Dla kogo jest DJI Mini 2 SE? Test, recenzja i rekomendacje

Rok 2023 DJI zaczyna od liftingu swoich dronów, na pierwszy rzut dostaliśmy nowego, lub lepiej wyposażonego miniacza w wersji SE. Nowości w porównaniu do pierwszego SE nie jest wiele, ale są one już blisko rewolucyjnych — otóż w końcu DJI porzuca w najtańszym dronie aparaturę Wi-Fi. Jak ta zmiana wpłynie na moją ocenę i czy jest to akurat dron dla Ciebie? Przeczytaj i dowiedz się w recenzji DJI Mini 2 SE.

Wiele cech DJI Mini 2 SE Fly More Combo łączy go z wcześniej testowaną przeze mnie pierwszą wersją miniacza SE, jeśli nie jesteście jeszcze z nim zapoznani, możecie sprawdzić recenzję DJI Mini SE. Jeśli już poznaliście rodzinę Mini SE, to możecie od razu przeskoczyć do części o sterowaniu i aparaturze.

Tak samo jak reszta rodziny Mini, Mini 2 SE jest dronem o masie startowej do 249 gramów. To oznacza, że pilotować możecie go bez certyfikatów, czy szkolenia (chociaż nadal obowiązują was zawarte w szkoleniu PANSA ULC przepisy). Do lotu wystarczy wam smartfon z zainstalowaną aplikacją DroneRadar (do zgłoszenia swojego lotu) i DJI Fly (do sterowania dronem).

Unboxing DJI Mini 2 SE

Porównując zawartość starego i nowego zestawu, widzimy, dlaczego Mini 2 SE jest droższy niż poprzednik — zamiast starej aparatury Wi-Fi, DJI dołączyło kontroler z OcuSync 2.0. Do naładowania drona nadal wykorzystacie jedną ze swoich ładowarek QuickCharge — naładujecie go w około 40 minut przy ładowarce 30 W. W tańszym zestawie nie też ma wielu akcesoriów, jednak nie będzie to duży kłopot dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z dronami. 2 SE jest solidniejszy od Mini 3 i powinien znieść podróż w plecaku w swojej przegrodzie — tym razem miniacz ma w zestawie solidną uprząż chroniącą śmigła poza etui.

W zestawie Fly More Combo znalazłem:

 • drona DJI Mini SE;
 • aparaturę sterująca RC-N1;
 • 3 baterie;
 • stację ładująca;
 • kable aparatury USB-C, micro USB i Lightning;
 • kabel ładujący USB-C;
 • 6 par dodatkowych śmigieł ze śrubkami;
 • śrubokręt;
 • para odkręcanych drążków aparatury;
 • etui transportowe (soft case).

Tak jak w Mini SE, tak i Mini 2 SE robi bardzo dobre wrażenie pod względem jakości materiałów, może jest to już stara konstrukcja, ale kilka liftingów pozwoliło na systematyczne poprawy jakości wykonania.

DJI Mini 2 SE Fly More Combo bateria

Z tyłu drona jest złącze USB-C, które odpowiada za ładowanie drona i przesył zapisanych plików na karcie microSD klasy U3. Bateria w Mini 2 SE to ta sama, co w Mini 2 i Mini SE. DJI Mini 2 SE jest wstecznie kompatybilny z bateriami z Mavic Mini, jednak nowe baterie są odrobinę większe i niestety nie włożymy ich do pierwszego Mavic Mini. Tak samo śmigła — Mini 2 SE ma te same śmigła co Mini 2 i Mini SE.

DJI Mini 2 SE Fly More Combo śmigła

Na dronie, stacji ładowania i kontrolerze mamy cztery diody wskazujące naładowanie baterii. Wszystkie cztery wskazują pełne naładowanie, trzy zapalone i czwarta mrugająca – prawie pełną baterię (około 90%). Podczas ładowania diody stopniowo zapełniają się mrugając i gdy mamy podłączoną szybką ładowarkę, zwiększają tempo mrugania. Wróciła również stacja ładowania dla samego drona – dla mnie jest to super pomysł na ekspozycję drona i możliwy prezent dla kogoś, kto już ma Mini SE, Mini 2 lub Mini 2 SE.


