NVIDIA: problemy z dostępnością kart GeForce RTX 3000 będą się utrzymywać przez większość 2021 roku

Nie mamy dobrych wieści dla tych, którzy czekają na możliwość zakupu karty graficznej z rodziny GeForce RTX 3000. Dyrektor finansowy Nvidii, Colette Kress, potwierdziła, że podaż GPU będzie ograniczona przez większość 2021 roku. Co najmniej. Wcześniejsze doniesienia bowiem wskazywały, że problemy z dostępnością mogą potrwać do końca pierwszego kwartału 2021.

W 2021 roku wciąż trudno będzie kupić karty RTX 3000

Akcjonariusze się cieszą, gracze już mniej. Popyt na karty graficzne GeForce RTX 3000 wciąż dalece przewyższa podaż. Wiadomość tę potwierdziła dyrektor finansowy Nvidii, Colette Kress. Innymi słowy – wszystko co wychodzi z fabryk producenta, natychmiast znajduje nabywców. Nvidia nie może narzekać na wyniki finansowe w trakcie pandemii, ale dla przeciętnego gracza zakup nowego GPU graniczy obecnie z cudem.

Najgorszy w tym wszystkim jest fakt, iż sytuacja utrzyma się najpewniej do końca roku. I wcale nie jest powiedziane, że w 2022 podaż kart wzrośnie na tyle, by zaspokoiła niesłabnący popyt. A ten, jak wskazuje Colette Kress, „pozostaje bardzo silny. Nadal przekracza podaż. Tymczasem zapasy w naszych kanałach sprzedaży pozostają dość niewielkie. Spodziewamy się więc, że przez większość część roku popyt nadal będzie przewyższał podaż”.

Światełko w tunelu stanowić może dalsza część wypowiedzi dyrektor finansowej Nvidii:

„Uważamy, że będziemy mieć wystarczającą podaż, aby wesprzeć sekwencyjny wzrost popytu po pierwszym kwartale”.

Co to oznacza? Produktów na rynku będzie więcej. Nie na tyle jednak, żeby rozwiązać problem dostępności kart GeForce RTX z serii 3000. Ten, jak wskazują słowa przedstawicielki Nvidii, potrwa co najmniej do końca roku. Co potem? Tego nie wiadomo.

NVIDIA GeForce RTX 3060

Już wkrótce na rynku pojawią się GPU GeForce RTX 4000?

Smaczku sprawie dodaje fakt, iż Nvidia przygotowuje już… następną generację kart graficznych – GeForce RTX 4000 (choć oficjalna nazwa nie została jeszcze potwierdzona).

Co pozostaje graczom? Czekać. I zdecydować na co: lepszą dostępność i niższe ceny RTX-ów 3000 czy na premierę RTX-ów 4000.

Co ciekawe, plany firmy na kolejne lata nie ograniczają się wyłącznie do GPU. Nvidia planuje również zadebiutować w 2023 roku na rynku CPU z jednostkami Grace. W tym samym roku powinniśmy również doczekać się nowych jednostek DPU – Bluefield-3.

Źródło: Nvidia, Kotaku.com.au