W czerwcu br. przetestowaliśmy dla Was telewizor Samsung QE65Q74TA. Dziś, dwa miesiące po tamtym teście czas na przyjrzenie się mniejszemu ekranowi z tej samej serii, tj. QE55Q74TA. Sprawdzimy przede wszystkim, czy mniejszy model różni się od większego, a jeśli tak, to w naszej recenzji skoncentrujemy się właśnie na opisie różnic. Zapraszam do lektury.
Samsung QE55Q74TA jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji 1302. Testowałem telewizor w sprzętowej wersji nr 1 (Version No : 01).
Identycznie jak w przypadku modelu 65-calowego, obudowę QE55Q74TA wykonano z tworzywa sztucznego. Ekran spoczywa na centralnej podstawie, składającej się z solidnej nogi oraz stopy w kształcie litery „T”. Jakość elementów oraz ich spasowanie można uznać za akceptowalne, chociaż w tej klasie aż prosi się o metal.
Tak jak w 65Q74T pilota wykonano z metalu, i to właśnie nim seria Q74T różni się od „zwyczajnej” Q70T (tej z plastikowym pilotem). Ta drobna zmiana sprawia dużą subiektywną różnicę w kontakcie z telewizorem: mamy wrażenie obcowania z produktem niemalże luksusowym.
Szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 9 mm, a szerokość samej ramki – 3 mm. Z kolei szerokość podstawy to 730 mm.
Identycznie jak w modelu 65Q74T błyszczący przód stopy może odbijać światło lamp w stronę widza, ale zależy to oczywiście od rodzaju oświetlenia w danym pomieszczeniu.
W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Jest to matryca oznaczona jako 55A1AU7RT będąca najprawdopodobniej produktem Samsung Display. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie krawędziowe, czego dowodem jest silna emisja ciepła od poziomego paska diod LED na dole ekranu.
Z kolei w znacznie lepszym trybie film średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 4,1.
Temperatura barwowa bieli w trybie film wyniosła 6832K, a więc była nieco ponad 300 kelwinów wyższa od normy, ale niższa niż w modelu 65-calowym. Tak jak w 65Q74T pod kątem w poziomie kolory lekko bledną i ciemnieją, co jest typowym zjawiskiem w konwencjonalnych matrycach typu VA.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 88%, co potwierdza możliwość wyświetlania poszerzonej palety barw w materiałach HDR. Jest to co prawda 1 punkt procentowy mniej niż w modelu 65-calowym, ale różnica ta nie ma żadnego praktycznego znaczenia. Pomimo tego, od telewizora wyposażonego (podobno) w kropki kwantowe oczekiwałem jednak lepszego wyniku. Z roku na rok telewizory QLED (zwłaszcza te tańsze) mają coraz mniejsze pokrycie szerokiej palety i 55Q74TA także to potwierdza. Widać, że konstruktorzy Samsunga szukają oszczędności w specyfikacji modułu podświetlenia.
Dzięki dokładniejszemu punktowi bieli błędy reprodukcji barw RGBCMY były niższe niż w 65Q74T.
Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4650:1, a więc nieznacznie mniej niż w 65Q74T (4822:1). To bardzo dobry wynik, który gwarantuje ciemną czerń do oglądania w warunkach kina domowego. Co najważniejsze, QE55Q74TA nie gubił szczegółów w ciemnych partiach obrazu, jak inne modele tego producenta, zwłaszcza te z rocznika 2019.
55Q74TA stosuje globalne przyciemnianie (frame dimming), ale raczej delikatnie i bez dramatycznego wpływu na napisy. Wygasza też całkowicie podświetlenie, gdy dostaje pełnoekranową czerń.
Ciemne sceny wyglądały dobrze lub bardzo dobrze, co widać na zdjęciach poniżej.
Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, poniższe zdjęcia proszę oglądać w ciemnym pomieszczeniu i/lub przy dużej lub nawet maksymalnej jasności wyświetlacza.
Jeśli chodzi o luminancję, to telewizor był wyraźnie jaśniejszy niż 55Q64T, bowiem w trybie pełnoekranowym zmierzyłem następujące wartości:
Zalecany poziom jasności do kina domowego SDR (ok. 120 cd/m^2) zapewnia ustawienie opcji jasność na 17/50.
Jak widać, 55Q74T ma niższą luminancję niż 65Q74T. Znalazło to również potwierdzenie w trybie HDR.