Pierwszy lot DJI Mini 2 SE

Jako że Mini 2 SE jest kierowany dla rozpoczynających swoją przygodę z dronami, polecam przed startem przeczytanie jego instrukcji obsługi. Dzięki temu możecie zaoszczędzić sobie stresu przy sprawdzaniu sterowania na żywo.

Tak jak Mini SE i Mini 2 SE możecie być jego operatorami po skończeniu 16 lat (Polska planuje obniżenie minimalnego wieku operatora do 14 lat) lub je pilotować pod opieką operatora (zarejestrowanej osoby dorosłej). Co ważniejsze, w tej wersji dron jeszcze nie ma kategorii C1 – możliwe, że będzie miał możliwość retro certyfikacji w przyszłości, podobnie do Mavic 3.

Instrukcję połączenia i obsługi DJI Fly znajdziesz w teście DJI Mini SE. Pod tym względem różnic nie ma, sam proces jest łatwy i jedynym problemem może być sama aplikacja dla Androida: pobierzecie ją bezpośrednio ze strony producenta.

Kontroler RC-N1

Aparatura sterująca jest „jedynym” elementem, który zmienił się w serii SE — tym razem jest tu kontroler znany z Mini 2, Mini 3 i Mini 3 Pro – RC-N1. Działa ona w standardzie OcuSync 2.0 2.4 GHz i 5 GHz. W porównaniu do Mini SE jest to zdecydowany skok naprzód. DJI chwali się tu zwiększonym zasięgiem do 6 KM, jednak realnie można oczekiwać 3 km przy pełnej widoczności dron. Nie, abym próbował to osiągnąć — byłaby to samobójcza misja, bo bezpieczna odległość lotu tym malcem to około 1,5 km, jeśli wylecicie dalej, może nie starczyć wam baterii na powrót.

Mini 3 używa OcuSync 3, Mini 2 SE tylko wersję 2 – różnica polega na rozdzielczości O2 to podgląd 720p, a O3 1080p, jednak nawet O2 wygląda znacznie lepiej niż podgląd z połączenia kontrolerem Mini SE.

Aparatura działa również podobnie do starszej wersji — urządzenia Android będą ładowane przez aparaturę, natomiast urządzenia iOS będą musiały korzystać wyłącznie ze swojej baterii.

Powiem szczerze — odświeżona aparatura jest obiecującym krokiem naprzód dla DJI. Dla początkujących jest to silny sygnał i większa rozdzielczość podglądu niż przy poprzednim kontrolerze Wi-Fi, chętni na rozwój będą mogli zamontować na nim większy tablet zamiast małego ekranu smartfona (pamiętajcie, że dron nagrywa w formacie 16:9). A co gdy chcemy zmienić drona? Obecnie nawet Mavic 3 korzysta z tego kontrolera, jeśli DJI zdecyduje się sprzedawać drony bez kontrolera, przejście na wyższy model nie będzie tak bolesne dla kieszeni, a my będziemy mogli zostawić sobie miniacza na czarną godzinę.

DJI Mini 2 SE Fly More Combo zamontowany smartfon na aparaturze

Jak widać, w kleszczach zmieści się nawet duży smartfon z grubymi ramkami — łącznie 86 mm szerokości. Drugim plusem jest samo połączenie OcuSync, które jest stabilne niezależnie od terenu i zakłóceń innych urządzeń Wi-Fi i Bluetooth, oczywiście nie liczę tu przeszkód terenowych, jak drzewa, budynki itp., te nadal stanowią problem dla każdego drona. W małym mieście zasięg drona może dojść do 1 km, w centrum dużego miasta zasięg spadnie, ale nie tak dramatycznie, jak w starszej wersji Mini SE. Natomiast pełny zasięg osiągniecie w górach, nad morzem i w okolicach podobnych miejsc. w porównaniu do mini 3 pro — doleciał odrobinę bliżej: Mini 3 Pro 1,2 km – Mini 2 SE 0,9 km – Mavic Mini 0,6km.

