Masakrator mini. Test i recenzja telewizora LG OLED48A1

Po teście LG 55A1 chcemy sprawdzić, czy mniejszy, tj. 48-calowy model również zasługuje na rekomendację. Choć wielu sądzi, że wszystkie OLED-y są takie same, specjaliści wiedzą, że 55-calowe panele mogą pochodzić z 2 różnych fabryk, ale 48-calowe aktualnie tylko z jednej – tej zlokalizowanej w Kantonie. A czy warto kupić OLED-a z matrycą „Made in China”, tego dowiecie się z naszej recenzji.

LG OLED48A13LA (dalej dla uproszczenia zwany 48A1) jest telewizorem OLED z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu webOS 6 oraz oprogramowania w wersji 03.15.40. Testowany egzemplarz telewizora wyprodukowano w czerwcu 2021 roku i pochodził on ze sklepu x-kom.

nalepka znamionowa telewizora LG OLED48A1

Design

LG 48A1 jest pomniejszoną wersją modelu 55A1 i pod względem konstrukcyjnym nie różni się w zasadzie niczym istotnym od swojego większego brata.

wygląd telewizora LG OLED48A1
Źródło: LG
 • Wyświetlacz OLED osadzony na metalowej płycie, która jest de facto obudową telewizora; dodajmy: bardzo smukłą.
LG OLED48A1 widziany z profilu
Źródło: LG
 • Elektronika ukryta pod plastikową pokrywą.
 • Całość spoczywa na dwóch plastikowych nóżkach, które od przodu pokryto metalowymi nakładkami.
 • Rozstaw nóżek jest stały i wynosi 926 mm.
 • Ramka wokół ekranu ma szerokość 3 mm.
 • Obramowanie ma szerokość 6 mm.
 • Prześwit telewizora wynosi 60 mm (byłby większy gdyby nie czujnik podczerwieni).

Pilot zdalnego sterowania jest taki sam jak w modelu 55A1. To całkowicie nowa konstrukcja na rok 2021 (MR21GA), która zachowała możliwość przesuwania kursorem po ekranie telewizora, chociaż ma zmodyfikowany kształt.

Tak jak 55A1, również i 48A1 może się podobać, a do jego wykonania i wykończenia nie mam większych zastrzeżeń. Jedyną kwestią dyskusyjną jest nieodłączalny (już tradycyjnie dla LG) kabel zasilania, co powinni wziąć pod uwagę użytkownicy zamierzający powiesić telewizor na ścianie (zwłaszcza gdy już mają podprowadzone w niej kable).

Jakość obrazu telewizora LG 48A1

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz OLED typu RGBW (WOLED) pochodzący od LG Display.

matryca LG OLED48A1

Kolory

W lekko ocieplonym (tj. zaczerwienionym) trybie własnym (6441K) średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw był dwa razy mniejszy niż w 55A1 (!) i wyniósł zaledwie 1,3.

Ten rewelacyjny rezultat jest tym bardziej godny pochwały, że mamy tu do czynienia z ekranem nieskalibrowanym, czyli pracującym w ustawieniach fabrycznych.

Jak w większości OLED-ów pod kątem w poziomie kolory ulegają pewnej nieznacznej degradacji. Dla przypadkowego obserwatora będzie ona praktycznie niezauważalna, ale wyczulone oko zauważy pewne zmiany, zwłaszcza w sytuacji, gdy wyświetlamy jeden i ten sam kolor na pełnym ekranie. Na przykład biel pod kątem ulega schłodzeniu, zmieniając lekko swój odcień na zielonkawy. Nie jest to duży problem, ale warto o tym wspomnieć, bo nie wszystkie recenzje to robią.

Biorąc pod uwagę cenę telewizora, za reprodukcję barw wystawiam LG 48A1 bardzo wysoką notę.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 96%, co potwierdza możliwość wyświetlania szerokiej palety barw.

Z powodu niższej niż wymagana luminancji (jasności) dokładność odwzorowania poszczególnych barw w trybie HDR pozostawiała trochę do życzenia.

wykres błędów odwzorowania barw telewizora LG OLED48A1

Czerń i kontrast

O czerni i kontraście w telewizorach OLED napisano już tak dużo, że chyba nie ma sensu tego powtarzać. Dość powiedzieć, że 48-calowy oledzik LG pod tym względem w niczym nie odstaje od swego większego 55-calowego brata. W związku z tym po szczegółowe informacje na temat czerni i kontrastu w LG 48A1 oraz o nowej procedurze testowania przyczerniowych szarości odsyłam Was do mojej recenzji modelu 55A1.

Jednakże jeżeli nie macie ochoty przeskakiwać do recenzji większego modelu, mogę potwierdzić, że podobnie jak większy brat również i LG 48A1 jest znakomitym telewizorem do domowego kina, a w klasie ekranów do 50 cali po prostu najlepszym na rynku.

