Samsung 55TU8502 – test i recenzja telewizora Crystal UHD

W ofercie Samsunga na rok 2020 telewizory QLED nie są najbardziej przystępnymi modelami 4K – ten „przywilej” należy do telewizorów określanych mianem „Crystal UHD”. Obejmują one kilka serii, z których TU85 plasuje się najwyżej w hierarchii. Do naszych testów trafił 55-calowy model z serii TU8502. Sprawdźmy zatem, jak bardzo „kryształowy” obraz daje „krystaliczny” 55TU8502.

Samsung 55TU8502 jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu pracował najpierw pod kontrolą oprogramowania w wersji 1053, a później 1113. Warto zaznaczyć, że testowaliśmy telewizor w sprzętowej wersji nr 1 (Version No. 01). Czy pojawi się, jak w przypadku modelu 55TU7102, również wersja nr 2? Tego jeszcze niestety nie wiadomo.

Design

Podobnie jak w modelu 55RU8002 z roku 2019, obudowę telewizora wykonano z ciemnego tworzywa sztucznego. Jakość elementów oraz ich spasowanie można uznać za przyzwoite lub akceptowalne w tej klasie cenowej. Centralna noga spoczywa na plastikowo-metalowej stopie w kształcie litery „Y”. Pilot jest również plastikowy – to znana konstrukcja, która wygląda na identyczną jak w roku ubiegłym.

Szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 10 mm, a szerokość samej ramki – 3 mm.

Jakość obrazu Samsunga 55TU8502

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA.

matryca telewizora samsung 55tu8502

Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.

Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie krawędziowe, czego dowodem jest silna emisja ciepła od poziomego paska diod LED na dole ekranu.

termogram pokazujący rodzaj podświetlenia zastosowanego w samsungu 55tu8502

Kolory

W domyślnym trybie standard błędy odwzorowania były wysokie (średnio 13,1).

Po przełączeniu się w znacznie lepszy tryb film, średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 4,4.

Największe błędy dotyczyły koloru czerwonego – notabene, jeżeli wierzyć specyfikacji, emisja światła w tym paśmie to głównie „zasługa” nowych czerwonych diod układu Dual LED. Czyżbyśmy mieli do zatem czynienia z lekkim falstartem?

Temperatura barwowa bieli w trybie film wyniosła 7010 K – ponad 500 K więcej, niż przewiduje norma. Na szczęście dla Samsunga, wiele telewizorów w tej klasie ma dużo gorsze wyniki.

Pod kątem w poziomie kolory lekko bledną i ciemnieją, co jest typowym zjawiskiem w konwencjonalnych matrycach typu VA.

matryca telewizora samsung pod kątem

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło niemal 87%, co potwierdza możliwość wyświetlania poszerzonej palety barw w materiałach HDR.

Pomimo szerokiej palety dokładność odwzorowania poszczególnych barw nie była najlepsza – błędy reprodukcji były wysokie.

Błędy wynikały te głównie ze zbyt niskiej jasności – nasycenie i odcień były dość dobre. Pomimo tego, trzeba uczciwie przyznać, że błędy były niższe niż w pozbawionym szerokiej palety modelu 55TU7102.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4162:1, co gwarantuje ciemną czerń do oglądania w warunkach kina domowego. W ustawieniach fabrycznych trybu film telewizor gubił niestety szczegóły w ciemnych partiach sceny, w związku z czym zalecam opcję szczegóły cieni zmienić z fabrycznego „0” na „5”, aby odzyskać detale w cieniach. Korekta gammy też nie zaszkodzi.

Jasność nie była wysoka i w trybie pełnoekranowym wyniosła:

  • maksymalnie: 209 cd/m^2 (50/50),
  • domyślnie 160 cd/m^2 (41/50),
  • minimalnie: 7,8 cd/m^2 (0/50).

Zalecany poziom jasności do kina domowego SDR (ok. 120 cd/m^2) zapewnia ustawienie opcji jasność na 33/50.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła około 211 cd/m^2.

No cóż, pomimo możliwości rozpoznawania wielu formatów HDR (HDR10, HLG i HDR10+), wynik 55TU8502 jest zaskakująco niski (jak na flagową serię Crystal UHD), tym bardziej, że ustępuje nawet modelowi 55TU7102. Oznacza to, że sceny z filmów 4K HDR nie będą miały tej jasności, którą przewidzieli ich twórcy (będą zbyt ciemne). A jak to wygląda w praktyce, można zobaczyć w teście 55TU7102. Wygląda na to, że jaśniejszego HDR-u trzeba szukać w QLED-ach 2020.

Pomimo tego, te same sceny, lecz odtworzone ze źródeł SDR będą wyglądać znacznie lepiej. 55TU8502 zachowuje się tu niemal identycznie jak testowany przeze mnie wcześnie 55TU7102, w związku z czym po zdjęcia odsyłam do jego testu.

