Nihil novi? Test i recenzja telewizora Xiaomi Mi LED TV A2 43″

To już trzeci model z nowej serii A2 telewizorów Xiaomi. Po ekranach 32- i 55-calowych sprawdziliśmy dla Was pośredni – 43-calowy. Okazało się, że jest on bardziej podobny do jednego z powyższych, wcześniej testowanych modeli i mocno różni się od drugiego. Jakie zalety i wady ma nowy 43-calowy Xiaomi? Do jakich zastosowań się nadaje, a do jakich nie? Czy warto go kupić? Odpowiedź znajdziecie w pełnej recenzji tego modelu. A zatem przed Wami test Xiaomi Mi LED TV A2 43”.

Tak jak pozostałe modele z serii A2, testowany telewizor Xiaomi Mi LED TV A2 43”  oprócz nazwy handlowej ma jeszcze dwie nazwy: 

  • techniczną L43M7-EAEU oraz
  • wewnętrzną MiTV-MOOQ1 używaną podczas instalacji. 

W recenzji będę stosował głównie tę drugą, ponieważ to właśnie ona widnieje na tabliczce znamionowej. 

Tabliczka znamionowa Xiaomi L43M7

O telewizorze Xiaomi Mi LED TV A2 43” 

Xiaomi L43M7-EAEU (dalej dla uproszczenia zwany L43M7) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. Telewizor pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji QTG3-200305.006.5241 oraz systemu Android 10. Wyprodukowano go w Polsce, a testowany egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom. 

Design

Konstrukcję telewizora charakteryzują następujące cechy: 

Widok z przodu Xiaomi L43M7
źródło: Xiaomi
  • tylna ścianka: metal;
  • pokrywa elektroniki: plastik;
    ramka wokół ekranu: metal (jest częścią tylnej ścianki);
  • szerokość ramki: ok. 1 mm;
  • dolna listwa: plastik;
  • podstawa: plastik (trzy elementy);
  • szerokość podstawy: 291 mm (z przodu);
  • prześwit: 48 mm (pod logo);
  • gniazda: po lewej stronie;
  • pilot: plastikowy, bez podświetlenia, z wbudowanym mikrofonem. 
Pilot Xiaomi L43M7

Tak jak wcześniej testowany model 55-calowy, telewizor ma nowoczesny, elegancki i zarazem spokojny wygląd, a zgrabna podstawa jeszcze dodaje mu uroku. Tak naprawdę podstawa to para nóżek połączona od przodu plastikową poprzeczką. Oficjalne zdjęcia to ukrywają (retusz), ale miejsce połączenia nóżek z poprzeczką jest z bliska dość widoczne, co może nie przypaść do gustu niektórym estetom. 

W przeciwieństwie do modelu 55-calowego podstawa była stabilna i nie odnotowałem żadnych problemów ze stabilnością, co oznacza, że moje wcześniejsze zastrzeżenia dotyczyły tylko danego egzemplarza. 

Pierwsze włączenie telewizora

Dla użytkowników, którzy nie mieli wcześniej telewizora Xiaomi, pewien kłopot może sprawić pierwsza instalacja. Po podłączeniu telewizora do prądu zapala się na chwilę biała dioda pod centralnie umieszczonym logo i nie dzieje się w zasadzie nic – telewizor nie reaguje na pilota. Rzecz w tym, że trzeba telewizor włączyć przy pomocy małego przycisku umieszczonego na dole zaraz za białą diodą. Dopiero wtedy telewizor się uruchomi. 

W starszych modelach Xiaomi było to dobrze opisane i zaznaczone w instrukcji (była chyba nawet specjalna karteczka z ilustracją). W tym roku to niestety pominięto, co może niektórym użytkownikom oraz działowi pomocy technicznej Xiaomi przysporzyć niepotrzebnej pracy. Opisany problem polecamy zatem uwadze producenta. 

Jakość obrazu telewizora Xiaomi Mi LED TV A2 43”

Wyświetlacz 

Telewizor wyposażono w wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS. 

Struktura subpikseli Xiaomi L43M7
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie. 
Termogram Xiaomi L43M7
Do konwersji niebieskiego światła z podświetlenia do barwy czerwonej użyto fosforu TriGain (KSF). Z kolei za konwersję do barwy zielonej odpowiada najprawdopodobniej fosfor β-SiAlON. 
Spektogram Xiaomi L43M7

Kolory

W bliskim wzorca trybie film (6472K) średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 6,1, czyli powyżej progu postrzegalności. Są dwie przyczyny tego stanu rzeczy: 

  • zbyt jasne barwy z powodu niewłaściwej (zbyt jasnej) charakterystyki jasności;
  • nieco zbyt duże nasycenie niektórych barw, zwłaszcza czerwieni. 

Jeżeli zmienimy opcję „gammę” z fabrycznej wartości „średnia” na „ciemny”, spowoduje to zmniejszenie powyższego błędu do 4,9. 

