Seria telewizorów XG83 firmy Sony plasuje się dokładnie pośrodku gamy modeli 4K. Poniżej mamy serie XG70, XG80, natomiast powyżej – serie XG85 i XG95. Oznacza to, że XG83 jest drugą najbardziej przystępną serią telewizorów wyposażoną w system operacyjny Android (po serii XG80). Do serii XG83 należą tylko dwa modele: 43- oraz 49-calowy. To właśnie większy model miałem okazję testować, a o tym, jak wypadł, dowiecie się z poniższej recenzji.
Sony Bravia 49XG8396 jest telewizorem 4K HDR z ekranem o przekątnej 49 cali.
Obudowę telewizora wykonano z tworzyw sztucznych. Ich jakość nie budzi zastrzeżeń, choć sztywność skrętna obudowy jest stosunkowo niska. Obudowa spoczywa na parze nóżek wykonanych z grubej stalowej blachy pokrytej z zewnątrz tworzywem sztucznym do złudzenia przypominającym metal pokryty złotawą farbą. Moim zdaniem, z wyjątkiem sztywności skrętnej, jakość materiałów i wykonania jest adekwatna do ceny telewizora.
Sony 49XG8396 wyposażono w wyświetlacz LCD typu VA. Tego rodzaju ekran zapewnia znacznie ciemniejszą czerń i wyższy kontrast od matryc LCD typu IPS. Prawdę mówiąc, spodziewałem się wyświetlacza IPS, w związku z czym obecność panelu VA mnie „mile rozczarowała”.
Wyświetlacz ma konwencjonalną strukturę subpikseli RGB. Nie wiem na 100%, kto jest producentem panelu, ale kształt i układ domen przypomina rozwiązania stosowane przez Samsung Display.
Sony 49XG8396 posiada aż 12 trybów obrazu, z których najlepszą jakość zapewniają własny, kino domowe oraz kino pro. Pomiary przeprowadziłem w tym ostatnim trybie.
Odwzorowanie barw w ustawieniach fabrycznych było znakomite, ze średnim błędem, który wyniósł zaledwie 2,6, i to niezależnie od tego, czy mierzymy na planszy pełnoekranowej, czy w 10-procentowym oknie.
W trudniejszym dla telewizora trybie HDR reprodukcja barw nie rozczarowała, choć nie była już tak dokładna jak w SDR: trzy barwy (czerwony, zielony i żółty) przekroczyły próg postrzegalności (ta ostatnia – najbardziej).
Pod kątem, ekran Bravii 49XG8396 zachowuje się jak typowa matryca VA: kolory tracą swoje nasycenie i lekko ciemnieją. Najbardziej widać to podczas oglądania materiałów z jednolitym tłem na całym ekranie (np. meczów piłki nożnej), natomiast na typowych filmach zjawisko desaturacji (mniejszego nasycenia) nie jest, moim zdaniem, specjalnie dokuczliwe. Mimo tego, warto pamiętać, aby w miarę możliwości usiąść na wprost.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 wyniosło 90% (CIExy). To niezły wynik, jak na tę klasę sprzętu.
Dzięki zastosowaniu wyświetlacza LCD typu VA, współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3360:1, dzięki czemu czerń była znacznie ciemniejsza od popularnych w tej klasie paneli IPS. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z filmu The First Man (Chazelle, 2018). W trudnej scenie z początku XVI rozdziału, Sony 49XG8396 poradził sobie całkiem dobrze: znacznie lepiej niż telewizory z IPS-ami, choć nie tak dobrze jak najnowsze matryce VA z kontrastem rzędu 5000:1, nie mówiąc o OLED-ach. Moją radość z oglądania tych wspaniałych scen mąciło tylko podświetlenie, którego jednolitość pozostawiała trochę do życzenia.
Uwaga! Aby zobaczyć szczegóły, poniższe zdjęcia najlepiej oglądać w ciemnym pomieszczeniu przy dużej lub maksymalnej jasności wyświetlacza. Białe punkty na zdjęciach nie są wadą telewizora, lecz matrycy aparatu fotograficznego.
