W ofercie Samsunga na rok 2020 telewizory QLED nie są najbardziej przystępnymi modelami 4K – ten „przywilej” należy do telewizorów określanych mianem „Crystal UHD”. Obejmują one kilka serii, z których TU85 plasuje się najwyżej w hierarchii. Do naszych testów trafił 55-calowy model z serii TU8502. Sprawdźmy zatem, jak bardzo „kryształowy” obraz daje „krystaliczny” 55TU8502.
Samsung 55TU8502 jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu pracował najpierw pod kontrolą oprogramowania w wersji 1053, a później 1113. Warto zaznaczyć, że testowaliśmy telewizor w sprzętowej wersji nr 1 (Version No. 01). Czy pojawi się, jak w przypadku modelu 55TU7102, również wersja nr 2? Tego jeszcze niestety nie wiadomo.
Podobnie jak w modelu 55RU8002 z roku 2019, obudowę telewizora wykonano z ciemnego tworzywa sztucznego. Jakość elementów oraz ich spasowanie można uznać za przyzwoite lub akceptowalne w tej klasie cenowej. Centralna noga spoczywa na plastikowo-metalowej stopie w kształcie litery „Y”. Pilot jest również plastikowy – to znana konstrukcja, która wygląda na identyczną jak w roku ubiegłym.
Szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 10 mm, a szerokość samej ramki – 3 mm.
W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA.
Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie krawędziowe, czego dowodem jest silna emisja ciepła od poziomego paska diod LED na dole ekranu.
Po przełączeniu się w znacznie lepszy tryb film, średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 4,4.
Największe błędy dotyczyły koloru czerwonego – notabene, jeżeli wierzyć specyfikacji, emisja światła w tym paśmie to głównie „zasługa” nowych czerwonych diod układu Dual LED. Czyżbyśmy mieli do zatem czynienia z lekkim falstartem?
Temperatura barwowa bieli w trybie film wyniosła 7010 K – ponad 500 K więcej, niż przewiduje norma. Na szczęście dla Samsunga, wiele telewizorów w tej klasie ma dużo gorsze wyniki.
Pod kątem w poziomie kolory lekko bledną i ciemnieją, co jest typowym zjawiskiem w konwencjonalnych matrycach typu VA.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło niemal 87%, co potwierdza możliwość wyświetlania poszerzonej palety barw w materiałach HDR.
Pomimo szerokiej palety dokładność odwzorowania poszczególnych barw nie była najlepsza – błędy reprodukcji były wysokie.
Błędy wynikały te głównie ze zbyt niskiej jasności – nasycenie i odcień były dość dobre. Pomimo tego, trzeba uczciwie przyznać, że błędy były niższe niż w pozbawionym szerokiej palety modelu 55TU7102.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4162:1, co gwarantuje ciemną czerń do oglądania w warunkach kina domowego. W ustawieniach fabrycznych trybu film telewizor gubił niestety szczegóły w ciemnych partiach sceny, w związku z czym zalecam opcję szczegóły cieni zmienić z fabrycznego „0” na „5”, aby odzyskać detale w cieniach. Korekta gammy też nie zaszkodzi.
Jasność nie była wysoka i w trybie pełnoekranowym wyniosła:
Zalecany poziom jasności do kina domowego SDR (ok. 120 cd/m^2) zapewnia ustawienie opcji jasność na 33/50.
W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła około 211 cd/m^2.
No cóż, pomimo możliwości rozpoznawania wielu formatów HDR (HDR10, HLG i HDR10+), wynik 55TU8502 jest zaskakująco niski (jak na flagową serię Crystal UHD), tym bardziej, że ustępuje nawet modelowi 55TU7102. Oznacza to, że sceny z filmów 4K HDR nie będą miały tej jasności, którą przewidzieli ich twórcy (będą zbyt ciemne). A jak to wygląda w praktyce, można zobaczyć w teście 55TU7102. Wygląda na to, że jaśniejszego HDR-u trzeba szukać w QLED-ach 2020.