Dalsza poprawa jest możliwa w drodze kalibracji palety szarości i barw podstawowych.

Z powodu zastosowania wyświetlacza LCD typu VA pod kątem w poziomie kolory bledną i tracą swe nasycenie. 

Degradacja barw Xiaomi L43M7
Biel była równomierna i pozbawiona winietowania (ściemnienia w prawych rogach to wina degradacji pod kątem). 
Biel pod kątem Xiaomi L43M7
Biorąc pod uwagę cenę i klasę telewizora, odwzorowanie barw na wprost można uznać za akceptowalne. 

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 88%, co potwierdza możliwość wyświetlania poszerzonej palety barw. Średni błąd odwzorowania testowanego zestawu barw (przy MaxCLL=1000 cd/m^2, MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 7,4 i wynikał między innymi ze zbyt małej luminancji (jasności) a częściowo z niewłaściwego nasycenia. 

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4065:1, co jest już bardzo dobrym wynikiem (jak na telewizor LCD). W ustawieniach fabrycznych trybu film poziom czerni (opcja „jasność”) ustawiono właściwie (50). Z kolei fabryczne ustawienie poziomu bieli (opcja „kontrast”) sprawiało, że telewizor gubił bardzo jasne szczegóły (tj. przepalał obraz w światłach). Na szczęście korekta „kontrastu” z 50 do 49 całkowicie eliminowała ten problem. 

Nasza standardowa scena testowa SDR ze statkiem kosmicznym na tle gwiazd wypadła bardzo dobrze – obraz był kontrastowy, a żadna z gwiazd nie została ani stłumiona, ani, co gorsza, „zgubiona”. Z kolei scena z filmu Zjawa (The Revenant, 2025) wymagała drobnej korekty poziomu czerni (z 50 na 52) w celu odzyskania zagubionych detali w cieniach. 

HDR

Ponieważ domyślnym trybem obrazu dla treści HDR10 jest mocno zaniebieszczony tryb „HDR Standardowy”, należy przełączyć telewizor w dużo bliższy branżowym normom tryb „HDR Film”. Niestety, ponieważ tryb ten nie maksymalizuje jasności (zapewne jakiś błąd w oprogramowaniu), w menu trzeba ręcznie przestawić suwak „podświetlenie” na 100/100. 

Po wyżej wymienionych modyfikacjach w trybie HDR Film na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła zaledwie 264 cd/m^2. 

Nie ma co ukrywać: jest to oczywiście wynik niski i to właśnie zbyt niska jasność odpowiada za takie, a nie inne błędy reprodukcji barw w trybie HDR. Krótko mówiąc, L43M7 nie sprawdzi się na treściach HDR. 

Odwzorowanie ruchu

43-calowego Xiaomi z serii A2 wyposażono w wyświetlacz LCD klasy 60Hz. Maksymalna ostrość obrazów ruchomych wyniosła 150 linii (TVL) na 1080 maksimum – to niestety słaby, ale typowy wynik dla najwolniejszych paneli 60-hercowych. 

Jeśli chodzi o pozostałe zjawiska związane z ruchem to: 

  • Zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect) było małe.
  • Smużenie było mało-średnie.
  • Przy szybkim ruchu dało się zauważyć lekki (powtarzam: lekki) yellow-ghosting (żółtawe smugi za poruszającym się obiektem), ale zjawisko to było raczej niedokuczliwe i nie robiłbym z tego tragedii.
  • Na samym początku odtwarzania plików wideo z USB, jeżeli w materiale są jakieś obiekty ruchome, obraz z lekka się zacina, a telewizor potrzebuje ok. 2,5 sekundy na zoptymalizowanie ruchu. Po tym okresie początkowe zacinanie ustaje, a ruch staje się stabilny.
  • Jeżeli odtwarzamy plik w pętli (tj. jeśli ustawiliśmy powtarzanie jednego pliku), powyższe zjawisko będzie się zawsze powtarzać na początku odtwarzania. Liczba odtworzeń i wielkość pliku nie mają tu znaczenia. 

W testowanym telewizorze funkcja upłynniania ruchu nosiła nazwę „wygładzania ruchu”. Dostępne są 4 opcje, z których każda ma fabrycznie przypisany określony stopień upłynnienia ruchu: 

  • wyłączony — brak upłynniania;
  • czysty — małe upłynnianie;
  • standardowy — bardzo duże upłynnianie;
  • płynny — bardzo duże upłynnianie.

Wspomniane 3 (słownie: trzy) stopnie upłynniania ruchu to moim nieco zbyt mało jak na rok 2023. Pomimo tego dobrze, że ta przydatna funkcja w ogóle jest, bowiem w tej klasie nadal zdarzają się telewizory całkowicie jej pozbawione.  


Jakość dźwięku

Xiaomi L43M7 ma dwa przetworniki szerokopasmowe propagujące falę dźwiękową do dołu. W przeciwieństwie do modelu 55-calowego membrany mają nie owalny, lecz okrągły kształt. 

