Chociaż telewizory OLED są z nami od około 8 lat, w ofercie nie było do tej pory modeli 60-hercowych. LG 55A1 jest pierwszym tego typu telewizorem OLED, a co oferuje i czy warto go kupić, tego dowiecie się z niniejszej recenzji.
LG OLED55A13LA (dalej dla uproszczenia zwany 55A1) jest telewizorem OLED z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu webOS 6 oraz oprogramowania w wersji 03.15.28. Testowany egzemplarz telewizora wyprodukowano w maju 2021 roku i pochodził on ze sklepu x-kom.
Od przodu LG 55A1 przypomina model… 55NANO753P, a to ze względu na nóżki, na których osadzona jest cała konstrukcja. I to właśnie ta cecha od razu odróżnia OLED-y z serii A1 od modeli z serii B1 i C1 (G1 też może stać na nóżkach, ale nie stanowią one wyposażenia fabrycznego).
Oto cechy charakterystyczne modelu 55A1:
Pilot zdalnego sterowania to nowy model na rok 2021 (MR21GA). Zachował „magiczne” możliwości poprzednika (możliwość przesuwania kursorem po ekranie telewizora), chociaż ma zmodyfikowany kształt.
Ogólnie rzec biorąc, telewizor może się podobać, a do jego wykonania i wykończenia nie mam większych zastrzeżeń. Jedyną kwestią dyskusyjną jest nieodłączalny (już tradycyjnie dla LG) kabel zasilania, co powinni wziąć pod uwagę użytkownicy zamierzający powiesić telewizor na ścianie (zwłaszcza gdy już mają podprowadzone w niej kable).
W telewizorze zastosowano wyświetlacz OLED typu RGBW (WOLED) pochodzący od LG Display.
W lekko ocieplonym (tj. zaczerwienionym) trybie własnym (6334K) średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł zaledwie 2,6, czyli poniżej progu postrzegalności (3,0).
To bardzo dobry wynik, a przecież mówimy tu o sprzęcie nieskalibrowanym, czyli pracującym w ustawieniach fabrycznych.
Jak w większości OLED-ów pod kątem w poziomie kolory ulegają pewnej nieznacznej degradacji. Dla przypadkowego obserwatora będzie ona praktycznie niezauważalna, ale wyczulone oko zauważy pewne zmiany, zwłaszcza w sytuacji, gdy wyświetlamy jeden i ten sam kolor na pełnym ekranie. Na przykład biel pod kątem ulega schłodzeniu, zmieniając lekko odcień na zielonkawy. Nie jest to duży problem, ale warto o tym wspomnieć, bo nie wszystkie recenzje to robią.
Oglądanie meczów piłki nożnej sprawiło mi dużą frajdę pomimo ww. zjawiska widocznego pod kątem (zwłaszcza na drugim zdjęciu z meczu Włochy-Austria).
Biorąc pod uwagę cenę telewizora, za reprodukcję barw wystawiam LG 55A1 wysoką notę.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 95%, co potwierdza możliwość wyświetlania szerokiej palety.
Ze względu na niższą niż wymagana luminancję (jasność) w trybie HDR dokładność odwzorowania poszczególnych barw pozostawiała trochę do życzenia.
Nietrudno się domyślić, że czerń i kontrast w LG 55A1 są po prostu znakomite, podobnie jak w większości współczesnych OLED-ów. Pomimo tego OLED-y nie są takie same i różnią się nie tylko jasnością, lecz także czystością czerni, a zwłaszcza przyczerniowych szarości. I to właśnie było przedmiotem moich testów w tej kategorii.