Pomimo tego, te same sceny, lecz odtworzone ze źródeł SDR będą wyglądać znacznie lepiej. 55TU8502 zachowuje się tu niemal identycznie jak testowany przeze mnie wcześnie 55TU7102, w związku z czym po zdjęcia odsyłam do jego testu.
Przyznam, że to dość zaskakujące, że model z najwyższej serii telewizorów Crystal UHD ma jasność w trybie HDR niższą niż model z serii od dwa oczka niższej, ale takie są fakty – miernik nie kłamie.
Wraz z nową gamą telewizorów Samsunga pożegnaliśmy układ Auto Motion Plus, a powitaliśmy ustawienia wyrazistości obrazu, wśród których znajdziemy, o dziwo, także opcję redukcji szumów (warto ją od razu wyłączyć). W przeciwieństwie do ubiegłorocznego modelu 55RU8002, w 55TU8502 zastosowano matrycę LCD klasy 60Hz. Choć ten rodzaj wyświetlaczy może osiągnąć ostrość obrazów ruchomych rzędu 450 linii (na 1080 maksimum), 55TU8500 nie zaliczył nawet minimum pomiarowego, jakim jest 300 linii. Co prawda opcja „wyraźny ruch (LED)” powoduje istotny przyrost ostrości obrazów ruchomych, ale kosztem znacznego spadku jasności obrazu, lekkiego migotania oraz, a może przede wszystkim, zwielokrotnienia konturów poruszających się obiektów. W związku z tym polecam ją tylko zaawansowanym użytkownikom.
Jako atut Samsunga jako producenta telewizorów można zaliczyć to, że jako jeden z nielicznych oferuje upłynnianie ruchu nawet w swoich tańszych modelach. Nie inaczej jest w 55TU8502. Jeżeli zdecydujemy się na tryb Auto, upłynnianie będzie bardzo duże, ale już w trybie Użytkownika do dyspozycji mamy opcję redukcji drgań, która pozwala na swobodną regulację płynności od zera do 10. Trzeba przyznać, że domyślna wartość „3” to dobry kompromis pomiędzy płynnością a naturalnością, ale oczywiście można ją zmieniać wedle upodobań.
Jedynym minusem układu odwzorowania ruchu jest szarpanie ruchu widoczne na niektórych treściach SD, ale ten mankament był także obecny w seriach RU i QLED z 2019 r.
Samsunga 55TU8502 wyposażono w dwa owalne przetworniki szerokopasmowe, umieszczone w dolnej części obudowy. Membrany mają długość ok. 8 cm i promieniują dźwięk ku dołowi.
Choć trudno go nazwać dobitnym, dźwięk jest satysfakcjonujący (jak na telewizor). Jest to zasługą basu, który jest dobrze słyszalny, miękki, całkiem zręczny i dobrze podkreśla resztę pasma. Opcja standardowy jest mało atrakcyjna, natomiast dobrze wypadają dwie pozostałe: dopasowujący się dźwięk oraz wzmocnienie. Ta ostatnia wydała mi się nieco zbyt agresywna (jak na mój gust), dlatego też telewizor użytkowałem w trybie dopasowującym się. W sumie dźwięk dopracowany w Samsung Audio Lab w Kalifornii nie rozczarowuje (zresztą od dobrych paru lat koreański producent zdążył nas do tego przyzwyczaić).
O zmianach w systemie Tizen na rok 2020 pisałem już w teście modelu 55TU7102 i aby się nie powtarzać, tam też odsyłam wszystkich zainteresowanych.
Warto zaznaczyć, że:
Jeżeli zdecydujemy się na Samsunga 55TU8502, to kilkaset złotych dopłaty w stosunku do ceny modelu 55TU7102 da nam nie tylko centralną podstawę, 1 gniazdo HDMI i 1 gniazdo USB więcej, tuner satelitarny czy „tryb kameleona” (Ambient Mode), lecz także, a może przede wszystkim, znacznie szerszą paletę barw. Szkoda tylko, że podświetlenie Dual LED nie poprawia kontrastu tak, jak to obiecuje producent, a jasność w trybie HDR oraz ostrość obrazów ruchomych ustępują tańszemu modelowi.
