Pomimo tego w wielu innych, mniej wymagających scenach 55QN91B radził sobie wyśmienicie. Ponadto w ciemnych scenach 55QN91B był wolny od tego rodzaju posteryzacji czy kleksowania, które nadal trapią niektóre telewizory OLED. I choć mają one przewagę w kwestii reprodukcji drobnych jasnych obiektów na ciemnym tle, to 55QN91B ma przewagę w innych obszarach.
Przypominam, że to od użytkownika zależy, który kompromis i które z algorytmów wybierze.
W związku z tym zalecam, aby we własnym zakresie poeksperymentować z ustawianiami opcji local dimming. Chodzi o to, że domyślna, fabrycznie aktywna opcja „standardowy” sprawdza się w jednych scenach, natomiast mniej agresywna i zapewniająca niższy kontrast opcja „nisk.” jest lepsza w innych scenach. Więcej informacji o tym, znajdziecie w recenzji modelu 43-calowego z tej samej serii.
Na koniec dodam, że w bardzo wymagających scenach przedstawiających sztuczne ognie, 55QN91B spisał się równie dobrze lub nawet nieco lepiej od 43QN91B. A jak tego typu sceny wyglądały, możecie sprawdzić w recenzji Samsunga 43QN91B.
Podsumowując: podobnie jak w modelu 43-calowym z tej samej serii czerń i kontrast Samsunga 55QN91B są doprawdy wybitne, a pod względem jakości obrazu w warunkach kina domowego model ten jest w ścisłej czołówce wśród telewizorów LCD.
Świetny tv , mój faworyt do kupna , niestety zbyt drogi wtedy ( wrzesień 2022 rok ) dlatego kupiłem QE55Q80B . Obecnie sporo już potaniał. W innych recenzjach zarówno krajowych i zagranicznych np. na kanadyjskim Rtings również wyżej oceniony od flagowego mini leda od Sony który jednak przebija ten tv pod jednym względem do czego się już można było przyzwyczaić – ceny hi hi hi hi oferując znacznie mniej .
Super, dziękuję za test tego telewizora. Tak jak uważałem to mój faworyt. Chociaż zauważam zestawiając obok że 85B. Jakby miał intensywniejsze kolory.
Bo matryce IPS ogólnie mają lepsze kolory.
Krótka piłka, kupując teraz w xkom, 3450 za Q80BA czy jednak ten 55QN91B za 4800?
Nue jestem w stanie zawsze siedzieć na wprost telewizora, a różnica pod kątem jest spora porównując dwa zdjęcia z recenzji. Pytanie czy w codziennym użytkowaniu to też będzie aż tak widoczne…
Dziękuje za świetny za test Panie Tomku
W którym miejscu na płycie tylnej zlokalizowano otwory montażowe VESA? W sensie dół, centrum czy góra? Dziękuję za odpowiedź.
Ponieważ nie pamiętam, podaję za instrukcją: VESA 200×200, centralnie (przynajmniej tak wynika z diagramu w instrukcji).
Z tą ostrością faktycznie coś jest nie tak i jest to chyba software’owa sprawa, ale mam wrażenie, że na S95B jest jeszcze trochę gorzej. Ostrość podkręcona na 18 i zaczyna wyglądać dopiero podobnie jak na QN91B na 15. Albo tracę wzrok, albo coś jest nie tak.