LG 55A1 pokazał wzorowo wymagające sceny z końca XV i początku XVI rozdziału filmu Pierwszy człowiek (First Man, 2018). Te bardzo ciemne kadry były czyste i pozbawione jakiekolwiek sztucznej (tj. dodanej przez telewizor) ziarnistości oraz kleksowania. Muszę przyznać, że chociaż 55A1 stoi najniżej w hierarchii OLED-ów LG na rok 2021, miał on w tych scenach przewagę nad innym (droższym) 55-calowym OLED-em tego samego producenta (ale o tym napiszę szerzej w teście tego modelu). Tymczasem proponuję rzut oka na omawianą scenę.W tym roku zaostrzyłem procedurę testowania przyczerniowych pełnoekranowych szarości. Przypomnę, że do tej pory wyświetlałem po kolei szarości 1%, 2%, 3%, 4% aż do 5% i sprawdzałem naocznie, czy nie ma pasów, plam, winietowania lub innych zniekształceń. W tym roku również testuję w zakresie od 0% (czerń) do 5%, ale z mniejszym „skokiem”, tj.:
Zwiększenie liczby poziomów testowania pozwala szybciej zidentyfikować ewentualne mankamenty i dokładniej zidentyfikować, gdzie powstają problemy.
Jeśli chodzi o 55A1, to byłem pozytywnie zaskoczony tym, jak sobie poradził. Obraz był czysty i niezakłócony żadnymi pasami. Jedynie na dwóch najtrudniejszych poziomach (0,5% i 1%) było widać leciutkie winietowanie przy pionowych krawędziach ekranu, ale nie na całej, lecz jedynie 1/5 długości krawędzi. Nie wiem, jak to LG zrobiło, ale postęp jest zauważalny.
Normalne sceny testowe (jak ta poniżej, pochodząca jeszcze z epoki telewizorów plazmowych, czyli SDR) wypadły bardzo dobrze.
Inne spostrzeżenia to:
Ponieważ w ww. testach 55A1 wypadł znakomicie, postanowiłem obejrzeć jakiś film ze sporą kompresją. Mój wybór padł na Monster Hunter (2020) z serwisu Rakuten. Oto kilka zdjęć.
Moim zdaniem LG 55A1 wypadł w tych scenach znakomicie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że strumień danych był mocno skompresowany (co przejawiało się np. posteryzacją nieba w niektórych scenach).
Czy 55A1 przejawia w ciemnych scenach jakieś mankamenty? Tak, oczywiście, żaden telewizor nie jest od nich wolny. 55A1 gubi trochę detali w cieniach, ale mniej niż OLED-y sprzed 2-3 lat – postęp w technice wysterowania panelu jest dobrze zauważalny. Innym mankamentem jest pewna nieliniowość działania opcji „jasność ekranu”, ale to już zmartwienie kalibratorów.
Tak jak w wielu innych OLED-ach, poziom czerni nie jest ustawiony właściwie. Zmiana poziomu czerni („jasność ekranu”) jest skokowa: w zakresie 51-52 nic się nie dzieje, 53 jest poprawa, a przy 54 gwałtowny skok i rozjaśnienie czerni. Nie da się ukryć, stopniowanie jasności jest tu nieco gorsze niż w bardziej zaawansowanych (czyli tych wyposażonych w lepsze procesory obrazu) OLED-ach LG. Ale, jak już mówiłem, to już bardziej problem dla kalibratora niż dla zwykłego użytkownika.
W sumie możliwości LG 55A1 w zakresie czerni i kontrastu oceniam wysoko, a jeśli pod uwagę weźmiemy bardzo atrakcyjną cenę tego telewizora, to śmiało możemy mówić o znakomitym telewizorze do domowego kina.
W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po 3 (słownie: trzech) minutach pomiaru wyniosła 475 cd/m^2.
W skali absolutnej jest to wynik ponadprzeciętny, natomiast jeśli porównamy go do innych telewizorów OLED, nawet tej samej marki, okaże się, że 55A1 jest jednak ciemniejszy. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Czy nie mamy tu przecież do czynienia z tym samym panelem OLED co w droższych seriach? Moim zdaniem możliwe jest następujące wyjaśnienie:
Czy zatem 55A1 dzięki niższej jasności będzie miał dłuższą żywotność? Moim zdaniem nie da się tego wykluczyć, choć oczywiście wiele zależy od konsumenta i sposobu użytkowania telewizora.
Ostrość obrazów ruchomych wyniosła 300 linii (na 1080 maksimum), co jest wynikiem niższym niż w typowych OLED-ach klasy 120Hz (te osiągają 600 i więcej linii). Pomimo tego subiektywna ostrość obrazów ruchomych, na przykład podczas oglądana meczów piłki nożnej, była wysoka i moim zdaniem lepsza, niż sugerowałyby to powyższe dane.
Po drugie, na złączach HDMI telewizor jest w stanie przyjąć sygnał 120-hercowy, choć w trybie monitora i przy rozdzielczości 1080p (Full HD).
Czy przy takim sygnale będzie wyświetlał poprawnie 120 klatek? Tego niestety nie byłem w stanie przetestować, ale zaprzyjaźnieni testerzy zagraniczni donoszą, że telewizor opuszcza wtedy co drugą klatkę.
Na koniec dodam, że 55A1 posiada funkcję upłynniania ruchu. Zależność pomiędzy trybem pracy a stopniem upłynniania przedstawiam poniżej:
Podsumowując: czy lepsza niż można by oczekiwać subiektywna ostrość obrazów ruchomych oraz zawarta w EDID informacja o dopuszczalności sygnału 120Hz mogą sugerować, że A1 jest tylko elektronicznie okrojoną wersją droższych OLED-ów? Moim zdaniem nie jest to wykluczone. Bardziej dociekliwi mogą poszukać informacji w Internecie.
LG 55A1 wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu.
Brzmienie jest ogólne dobre, jak w poprzednich OLED-ach tej marki. Bas jest przyjemnie miękki i nie dudni nawet przy dużym poziomie głośności. Predefiniowane tryby działają prawidłowo, zwłaszcza muzyka, czysty głos i sport, ale już dźwięk AI czy optymalizacja gry brzmią raczej sztucznie z przesadzoną górą i basem.
System operacyjny webOS w wersji 6 zapewnia LG 55A1 bogate możliwości multimedialne. Oto zestawienie dostępnych aplikacji.
Aplikacje VOD:
Aplikacje do strumieniowania muzyki:
LG 55A1 odtworzył wszystkie testowe pliki wideo z USB (tj. avi, mp4, mov, mts itp.) z wyjątkiem flv, tp, wmv. Odtwarzacz multimediów działał identycznie jak we wcześniej testowanych przeze mnie telewizorach z serii 753 i 813.
Telewizor czytał pliki z NAS-a (serwera multimediów) zauważalnie wolniej od rywali.
Warto zaznaczyć, że:
Powiem krótko: jeszcze nigdy w historii 55-calowy telewizor z tak dobrą czernią, tak wysokim kontrastem i tak wiernymi kolorami nie był dostępny w tak przystępnej cenie. Co tu dużo gadać: jeżeli producentowi uda się zapewnić podaż i dostępność tych telewizorów w tych zmiennych czasach, to 55A1 może na zawsze zmienić, przeorać, a nawet zmasakrować rynek telewizorów LCD. Ot, taki sobie masakrator.
Gorąco polecam!
Żeby zmasakrować rynek telewizorów LCD musiałby się nie wypalać. A jak z tym jest wiadomo.
To już nie są oledy jak 6 lat temu, duzo rzeczy zostało poprawione jeśli chodzi o wypalanie.
Ryzyko istnieje, trzeb umieć użytkować taki TV.
Panie Tomaszu mam pytanie czy jak testuje Pan telewizory i np ten sredni błąd odwozrowania barw w trybie standardowy jest 11 czyli wysoki a np w trybie film 3 to znaczy ze w trybie standardowym te kolory beda brzydkie i mocno przekłamane ?? bo u mnie jest tak ze jeste przyzwyczajony do standardowego tonu kolorów i ciezko i sie przestawic na ciepły 1 czy 2 wgl w trybach fil jak dla mnie ciepły 2 jest za bardzo zółty moze byc sie przestawił na ciepły 1 to wtedy tez chyba ten sredni bład bedzie nizszy niz np te 11 tak?? chociaz tak jak mowie najbardziej lubie standardowy jezeli chodzi o tonacje koloru
Ciepły 1 na pewno będzie mniej żółtawy niż Ciepły 2 (chociaż w Hisense jest na odwrót), i tak, błąd odwzorowania kolorów na pewno będzie niższy, ale to też zależy od trybu jaki się wybierze, bo całkiem inna krzywa gamma i kolory są w trybie film, a całkiem inne w trybie standardowym. Inna sprawa, że to tv służy tobie, a nie ty tv, więc oglądaj tak jak lubisz. Zresztą wg mnie powinno się odświeżyć już trochę przestarzałe standardy poprawnego obrazu.
