Aktualne rekomendacje dotyczące zamówień publicznych

Po dziewięciu latach od ostatniej rekomendacji Urząd Zamówień Publicznych opublikował nowy dokument dotyczący zamówień publicznych na dostawę zestawów komputerowych. W tym artykule przybliżymy najważniejsze poruszane zagadnienia. Sprawdźcie, jak wyglądają odświeżone przepisy.

Zasady ogólne

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, podstawową zasadą opisu zamówienia na dostawę urządzeń komputerowych jest określenie właściwości urządzenia oraz potrzeb zamawiającego. Natomiast szczegółowe parametry konstrukcyjne sprzętu i jego elementów, powinny wynikać ze specyfiki stosowania urządzenia.

Zasady określające właściwości użytkowe urządzenia komputerowego

Parametry urządzeń wyznaczane są:

  • ergonomią pracy;
  • zgodnością urządzenia komputerowego z oprogramowaniem wykorzystywanym przez zamawiającego;
  • cyklem życia produktu, w tym okresem dostępności podzespołów do napraw;
  • jakością procesu wytwarzania, decydującą o trwałości i niezawodności sprzętu na podstawie odpowiednich norm;
  • warunkami gwarancji świadczonej przez producenta.

Zobacz na czym pracuje się wygodnie


Zakup urządzeń komputerowych, a zakup licencji na oprogramowanie użytkowane na nabywanych urządzeniach

Zakup urządzeń komputerowych może, ale nie musi wiązać się z zakupem licencji na oprogramowanie użytkowane (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia prezentacji, klient poczty elektronicznej). Decyzja zależy od sytuacji kupującego i, jak mówi rekomendacja, winna mieć charakter ekonomiczny.

Wiąże się to z tym, że nieraz zakup licencji wraz ze sprzętem jest tańszy. Jednak jeżeli licencję już posiadamy, lub np. możemy ją taniej odnowić, to korzystniej jest z zakupu nowej licencji zrezygnować.

Niedopuszczalne zapisy dotyczące sprzętu

Czego należy unikać? Opisując swoje potrzeby, nie należy decydować się na wskazywanie szczegółowych parametrów komponentów (zwłaszcza w przypadku procesorów, kart graficznych, płyt głównych). Podobną wydajność  możemy osiągnąć przez różne konstrukcje komputerów. Ponadto nie wolno wskazywać na konkretnego producenta ani konkretną nazwę modelu.

Dodatkowo zabronione jest formułowanie zapisów w taki sposób, by tylko jedno dostępne na rynku urządzenie mogło spełniać wyznaczone kryteria. W celu uniknięcia niejasności należy minimalizować ilość zapisów oraz pisać tak, by skupiać się na potrzebach, nie na konkretnej specyfikacji urządzenia.

Wyjątki od zasad formułowania wniosków dotyczących zamówień publicznych na dostawę zestawów komputerowych

Odstępstwa od reguł dotyczą szczególnych zastosowań urządzeń komputerowych. Możemy sprecyzować techniczne aspekty sprzętu wtedy, gdy, jak mówi rekomendacja, określenie pewnych specyficznych parametrów technicznych może być konieczne z punktu widzenia przeznaczenia zamawianych urządzeń. Musi być to jednak uzasadnione naszymi potrzebami.

W dalszym ciągu należy jednak pamiętać o tym, by nasz zapis był zgodny z ogólną zasadą specyfikowania parametrów użytkowych, a nie parametrów konstrukcyjnych, a więc: każde zawarte w opisie przedmiotu zamówienia wymaganie specyficznego parametru technicznego komponentów winno jednoznacznie wynikać ze specyfiki zastosowań, dla których urządzenia komputerowe są nabywane.

Zamówienia publiczne x-kom

X-kom realizował zamówienia publiczne dla takich instytucji jak: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Sąd Okręgowy w Gdańsku czy Gmina Miejska Kraków. Sklep posiada szeroki wachlarz asortymentu, a doświadczeni doradcy oferują profesjonalne wsparcie i pomogą wybrać sprzęt odpowiedni do wskazanych prac i mieszczący się w budżecie. Swoje zamówienia publiczne zrealizujecie poprzez ten formularz.

Zainteresował Cię ten temat, ale brak Ci pewności czego potrzebujesz? Koniecznie przeczytaj także: