Ikonoklasta. Test i recenzja telewizora LG 55NANO753PA

Kontynuujemy testy najnowszych telewizorów NanoCell firmy LG. Tym razem na warsztat trafił model 55-calowy z serii 753. Przyznam, że przed testem sądziłem, że tak jak w latach ubiegłych w telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu IPS. Tego typu panele z reguły nie spisują się dobrze w domowym kinie. A jak było z 55NANO753? Odpowiedź poznacie w recenzji poniżej.

LG 55NANO753PA (dalej dla uproszczenia zwany 55NANO753) jest telewizorem LCD z 55-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 03.10.81. Telewizor wyprodukowano w marcu 2021 r. w Polsce, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.

nalepka znamionowa telewizora LG 55NANO753PA

Design

Tak jak model 50-calowy z tej samej serii, LG 55NANO753 ma klasyczny i zarazem nowoczesny wygląd.

nóżki telewizora LG55NANO753PA

Obudowa jest stosunkowo smukła, choć nie tak szczupła jak u niektórych rywali.

Źródło: LG

W konstrukcji telewizora można wyróżnić następujące cechy:

  • Metalowa tylna ścianka.
  • Ramka wokół ekranu wykonana z tworzywa sztucznego.
  • Dwie nóżki w kształcie odwróconej litery „V”; choć są wykonane z plastiku, mają metalowe nakładki z przodu.
  • Rozstaw nóżek wynosi 949 mm, czyli o 85 mm więcej niż w modelu 50-calowym.
  • Szerokość ramki wynosi ok. 6 mm (z boku).
  • Z kolei szerokość obramowania to 13 mm.
  • Pilot (MR21GA) jest nową konstrukcją, która zachowała „magiczne” właściwości poprzednika (czytaj: pozwala ruszać kursorem po ekranie), ale ma teraz inny kształt i wygląd. Niestety, obudowa nadal jest wykonana z czarnego, błyszczącego i łatwo rysującego się plastiku.
pilot telewizora lg 55nano753pa

Jakość obrazu LG 55NANO753

Wyświetlacz

Sporym zaskoczeniem było dla mnie to, że zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny nie typu IPS, lecz typu VA (hurra!).

matryca telewizora lg 55nano753pa

Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS i ADS.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie (tańsze niż krawędziowe).

Kolory

W zauważalnie ocieplonym (tj. zaczerwienionym) trybie filmmaker (6173K) średni błąd odwzorowania barw był bardzo niski – zaledwie 1,7.

Tradycyjnie dla matryc VA, pod kątem kolory zauważalne bladły i ciemniały, co widać poniżej na zdjęciu 75-procentowej czerwieni.

Zieleń ulegała pod kątem mniejszej degradacji, co jest dobrą wiadomością dla miłośników futbolu.

Ponieważ jest to zachowanie typowe dla matryc LCD typu VA, zalecam oglądanie na wprost lub pod niewielkim kątem.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 80,2%, co oznacza możliwość reprodukcji poszerzonej, ale jeszcze nie szerokiej palety barw.

W trybie HDR błędy reprodukcji barw były wysokie, głównie z powodu zbyt niskiej luminancji (jasności), choć także na skutek zbyt małego nasycenia.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4330:1, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na telewizor LCD. Choć jest to rezultat nieco niższy niż w modelu 50NANO753, również i 55NANO753 sprawdzi się dobrze w domowym kinie. Oto jedna z moich ulubionych scen testowych (na której, notabene, wyłożyło się ostatnio kilka najnowszych telewizorów Mini LED):

Jak widać, trudno się do czegoś przyczepić. Całkiem dobrze wypadła również inna scena testowa – z filmu Zjawa (The Revenant, 2015).

Poziom czerni był dobrze ustawiony, choć polskie tłumaczenie związanej z nim opcji w menu („jasność ekranu”) jest tragicznie niewłaściwe i będzie wprowadzać w błąd wielu mniej doświadczonych użytkowników.

Wyświetlanie napisów nie powodowało fluktuacji jasności całego kadru, a to dzięki niezastosowaniu „sztuczek” w rodzaju globalnego przyciemniania (ang. frame dimming).

Jasność maksymalna na pełnoekranowej planszy była niska i wyniosła zaledwie 209 cd/m^2 (czyli ciut mniej niż w 50NANO753).

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła zaledwie 273 cd/m^2 (50NANO753 – 291 cd/m^2) .

Oznacza to, że podobnie jak mniejszy brat, 55NANO753 jest ekranem do treści SDR, a nie HDR.