no własnie mój nowy tv w testach wypada dobrze wszystko oprocz tego ze ten sredni blad odwzorowania barw wynosi 12 chyba w trybie standardowym a jestem do tego trybu przyzwyczajony jedynie co zmieniłem to ostrosc na 2 no i motion plus na uzytkownika bo w samsungach zaleca sie ostrosc nawet 0 miec ewentualnie mmoge sprobowac zmienic tylko sama tonacje na ciepły 1 ale niewiem czy sie przyzwyczaje bo tryb film czy filmaker odpada dla mnie za mocno zółtawy sie wydaje juz
Tryby standardowy czy naturalny będą zbyt mocno zaniebieszczone i wyostrzone. Jakbym miał doradzić to wybrałbym tryb film/kino i w opcjach ciepły/normalny/zimny wybrałbym zamiast ciepłego ten środkowy „normalny” – wtedy obraz będzie zaniebieszczony powyżej 6500 kelvinów ale nie powinien osiągać wartości 10 000 K jak w trybach jaskrawych. Ponadto zazwyczaj jest możliwość regulacji poziomu bieli chociażby w aspektach RGB czerwony zielony niebieski wtedy można podejrzeć jakie ustawienia ma tryb film/kino w opcji ciepły czyli tej zalecanej i dodać kilka kresek niebieskiego, żeby obraz przestał być zażółcony co ci przeszkadza. Jak nie ma takiej opcji tak jak napisałem zamiast trybu standardowego wybrałbym film ale w opcji normalny (nie ciepły i nie zimny).
zostaje chyba przy standart tonacji do ps5 tez zostawiam standart chyba 🙂
A jak wg. Cb wypada PS5 na A1 ? Mam A1 65″ ale jeszcze nie podłączałem do konsoli.
Mamy tu dwa podejścia: obiektywne i subiektywne. Obiektywne stara się określić, w jakim stopniu telewizor odstaje od branżowych norm jakości obrazu. Z kolei w podejściu subiektywnym użytkownik ustawia parametry obrazu sam, na oko, tak aby obraz odpowiadał jego osobistym preferencjom. Tego nie da się pogodzić, a przyzwyczajenia są drugą naturą człowieka. Znam osoby, które zamówiły i zapłaciły za profesjonalną kalibrację, która jak najbardziej przybliżała obraz na ekranie do wzorca, a następnie, jakiś czas po wyjeździe kalibratora, stwierdziły, że to jednak nie to i wróciły do poprzednich ustawień obrazu, do których się przyzwyczaiły. Jeżeli bardziej Panu pasuje tryb standardowy, proszę z niego korzystać, bowiem telewizor ma spełniać oczekiwania użytkownika, a nie odwrotnie. Znam też jednego użytkownika, który niedawno zakupił OLED-a, ale wcześniej przez kilkanaście lat używał wysokiego modelu plazmy w trybie … dynamicznym. No cóż, de gustibus non est disputandum.
Do listy minusów bym dopisał:
– nieuniknione wypalenie matrycy (tak dla przypomnienia dla co niektórych)
– matryca jedynie 50Hz
– brak HDMI 2.1
Jak zapłacisz tak jak ja za 65 cali 5349zł, to masz głęboko te Twoje minusy.