DJI Mini 2 SE Fly More Combo mocowanie aparatury

Jak lata DJI Mini 2 SE?

Jeśli już miałeś okazję latać dronem DJI, to nie powinno Cię zdziwić, że sterowanie nim jest bardzo łatwe i intuicyjne. Został on zaprojektowany dla tych, którzy chcą cieszyć się przyjemnymi lotami i zbierać materiały wideo ze swoich wycieczek. Na dodatek jest stabilny, zwłaszcza w bezwietrzne dni. Jego certyfikat dopuszcza do lotów przy prędkości wiatru od 8,5 do 10 m/s (w zależności od modelu baterii), jednak najlepsze ujęcia uzyskasz, gdy wiatr nie przekracza 5 m/s. Jeśli pojawią się silniejsze podmuchy, dron automatycznie ostrzega nas o złych warunkach i zaleca obniżenie lotu lub lądowanie.

W porównaniu do wcześniejszej wersji nie powinniśmy mieć tutaj problemów z nagłą utratą sygnału, ale na wszelki wypadek warto ustawić podczas startu wysokość RTH (wyżej niż najwyższa przeszkoda) i po zakończeniu nagrywania przywołać drona do siebie jednym przyciskiem.

Jak zwykle pochwała należy się za działanie gimbala i jakości tłumienia wibracji podczas lotu. Nawet przy takim małym dronie jesteśmy w stanie zrobić ostre zdjęcie z półsekundowym czasem naświetlania (z odpowiedniej wysokości). Podczas nagrywania w trybie Cinema dron zachowuje się prawie jak mobilny statyw — prawie, bo ten tryb przestał istnieć w DJI Fly, a namiastkę tego możemy obecnie uzyskać z Mini 3 Pro w dodatkowych ustawieniach szybkości lotu. Natomiast w trybie Sport Mini 2 SE jest dostatecznie żwawy, by przyprawić o zimny pot mniej ostrożnych pilotów.

DJI Mini 2 SE Fly More Combo dron

W samej aplikacji DJI Fly mamy również dostęp do różnych ustawień drona i kamery, takich jak tryb zdjęć JPEG, RAW, proporcje obrazu, rozdzielczość nagrywania wideo, itp. Istnieje również tryb manualny, w którym możemy samodzielnie ustawić wartości ekspozycji, balansu bieli i innych parametrów. W porównaniu z Mini SE druga wersja ma bardziej rozbudowaną strefę foto — robi zdjęcia RAW, ma dedykowane tryby panoram i autobracketingu.

Ogólnie rzecz biorąc, Mini 2 SE jest idealnym wyborem dla osób szukających łatwego w sterowaniu i stabilnego drona do nagrywania i fotografowania z powietrza. Ma pewne ograniczenia, takie jak brak możliwości utrzymania maksymalnego odchylenia kamery w niektórych sytuacjach, ale w porównaniu do innych dronów w swojej klasie, oferuje bardzo dobre wyniki. Dzięki aplikacji DJI Fly możemy łatwo kontrolować drona i dostosować go do naszych potrzeb, co czyni go świetnym narzędziem dla amatorów i początkujących pilotów.

Jak DJI Mini 2 SE nagrywa wideo?

Nagrywany przez DJI Mini 2 SE obraz jest po prostu dobry — osiąga maksymalnie 2.7K 30fps (zoom 3x) lub 1080p 60fps (zoom 4x). Przetwornik jest identyczny jak w Mavic Mini i Mini SE, więc nie powinno to nikogo rozczarować. Jednak, jeśli szukasz czegoś ostrzejszego, to Mini 2 będzie lepszym wyborem ze względu na możliwość nagrywania w 4K. Ale dlaczego się tu zatrzymywać? Może warto wybrać Mini 3 z jeszcze lepszą matrycą?

