Laptop z Chrome OS i dyskiem w chmurze. Dla kogo jest Chromebook CB314?

Laptop to laptop, prawda? Czym może on zaskoczyć użytkownika? Szczególnie taki, którego cena oscyluje w okolicy 1500 zł. Gdy wydawało się, że w niewielkich pieniądzach nie ma już niczego ciekawego, pojawił się nowy Acer Chromebook CB314 z Chrome OS, reprezentując odmienne podejście do tematu notebooka.

Chromebook CB314 ma klasyczną prezencję

Z zewnątrz to zwyczajny, 14-calowy laptop. Taki akurat. Nie za duży i nie za mały. Doskonały przykład kompromisu pomiędzy pokaźnym laptopem 15,6” a mobilną trzynastką. Smukła, kompaktowa konstrukcja Chromebooka CB314 prezentuje się gustownie.

Wrażenie lekkości potęgują w dodatku zakrzywione linie widoczne u dołu tych niewielkich notebooków. Ten sprytny zabieg sprawia, że w polu widzenia użytkownika, głównie w tych miejscach, które są najbliżej niego podczas pisania lub surfowania w sieci, pozostają krawędzie mierzące kilka milimetrów.


Chromebook CB314 14 cali

Podobny wymiar mają pionowe ramki boczne, okalające wyświetlacz. Górna jest naturalnie szersza, bo tam znajduje się jeszcze kamera internetowa (jej rozdzielczość to 1 Mpix).

Po zamknięciu pokrywy widzimy jednorodną, gustowną bryłę o stonowany designie. Bez ekstrawagancji, bez ozdobników. Czysta użytkowość. Świadczą też o tym porty i interfejsy dobrane pod kątem popularnych urządzeń oraz akcesoriów, stąd obecność:

 • 2x USB 3.1 Gen. 1
 • 2x USB-C
 • 1x czytnik kart microSD
 • 1x mini jack

Standardowych portów wideo jak na lekarstwo. Właściwie to nie ma ich wcale. Próżno wypatrywać HDMI lub choćby mini HDMI. Zamiast nich jest wielozadaniowe USB-C i ten ruch uważam za właściwy. Port wideo spełnia tylko jedną rolę, natomiast USB-C stało się wszechstronne: przesyła obraz w wysokiej rozdzielczości, transferuje dane z dużą prędkością, ładuje baterie smartfonów, pozwala podłączać akcesoria (poprzez adaptery).

Za to 2 standardowe USB typu A tylko czekają na tradycyjną mysz albo nano-odbiornik akcesorium bezprzewodowego.

bateria Chromebook CB314

Chromebook CB314. Specyfikacja

Ofertę x-komu zasiliły 4 warianty modelu CB314:

 • 2 z nich mają na pokładach procesory Intel Pentium N5000 (4 rdzenie, 4 wątki, 1.10-2.70 GHz, 4 MB cache),
 • 2 kolejne Intel Celeron N4000 (2 rdzenie, 2 wątki, 1.10-2.60 GHz, 4 MB cache).

We wszystkich znajduje się za to pamięć RAM SO-DIMM DDR4 2133 MHz. W 3 modelach są to 4 GB, jeden posiada 8 GB pamięci operacyjnej. Kości są wlutowane, nie ma tym samym opcji rozbudowy. Dedykowanej karty graficznej również brak, są układy zintegrowane Intel UHD 605 i 600.

Wyświetlacze:

 • Przekątna: 14”
 • Rozdzielczość: Full HD (1920 x 1080 px)
 • Typ: Matowy, LED

Dyski: poza jedną konfiguracją mamy do dyspozycji nośniki o pojemności eMMC 64 GB. Jeden rodzynek ma pamięć 32 GB. I mogłoby się to wydawać śmiesznie mało, gdyby nie fakt połączenia z systemem Chrome OS, który to omówię za chwilę odrębnie. Niektórym ciężko byłoby z resztą cokolwiek instalować na tych Chromebookach, gdyż zrezygnowano z napędów optycznych. Pozostaje (wygodne) pobieranie aplikacji z internetu.

Bateria:

 • 4-komorowa
 • 3220 mAh (na 12,5 godziny pracy bez ładowania)

Łączność:

 • Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac)
 • Moduł Bluetooth

Dźwięk:

 • Wbudowane głośniki stereo
 • Wbudowany mikrofon

Waga i wymiary:

 • 1,50 kg (z baterią)
 • Wysokość 19,7 mm
 • Szerokość 325 mm
 • Głębokość 232 mm
Intel Pentium Chromebook CB314

System Chrome OS. Co to w ogóle jest?

Próżno szukać w nim pulpitu oraz ikon. Od razu po uruchomieniu pokazuje się… przeglądarka Chrome, bo to właśnie jej system zawdzięcza swą nazwę. Chrome OS podziękował rozwiązaniom systemu Windows, odciążając jednocześnie podzespoły. W rezultacie konfiguracja Chromebooków CB314 może i nie imponuje komponentami, jest za to adekwatna do wymagań Chrome OS.

Te nie są wygórowane, dlatego Intel Pentium oraz Intel Celeron wspierane przez 4 GB pamięci RAM zapewnia płynne surfowanie w sieci, jak również pracę z takimi aplikacjami, jak Word albo Excel. A jak je uruchomić? To proste, zamiast klasycznej odsłony, instalowanej w pamięci urządzenia, korzystamy z Google Docs. Utworzone pliki udostępniamy online i gotowe.

Chromebook CB314 mobilny laptop 14 cali

A czy przypadkiem dyski 64 GB lub ten 32 GB to nie będzie za mało? Otóż nie, gdyż ponownie dziękujemy tradycyjnemu magazynowaniu danych na rzecz chmury. Odchodzimy zatem od standardowych rozwiązań na rzecz sprzętu mocno usadowionego w środowisku online, czerpiącego z dobrodziejstw chmury.

Co więcej, zalogowanie do konta Google pozwala zaimportować zakładki oraz wszelkie inne ustawienia z poprzedniego komputera. Jeszcze jedną zaletą jest odporność systemu na zagrożenia typowe dla Windowsa, ciężko też o pobranie aplikacji z zaszytym złośliwym oprogramowaniem. Chrome OS jest zatem bezpieczniejszy dla dzieci, jak i osób, które z technologią mają na co dzień niewiele wspólnego.

Acer Chromebook CB314 znajdziesz w sklepie x-kom