W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 478 cd/m^2.
Nie da się jednak ukryć, że ze statystycznego punktu widzenia jest to wynik o 14% niższy niż modelu 65Q74T (556 cd/m^2). Czy to będzie widać na filmach 4K HDR? Prawdę mówiąc, nie sądzę. 480 kandeli to i tak wynik, który pod względem HDR-u plasuje Samsunga QE55Q74TA w klasie telewizorów ponadprzeciętnych (przeciętność to ok. 330-350 cd/m^2), które pozwalają poczuć nie tylko „zapach”, lecz także zakosztować „smaku” HDR-u.
Choć nie miałem okazji porównać obu tych modeli ze sobą, dzięki dwóm owalnym przetwornikom szerokopasmowym możliwości brzmieniowe Samsunga 55Q74TA są moim zdaniem identyczne jak większego modelu.
Ich szczegółowy opis znajdziecie w jego recenzji: Samsung QE65Q74TA – test i recenzja „telewizora granicznego”
Tu również mamy sytuację identyczną, jak w większym modelu. Co prawda 55Q74T ma dodatkowy tryb obrazu o nazwie filmmaker, ale zakładam, że model 65Q74T (testowany z systemem w wersji 1115) również go otrzymał w drodze późniejszej aktualizacji.
Warto zaznaczyć, że:
No cóż, nie ma co owijać w bawełnę. Samsung 55Q74T jest udanym, uniwersalnym telewizorem nadającym się dobrze i do telewizji, i do domowego kina oraz do sportu i gier. Telewizor ten ma wysoki kontrast, wysoką ostrość obrazów ruchomych (matryca 120Hz) oraz ponadprzeciętny HDR, czyli cechy telewizora klasy średniej. Krótko mówiąc, polecam.
W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.
Czy mimo wszystko da się oglądać obraz z tego telewizora pod kątem?
Tak, aczkolwiek kolory pod kątem będą nieco wyblakłe.
Dziękuję za odpowiedź
A jak się ma ten telewizor do innych z matrycami VA, pod tym względem?
Matryce VA są jednymi z najczęściej spotykanych matryc w telewizorach, więc najlepiej porównywać konkretne modele telewizorów. Bardzo ważną kwestią przy wyborze sprzętu będzie jego przeznaczenie. Zapraszamy do zapoznania się z recenzjami innych modeli -> https://geex.x-kom.pl/kategoria-recenzje/recenzje-tv/
co oznacza że telewizor nie ma chromecasta?
Funkcja chromecast pozwala na przeniesienie obrazu z urządzenia mobilnego np. smatfona bezpośrednio na telewizor.
Bardzo lubię kiedy recenzent, jak w tym przypadku pan Tomasz, posiada narzędzia i wiedzę, za pomocą których może fachowo zmierzyć i opisać parametry recenzowanego sprzętu. Czyta się taki artykuł naprawdę świetnie. Odrobinę zabrakło mi tylko propozycji modeli innych producentów w podobnej cenie. Poza tym super! 🙂
dzięki tej recenzji kupiłem ten tv, wszystko super jednak jedna rzecz mnie martwi. Dynamiczne sceny jak np. wyścigi motocyklowe są gorszej jakości niż na moim starym 10letnim ledowym samsungu. Wygląda to tak jakby szybko przemieszczające się pojazdy rozmywały się albo gubiły swoje części które zostają w tyle. Czy to wina ustawień?
