Dobrych parę lat temu jeden z producentów wystawił w warszawskim sklepie swojego 105-calowego flagowca za około 300 tysięcy złotych. Telewizor wzbudzał ogromne zainteresowanie, a niektórzy robili sobie nawet z nim zdjęcia. Obecnie, dzięki nieustannemu postępowi technicznemu i technologicznemu 100 cali kosztuje już nie kilkaset, lecz kilkanaście tysięcy złotych, jak np. TCL 98C655, którego test i recenzję znajdziecie poniżej.
Brak podświetlenia wielostrefowego oraz przeciętna (jak na LCD) jasność maksymalna sprawiają, że reprodukcja wymagających treści HDR nie będzie atutem tego modelu.
W roku modelowym 2024 TCL oferuje dwie serie C655: zwykłą C655 oraz C655 Pro. Model 98C655 należy do tej zwyczajnej, w skład której wchodzą ekrany o przekątnych 43, 50, 55, 65, 75, 85 oraz 98 cali. Chociaż 98C655 nie ma podświetlenia wielostrefowego (jak modele z serii C655 Pro), jako jedyny obsługuje Dolby Vision IQ.
TCL 98C655X1 (dalej dla uproszczenia zwany 98C655) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Android 12 (Google TV) oraz oprogramowania systemowego w wersji V8-T653T01-LF1V098.000861.
Informacje z tabliczki znamionowej: | |
---|---|
Model | 98C655X1 |
Kraj produkcji | Assembled in Poland |
Data produkcji | nie podano |
TCL 98C655 jest telewizorem o atrakcyjnej i nowoczesnej stylistyce oraz solidnej jakości wykonania. Ze względu na rozmiary i masę ekranu obudowa jest dość gruba, a nóżki wykonano z litego metalu.
W konstrukcji TCL 98C655 można wyróżnić następujące cechy:
Całości dopełnia gustowna plakietka „Premium QLED” przymocowana do ramki po prawej stronie ekranu.
W swoich telewizorach TCL zdecydowanie preferuje wyświetlacze LCD typu VA, a 98C655 nie jest tu wyjątkiem. Preferencje producenta wiążą się z główną zaletą matryc typu VA, jaką jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Jeśli weźmiemy pod uwagę klasę telewizora oraz zastosowane komponenty, moim zdaniem reprodukcję barw na wprost ekranu można uznać za dobrą, choć na pewno nie wybitną.
W zauważalnie ocieplonym (tj. wykazującym spory nadmiar składowej czerwonej) trybie film [5496 K] średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 4,7, a więc wyraźnie powyżej progu postrzegalności (3,0).
Błędy te wynikają z ocieplonej palety szarości oraz z barwy czerwonej, która jest nieco zbyt mocno nasycona praktycznie na wszystkich pięciu analizowanych poziomach (20, 40, 60, 80 i 100%).
Pod kątem kolory ulegają pewnej degradacji, głównie przyciemnieniu. Pomimo tego desaturacja, czyli utrata nasycenia (pot. blednięcie) było mniejsze niż w większości matryc VA, co oznacza, że twierdzenia producenta jakoby model 98-calowy miał szersze kąty widzenia ( „Ultra Wide”) od pozostałych modeli z tej serii (które mają tylko „Wide”) nie są bezpodstawne. Oczywiście będziemy mogli to w 100% potwierdzić dopiero po przetestowaniu pozostałych, tj. mniejszych modeli z tej serii, ale gołym okiem widać, że kolory pod kątem bledną nieco mniej niż w typowych panelach LCD typu VA.
Testowany telewizor jest w stanie wyświetlać poszerzoną paletę barw. Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 89%, co jest dobrym wynikiem.
Średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 6,6, co nie jest złym wynikiem, jak na klasę telewizora.
Dzięki dobrej matrycy VA TCL 98C655 nadaje się do oglądania filmów nie tylko w ciągu dnia, lecz także w całkowicie zaciemnionych pomieszczeniach, czyli w warunkach domowego kina.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4164:1, co jest wynikiem dobrym (jak na telewizor LCD). Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) wypadła, jak na ekran tej klasy, całkiem dobrze (oczywiście jeżeli pominiemy typową dla elcedeków desaturację).
