Samsung 49RU8002 – test telewizora 4K z aspiracjami do segmentu premium

Telewizory 4K firmy Samsung z gamy na rok 2019 można podzielić na dwie grupy: QLED-y oraz pozostałe. Te pierwsze dzielą się dalej na modele 4K oraz 8K i w założeniach mają stanowić alternatywę (zdaniem Samsunga: lepszą) dla telewizorów OLED. Z kolei w grupie pozostałych telewizorów najwyższą serią jest RU80, do której należy testowany model z ekranem o przekątnej 49 cali. Zobaczmy zatem, jak wypadł w teście.

Telewizor przyjechał do mnie w oryginalnym, fabrycznym pudełku z napisem „Premium UHD TV”.

wygląd opakowania telewizora Samsung 49ru8002, napis premium UHD TV

Design

Samsung 49RU8002 wygląda inaczej niż pozostałe modele telewizorów koreańskiego producenta, a to ze względu na nietypowe nóżki w kształcie odwróconej litery „T”.

nóżka telewizora samsung 49ru8002

Nóżki wykonano z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które choć wygląda solidnie, nie sprawia wrażenia obcowania produktem klasy premium (podobnie ma się rzecz z obudową). Rozstawu nóżek nie można niestety regulować.

samsung 49ru8002 widziany z przodu

Jakość obrazu Samsunga 49RU8002

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano matrycę LCD typu VA, która zapewnia wyższy kontrast od matryc typu IPS, ale kosztem gorszej reprodukcji barw przy oglądaniu pod kątem. Matryca ma subpiksele w układzie RGB, a ich kształt wskazuje, że jest to niemal identyczny wyświetlacz jak w poprzedniku, tj. ubiegłorocznym modelu 49NU8042.

układ subpikseli w wyświetlaczu telewizora samsung 49ru8002

Kolory

Jak zwykle, w przypadku telewizorów marki Samsung, pomiary przeprowadziłem w trybie „film”.

Ocena odwzorowania barw przez Samsunga 49RU8002 nie jest zadaniem łatwym, bowiem telewizor wyposażono w ukryty, działający w tle i bez kontroli użytkownika układ, którego nie da się wyłączyć z poziomu menu, a który zmienia jasność obrazu w zależności od średniej jasności danej sceny czy kadru.

Jeżeli pomiaru kolorów dokonamy na planszy zajmującej 100% powierzchni ekranu, wynik będzie bardzo dobry:

Jak widać błędy reprodukcji barw większości próbek barw mieszczą się pod progiem postrzegalności (żółtą linią), co jest bardzo dobrym wynikiem.

Jeżeli zaś pomiaru dokonamy na planszy zajmującej mniej niż 50% powierzchni ekranu (np. 10% jak poniżej), wynik będzie dużo gorszy, a błędy znacznie większe:

Błędy te nie wynikają z nieprawidłowego nasycenia czy odcienia barw, lecz z ich jasności, która była niższa, niż być powinna, ponieważ działający w tle układ ściemniał zanadto obraz na ekranie. I to właśnie tłumaczy, dlaczego podczas nocnych seansów odniosłem nieodparte wrażenie, że kolory w ciemnych scenach są jakoś stłumione, brak im „życia” i są przez to mniej atrakcyjne, niż być powinny. Podobne zjawisko dało się zaobserwować na materiałach HDR.

Pod kątem kolory lekko bledną i tracą swoje nasycenie: w poziomie mniej, w pionie więcej. Co ciekawe, degradacja kolorów w poziomie jest stosunkowo niewielka jak na matrycę typu VA, w związku z czym pod tym względem Samsung 49RU8002 wypada zaskakująco korzystnie – powyżej przeciętnej dla matryc tego rodzaju.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 wyniosło 87% co jest dobrym wynikiem, niemal identycznym jak w najtańszym QLED-zie 55Q60R choć z kolei gorszym niż z QLED-ach z serii Q90. Pomimo tego w tej klasie cenowej taki wynik uznaję za więcej niż zadowalający.

Dzięki zastosowaniu wyświetlacza LCD typu VA współczynnik kontrastu ANSI był całkiem wysoki i wyniósł 4188:1. Dzięki temu telewizor dobrze radził sobie w całkowicie zaciemnionych pomieszczeniach, co widać na zdjęciach poniżej (Exodus, Scott, 2014).

Dało się zauważyć pewną utratę detali w cieniach. Podobnie jak droższy model 55Q60, również i 49RU8002 oficjalnie nie posiada układu lokalnego wygaszania. Pomimo tego, w tle cały czas działa niewyłączalna (przynajmniej z poziomu ogólnodostępnego menu) manipulacja krzywą jasności oraz globalne ściemnianie całej ramki obrazu. W jakim stopniu zaburza to oryginalne dzieło filmowe można zobaczyć w filmie „Zjawa”, w kadrze poprzedzającym pamiętną rozmowę Hugh Glassa z Hawkiem (tj. ojca z synem).