Co więcej, w przyczerniowych szarościach obraz był niesamowicie czysty i pozbawiony lekkiego winietowania, które jednak dało się gdzieniegdzie w 55A1 zauważyć. Czyżby to zasługa chińskiej matrycy wykonanej w bardziej nowoczesnym procesie produkcyjnym MMG? Według mnie wiele na to wskazuje. Mogę Wam zdradzić, że nie jest to przypadek, bowiem w chwili, gdy piszę te słowa jestem już po pełnym teście droższego modelu 48C1, który również ma chińską matrycę i również miał niesamowicie czysty obraz. I love you Guangzhou! (Kantonie kocham Cię!). Brawo LG!

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po 3 (słownie: trzech) minutach pomiaru wyniosła 486 cd/m^2, czyli o 11 kandeli więcej niż w 55A1.

Taka jasność, mimo iż niższa od pozostałych OLED-ów tej marki, zapewnia nie tylko dobre efekty HDR, lecz także dłuższą żywotność telewizora (pod warunkiem, że użytkownik będzie z ekranu korzystał nie tylko w sposób zgodny z instrukcją, lecz także rozsądnie).

Odwzorowanie ruchu

W tej kategorii testowany telewizor zachowywał się dokładnie tak samo jak większy model 55A1, tak więc aby się nie powtarzać, odsyłam Was do mojej recenzji LG 55A1.

lg oled48a1 i lg oled48c1
Z jednej strony 48C1, z drugiej tańszy 48A1. Który jest który? Podpowiedź: zwróćcie uwagę na wysokość.

Jakość dźwięku

LG 48A1 wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe, promieniujące dźwięk do dołu.

Przyznam, że trochę się obawiałem, czy mniejsza obudowa nie spowoduje zastosowania innych (czytaj: znacznie gorszych) przetworników niż w 55A1 i że będzie to miało negatywny wpływ na brzmienie. Na szczęście moje obawy były płonne, bowiem okazało się, że pod względem brzmieniowym 48A1 dotrzymuje kroku 55A1. W związku z tym z niewielkimi modyfikacjami powtórzę w zasadzie to samo, co napisałem o większym bracie:

Funkcje smart telewizora LG 48A1

System operacyjny webOS w wersji 6 zapewnia LG 48A1 bogate możliwości multimedialne. Oto zestawienie dostępnych aplikacji.

Aplikacje do strumieniowania muzyki:

LG 48A1 odtworzył większość testowych plików wideo z USB (tj. avi, flv, mp4, mov, mts, tp itp.) z wyjątkiem wmv. Odtwarzacz multimediów działał praktycznie tak samo jak we wcześniej przetestowanych przeze mnie telewizorach z serii 753 i 813.

Telewizor czytał pliki z NAS-a (serwera multimediów) zauważalnie wolniej od rywali, a oprócz wmv nie obsługiwał także plików tp.

Złącza i interfejsy

 • HDMI 1 – 2.0
 • HDMI 2 – 2.0
 • HDMI 3 – 2.0 eARC
 • HDMI 4 – brak
 • USB – 2
 • Ethernet – 1
 • Optyczne – 1
 • Słuchawkowe – 1
 • Bluetooth – tak
 • Wi-Fi – tak
 

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

 • rodzaj wyświetlacza – OLED
 • przekątna (cale) – 48
 • kształt wyświetlacza – płaski
 • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
 • tunery TV – DVB-C, DVB-S/S2, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

 • kontrast ANSI(x:1) – niemierzalny
 • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 1,3
 • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 96
 • input lag (ms) – 9,2

Warto zaznaczyć, że:

 • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
 • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
 • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
wygląd telewizora lg oled48a1

Podsumowanie

LG 48A1 to doprawdy „genialny” telewizor – nie znam aktualnie żadnego innego tak małego ekranu, który zapewniałby tak znakomity obraz, i to w tak atrakcyjnej cenie. Jeżeli szukasz do swojego domowego kina czegoś małego, co jakością obrazu zbliża się do studyjnego monitora, to LG 48A1 będzie idealnym wyborem. Z ogromną przyjemnością i z zapartym tchem obejrzałem nań dwie znane trylogie filmowe Hobbit i Władca pierścieni (Blu-ray, 1080p), a LG 48A1 bezbłędnie pokazał różnice w kolorystyce, szczegółowości, ziarnie oraz plastyce obrazu pomiędzy nowszym Hobbitem zarejestrowanym kamerą cyfrową a Władcą pierścieni nakręconym kamerą tradycyjną. 

Jak dla mnie: bomba. Czego chcieć więcej? Gorąco polecam!

LG OLED48A1 widziany z przodu
Źródło:LG

Minusy

Plusy

plakietka geeXtra produkt - złota gwiazdka w białej otoczce na złotym tle, pod spodem napis geextra produkt i logotyp portalu geex
geex plakietka cena jakość

Przydatność telewizora

Telewizja: 8/10

Kino domowe: 8/10
Sport: 6/10
Gry: 6/10

LG OLED48A13LA czeka w x-komie


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.