Głośnik Xiaomi L43M7

Podobnie jak model 55-calowy, L43M7 oferuje spokojne, nienatarczywie i niemęczące brzmienie. Bas jest lekki i dość chudy, ale przynajmniej niepodbity i niezniekształcony. 

Do dyspozycji mamy pięć trybów brzmienia: 

  • standardowy;
  • film;
  • aktualności;
  • gra;
  • własny. 

Siedmiozakresowy korektor jest dostępny tylko w trybie własnym, ale jest dość zakamuflowany, bowiem dostęp do niego uzyskujemy po zaznaczeniu nazwy trybu („własny”) i naciśnięciu przycisku zatwierdzenia wyboru wewnątrz centralnego wybieraka na pilocie. 

Pod względem brzmieniowym tryby standardowy i własny są identyczne, ale tylko w tym drugim dostępny jest siedmiozakresowy korektor. Jak widać na wykresie poniżej, brzmienie zyskuje po podbiciu zakresu 100 Hz. 

Charakterystyka częstotliwościowa Xiaomi L43M7

Warto mieć na uwadze, aby po korekcie nie przesadzić z głośnością: w takich ustawieniach głośniki łatwiej przesterować przy bardzo wymagającym sygnale. Mimo to gra jest warta świeczki. 

Jakość brzmienia L43M7 oceniam pozytywnie, a w subiektywnym odczuciu podobało mi się ono nieco bardziej od tego z L55M7 (być może okrągły, a nie owalny kształt membran ma tu jakiś pozytywny wpływ). 

Skoro mowa o dźwięku, to słówko o współpracy ze słuchawkami Bluetooth. Pomimo sparowania telewizor generalnie nie wykrywa włączonych słuchawek. Jeżeli chcielibyśmy je podłączyć ręcznie, to pomimo wcześniejszego sparowania, w menu nie ma opcji połącz. Jedynym wyjściem jest „zapomnienie” słuchawek i ich ponowne sparowania, co jest niewygodne. Pomimo tego czasem telewizor się zlitował i wykrywał słuchawki, zwłaszcza jeżeli zostały one włączone przed włączeniem samego telewizora. Ten obszar na pewno wymaga poprawy: wystarczyłoby dodać opcję „połącz”, która jest w innych telewizorach z systemem Android (nie mam pojęcia, dlaczego w Xiaomi jej brakuje). 

Funkcje smart telewizora Xiaomi Mi LED TV A2 43” 

Tak jak L55M7, również i L43M7 wykorzystuje procesor m7362 oraz system Android 10, bez Google TV. Telewizor działał poprawnie, chociaż trzeba było uważać, aby nie uruchamiać kilku aplikacji w tle, bo wtedy zwalniał.  

W polskim menu jest sporo błędów: zarówno rzeczowych (pozycja robi coś innego, niż sugeruje nazwa), jak i tłumaczeniowych (np. nieprzetłumaczone pozycje w języku hiszpańskim). Więcej informacji podałem w recenzji L55M7. 

Jeżeli chodzi o dostępność aplikacji oraz obsługę multimediów, to jest ona taka sama jak w modelu 55-calowym, w związku z czym, aby się nie powtarzać, od razu odsyłam Was do recenzji Xiaomi Mi LED TV A2 55”.

Złącza z boku Xiaomi L43M7
złącza z boku

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0 eARC
  • HDMI 3 – 2.0
  • HDMI 4 – brak
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak
Złącza z tyłu Xiaomi L43M7
złącza z tyłu
Najnowsza konsola Xbox Series X tak oto oceniła możliwości telewizora Xiaomi L43M7: 
Chociaż L43M7 jest telewizorem klasy 60Hz jest w stanie przyjąć sygnał z klatkażem 120Hz. Aby tak się stało w opcjach HDMI trzeba wybrać „HDMI 2.1”. Warto przy tym podkreślić, że telewizor nie ma HDMI 2.1 (FRL), lecz taka mylącą nazwę nosi tylko jedna z opcji rozszerzająca tryb pracy złącza HDMI. 

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 43
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość3840×2160
  • tunery TVDVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1)4065:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709)6,1
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%)88
  • input lag (ms) – 10,0
 
Input lag Xiaomi L43M7

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
Widok z przodu z prawej Xiaomi L43M7
źródło: Xiaomi

Podsumowanie testu Xiaomi Mi LED TV A2 43”

43-calowy Xiaomi z serii A2 jest telewizorem tej samej klasy co wcześniej przetestowany model 55-calowy. Jego głównymi zaletami są dobra czerń i kontrast, poszerzona paleta barw oraz łagodnie zestrojone brzmienie. W związku z tym nie waham się udzielić mu naszej rekomendacji. 

geex rekomendacja

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 4/10
Sport: 2/10
Gry: 2/10

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.