Ja zapłaciłem 3200 za 55 cali Jestem zadowolony zobaczymy na ile starczy. W sklepie stacjonarnym w listopadzie w okolicach tego czarnego tygodnia. Co ciekawe w necie tej samej sieci reklamowany przez taką niską śpiewaczkę było 200 zł drożej. Trochę żałuję że nie kupiłem za trzy 900 modelu C był w promocji najbardziej topowy model C za trzy 900 tylko ale nie miałem czasu polować zresztą 700 zł różnicy też nie jest mało
Wszyscy dostawcy treści filmowych to 50hz. Bluray 24hz… więcej Hz to gry komputerowe
Jak detale w cieniach w porównaniu do 55CX? W tekście napisane jest, że jest lepiej niż w oledach 2-3 letnich. Jednak nie wspomniano jak się ma do wspomnianego oleda jednorocznego.
Moim zdaniem, w tej kategorii byłby remis. 55B1 był co prawda czystszy (tj. nie przejawiał żadnych zniekształceń czy nadmiernych szumów) w pobliżu czerni w porównaniu do 55CX, którego testowałem rok przed nim, ale z drugiej strony 55CX miał lepsze stopniowanie jasności w przyczernionych szarościach dzięki lepszemu procesorowi i bardziej precyzyjnej macierzy LUT. Jestem już po teście pierwszego modelu z serii C1 (OLED48C1) i muszę przyznać, że w obu ww. kategoriach 48C1 bije na głowę oba ww. modele.
Panie Tomaszu, to kiedy kolejna recenzja? Zaglądam tu codziennie, już ponad miesiąc minął i nic, pusto, cisza. Zaraz w depresję wpadnę 🙁
Macieju, publikacje nowych recenzji planujemy jeszcze w tym tygodniu 🙂
Maciej zawsze możesz odwiedzić stronę pana Tomasza TV test.
Mam pytanie który telewizor będzie lepszy ten lg a1 czy sony 65 X85J, oba są w podobnej cenie. Główne zastosowanie to filmy na NAS, Netflix i prime video
Aktualnie pracujemy nad testami Sony 65X85J, jednak do wyników jeszcze chwilę nam brakuje. Czy myślisz o LG OLED55A1, czy o większym OLED65A1?
Myślę o oled55a1. Dodam jeszcze że większość treści czyli około 70% to bajki dla dzieci czyli materiały dość jasne
A jeżeli ten LG 55a1 lub Sony 55x85j? mają tą samo cenę teraz. Tv będzie do oglądania Netflix i YouTube, różne filmy w HDR i SDR. Wiem że Sony ma 120Hz i HDMI 2.1 ale czy to jest wystarczająco żeby zdecydować na LED a nie na OLED?
Model 55X85J również postaramy się przetestować, jednak wyniki mogą być dopiero na początku nowego roku.
mysle nad zakupem tego modelu, a sony xr55x90j
i nie potrafię się zdecydować..
Głównie oglądanie filmów netflix oraz tv.. raczej nie gram
Myślę, że Sony podziała zdecydowanie dłużej, dodatkowo jest android, do którego Sony wypuszcza aktualizację no i można skorzystać z aplikacji np. UPC Go jak ktoś mieszka w bloku i ma taką usługę, a na WebbOS nie jest wspierane.
Dzień dobry. Proszę powiedzieć, w jakim trybie zmierzyłeś 300 linii dynamicznej rozdzielczości?
Faktem jest, że teraz wybieram telewizor w salonie. Cele: oglądanie filmów i seriali fullhd, 4k, czasem granie w szczepionkę ps5.
Mój obecny samsung q60t 55” nie lubi przymierzy na krawędziach.
W tej chwili wybieram pomiędzy lg A1 65″ lub lg B1 55″.
Brak 120 Hz, hdmi 2.1, niski poziom jasności w A1 nie przeszkadza mi. Jedyne, co mnie dezorientuje, to sposób, w jaki A1 wypracowuje ruch. Niestety A1 nie jest dostępny w sklepach w moim mieście. Dlatego nie mogę ich bezpośrednio porównać.
Czy możesz mi powiedzieć, jaki model wybrać?