Jak widać, coś za coś – nie można mieć wszystkiego. Ponieważ jestem już po testach QLED-ów z serii Q60T/Q64T wiem, że zauważalnie wyższą jasność w trybie HDR połączoną z szeroką paletą barw konstruktorzy Samsunga zarezerwowali właśnie dla tych modeli.
W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.
Z tego co widzę to seria 8000 z roku na rok jest coraz gorszą , mam 55 MU 8002 – 120 Hz , HDR 550 , złącza w oddzielnej obudowie , później była seria NU troszkę lepsza a później to już zjazd w dół . Samsung co roku zmienia hierarchię swoich serii , więc nie ma co sugerować się numerem serii .
Bo Samsung nie tylko zmienia oznaczenie lat ru–>nu–>tu ale też właśnie cyfrę. W 2020 seria 8 to odpowiednik 7 z 2019 i 6 z 2018.
Dzięki za recenzje kiedy w/w z serii q?
Wkrótce 🙂 Zapraszamy do śledzenia strony.
Jak sie te testy mają do modeli z poprzednich lat, ewentualnie ubiegłorocznych ? Czy testy Samsungów tu prezentowanych mają jakieś odniesienie do modeli 43 cale ?
Bazując na naszym doświadczeniu możemy potwierdzić, że w przypadku różnych wielkości tego samego modelu mogą występować różnice np. w jakości obrazu. Postaramy się przetestować mniejszy, 43-calowy model. Zapraszamy też do zapoznania się ze wszystkimi naszymi recenzjami TV -> https://geex.x-kom.pl/kategoria-recenzje/recenzje-tv/
I jak z tym testem 43 cali? Też mieliście tak podświetlone rogi telewizora w ciemnych scenach? Sporo jest na to skarg, Samsung uważa to za cechę a nie wadę…
Martwi mnie że wg testu ten model nie jest jakoś mocno lepszy od TU7xxx pod kątem jakości obrazu. Zamówiłem i czekam na 43tu8500; do grania i YT, Netflix samemu w ciemnej męskiej samotni 😉 43RU74xx musiał wrócić do sprzedawcy z allegro, a mało go już w sklepach godnych zaufania (dużo powystawówek i resztek). Mam nadzieję że nowszy model będzie choć trochę lepszy (przynajmniej design świeższy).
I jak ten tv 43tu8500? Również szukam czegoś w rozmiarze 43 cali.
Słabo, wycieki światła w ciemnych scenach; lewy górny róg podświetlony, prawy górny trochę mniej ale też, odesłałem i drugi egzemplarz ma to samo, tylko minimalnie lepiej…za dnia jest OK ale do wieczornego oglądania przy zgaszonym świetle się nie za bardzo nadaje, trzeba zmniejszać podświetlenie z 50 do 20-25, kombinować z ustawieniami, ustawiać lampkę za/obok TV by to nie przeszkadzało. W międzyczasie zamówiłem 43RU74xx i podobnie, tylko wycieków jest więcej i gorszy kontrast. Oprócz tego dużego mankamentu nie mam do 43TU8502 uwag; obraz jakby płynniejszy niż w starszych Smasungach, kontrastu ujdzie, lepszy niż w starym IPSie (chociaż choroba wie co oni tu wsadzili, nie widzę śladów po nacisku, ni to VA ni to IPS…) upłynniacz nawet w grach, ładna ramka, cienka (ale może to ona jest winowajcą tych wycieków u góry? Jakby tam kawałek matrycy był zawinięty). Generalnie lekko zawiedziony i zniechęcony do marki, ale w 43 calach nie ma wyboru…Philips ma słabego androida, IPS z cloudingiem a te światełka z tyłu u mnie się nie sprawdzą, tanie LG narzekaja ludzie na siwo-granatową czerń…jeśli możesz to szukaj 50 cali.