Piotr, być może jest to kwestia ustawień. Sprawdź nasz poradnik -> https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jak-prawidlowo-ustawic-telewizor-marki-samsung/
Drogi Panie Piotrze,
Na wstępie chciałbym powiedzieć, że również oglądam głównie wyścigi motocyklowe MotoGP na swoim telewizorze. Jestem pasjonatem motocykli i technologii. Tak jak Pan czytałem recenzje i wszędzie chwalony był Samsung. Jako, że wcześniej również posiadałem Samsunga i byłem zadowolony (poza tym, że się zepsuł po gwarancji) tym razem również takowego zakupiłem. Postawiłem na model z 2018 roku to była seria chyba NU, nie pamiętam dokładnie jaki model, ale miał matrycę 60 Hz VA z szeroką paletą barw. To był najlepszy budżetowy model do ceny 2500 zł wg. recenzji w internecie. Kupiłem go i już w tym samym dniu zauważyłem, że nie dogaduje się z PS4, tzn. gubi czasami dźwięk po HDMI. Mimo to postanowiłem go zatrzymać i to był błąd. Po jakimś czasie zauważyłem, że obraz nie wyrabia z szybkością właśnie w szybkich scenach, takich jak wyścigi motocyklowe. Zawodnicy i ich maszyny się podwajali przy szybkim ruchu, tzn. występowały takie sytuacje jak podwójne kaski, kawałki zadupków. Po prostu dublowało krawędzie, tak jakby matryca bądź procesor przetwarzający obraz nie wyrabiał. Podłączyłem nawet lapopta po HDMI, który miał sprawny ekran, na laptopie filmiki z wyścigów motocyklowych na YouTube nie dublowały się, a na telewizorze już tak. Niestety nie mam dobrych wieści. Nie była to wina złych ustawień. Wszelkie „dopalacze” miałem powyłączane, a mimo to nadal problem występował. Zgłosiłem telewizor na reklamację z tytułu rękojmi. Serwis Samsunga stwierdził, że to wina sygnału, bądź słabego internetu co było nieprawdą. Zgłaszałem tak kilka razy TV i nie uznawali reklamacji. W końcu sprawa trafiła do sądu i sklep przegrał. Musieli mi zwrócić pieniądze. Proponuję, więc walczyć o swoje i unikać firmy Samsung w przyszłości. Przynajmniej jeśli chodzi o wyświetlacze, czyli TV i monitory.
Czym podany telewizor z recenzji QE55Q74TA różni się od modelu QE55Q77TA ?
który jest wersją droższą o około 200 złotych ?
Już wkrótce na portalu pojawi się recenzja modelu QE55Q77TA. Po jego dokładnym zbadaniu będziemy w stanie nieco więcej powiedzieć odnośnie różnic względem Q74TA. Zapraszamy do śledzenia portalu na bieżąco.
Dołączam się z prośbą o recenzję i porównanie odnośnie starszych qled-ów 2019 modeli Q77TAT, Q74TAT
Brawo wy! Te zakłócenia przy dynamicznych scenach były oczywiście wynikiem fabrycznych ustawień czyli za mocno podkręconego obrazu. Na początku zrobiłem tak jak opisaliście w poradniku i pomogło. Potem na spokojnie zmieniłem ustawienia pod swoje wymagania i teraz wszystko hula jak należy. Ale zastanawiam się po co producent tak komplikuje to wszystko. Teraz żeby ustawić prawidłowo nowy telewizor trzeba być prawie informatykiem. A co z rzeszą ludzi którzy boją się bawić tymi skomplikowanymi ustawieniami? Wydają kupę kasy i cieszą się z obrazu który ni jak ma się do rzeczywistości i jest sztucznie przerysowany, a to nie o to chyba chodzi?
Pozdrawiam
Mi to nie pomogło. Tak jak pisałem wyżej. Każde ustawienie nie rozwiązało problemu i dublujące krawędzie pozostały. Ja już Samsunga nie kupię.
Witam. Gdzie w ustawieniach tego TV można włączyć HDR?
Taką opcję znajdziesz w Ustawieniach, zakładka Obraz -> Ustawienia eksperckie.
Nigdzie nie znalazłem opcji włączenia HDR w tym tv, w ustawieniach eksperckich tego brak. Nie ma czy mocno ukryte?
Być może opcja ta została usunięta w aktualizacji. Tryb HDR w większości modeli uruchamia się automatycznie.
Witam,
Czy HDR można włączyć tylko jak wyświetlany materiał jest dostowany?
Czy to normalne, że oglądając telewizję naziemną nie widzę tej funkcji w menu?
Witam.
Czy do 3000 zł ten telewizor jest najlepszym wyborem ?
Zależy mi na szybkiej matrycy i ostrym obrazie w filmach.
Główne zastosowanie filmy w 4k.
Maciek, w tym przedziale cenowym ciężko będzie znaleźć lepszy model. Do wskazanych zastosowań sprawdzi się bardzo dobrze.
Aż nie chce się wierzyć, że taki telewizor nie posiada tzw. kopii lustrzanej
Jeszcze zacytuję
„Multi View
Nie odrywaj wzroku od telewizora. Teraz dzięki funkcji Multi View możesz dzielić ekran telewizora na dwie części – w jednej z nich wyświetlaj treści, które oglądasz, a w drugiej możesz oglądać ekran swojego telefonu.”