Dobryy den’. Podskazhite pozhaluysta v vybore televizora dlya gostinnoy. Stoyu pered vyborom: LG A1 65″ ili LG B1 55 „. Rasstoyaniye ot tochki prosmotra 2 metra. Kontent: fil’my i serialy fullhd i 4k, inogda konsol’ PS5. Menya ne smushchayet nizkaya yarkost’ i matritsa 60 Gts v A1. No ya boyus’ chto u A1 sudya iz vashego testa nizkoye dinamicheskoye razresheniye. Budet li eto sil’no zametno na 65 ” diagonali v A1? Ili luchshe vzyat’ B1? V dannyy moment moy tv eto samsung q60t v diagonali 55 „.
Ещё
470 / 5000
Результаты перевода
Dzień dobry.
Proszę opowiedzieć o wyborze telewizora do salonu.
Staję przed wyborem: LG A1 65” lub LG B1 55”.
Odległość z punktu widzenia to 2 metry.
Zawartość: filmy i seriale FullHD i 4k, czasem konsola PS5.
Nie dziwi mnie niska jasność i matryca 60Hz w A1. Ale obawiam się, że A1 ma niską rozdzielczość dynamiczną, sądząc po twoim teście. Czy będzie to bardzo zauważalne na przekątnej 65” w A1? Czy może lepiej wziąć B1?
W tej chwili mój telewizor to 55” samsung q60t.
Ze względu na szybką reakcję pikseli w matrycach OLED, postrzegalna rozdzielczość obrazy w ruchu jest większa niż przy matrycach VA. Model B1 będzie lepszym wyborem przy grze na konsoli PS5.
Niestety nie testowaliśmy jeszcze modeli o wyższej przekątnej i ich matryc, jednak bardzo możliwe, że przewaga modelu B1, będzie podobna to tej z naszych testów.
Bardzo dziękuję za odpowiedź!
Witam,
Planuje kupic lgoled77cali serii A, mozna powiedzieć wszystkie sklepy mówią lepiej kup 65 cali ale wersji C, 77 cali wersji A kosztuje 10k, ale wersji C juz ponad 16.
Opinie o 50hz nie są zły, ale i tak nie moge dokonać wybór. W żadnym sklepie we Wroclawiu nie da się na żywo obejrzec tą 77cali wersji A czyli tą z 50-60hz
Proszę mi doradzić jaki tv mam wybierać.
Nie uzywam konsoli. Raczej netflix i pilki noznej czasami planuje obejrzyc. Cena 65ki wersji C jest ~8-9k
To jeszcze ważne pytanie którego nie rozwiklalem a mianowicie czy można go powiesić czy tylko postawić?
Ten model możesz powiesić na ścianie za pomocą uchwytu w standardzie VESA 300 x 200 mm.
Kiedyś miały wypalać się Plazmy. Więc by mieć powód do wymiany telewizora zacząłem ją wypalać …..i jak to zrobić bo nie idzie za cholerę.
Pomóżcie bo chce kupić coś nowego.
Potwierdzam plazma Panasonic HD 16 lat 19000 godzin przelatane i dalej bzyka ale kupiłem metz Oled i jest lepszy
Masakrycznie niska jasność. By cokolwiek oglądać potrzebna bezgwiezdna noc. Najlepiej jaskinia albo inna ciemnica.
Może w opinii o tv z LG zostanie opisana coraz gorsza funkcjonalność tv i pilota magic? Nowe TV od LG nie potrafią edytować kanałów z canal+ i kablówki UPC (poza analogowymi). Można utworzyć listę kanały „ulubione”, które jednak nie uruchamiają się. Brak szybkiego klawisza do „info” – informacji o oglądanym kanale, brak możliwości podłączenia słuchawek ( a w małych mieszkaniach trudno oglądać bez nich, nie przeszkadzając np. śpiącemu dziecku). Sa za to klawisze szybkiego dostępu do serwisów streamowych, choć wykupienie wszystkich na rok lub dwa lata przekracza wartość całego telewizora.
Słuchawki świetnie chodzą po BT. Kto podłącza słuchawki do TV na kablu ? Haaaalooo.