Samsung QE55Q74TA – test i recenzja telewizora 4K z matrycą 120Hz

W czerwcu br. przetestowaliśmy dla Was telewizor Samsung QE65Q74TA. Dziś, dwa miesiące po tamtym teście czas na przyjrzenie się mniejszemu ekranowi z tej samej serii, tj. QE55Q74TA. Sprawdzimy przede wszystkim, czy mniejszy model różni się od większego, a jeśli tak, to w naszej recenzji skoncentrujemy się właśnie na opisie różnic. Zapraszam do lektury.

Samsung QE55Q74TA jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji 1302. Testowałem telewizor w sprzętowej wersji nr 1 (Version No : 01).

samsung 55q74ta wersja

Design

Identycznie jak w przypadku modelu 65-calowego, obudowę QE55Q74TA wykonano z tworzywa sztucznego. Ekran spoczywa na centralnej podstawie, składającej się z solidnej nogi oraz stopy w kształcie litery „T”. Jakość elementów oraz ich spasowanie można uznać za akceptowalne, chociaż w tej klasie aż prosi się o metal.

design samsunga qe55q74ta

Tak jak w 65Q74T pilota wykonano z metalu, i to właśnie nim seria Q74T różni się od „zwyczajnej” Q70T (tej z plastikowym pilotem). Ta drobna zmiana sprawia dużą subiektywną różnicę w kontakcie z telewizorem: mamy wrażenie obcowania z produktem niemalże luksusowym.

Szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 9 mm, a szerokość samej ramki – 3 mm. Z kolei szerokość podstawy to 730 mm.

Identycznie jak w modelu 65Q74T błyszczący przód stopy może odbijać światło lamp w stronę widza, ale zależy to oczywiście od rodzaju oświetlenia w danym pomieszczeniu.

Jakość obrazu Samsunga QE55Q74TA

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Jest to matryca oznaczona jako 55A1AU7RT będąca najprawdopodobniej produktem Samsung Display. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.

Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie krawędziowe, czego dowodem jest silna emisja ciepła od poziomego paska diod LED na dole ekranu.

Kolory

Testowany telewizor miał nowsze oprogramowanie niż jego większy, 65-calowy brat, którego testowaliśmy dwa miesiące wcześniej. Nowe oprogramowanie wprowadziło m.in. tryb filmmaker, mający (teoretycznie) pozwalać oglądać filmy tak, jak to przewidzieli ich twórcy. Wykonaliśmy komplet pomiarów zarówno dla trybu film, jak i filmmaker. Ponieważ pod względem kontrastu, charakterystyki jasności oraz odwzorowania barw filmmaker był w zasadzie identyczny jak film, wyniki pomiarów przedstawiamy dla trybu film, aby ułatwić Wam porównanie z innymi telewizorami marki Samsung, które testowaliśmy wcześniej w tym właśnie trybie. W fabrycznie domyślnym trybie standardowym błędy odwzorowania były wysokie (średnio 13,1; o 3,1 więcej niż w 65Q74T).

Z kolei w znacznie lepszym trybie film średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 4,1.

Temperatura barwowa bieli w trybie film wyniosła 6832K, a więc była nieco ponad 300 kelwinów wyższa od normy, ale niższa niż w modelu 65-calowym. Tak jak w 65Q74T pod kątem w poziomie kolory lekko bledną i ciemnieją, co jest typowym zjawiskiem w konwencjonalnych matrycach typu VA.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 88%, co potwierdza możliwość wyświetlania poszerzonej palety barw w materiałach HDR. Jest to co prawda 1 punkt procentowy mniej niż w modelu 65-calowym, ale różnica ta nie ma żadnego praktycznego znaczenia. Pomimo tego, od telewizora wyposażonego (podobno) w kropki kwantowe oczekiwałem jednak lepszego wyniku. Z roku na rok telewizory QLED (zwłaszcza te tańsze) mają coraz mniejsze pokrycie szerokiej palety i 55Q74TA także to potwierdza. Widać, że konstruktorzy Samsunga szukają oszczędności w specyfikacji modułu podświetlenia.

Dzięki dokładniejszemu punktowi bieli błędy reprodukcji barw RGBCMY były niższe niż w 65Q74T.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4650:1, a więc nieznacznie mniej niż w 65Q74T (4822:1). To bardzo dobry wynik, który gwarantuje ciemną czerń do oglądania w warunkach kina domowego. Co najważniejsze, QE55Q74TA nie gubił szczegółów w ciemnych partiach obrazu, jak inne modele tego producenta, zwłaszcza te z rocznika 2019.