Dla mnie dno. Po fantastycznej serii MU kupiłem sobie NU, gdzie była nie tylko 120hz matryca i swietna jasnosc HDR jak na model z tej polki cenowej, to jeszcze nagłośnienie 2x20W (40W łącznie). Chyba jednak lepiej poszukac czegos w ofercie LG
Jestem laikiem. Czy lepiej dopłacić do 8502 czy wybrać 7102?
To zależy na jakich parametrach telewizora Pani zależy najbardziej i do czego będzie on wykorzystywany. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z recenzjami tych modeli.
Właśnie stanąłem przed wyborem tytułowego modelu z tego roku czyli Samsung 55TU8502 a Sony KD-55XG8096 z 2019.
Wiem że jakoś Samsunga trochę spadła..zależy mi na opinii który model byłby lepszy w normalnym eksploatowaniu.
Czy warto jest dopłacić 400-600 zł do Modelu Bravia ?
Sony jaśniej świeci , Samsung posiada funkcję wygładzania obrazu oraz procesor graficzny.
Większość opinii jest podzielona..
No i co wybrałeś? Też staliśmy przed takim wyborem ale różnica w cenie 1000 przeważyła szale na Samsunga. jeszcze trudno coś powiedzieć bo dopiero zamówiony i przyjdzie za kilka dni. Jak u ciebie?
Samsung to szrot. Nie kupujcie tego. Po tym co przeżyłem z reklamacjami z TV z serii NU to podziękuję marce na zawsze. Nigdy więcej! Lepiej już kupić coś z innych firm typu Sony, LG, Phillips albo Panasonic.
Jęczysz jakbyś te telewizory zmieniał co tydzień
potwierdzam serwis samsung to dramat , w moim tv najpierw padla matryca wymieniona na gwarancji , na stepnie podswietlenie led co juz gwarancja nie objęła. jakosc samsunga to dramat. nie polecam
Witam. Moze ktos napisac cos na temam model 8070? 55 cal?
Wlasnie ztoje przed wyborem kupna tv i jestem w niemałej kropce. Budzet mam miedzy 2-3 k na tv do kina domowego (hbo,netflix etc.+ gry). Ostatnio przygladalem się lg nano863 ale bardzo niski kontrast wyklucza go całkowicie pomimo że reszta parametrów jest bardzo fajna . Myślicie ze ten samsung tu85 bedzie dobrym wyborem czy w tej cenie jestem w stanie znaleźć coś lepszego ?
Czytajac to forum tez jestem w kropce bo zastanawiam sie nad zmiana tv z 32″ na 43″ budżet do 2000 zl,co polecacie bo w ostatnim numerze psx extreme polecaja do gier wlasnie 43tu8502.
Witam serdecznie. Jestem fanem Samsunga od dawna i wczoraj kupiłem kolejnego Samsunga UE55TU8502. Naprawdę jestem w szoku. Konieczny wymóg dla mnie był DVB-T i DVB-S, i bingo ten telewizor wszystko ma. Jest tylko ku…..a mały problem. Można znaleźć kanały albo z DVB-S ALBO DVB-S a razem nie. Takiej bzdury nie da się przewidzieć w sklepie. Programista tego TV chyba jakiś praktykant. LG i Sony k słowu to wszystko obsługuje nawet w najtańszych modelach. Czuję się pokrzywdzony. Po za tym jednak Samsung ma dużo lepszego Smarta niż konkurencja. Jest sterowanie głosem ale na ile rozumiem rozumie tylko po angielsku (albo coś trzeb zmienić w ustawieniach bo się wierzyć nie chcę że model polski mnie nie rozumie). Niestety również nie ma języka rosyjskiego nawet na klawiaturze. Ktoś pisał o pilocie i tutaj muszę przyznać że ten nowy pilot perfect. Jak zawsze inżynierowie ok bo procesor lata, wygląd idealny i kolory są za……ty. Jeżeli to przeczyta ktoś z Samsunga to proszę zróbcie aktualizację bo wstyd za brend.
