalszych pytań bądź wątpliwości, skontaktuj się z infolinią x-komu pod numerem 34 377 00 00 bądź napisz maila na adres x-kom@x-kom.pl. Pomocy udzielą Ci także doradcy w salonach stacjonarnych x-kom.

Poznaj strefę Apple w x-komie