55Q74TA stosuje globalne przyciemnianie (frame dimming), ale raczej delikatnie i bez dramatycznego wpływu na napisy. Wygasza też całkowicie podświetlenie, gdy dostaje pełnoekranową czerń.

Ciemne sceny wyglądały dobrze lub bardzo dobrze, co widać na zdjęciach poniżej.

Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, poniższe zdjęcia proszę oglądać w ciemnym pomieszczeniu i/lub przy dużej lub nawet maksymalnej jasności wyświetlacza.

Jeśli chodzi o luminancję, to telewizor był wyraźnie jaśniejszy niż 55Q64T, bowiem w trybie pełnoekranowym zmierzyłem następujące wartości:

  • domyślnie 223 cd/m^2 (65Q74T: 254 cd/m^2),
  • maksymalnie: 463 cd/m^2 (65Q74T: 557 cd/m^2).

Zalecany poziom jasności do kina domowego SDR (ok. 120 cd/m^2) zapewnia ustawienie opcji jasność na 17/50.

Jak widać, 55Q74T ma niższą luminancję niż 65Q74T. Znalazło to również potwierdzenie w trybie HDR.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 478 cd/m^2.

Nie da się jednak ukryć, że ze statystycznego punktu widzenia jest to wynik o 14% niższy niż modelu 65Q74T (556 cd/m^2). Czy to będzie widać na filmach 4K HDR? Prawdę mówiąc, nie sądzę. 480 kandeli to i tak wynik, który pod względem HDR-u plasuje Samsunga QE55Q74TA w klasie telewizorów ponadprzeciętnych (przeciętność to ok. 330-350 cd/m^2), które pozwalają poczuć nie tylko „zapach”, lecz także zakosztować „smaku” HDR-u.

Odwzorowanie ruchu

Podobnie jak model 65-calowy z tej samej serii, Samsunga QE55Q74TA wyposażono w matrycę klasy 120 Hz. Rozdzielczość dynamiczna była wysoka i wyniosła aż 800 linii (na 1080 maksimum), co jest jednym najlepszych wyników na rynku. Pomimo tego jest to wynik nieco (o 150 linii) niższy niż w modelu 65-calowym. Oczywiście różnicę widać dobrze na planszy pomiarowej, ale w praktyce będzie ona bardzo mała, a dla niektórych użytkowników prawie żadna. Upłynnianie ruchu działało identycznie jak w większym modelu i innych telewizorach tej marki.

Jakość dźwięku

Choć nie miałem okazji porównać obu tych modeli ze sobą, dzięki dwóm owalnym przetwornikom szerokopasmowym możliwości brzmieniowe Samsunga 55Q74TA są moim zdaniem identyczne jak większego modelu.

Ich szczegółowy opis znajdziecie w jego recenzji: Samsung QE65Q74TA – test i recenzja „telewizora granicznego”

Funkcje smart telewizora Samsung 55Q74T

Tu również mamy sytuację identyczną, jak w większym modelu. Co prawda 55Q74T ma dodatkowy tryb obrazu o nazwie filmmaker, ale zakładam, że model 65Q74T (testowany z systemem w wersji 1115) również go otrzymał w drodze późniejszej aktualizacji.

złącza telewizora samsung qe55q74ta

Złącza i interfejsy

  • HDMI – 4
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S/S2, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4650:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 4,1
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 88
  • input lag (ms) – 9,2 (ale dopiero po deaktywacji fabrycznie włączonej opcji Gra Motion Plus, która zwiększa opóźnienie do 19,9 ms)

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
wykres pomiaru input lagu dla samsunga qe55q74ta

Podsumowanie

No cóż, nie ma co owijać w bawełnę. Samsung 55Q74T jest udanym, uniwersalnym telewizorem nadającym się dobrze i do telewizji, i do domowego kina oraz do sportu i gier. Telewizor ten ma wysoki kontrast, wysoką ostrość obrazów ruchomych (matryca 120Hz) oraz ponadprzeciętny HDR, czyli cechy telewizora klasy średniej. Krótko mówiąc, polecam.

Minusy

Plusy

geex rekomendacja
Kliknij w odznakę i dowiedz się, co oznacza

Przydatność telewizora

Telewizja: 7/10

Kino domowe: 7/10
Sport: 8/10
Gry: 7/10

W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.