Przyznam, że to dość zaskakujące, że model z najwyższej serii telewizorów Crystal UHD ma jasność w trybie HDR niższą niż model z serii od dwa oczka niższej, ale takie są fakty – miernik nie kłamie.

Odwzorowanie ruchu

Wraz z nową gamą telewizorów Samsunga pożegnaliśmy układ Auto Motion Plus, a powitaliśmy ustawienia wyrazistości obrazu, wśród których znajdziemy, o dziwo, także opcję redukcji szumów (warto ją od razu wyłączyć). W przeciwieństwie do ubiegłorocznego modelu 55RU8002, w 55TU8502 zastosowano matrycę LCD klasy 60Hz. Choć ten rodzaj wyświetlaczy może osiągnąć ostrość obrazów ruchomych rzędu 450 linii (na 1080 maksimum), 55TU8500 nie zaliczył nawet minimum pomiarowego, jakim jest 300 linii. Co prawda opcja „wyraźny ruch (LED)” powoduje istotny przyrost ostrości obrazów ruchomych, ale kosztem znacznego spadku jasności obrazu, lekkiego migotania oraz, a może przede wszystkim, zwielokrotnienia konturów poruszających się obiektów. W związku z tym polecam ją tylko zaawansowanym użytkownikom.

Jako atut Samsunga jako producenta telewizorów można zaliczyć to, że jako jeden z nielicznych oferuje upłynnianie ruchu nawet w swoich tańszych modelach. Nie inaczej jest w 55TU8502. Jeżeli zdecydujemy się na tryb Auto, upłynnianie będzie bardzo duże, ale już w trybie Użytkownika do dyspozycji mamy opcję redukcji drgań, która pozwala na swobodną regulację płynności od zera do 10. Trzeba przyznać, że domyślna wartość „3” to dobry kompromis pomiędzy płynnością a naturalnością, ale oczywiście można ją zmieniać wedle upodobań.

Jedynym minusem układu odwzorowania ruchu jest szarpanie ruchu widoczne na niektórych treściach SD, ale ten mankament był także obecny w seriach RU i QLED z 2019 r.

Jakość dźwięku

Samsunga 55TU8502 wyposażono w dwa owalne przetworniki szerokopasmowe, umieszczone w dolnej części obudowy. Membrany mają długość ok. 8 cm i promieniują dźwięk ku dołowi.

głośnik telewizora samsung 55tu8502

Choć trudno go nazwać dobitnym, dźwięk jest satysfakcjonujący (jak na telewizor). Jest to zasługą basu, który jest dobrze słyszalny, miękki, całkiem zręczny i dobrze podkreśla resztę pasma. Opcja standardowy jest mało atrakcyjna, natomiast dobrze wypadają dwie pozostałe: dopasowujący się dźwięk oraz wzmocnienie. Ta ostatnia wydała mi się nieco zbyt agresywna (jak na mój gust), dlatego też telewizor użytkowałem w trybie dopasowującym się. W sumie dźwięk dopracowany w Samsung Audio Lab w Kalifornii nie rozczarowuje (zresztą od dobrych paru lat koreański producent zdążył nas do tego przyzwyczaić).

Funkcje smart telewizora Samsung 55TU8502

O zmianach w systemie Tizen na rok 2020 pisałem już w teście modelu 55TU7102 i aby się nie powtarzać, tam też odsyłam wszystkich zainteresowanych.

złącza telewizora samsung 55tu8502

Złącza i interfejsy

  • HDMI – 3
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza –płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840×2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S/S2, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4162:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 4,4
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 87
  • input lag (ms) – 8,8 (ale w ustawieniach fabrycznych z domyślnie włączoną opcją Gra Motion Plus, już 25,0 ms)

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
profil telewizora samsung 55tu8502

Podsumowanie

Jeżeli zdecydujemy się na Samsunga 55TU8502, to kilkaset złotych dopłaty w stosunku do ceny modelu 55TU7102 da nam nie tylko centralną podstawę, 1 gniazdo HDMI i 1 gniazdo USB więcej, tuner satelitarny czy „tryb kameleona” (Ambient Mode), lecz także, a może przede wszystkim, znacznie szerszą paletę barw. Szkoda tylko, że podświetlenie Dual LED nie poprawia kontrastu tak, jak to obiecuje producent, a jasność w trybie HDR oraz ostrość obrazów ruchomych ustępują tańszemu modelowi.

Jak widać, coś za coś – nie można mieć wszystkiego. Ponieważ jestem już po testach QLED-ów z serii Q60T/Q64T wiem, że zauważalnie wyższą jasność w trybie HDR połączoną z szeroką paletą barw konstruktorzy Samsunga zarezerwowali właśnie dla tych modeli.

telewizor samsung 55tu8502

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 5/10
Sport: 2/10
Gry: 5/10

W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.