Pa, pa, serio A. Test i recenzja telewizora LG OLED48A2

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 24 kwietnia 2023 r. firma LG podała do wiadomości, że seria A telewizorów OLED nie będzie już więcej oferowana na rynku europejskim. Przyjąłem tę wiadomość ze smutkiem, a dlaczego, wyjaśnię wam w recenzji telewizora LG OLED48A2.

Telewizor OLED48A2 to propozycja przeznaczona dla tych, którzy szukają pierwszego OLED-a, lecz dysponują ograniczonym budżetem. Będzie to też znakomity wybór dla tych, którzy chcieliby mieć telewizor z wybitną czernią i znakomitym kontrastem. 

Tak. Wyświetlacz OLED sprawia, że OLED48A2 pod względem czerni i kontrastu deklasuje telewizory LCD z tej samej półki cenowej. To po prostu jakościowy przeskok. 

Wyświetlacz klasy 60Hz sprawia, że telewizor OLED48A2 nie jest dobrym wyborem np. dla graczy planujących rozgrywki w trybie 120Hz lub wyższym. Ze względu na niższą jasność, OLED48A2 nie sprawdzi się tak dobrze w bardzo jasnych pomieszczeniach, jak najbardziej zaawansowane OLED-y czy telewizory LCD. 

O telewizorze LG 48A2 

Telewizory OLED z serii A pojawiły się w ofercie firmy LG w roku 2021 pod nazwą A1. W roku 2022 do sprzedaży weszła kolejna generacja tych telewizorów oznaczona jako A2. Zgodnie z decyzją producenta serii A3 nie będzie (zarówno w Polsce, jak i całej Europie), co oznacza, że schodzące z rynku i coraz tańsze OLED-y z serii A2 mogą stanowić gratkę dla polujących na okazję. Moim zdaniem seria A2 jest najbardziej niedocenioną w całej gamie LG. 

LG OLED48A23LA (dalej dla uproszczenia zwany 48A2) jest telewizorem OLED z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu webOS 7.3.0.-2411 (mullet-mebbin) oraz oprogramowania w wersji 03.30.73.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model LG OLED48A23LA
Kraj produkcji Assembled in Poland
Data produkcji 04/2022

Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom. 


Design 

LG 48A2 został wykonany starannie i solidnie. Jednakże nie wszystkim spodoba się wykonany z czarnego błyszczącego plastiku i łatwo palcujący się pilot.

W konstrukcji LG 48A2 można wyróżnić następujące cechy: 

Widok z przodu LG OLED48A2
Źródło: LG
  • ekran osadzony w metalowej obudowie; 
  • ramka: metal, szerokość ok. 2 mm; 
  • pokrywa elektroniki: plastik; 
  • nóżki: metal; 
  • rozstaw nóżek: 920 mm;
  • prześwit: 63 mm (pod logo); 
  • „magiczny” pilot zdalnego sterowania, z tradycyjnymi przyciskami bez podświetlenia (MR22GA). 
Pilot LG OLED48A2

Jakość obrazu LG 48A2 

Wyświetlacz 

W telewizorze zastosowano wyświetlacz OLED typu RGBW (WOLED) pochodzący od LG Display.  

Struktura subpikseli LG OLED48A2

Kolory 

W tej kategorii 48A2 mnie nie rozczarował. W ocieplonym (tj. wykazującym niedobór składowej niebieskiej) trybie filmmaker (6039K) średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł zaledwie 2,3, czyli poniżej progu postrzegalności (3,0).  

Czerwień na poziomach 60% i wyższych była nieco zbyt mocno nasycona. Pod kątem kolory nie ulegają istotnej degradacji. W testowanym egzemplarzu dotyczyło to również bieli, która nie wykazywała istotnej zmiany odcienia pod kątem.  

Dzięki czystej bieli ten mały, bo 48-calowy OLED miał znaczącą przewagę nad większymi, zwłaszcza 65-calowymi ekranami OLED, które bardzo często mają większe lub mniejsze problemy z jednolitością bieli. Z kolei biel w 48A2 była czysta. Brawo! 

Szeroka paleta barw 

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 98%, co jest jednym z najlepszych wyników i potwierdza możliwość wyświetlania bardzo szerokiej palety barw. Z kolei średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 4,9, co jest dobrym wynikiem.  

Czerń i kontrast 

Również i w tym kluczowym dla jakości obszarze LG 48A2 nie rozczarowuje. Zgodnie z oczekiwaniami czerń i kontrast były znakomite. Obie sceny testowe wypadły bardzo dobrze, w związku z czym za czerń i kontrast LG 48A2 otrzymuje ode mnie ocenę 4,5/5, przy czym: 

  • obraz był czysty i niezakłócony żadnymi pasami czy ciemnymi plamami; 
  • kleksowanie (ang. OLED flashing) było widoczne bardzo rzadko i tylko na wymagających treściach lub materiałach niskiej jakości; 
  • winietowanie (przyciemnianie obrazu) przy bocznych krawędziach ekranu było małe; 
  • w niektórych ciemnych scenach i/lub na bardzo wymagających materiałach dało się zauważyć małe fluktuacje jasności; 
  • poziom czerni na treściach SDR warto zmienić z 50 na 52, aby odzyskać utracone przyczerniowe detale. 