Po zmroku jakość nagrywania spada — seria Mini SE cechuje się silnymi szumami przy dużym ISO, wynikającymi z zastosowania małej matrycy. Dodatkowo system utrzymania pozycji do 10 metrów wysokości korzysta z czujników optycznych na spodzie drona. W przypadku, gdy dron nie widzi niczego pod sobą, zaczyna dryfować, a pilot musi aktywnie kontrować jego ruchy. Sytuacja poprawia się, jednak gdy dron przechodzi na utrzymywanie pozycji za pomocą GPS i wewnętrznych żyroskopów.

Poniżej znajduje się kilka nagrań z DJI Mini, Mini SE i Mini 2 SE. Niezależnie od drona, jakość nagrań jest taka sama.

Parametry nagrań nie zmieniły się w stosunku do Mini SE:

 • rozdzielczość: 1520p (2.7K) lub 1080p;
 • bitrate: 40000 kb/s (2.7K) – pliki są bardzo wrażliwe na słabe karty pamięci;
 • kodek: h.264, MPEG-4 AVC;
 • fps: 2.7K 24/25/30 fps, 1080p 24/25/30/48/50/60 fps;
 • brak dźwięku;
 • FOV 83 stopnie, ekwiwalent 24 mm;
 • f2.8;
 • zdjęcia: 4000×3000 pikseli.

Jak Mini 2 SE robi zdjęcia?

Po kilku latach od premiery tego układu optycznego mogę powiedzieć, że jest on dostateczny dla początkującego fotografa. Mini 2 SE ma też manualny tryb fotografii, w którym można ustawić parametry takie jak: balans bieli, czas naświetlania i ISO, oraz tryby automatyczne HDR i zapis plików RAW tak jak w Mini 2.

Ponadto obiektyw drona Mini 2 SE nie ma możliwości wartości przesłony. W takim przypadku, aby osiągnąć pożądany efekt, należy ręcznie wykonywać całą obróbkę zdjęć lub skorzystać z zewnętrznych aplikacji.

Czas lotu Mini 2 SE

Pełni naładowany Mini 2 SE, potrafi latać do 31 minut w sprzyjających warunkach — to o minutę więcej niż Mini SE. W praktyce możemy latać spokojnie przez 25-27 minut. Należy jednak pamiętać, że w niskich temperaturach, przed lotem, bateria musi się podgrzać, zanim dron zgodzi się na start. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że poniżej 30% naładowania dron nie będzie się chciał ponownie uruchomić.

DJI Mini 2 SE Fly More Combo w ręce

Podsumowanie testu DJI Mini 2 SE

DJI Mini 2 SE to znacznie lepsza konstrukcja niż pierwsza wersja Mavic Mini, która tylko nieznacznie ustępuje standardowej wersji Mini 2. Dzięki optymalizacji baterii i lepszym śmigłom dron ma nieco lepsze parametry lotu. Bazowa wersja Mini 2 SE to świetna opcja dla początkującego pilota, który chce spróbować swoich sił w świecie dronów, polatać od czasu do czasu lub zabrać go na wycieczkę. Wersja Fly More Combo zawiera dodatkowe baterie, śmigła, stację ładowania i etui, ale kosztuje więcej niż podstawowa wersja. Warto wtedy zastanowić się, czy nie lepiej wybrać bazowego DJI Mini 3 RC-N1, który ma lepszą kamerę, jest stabilniejszy i ma lepszy tryb fotograficzny.

Minusy

 • jeden czujnik wysokości nad przeszkodą
 • brak pełnego trybu statywu
 • podatny na silne podmuchy wiatru
 • układ optyczny i jakość nagrań takie same jak w Mavic Mini

Plusy

 • dobra sprawdzona konstrukcja
 • długi czas lotu
 • cichy lot, który nie wabi dużej ilości ptaków
 • dobra jakość nagrań w dzień
 • łatwe sterowanie
 • podstawowa wersja jest bardzo opłacalna dla początkujących pilotów
 • najsilniejszy sygnał wśród dronów DJI
 • zdjęcia RAW
 • cena

8/10
PL - Cena/Jakość