Możliwości 49XG8396 w trybie HDR są lepsze niż średnia w tej klasie cenowej. Zamiast typowych 300-350 cd/m^2, Sony 49XG8396 mógł się pochwalić luminancją rzędu 436-438 cd/m^2, i to niezależnie od rodzaju planszy testowej.
Oczywiście nie jest to dużo, ale więcej, niż oferują typowi rywale w tej klasie cenowej.
Jeśli chodzi o gradację bardzo jasnych tonów w trybie HDR, to Bravia 49XG8396 pokazuje wszystkie jasne detale aż do 1000 cd/m^2, niezależnie od rodzaju sygnału.
Na koniec jeszcze jedna uwaga. Otóż w trybie HDR (kino pro) domyślnie włączona jest opcja „zaawansowane zwiększanie kontrastu – małe” (ZZK). Warto jej nie zmieniać, bowiem poprawia ona odwzorowanie bardzo ciemnych szarości, które przy wyłączonym ZZK są nieco zbyt jasne.
Sony 49XG8396 wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe ze stożkowymi membranami o długości około 6 cm.
Do dyspozycji mamy pięć fabrycznie zdefiniowanych nastawów dźwięku: standardowy, dialogi, kinowy, muzyka i sport. Jest też tryb nocny (który działa skutecznie), ClearAudio+ (poprawia brzmienie, choć nie działa przy korzystaniu z Chromecasta) oraz siedmiopunktowy korektor.
Przy normalnym poziomie wysterowania dźwięk jest nieagresywny, stonowany i niemęczący. Niestety brak potężnego basu i dynamiki sprawia, że odbieramy go też jako płaski i nieco anemiczny. Na szczęście bas nie jest sztucznie podbity, jak u niektórych rywali, nie jest też spowolniony. Jest pozbawiony rezonansów, słychać, jak delikatnie podkreśla rytm muzyki, i to pomimo faktu, że małe przetworniki nie są w stanie poruszyć dużo powietrza. Brak potęgi, wykopu, mięsa, zakresu, dynamiki i wyrafinowania wysokich tonów, które są nieco zbyt wycofane i matowe. W sumie okrojenie skrajów pasma ma też swoją dobrą stronę, bowiem dźwięk zachowuje pewną równowagę.
Duży plus za funkcję Chromecast, która umożliwia bezpośredni streaming z serwisów typu Tidal czy Spotify z pominięciem stratnego kanału łączności, jakim jest Bluetooth.
Telewizor ma fabrycznie zainstalowany system operacyjny Android 7. Niestety nie aktualizuje się sam do Androida 8 przez Internet, w związku z czym trzeba samemu pobrać plik aktualizacyjny, rozpakować go na USB i zaktualizować system ręcznie. Po aktualizacji do dyspozycji mamy system Android 8 oraz oprogramowanie w wersji 6.6545.
Bravię 49XG8396 zbudowano na starszej platformie sprzętowej niż ta w serii XG85 czy XG95. Z tego względu nie posiada ona wiele nowych funkcji, jak na przykład „szybkich ustawień”, dzięki którym możliwa jest błyskawiczna zmiana niektórych parametrów.
System Android posiada bardzo dużą liczbę aplikacji. Podczas testu skupiłem się na trzech: YouTube, Netflix i Prime Video. Wszystkie działały bez zarzutu, z tym że podczas streamowania wywołanie menu powodowało krótkie przerwy w sygnale wizji i fonii.
Na koniec wspomnę pokrótce o odtwarzaczu multimediów. Obsługuje on cały szereg formatów, jak: avi, mov, mp4, mts, ale bez flv, tp i wmv. Podczas odtwarzania plików (zarówno z USB, jak i z dysku sieciowego) przy wykorzystaniu fabrycznego odtwarzacza brakuje niestety funkcji samoczynnego powtarzania plików, która dostępna jest w serii XG85 i XG95. Wyjściem jest zainstalowanie np. aplikacji VLC, choć to wymaga już konta Google.