Info od Samsunga. Q70t od pozostałych z serii Q7xT różni się współczynnikiem jakości obrazu PQI i jest z nich najniższy. Na PQI składa się odwzorowanie barw, czerń, kontrast oraz jasność (i chyba coś jeszcze). Suma tych aspektów daje nam wartość PQI. Po ludzku – Q70T może świecić najgorzej z całej serii Q7xT
Odpowiadając na pytanie wcześniej zadane – Q7xT jest najlepsza z możliwych opcji do 3k. Szybkie 120Hz a nie jak w LG nano, bdb dźwięk, dobre kąty widzenia, świetne skalowanie obrazu z np. dekodera Horizon. Jeśli ktoś ma problemy z przyciemnianiem obrazu w treściach hdr to należy wyłączyć inteligentny tryb obrazu.
Miałem q77t, oddałem bo myślałem, że jest coś lepszego się znajdzie. Sony 55hx8096 odstaje ruchem od Samsunga, filmy po prostu klatkują (judder na chyba każdym źródle sygnału) a uplynniacze sobie z tym nie radzą. Panas gx810 (800/810/820/830) nie skaluje sygnału przez hdmi (horizon), do tego straszne klatkowanie mimo zabawy uplynniaczami. LG wolne 120Hz, problemy z podświetlaniem (strefy do wyłączenia, bardzo niski kontrast, srebrzenie czerni pod lekkim kątem).
Sprawdzilem te tv, dziś znów zamówiłem Samsunga ale Q74t.
Pytanie do geex. Czy wiadomo coś o różnych matrycach w q7xT? Tak jak w q60ru były V1 i V2 tak tu też coś może być na rzeczy, bo mój zwrócony q77t miał dziwne kolory i jakby przeswietlony obraz. Ustawienia zgodne z rtings n ie pomogły, a różnice w obrazie między poszczególnymi egz w danym modelu zawierają się w granicach błędu. Pomijam wadliwe egz. Po obejrzeniu q74t kolory zupełnie inne niż na wcześniejszym q77t. Sprawdźcie proszę.
Czyli sprawdził Pan oby dwa telewizory q74 i q77 i q74 robi lepsze wrażenie, jeśli chodzi o kolory i to wszystko, czy jeszcze jakaś różnica przykuła Pana uwagę?
Witam,
Też miałem 2 letniego Cruved SAMSUNGA 100hz, bardzo dobry telewizor 49″.
Teraz szukam czegoś do 3000zł, przy black fiday kupiłem LG867NA, lecz jasność tego telewizora jest dość kiepska, co ciekawsze ustawienie pozwala całkowicie matryce wyłączyć….
Na YT nie działają upłynniacze, cały czas trzeba było je włączać , (oglądam 95%, głównie do tego służy mi TV), może poprawia soft, na ten moment nieużywalne… Demo 4K chodzą fajnie, lecz materiały na YT sa bardzo różnej jakości, nie można komfortowa przeskakiwać po kanałach twórców ponieważ upłynniacz się wyłącza,
Anteny TV nie mam w domu wiec nie testowałem,
Upłynniacze z dysku HDD działają dobrze, przy panelu 55 i siedzeniu 2-3 metry można dostrzec ziarnistość, której nie da się dodatkami „zatuszować” przy czym mówimy o 9 pikselach obok siebie. Wiadomo jakiej jakości można mieć pliki mkv. 1080p. bitrate około 7mb/s, oglądanie 720p jest już bardzo niekomfortowe, widać ze tv nie powinien służyć do oglądania takiego materiału (podejrzewam że z anteny naziemnej jeszcze gorzej by to chodziło…)
Będę próbował 74TAT, pytanie czy te 77TAT jest warte dopłacenia 400zł? Czym to sie różni, w sieci znalazłem tylko ze nagrywanie USB posiada. Miło było by mieć chociaż tabelkę z datami wydania danej wersji, ponieważ porównywarki maja takie same dane, niczym te TV sie w nich nie różnią…
Witam, przychodzę tu może z trochę głupim pytaniem, ale na xkom raz pisało, że telewizor ma współczynnik płynności obrazu 3400 a raz pisze, że 3500. Wiem, że pewnie nie robi to żadnej widocznej różnicy w graniu ani w oglądaniu, ale jest po prostu ciekaw tego ile ma współczynnik płynności obrazu 3400 czy 3500. Czy da się to jakoś sprawdzić? Pozdrawiam.