Otóż w poprzedzającej tą rozmowę scenie (indeks 19:47) widzimy unoszące się z ogniska iskry na tle ciemnych drzew. Następująca bezpośrednio po niej scena rozmowy jest niestety jeszcze ciemniejsza (indeks 19:57). Napisałem „niestety”, bowiem telewizor wykrywa spadek jasności sceny i przyciemnia cały kadr na tyle, że w połączeniu z manipulacją krzywą jasności tracimy sporą część ciemnych detali, jak np. niemal całą prawą część twarzy Hawka czy elementy jego ubioru.

scena z filmu zjawa na ekranie samsunga 49ru8002

HDR

Na planszy zajmującej 5% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła zaledwie 307 cd/m^2. Na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu wynik był nieco wyższy – 377 cd/m^2. Taki rezultat to niestety zbyt mało aby cieszyć się „prawdziwym” HDR-em.

Warto przypomnieć, że poprzednik 49RU8002, czyli model 49NU8042 z 2018 roku, na tej samej 5-procentowej planszy osiągał 515 cd/m^2 (584 cd/m^2 na planszy 10%). Oznacza to, że pod względem HDR-u, Samsung 49RU8002, który jest aż o 40% (!) ciemniejszy od poprzednika, to niestety krok w tył.

Jeśli chodzi o gradację odcieni, 49RU8002 poprawnie rozpoznaje zawarte w sygnale źródłowym metadane i zachowuje rozróżnialność jasnych detali w materiałach o jasności do 4000 cd/m^2 (oczywiście jasne detale nie osiągają tej jasności – telewizor, podobnie jak rywale, jedynie konwertuje sygnał źródłowy „w dół” dopasowując go do możliwości wyświetlacza w procesie o nazwie „tone mapping”).

49RU8002 nie obsługuje materiałów HDR zakodowanych w 12-bitowym formacie Dolby Vision – tej możliwości nie oferuje niestety jeszcze żaden telewizor tej marki. Zamiast tego 49RU8002 posiada obsługę formatu HDR10+.

Jakość dźwięku

Podobnie jak w innych telewizorach tej klasy, Samsung 49RU8002 ma niewielkie przetworniki umieszczone w dolnej części obudowy i promieniujące dźwięk do dołu. Ogólny charakter brzmienia jest poprawny, z całkiem niezłym (jak na telewizor) basem i wyraźnymi dialogami.

Funkcje smart Samsunga 49RU8002

System Tizen jest jednym z najlepszych na rynku, jeśli chodzi o liczbę dostępnych aplikacji. Już w ustawieniach fabrycznych mamy zainstalowane najbardziej popularne, jak np. Netflix, Prime Video, HBO Go, Apple TV, Google Play, Rakuten TV, Chili, no I oczywiście YouTube. Jeżeli spróbujemy dodać nową aplikację spoza fabrycznie zainstalowanych, jak np. player.pl, telewizor wyświetli komunikat: „należy zalogować się na konto Samsung”, co z technicznego punktu widzenia nie jest problemem, ale nie każdemu może odpowiadać (kwestie prywatności itp.).

aplikacje dostępne w trybie smart telewizora samsung 49ru8002

49RU8002 obsługuje bardzo dużo formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mp4, mov, tp, wmv i wiele innych. Podczas korzystania z dysku sieciowego, telewizor nie pokazuje miniatur plików i nie odtwarza plików tp (za to pokazuje miniatury i odtwarza pliki tp z USB). 49RU8002 nie obsługuje plików 4K o rozdzielczości pionowej większej niż 2160 pikseli. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nie można zmieniać kierunku sortowania.

Złącza i interfejsy

  • HDMI – 4
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • optyczne – 1
  • słuchawkowe – nie
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 49
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość (piksele) – 3840×2160
  • rodzaj podświetlenia – krawędziowe LED
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4188
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (SDR, BT709) – 2,4-6,1
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 87
  • input lag (ms) – 10,0

Zwracam uwagę, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
samsung 49ru8002 widziany z profilu

Podsumowanie

Całościowa ocena Samsunga 49RU8002 nie jest łatwa, bowiem jej wynik będzie zależał od przyjętej perspektywy i punktu odniesienia. Moim zdaniem możliwe są dwa podejścia.

Z jednej strony, Samsunga 49RU8002 nie można traktować jako następcy zeszłorocznego modelu 49NU8002 (oraz 49NU8042) bowiem nowy model ma gorsze wykończenie i parametry techniczne.

głośniki samsunga 49ru8002

Z drugiej strony, dzięki ciemnej czerni i wysokiemu kontrastowi, szerokiej palecie barw, upłynnianiu ruchu, naprawdę niezłym multimediom oraz przyjaznemu i sprawnemu w działaniu systemowi operacyjnemu Samsung 49RU8002 stanowi dobrą alternatywę dla niskokontrastowych telewizorów z panelami IPS, od których roi się w tej klasie cenowej. To właśnie jego główna zaleta, jaką jest wysoki kontrast, sprawia, że 49RU8002 nadaje się do domowego kina, przez co, w przeciwieństwie do IPS-owców, jest telewizorem w dużym stopniu uniwersalnym i jako takiego nie waham się go polecić.

telewizor samsung 49ru8002

Minusy

Plusy

W teście Samsunga 49RU8002 wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.