Sony 49XG8396 oferuje dobrej jakości, kontrastowy obraz o bardzo dobrych, naturalnych kolorach przy oglądaniu na wprost. Na szczególną uwagę zasługuje czystość obrazu oraz brak jakichkolwiek dokuczliwych manipulacji typu agresywne wyostrzanie czy ściemnianie. Krótko mówiąc, Bravia 49XG8396 jest jednym z najlepszych telewizorów klasy 49-50 cali, jakie testowałem w roku 2019. Polecam.
W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.
A 43 ma tą samą matrycę czy już IPS?
Arek, z informacji jakie posiadamy, w 43-calowym modelu producent zastosował matrycę IPS.
IPS
Dzień dobry, czy rok po premierze, gdzie cena 49″spadła już u dużych dystrybutorów do 2999, jest jakaś alternatywa w tej cenie?…bardzo ciężko o telewizor o świetnych parametrach w tym rozmiarze, skoro dał Pan „3” w skali 1-5 do oglądania sportu, to czy jest ma rynku jakikolwiek LCD w tym rozmiarze, co dostałby 5?
Pozdrawiam
Piotr
Przyznam, że z telewizorów A.D. 2019 w moje ręce nie trafił jeszcze żaden 49-calowy model, który zasługowałby na piątkę w kategorii „do sportu”. Podejrzewam, że lepszy wynik od 49XG8396 mógłby osiągnąć 49XG9005, ale kosztuje on ok. 3900 zł, no i go nie testowałem, więc niestety nie wiem, czy zasługuje na „4” czy „5”. Bravia 49XG9005 to jeden z tych telewizorów, które bardzo żałuję, że nie przetestowałem 😭 bowiem miała ona duże szanse na to, by zostać najlepszym TV 49″ na rynku.
Poleca Pan ten telewizor do oglądania sportu, w szczególności piłki nożnej?
W skali od 1 do 5, gdzie 1 to TV niepolecany do sportu, a 5 bardzo polecany, dałbym Sony 49XG8396 ocenę 3.
Panie Tomaszu, chciałbym się poradzić – zastanawiam się nad zakupem tego telewizora, lub Samsunga QE49Q60R. Który z nich by Pan polecał przy założeniu, że będzie służył głównie do oglądania filmów w (pół)ciemnym pomieszczeniu oraz że zależy mi przede wszystkim na naturalnym odwzorowaniu kolorów. Z góry dziękuję za podpowiedź.
Nie testowałem niestety telewizora 49Q60R, a więc podam opinię przybliżoną, opartą na analizie zmierzonych parametrów modeli 49RU8002, 55RU8002 oraz 55Q60R. Wszystkie one wykazują podobieństwa w torze wizji, więc jest niezwykle mało prawdopodobne aby 49Q60R od nich znacząco odbiegał. Otóż procesor obrazu w Samsungach manipuluje w tle charakterystyką jasności, co ma negatywny wpływ na odwzorowanie barw w ciemniejszych scenach – wydają się one nieco przytłumone i nie tak żywe jak być powinny. Sony tego nie robi, a zatem jeśli dla kogoś, tak jak dla Pana, priorytetem jest „naturalne odwzorowanie kolorów”, to wybór jest oczywisty.
Czy efekt HDR można już odczuć w tym TV ? Np na NETFLIX ?
Oczywiście, Ten model posiada bardzo dobrą jasność w trybie HDR, jedną z wyższych w swojej klasie cenowej. Różnica w porównaniu do zwykłych materiałów SDR będzie ogromna.
Witam, jakiego typu jest podświetlenie ponieważ producent podaje tylko, że Edge LED a jest w klanie energetycznej B (tak samo jak tv z podświetlenie full) czyli niższej niż większe modele z podświetleniem Edge LED? Dodam tylko, że działa idealnie.
W tym modelu, zgodnie z informacją producenta, dostępne jest podświetlenie Edge LED.