Karol, sprzedawany w x-kom model ma współczynnik płynności obrazu 3500.
Witam, jezeli podlacze konsole do hdmi 2.1 to telewizor bezproblemowo poradzi sobie w 4k i 120hz czy będzie w 1080p i 120hz?
Telewizor powinien w tym przypadku obsłużyć 4K/120 Hz.
Okej, dziękuję za odpowiedź.
potwierdzam 120hz bez problemu na series X
Mam ten tv. Jest super.
Ale przydałaby się jakas gotowa konfiguracja telewizora żeby jak najlepiej go iustawic
Sprawdź nasz poradnik -> https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jak-prawidlowo-ustawic-telewizor-marki-samsung/
Ten input lag 9 to jak jest włączony tryb gry?? Interesuje mnie input lag jeżeli się nie włączy trybu gry tylko standart
Brak dolby vision
Witam. Pytanie do Geex. Ta recenzja nie odpowietrzała na kluczowe kwestię jeżeli chodzi o przepustowość HDMI 2.1. . Jak czytam to przy 100hz jest nie pełne. Jak wygląda to w przypadku TV SAMSUNG QE55Q74TA lub 77 . Zastanawiam się nad 3 telewizorami. Kino plus gra PS5. Wiec TV w miarę musi być uniwersalny. SONY 55XH9005 / LG 55NANO863NA / 867MA ( zasadzie nie wiem jaka jest różnica między nimi ) / SAMSUNG QE55Q74TA lub 77 ( ale 77 ma problem z kolorami 74 ponoć leprze ). Co do przepustowości SONY ponoć ma nie pełne HDMI zresztą to opisujesz również twoim teście ale nie miałeś odpowiedniego źródła . LG przepustowość 40gb/s a pełne jest 48gb/s. Więc do nie do końca obsłuży nowe konsole w pełnym HDR. Natomiast o SAMSUNG nie znalazłem info na ten temat. Kilka informacji pochodzi z twoich testów. Od których już jakiś czas upłyną. Może już wiesz coś na ten temat i mógł byś rozjaśnić moje wątpliwość. Oczywiście jeżeli masz dane na temat przepustowości sony i samsunga napisz. Dzięki
Postaramy się zweryfikować wspomniane przez Ciebie kwestię i wrócimy wkrótce z odpowiedzią.
Prosze podłączcie do niego xboxa one x i spróbujecie w ustawieniach wybrać 4k/120 klatek. Ja nie mogę ustawić bo konsola twierdzi ze tv nie obsługuje takiego formatu i zmienia na 2k/120fps. support mi powiedział że powinno to działać, wszystko podpięte poprawnie i dobrymi kablami
Kudra, czy aktualizowałeś oprogramowanie telewizora? Aktualnie nie mamy możliwości podpięcia konsoli pod ten telewizor i przeprowadzenia testów.
Telewizor zresetowany do ustawień fabrycznych po aktualizacji przez usb na 1460.9
Bez sensu kupować ten tv z myślą o nowych konsolach, chyba ze to błąd mojego egzemplarza
I jak udało sie to zweryfikować ?
Wkrótce wrócimy z informacją. Prosimy o cierpliwość.
Czy w ustawieniach game motion plus w tym telewizorze można znaleźć funkcję „dynamiczny korektor czerni”?
Czy jest już nowsza wersja tego telewizora wypuszczona w bieżącym roku?
Na chwilę obecną nie posiadamy informacji o nowszej wersji tego modelu.
Cześć, co z recenzją i porównaniem QE55Q77TA? Trochę czasu minęło a na stronie nic nie mogę znaleźć 🙁
Nie testowaliśmy modelu 55Q77T, lecz model pokrewny 55Q74T. Oto link do jego recenzji >>> https://geex.x-kom.pl/recenzje/samsung-qe55q74ta-test-i-recenzja-telewizora-4k-z-matryca-120hz/ .
Cześć, szukam godnego następcy tego modelu z uwagi, że ten model jest już praktycznie niedostępny. 55 cali odświeżanie na poziomie 100/120mhz do 4000. Po przeczytaniu wielu Państwa artykułów wciąż nie wiem który mógłby być „najlepszy”. Dziękuję za pomoc.