P.S. może po prostu jestem zbyt wymagający ale gdy podstawowe funkcji nie działają to już nie zbyt dobrze.
To co polecacie zamiast samaunga? 55 cali w tej cenie mniej więcej?
Niestety nic nie polecamy. Sony to pusty smart LG ma słaby pilot i też w menu są głupoty. Na przykład nie można usunąć kanałów a tylko ominąć. Jeżeli Pan nie będzie chciał wyszukać kanały dvb-s i dvb-t razem to samsung jednak nie zły wybór a do tego piękny pilot i pilot od starego tv też działa. Zrezygnowałem z dvb-s No i kupiłem na aliexpress Netflix.
Witam, co polecilibyście z poniższych modeli? Do czego potrzebny? Głównie oglądanie filmów wieczorem – Netflix, trochę TV, sporadycznie TV w ciągu dnia. Zastanawiam się nad Samsungiem 55TU7102, 55TU8502, QLED QE55Q67TAU. Ceny kształtują się odpowiednio 1900zl, 2400zl, 2800zl. Nie gram na konsoli i nie jestem jakimś ultra maniakiem filmowym. Chciałbym spokojnie oglądać filmy i sport w dobrej jakości. Wiem, że są OLEDY i inne jakościowo świetne telewizory, ale nie chcę przeznaczyć dużej sumy na TV. Za komentarze albo cena, albo jakość podziękuję 🙂 Pozdrawiam!
Ile pamięci wewnętrznej ma ten telewizor TU8502 ? Bo nawet na stronie producenta o tym nic nie ma, a to jest wydaje mi się istotna sprawa, Smart TV to system jak każdy inny a głupich podstawowych rzeczy nie ma jak taktowanie procesora, ilość rdzeni, wielkość pamięci RAM, czy też w/w ilości pamięci wewnętrznej.
Niestety producent nie podaje tak dokładnych parametrów.
Szkoda, oczywiście nie mam do was pretensji o to tylko do producentów, że takich podstawowych informacji nie ma
Cala seria TU8502 ma 4 rdzenie.Posiadam model 43 cale i on ma 8gb wbudowanej pamieci
Witam, czy ktoś byłby w stanie polecić telewizora do grania, żeby mniej więcej coś w sobie miał do tego tematu? Zakupiłem xbox series s i na telewizora mam nie duży budżet – 2k maksymalnie myślę, dziękuję!
Witam. Planuję zakup TV do 2000zł i w moje oko wpadł testowany model. Jednak będąc w pewnym sklepie elektronicznym Pan z obsługi powiedział, że nie warto dopłacać do tego modelu i lepiej wziąć Samsunga 55TU8002U. Podobno są to praktycznie takie same telewizory i różni ich jedynie Dual LED który jest w droższym modelu i nie jest jakoś mocno odczuwalny. Co o tym myśleć ? Dodam, że TV będzie służył do oglądania zwykłych kanałów, w tym przede wszystkim z myślą o nadchodzącym Euro 2020. Wiem, że do takich zastosowań lepsza matryca 120hz ale niestety do mojego budżetu takowej nie ma. Lepiej dołożyć do testowanego modelu czy lepiej kupić polecany model ?
Niestety, pomimo wielu starań nie udało mi się zdobyć ubiegłorocznego 55TU8002 do testów, więc nie mogę się wypowiedzieć. Jednakże zakładam, że ponieważ seria TU85 była najbardziej nieudaną w całej gamie Samsunga 2020, radzę Panu polować na 55Q6xT z wyprzedaży – różnica jest znaczna i to na korzyść. Naprawdę warto dopłacić do Q6xT, tym bardziej, że najnowsze QLED-y Q6xA są inne niż te z 2020 roku.