Oczywiście, jednak zastanowiło mnie zużycie prądu które jest porównywalne z tv full Arras i jednocześnie dużo wyższe niż w tv tej wielkości z edge led. Słyszałem, że jakiś czas temu ( chyba 2017)Sony robiło podświetlenie edge led bardziej zaawansowane które działa w różnych warstwach i też charakteryzowało się większym zużyciem prądu i czy takie jest zastosowane? Pzdr.
Niestety producent nie podaje w tym przypadku tak dokładnych danych i nie mamy też opcji sprawdzenia.
Proszę podpowiedzieć dlaczego TV nie łączy „kopia obrazu” (projekcja)z telefonem Huawei pro10
Zachęcamy do sprawdzenia tego poradnika na stronie producenta-> https://www.sony.pl/electronics/support/articles/00090420.
Witam
Prosze o porade interesuja mnie 2 modele lg 49 sm9000 oraz sony 49xg 8396
ktory Pana zdaniem jest lepszym wyborem
Andrzej, potrzebujemy nieco więcej informacji np. do czego będzie w większosci wykorzystywany telewizor (granie na konsoli, serwisy VOD itp.)? Na jakich parametrach Ci najbardziej zależy?
Witam platforma nc /film ,sport/ serwisy vod ,blue ray
Najbardziej zalezy mi na precyzyjnym ostrym i naturalnym obrazie dobrym odwzorowaniu detali ,czerni ,plynnosci ruchu
LG ma strefowe podswietlenie lecz malo stref sony krawedz
Prosze obiektywnie doradzic biarac wszystkie za i przeciw .
Dziekuje
Niestety nie mieliśmy możliwości testowania modelu LG, więc musimy się posłużyć danymi i testami z innych stron. Pod względem odzworowania czerni i jasności z całą pewnością wygrywa model Sony ze względu na zastosowanie matrycy VA. W LG jest to IPS, przez co te parametry są na nieco niższym poziomie, aczkolwiek taka matryca zapewni lepsze odwzorowanie kolorów pod kątem. Dodatkowo LG oprócz HDR10 obsługuje również format DolbyVision i posiada matrycę 120 Hz z niskim input lagiem. Ciężko wskazać jednoznacznie zwycięzcę tego pojedynku. Kupując w x-kom masz możliwość zwrotu do 15 dni gdyby sprzęt nie spełnił oczekiwań, więc istnieje możliwość przetestowania dowolnego TV w tym czasie.
Dziekuje za info
Pytanie o odwzorowanie barw ,detal ,szcegół ,naturalnosc obrazu czy sony nie okaze sie tutaj lepszym wyborem
Jesli chodzi o procesory obrabiajace obraz czy alfa 7 jest porownywalna z X1 sonego i jak siema nano cell do triluminos
Prosze o info -dziekuje
Witam a jak ma sie philips 50 pus 8804 do sonego czy bedzie duza roznica w jakosci toru wizji i reprodukcji i odwzorowania kolorow
Model Philips posiada bardzo wysoki kontrast oraz ciemną czerń, jednak Sony zapewnia lepszą jasność w trybie HDR oraz lepsze przetwarzanie w torze wizji. Zapraszamy do zapoznania się również z recenzją telewizora Philips -> https://geex.x-kom.pl/recenzje/philips-50pus8804-test-i-recenzja-telewizora-4k-z-glosnikami-bowers-wilkins/
Zapoznalem sie z recenzja philipsa
Pytanie czy wartosc 100 nit na korzysc sonego oraz lepsze odwzorowanie barw wyklucza philipsa w wyborze czy jest on nadal w grze w porownaniu do sony
Oczywiście jest on nadal w grze. Wszystko zależy od tego na jakich parametrach najbardziej Panu zależy. Sam Philips wyróżnia się na tle konkurencji np. dźwiękiem, dzięki wbudowanemu soundbarowi.