Oto jak wyglądała nasza scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR10): 

A tak wygląda scena z filmu Diuna (Dune, 2021, Dolby Vision): 

HDR 

Zanim przejdę do wyników pomiarów, chciałbym zwrócić uwagę, że użytkownicy pragnący oglądać obraz jak najbliższy wzorcowi branżowemu powinni podczas oglądania treści zakodowanych w formacie HDR10 zmienić domyślny (zbyt zimny) tryb „HDR standardowy” na „HDR filmmaker”.

W trybie filmmaker na planszy 10% maksymalna luminancja na początku trzyminutowego pomiaru wyniosła 548 cd/m^2 i w ciągu 180 sekund powoli rosła do 608 cd/m^2 (!). To całkiem akceptowalne wyniki jak na telewizor OLED. 

Luminancja na pełnoekranowej planszy była oczywiście niższa i wyniosła 117 cd/m^2, co jest słabym wynikiem i oznacza, że 48A2 nie sprawdzi się w jasnych pełnoekranowych scenach HDR. 

Odwzorowanie ruchu 

Odwzorowanie ruchu w LG 48A2 było zgodne z oczekiwaniami co do tej klasy wyświetlacza 60 Hz i obeszło się bez większych rozczarowań. Z włączonym funkcją TruMotion maksymalna ostrość obrazów ruchomych wyniosła 600 linii (na 1080 maksimum). Z kolei po wyłączeniu po wyłączeniu TruMotion ostrość spadła do 300 linii.

Układ upłynniania w LG 48A2 generuje trochę więcej artefaktów (zniekształceń) od rywali, w związku z czym zalecam rozważne korzystanie z tej funkcji, zwłaszcza w scenach/filmach z bardzo szybkim ruchem. Zależność pomiędzy trybem pracy a stopniem upłynniania przedstawia zestawienie poniżej: 

  • wył – brak upłynniania;
  • ruch filmowy – bardzo małe; 
  • naturalny – średnie; 
  • płynny ruch – duże; 
  • wybór użytkownika – regulowane (0-10). 
Widok z boku LG OLED48A2
Źródło: LG

Jakość dźwięku telewizora LG 48A2 

W tej kategorii LG 48A2 spisał się przyzwoicie: dźwięk był przyjemny, a bas całkiem niezły, dobrze słyszalny, z przyzwoitą artykulacją i rozciągnięciem (jak na telewizor oczywiście).

LG 48A2 wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu (wg producenta 2 x 10W). 

Głośnik LG OLED48A2

Liczba dostępnych trybów dźwięku oraz jakość brzmienia była w zasadzie identyczna, jak we wcześniej testowanym modelu 55-calowym z tej samej serii. Więcej informacji znajdziecie w recenzji LG OLED55A2.  

Funkcje smart telewizora LG 48A2 

Multimedia są obszarem, którego LG 48A2 nie musi się wstydzić. Telewizor wykorzystuje platformę sprzętową K8LP i system webOS 7.3.0.-2411 (mullet-mebbin). System ten działał stabilnie, ale jak dla mnie był trochę opieszały: na ekranie często widać było kręcące się kółeczko oznaczające, że trochę trzeba poczekać. Oczywiście tragedii nie było, ale jest to raczej urządzenie dla cierpliwych użytkowników. 

Oto lista dostępnych aplikacji: 

  • Apple TV 
  • Canal+ 
  • Deezer 
  • Disney+
  • Filmbox 
  • HBO Max 
  • Netflix 
  • Player 
  • Polsat Box Go
  • Polsat Go 
  • Prime Video 
  • Rakuten TV 
  • SkyShowTime 
  • Spotify 
  • Tidal 
  • TVP VOD 
  • YouTube 
  • Viaplay 

Standardowy odtwarzacz multimediów obsługiwał większość testowych plików wideo z USB, w tym avi, mkv, mov, mp4, tp, ale bez wmv. Odtwarzał też pliki z kodekiem AV1. Pliki można wyświetlać jako miniatury (domyślny) lub jako listę. Sortowanie: „alfabetycznie” lub „nowo dodane” (czyli wg daty). 

Złącza i interfejsy

Złącza z boku LG OLED48A2
złącza z boku
W LG OLED48A2 znajdziecie:
HDMI 1 2.0
HDMI 2 2.0
HDMI 3 2.0 eARC

Pełną listę złączy podano w specyfikacji LG OLED48A2. Zwracam uwagę, że chociaż zabrakło gniazda słuchawkowego, do telewizora można podłączyć słuchawki Bluetooth.  

Złącza z tyłu LG OLED48A2
złącza z tyłu

Współpraca z konsolą i komputerem 

Pod względem współpracy z komputerem i konsolą LG 48A2 otrzymuje ocenę dobrą.
Na sygnale 1080/60p zmierzyliśmy opóźnienie sygnału (input lag) równe 10,1 ms, co jest wynikiem bardzo dobrym.
Input Lag LG OLED48A2

Z kolei najnowsza konsola Xbox Series X tak oto oceniła możliwości testowanego telewizora: 

Podsumowanie

Zdjęcie pod kątem LG OLED48A2
Źródło: LG

LG 48A2 jest udanym telewizorem OLED klasy podstawowej. Dzięki wysokiemu kontrastowi i głębokiej czerni w warunkach kina domowego deklasuje porównywalne cenowo telewizory LCD. LG 48A2 jest świetną propozycją dla tych, którzy planują zakup pierwszego telewizora OLED. Polecam, tym bardziej że niebawem zniknie ze sklepów. 

Minusy

Plusy

geex rekomendacja
geex plakietka cena jakość

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.