Chociaż dało się zauważyć stłumienie lub utratę niektórych ciemnych detali (szczegóły ubioru Hawka oraz linia drzew w tle) telewizor dobrze oddał najważniejsze elementy tej trudnej sceny. Oczywiście dalsza poprawa obrazu jest możliwa w drodze profesjonalnej kalibracji.
Jeżeli jej nie planujemy, to sporo utraconych detali można odzyskać zmieniając fabryczny poziom czerni z „50” na „58”. I na koniec dobra wiadomość: TCL 98C655 nie stosuje globalnego wygaszania (ang. global dimming/frame dimming) ani na treściach SDR, ani HDR.
Jeśli chodzi o jasność (a w zasadzie luminancję maksymalną), 98C655 jest pod tym względem dość przeciętny.
W trybie film na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu pod koniec trzyminutowego pomiaru wyniosła ona aż 404 cd/m^2, a więc ponad 90 kandeli mniej niż w ubiegłorocznym modelu 75C645.
Pomiary wykazały, że reprodukcja obrazów ruchomych jest dość przeciętna. Z drugiej strony układ upłynniania ruchu działał sprawnie i skutecznie.
Na naszej standardowej planszy testowej 98C655 w ustawieniach fabrycznych pokazał zaledwie 150 linii (TVL) na 1080 maksimum. Dopiero włączenie opcji „dynamiczne przyspieszenie” podniosło ostrość obrazów ruchomych do 550 linii.
Ponadto:
TCL 98C655 oferuje zdecydowanie ponadprzeciętne brzmienie, co jest zasługą dobrej reprodukcji niskich tonów. Brzmienie nadaje się do oglądania wiadomości, programów publicystycznych, a także rozrywkowych oraz mniej wymagającej muzyki.
Producent podaje, że zastosowano głośniki w układzie 2.1, tj. 2×20 W plus „subwoofer” o mocy 20W. Ten ostatni oznaczono specjalną etykietą „Onkyo Ultra-Bass”.
I rzeczywiście, niskie tony są zadziwiająco mocne. Nic w tym dziwnego, bowiem stosunkowo gruba obudowa pozwoliła na zastosowanie większego niż normalnie przetwornika.
Użytkownik ma dyspozycji 7 trybów dźwięku: dynamiczny, standard, film, muzyka, wycisz głos, gry oraz sport. Tryb film jest dość mocno uprzestrzenniony z basem bardziej podbitym niż w trybie muzyka.
Multimedia w TCL 98C655 reprezentują dobry poziom. Już tradycyjnie, Android 12 ma bardzo dużo aplikacji, a obsługa plików wideo przez standardowy odtwarzacz (ikonka „media player”) stała na dobrym poziomie.
Jeśli chodzi o dostępne aplikacje, to przedstawiają się one następująco:
Obsługa plików wideo:
Jeśli ktoś planuje odtwarzać sporo multimediów z USB, polecam instalację dodatkowego odtwarzacza, np. VLC.
W TCL 98C655 znajdziecie: | |
---|---|
HDMI 1 | *2.1 (144 Hz) |
HDMI 2 | *2.1 (120 Hz) |
HDMI 3 | 2.0 |
HDMI 4 | 2.0 eARC |
Pełną listę złączy podano w specyfikacji TCL 98C655.
Tu możemy mówić o wyniku dobrym: opóźnienie sygnału jest niskie, a funkcje przydatne podczas rozgrywek – szersze niż podstawowe.
Według producenta 98C655 oferuje następujące funkcje dla graczy:
Jeśli chodzi o opóźnienie sygnału (input lag), to na sygnale 1080p/60 zmierzyliśmy 12,9 ms, co jest bardzo dobrym wynikiem.
TCL 98C655 jest dowodem na to, że przystępny 100-calowy telewizor to już nie sen, lecz rzeczywistość. Model ten ma wiele zalet, w tym poszerzoną paletę barw, bogate multimedia, mocne brzmienie oraz liczne funkcje dla graczy. Jego głównymi atutami są jednakże kontrast i jasność, które deklasują większość projektorów z tej półki cenowej. Jeżeli nie możesz się zdecydować pomiędzy telewizorem a projektorem, wybierz TCL 98C655, który w większości aspektów będzie zwycięzcą tego pojedynku.
W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.