Tor wizji w telewizorach Sony jest jednym z najlepszych na rynku (obok Panasonica). Zarówno NanoCell jak i Triluminos mają na celu osiągnięcie szerokiej palety barw, ale faktyczne efekty są różne w zależności od konkretnego modelu i rocznika. Generalnie, z moich pomiarów wynika, że Triluminos oferuje nieco większe pokrycie szerokiej palety barw, ale, jak już wspominałem wiele zależy od konkretnego modelu, bowiem zarówno NanoCell jak i Triluminos mają swoje odmiany. Ponadto, efekt końcowy na ekranie zależy najbardziej od rodzaju matrycy LCD z jaką współpracuje podświetlenie NanoCell czy Triluminos: inne rezultaty daje matryca IPS+Nano (LG), a inne VA+Tri (Sony) oraz IPS+Tri (Sony). Zupełnie inna jest też zasada działania: NanoCell to prosty i stosunkowo tani filtr pasmowozaporowy (ang. notch filter), a Triluminos to rozwiązanie wykorzystujące konwersję widma za pomocą fosforów PFS/KFS (Tri-Gain) od GE.
Witam. Czy ma ktoś w tym modelu problemy z trzaskaniem matrycy? Głośne trzaski średnio co 10 minut po wylaczeniu TV, rzadziej w trakcie oglądania, bo nie wiem czy to naturalne zjawisko i czy mam reklamowac TV?
Nie spotkaliśmy się z takim problemem. Najlepiej będzie nagrać zdarzenie i przesłać je do serwisu prodocenta. Być może konieczna będzie reklamacja.
Tak zrobię. Czytałem też że w innych modelach producent tłumaczy to jako normalne zjawisko że elementy stygna itd dlatego tak się dzieje, ale dajmy na to jak piszecie że nie spotkaliscie się z takim problem w tym modelu to mogłem trafić na wadliwy egzemplarz i co wtedy? Wymiana naprawa? Bo telewizor posiadam już od pół roku
Skontaktuj się z serwisem Sony pod numerem : 22 306 06 94. Do reklamacji konieczny będzie dowód zakupu. Decyzję odnośnie naprawy bądź wymiany urządzenia podejmie serwis po diagnostyce telewizora.
Swietny dzwiek to duzy plus dolby vision i atmos tez a jezeli chodzi o odswiezanie matrycy czy philips bedzie duzo odstawal od sonego w plynnosci ruchu
Czy średni błąd odwz. barw na korzysc sonego ma tutaj duze znaczenie czy jest akceptowalny
Jesli Pan by wybieral to ktory ?
Ps Najbardziej zalezy mi na precyzyjnym ostrym i naturalnym obrazie dobrym odwzorowaniu detali ,czerni ,plynnosci ruchu
Biorać pod uwagę wskazane parametry – Sony będzie bardzo dobrym wyborem. Warto też zaznaczyć, że kupując w x-kom ma Pan możliwość zwrotu telewizora do 15 dni jeśli nie spełni oczekiwań i wymianę na Philips.
Zgłosiłem sprawę do autoryzowanego serwisu Sony i technik przyjedzie na miejsce sprawdzić telewizor.
Czy nadal na forum nie znalazł się nikt kto ma podobny problem w tym modelu?
Telewizor wrócil z serwisu i oczywiście niczego nie stwierdzili. Jeśli trzaski nie przekraczają poziomu 25db z odległości 1m od odbiornika to nie jest w porządku.
Gdzie można zgłosić sprawę i udowodnić im że się mylą i przekracza to 25db?
Damian, prześlij nagranie na którym słychać usterkę na adres: serwis@x-kom.pl i opisz dokłanie problem. Serwisanci x-kom zweryfikują sytuację i postarają się pomóc.
Witam, czy nowszy model Sony KD-49XH8505 posiada matryce VA ? Czy warto rozważyć zakup nowszego z odświeżaniem ekranu 100hz ? A może coś innego w rozmiarze 49-50 cali do wieczornych seansów i czasami sport.
Sony KD-49XH8505 posiada 100 Hz matrycę podobnie jak 49XG8396, aczkolwiek jeszcze go nie testowaliśmy, więc ciężko nam stwierdzic czy różnice w wyświetlanym obrazie będą tak znaczące. Możesz się skontaktować również z doradcami x-kom pod numerem: 34 377 00 00 lub adresem: x-kom@x-kom.pl. Pomogą Ci w wyborze sprzętu.