Odwzorowanie ruchu

Podobnie jak model 50-calowy, LG 55NANO753 wyposażono w matrycę LCD klasy 60 Hz oraz układ poprawy ruchu o znanej nazwie TruMotion (Menu -> Obraz -> Zaawansowane ustawienia -> Wyrazistość -> TruMotion). Ostrość i płynność ruchu były w zasadzie identyczne jak w modelu 50-calowym (450 linii na 1080 maksimum oraz 4 tryby kontroli płynności), ale zauważyłem jedną różnicę:

  • ZBE (zjawisko brudnego ekranu) było w 55NANO753 nieco bardziej zauważalne niż w modelu 50NANO753 (wiadomo, większy panel = większa podatność wielowarstwowej struktury na ugięcia i tym samym wszelakie nierównomierności).

Pozostałe aspekty odwzorowania ruchu były identyczne jak w 50NANO753, a więc aby się nie powtarzać, po szczegóły odsyłam Was do jego recenzji.

Jakość dźwięku

LG 55NANO753 wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu.

Dźwięk jest nieźle zrównoważony z dobrze zaznaczonym, niedudniącym i nieprzesadzonym basem (oczywiście na średnim poziomie wysterowania). Do dyspozycji mamy aż siedem fabrycznie zdefiniowanych trybów brzmienia (zobacz zdjęcie).

tryby dźwięku lg 55nano753pa

Bas jest nieco podbity w trybie standardowym i jeszcze mocniej podbity w trybie muzyka, dlatego podczas słuchania muzyki wolałem jednak ten pierwszy. Charakter basu może się podobać: nie jest chudy i twardy, lecz przyjemnie mięsisty, całkiem nieźle oddaje też rytm i nie brakuje mu nawet pewnej artykulacji (to wielki komplement w odniesieniu do telewizora).

Tryb czysty głos obcina bas i podbija resztę pasma, dzięki czemu dialogi są dobrze zrozumiałe. Dźwięk AI podbija górę, a tryb sport uprzestrzennia brzmienie (dość sztucznie niestety). Choć tryb standardowy wydaje się zmatowiony i stłumiony w porównaniu do pozostałych, jednak przy dłuższym odsłuchu jest on mniej męczący i bardziej naturalny, zapewnia większą satysfakcję i tylko w nim jest dostępny 5-zakresowy korektor.

W sumie dźwięk jest nieźle zrównoważony z dobrze zaznaczonym basem, choć w trybie muzyka na materiale obfitującym w niskie tony potrafi on czasem zadudnić.

W sumie jest więc nieźle jak na telewizor tej klasy.

Funkcje smart telewizora LG 55NANO753

Tak jak testowany przeze mnie wcześniej model 50-calowy z tej samej serii, LG 55NANO753 działa pod kontrolą systemu webOS 6.0. W roku 2021 wprowadzono w nim bardzo wiele zmian i modyfikacji:

  • Główny interfejs zajmuje teraz cały ekran, a nie jego dolną część, co z jednej strony pozwala zmieścić więcej aplikacji, ale z drugiej całkowicie zasłania aktualnie oglądany program.
  • Całkowicie przeprojektowano proces pierwszej instalacji telewizora.
  • Nowe jest też i menu, które znacznie uproszczono.

Ponieważ wydajniejsze, tj. czterordzeniowe procesory dostępne są dopiero od serii NANO77, realizacja niektórych poleceń użytkownika zajmuje 55NANO753 trochę czasu. Na przykład od momentu wywołania menu do jego pojawienia się na ekranie upływa nawet 5 sekund. Łatwo policzyć, że jeżeli dużo regulujemy, to po 12 regulacjach na oczekiwaniu stracimy niepotrzebnie całą minutę. Szkoda.

Pomimo tego LG 55NANO753 ma inne atuty, jak np. liczbę dostępnych aplikacji VoD – tu nie ma się czego wstydzić.

Są też aplikacje do strumieniowania muzyki:

55NANO753 obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mov, mp4, tp (tylko USB), ale bez wmv.

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0 eARC
  • HDMI 3 – 2.0
  • HDMI 4 – brak
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T2, DVB-S

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4330:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 1,7
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 80,2
  • input lag (ms) – 9,5

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.

Podsumowanie

Do niedawna było tak: słyszałeś o 55-calowym telewizorze LG NanoCell, myślałeś: „IPS”. Na szczęście i nareszcie 55NANO753 burzy wizerunek 55-calowych telewizorów LCD firmy LG jako posiadających tylko i wyłącznie matryce niskokontrastowe. Dzięki swoim licznym zaletom, takim jak: dobre kolory, ciemna czerń, przyjazny system operacyjny, dobra jakość wykonania, LG 55NANO753P jest ciekawą propozycją dla tych, którzy szukają przystępnego, uniwersalnego telewizora, który nie zawiedzie w domowym kinie. Ponieważ nie każdy 55-calowy telewizor LG NanoCell 2021 będzie miał matrycę VA, z tym większym przekonaniem polecam 55-calowego ikonoklastę z serii 753 wszystkim kinomaniakom.

Źródło: LG

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 5/10
Sport: 4/10
Gry: 4/10

LG 55NANO753PA jest dostępny w x-komie


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.