Witam serdecznie,
mam jedno zasadnicze pytanie, czy w Sony KD-49XG 8396 o którym Pan opisuje jak wygląda sprawa (nie wiem jak to ująć). Chodzi mi (chyba) o dynamiczne sceny. Czy występuje widoczny efekt. Kupiłem Samsung UE50TU8502U i podczas oglądania filmów, praktycznie nie można oglądać.
Bardzo proszę o doprecyzowanie, na czym polega problem, tj. dlaczego nie da się oglądać filmów na 50TU8502. Ale zanim Pan to zrobi, proszę wybrać tryb film, zresetować go do ustawień fabrycznych i ponownie sprawdzić, czy problem nadal występuje. I jeszcze jedno: proszę sprawdzić, czy wersja oprogramowania to 1302 lub wyższa. Jeśli nie, proszę zaktualizować. Jeśli to nie pomoże, proszę o dokładny opis problemu.
Witam, posiadam ten tv od początku roku i od razu po tygodniu poszedł do reklamacji ze względu na rwanie obrazu na platformie netflix oraz smużenie oraz również lekkie przycinki na YT. Oczywiście wrócił z serwisu z diagnozą że wszystko w porządku. Jest to mój pierwszy tv tego typu i czy one wszystkie faktycznie tak mają? Dlaczego ten sam film z yt który oglądam na pc wygląda dużo gorzej na tv mimo takich samych ustawień? Pojawiają się dziwne zrywy, szarpania oraz smużenie przy szybszych ruchach obrazu. Ewidentnie widać że jakieś podzespoły nie wyrabiają podczas odtwarzania ponieważ gdy odtwarzam coś na yt czy też netflix i wchodzę w szybkie menu te objawy szarpania obrazu się nasilają oraz zaczyna mulić menu. Najnowsza aktualizacja nic nie poprawiła. Jest sens reklamować go jeszcze raz?
Witam. U mnie akurat z tym jest w porządku, działa wszystko płynnie. Występują jedynie trzaski matrycy ze środka TV o takiej częstotliwości dźwięku jakby coś na podłogę upadło. Nie masz może takiego problemu?
Trzaski matrycy również u mnie występują, ale pojawiły się one dopiero po pierwszej wizycie w serwisie od nowości gdy tv stał w domu tego zjawiska nie było. Na początku myślałem, że to stopki od tv są jakoś źle złapane śrubkami i to one strzelają, ale przypadkiem natknąłem się właśnie na informacje, że ktoś pisał o trzaskach w pokoju i od razu skojarzyło mi się z moim tv. Tak, że trzaski są, ale jak by już rzadziej, bo z początku jak wrócił z serwisu była masakra. Pies to siedział cały dzień pod kanapą z konserwą, bo myślał, że jakieś naloty na oknem 😀
Witam.
Czy jest możliwość na chwilę obecną zainstalować Android 9.0 ???
Marcin, aktualnie nie jesteśmy w stanie potwierdzić tych informacji. Zachęcamy do wykonania aktualizacji systemu.
Witam. Pytałem, ponieważ zastanawiam się który wybrać. Ten, czy może KD-55XG8596 którego Pana recenzję również czytałem. Jeśli była by możliwość aktualizacji do 9.0 a ta sprawi że będzie działał równie dobrze jak Android w 55′ to właśnie takiego rozmiaru TV szukam.
Marcin, uzyskaliśmy informację, że model 49XG8396 nie uzyska wersji systemu Android 9.0, natomiast w modelu KD-55XG8596 będzie dostępna aktualizacja. Jeśli planujesz zakup, skontaktuj się z Expertami x-kom, aby przygotowali zamówienie dla Ciebie: 34 377 00 91.
Tv 49 xg8396 posiada aktualizacje do android 9. Jest na oficjalnej stronie sony do pobrania.