Dla porównania przypomnę, że poprzednik 55Q60R, czyli model 55Q6FN, na tej samej 5-procentowej planszy osiągał 523 cd/m^2. Niecałe 400 kandeli na metr kwadratowy to niestety zbyt mało, aby cieszyć się „prawdziwym HDR-em”, tym bardziej że 55Q60 nie posiada układu lokalnego wygaszania/rozjaśniania diod LED, który podniósłby lokalizację efektów HDR (a także kontrast) na wyższy poziom.
Jeśli chodzi o gradację odcieni, 55Q60R poprawnie rozpoznaje zawarte w sygnale źródłowym metadane i zachowuje rozróżnialność jasnych detali w materiałach o jasności do 4000 cd/m^2 (oczywiście jasne detale nie osiągają tej jasności – telewizor, podobnie jak rywale, jedynie konwertuje sygnał źródłowy „w dół” [stosując tone mapping] do możliwości wyświetlacza).
Telewizor nie obsługuje treści HDR w 12-bitowym formacie Dolby Vision – tej możliwości nie oferuje jeszcze żaden QLED. Zamiast tego 55Q60R posiada obsługę formatu HDR10+.
Szkoda że w recenzji nie omówiono jak trudno włączyć tv hybrydową w tym modelu. Np.na programach TVP wyświetla się napis ” telewizja hybrydowa” i czerwone kółeczko. Należy nacisnąć w pilocie przycisk „1 2 3” a następnie wybrać kolorowe kropki i nacisnąć czerwoną . Ale w tym czasie gaśnie napis „telewizja hybrydowa” i zabawa rozpoczyna się od początku. Na 10 prób raz mi się udało przełączyć na HbbTV. To koszmar w telewizorze tej klasy. Niepotrzebny przycisk ambient mógł dalej spełniać funkcje kolorowych kropek tak jak w starszych modelach Samsunga. Również dodanie klawiszy Netflix , Rakuten i Prime Video pogarsza funkcjonalność smart-pilota. Omyłkowo kilka razy niepotrzebnie je wcisnąłem. Minimalizm tego pilota jest jego zaletą. Dodanie 3 klawiszy pogarsza jego funkcjonalność. Brak Lokal Dimming w TV za 3 tysiaki to śmiech. Mam starszego Samsunga za 1.8 tys. zł i ma tę potrzebną funkcję.
Dzień Dobry.
Telewizor samsung qled qe55q67 , ma nie tylko inny wygląd(srebrna ramkę) ale także jasność o 100 nitów wyższą.
Dlaczego taki dobry portal i panowie testerzy nie przeprowadzicie testów tego egzemplarza?
Przecież różni się on od brata-Samsung QE65Q60RA, współczynnikiem PQI (3100)oraz właśnie jasnością matrycy.
Podobnie miało miejsce w przypadku Samsunga Ru80002UE, który posiadał na początku gorszą matrycę, później zaś lepszą , która pracowało o wiele lepiej.
Pozdrawiam serdecznie.
Łukasz, dziękujemy za komentarz. Każdy z producentów ma aktualnie w swojej ofercie szeroką gamę modeli i nie będziemy w stanie przetestować każdego, ale niewykluczone, że wskazany przez Ciebie telewizor pojawi się u nas i będziemy w stanie dokładniej mu się przyjrzeć. Zapraszamy do śledzenia naszego portalu.
Jestem na stronie samsunga i jest napisane
Supreme UHD Dimming przy całej serii 55″ QLED Q60R
Marko, dziękujemy za komentarz. Oczywiście ten model posiada Supreme UHD Dimming, aczkolwiek działa globalnie, a nie lokalnie.
Wydaje mi się że przy podświetlaniu krawędziowym wygaszanie lokalne (strefowe) zrobiłoby jeszcze gorszą robotę niż jego całkowity brak i moim zdaniem to nie jest minus. Minus można byłoby napisać że jest podświetlanie krawędziowe i przez to gorsza czerń, no ale to każdy raczej zdaje sobie sprawę decydując się na taki TV.
Jest kolejny minus tego telewizora : EPG. Mam w domu model MU6452 i opisany QLED Q60R. Oba telewizory korzystają z tej samej kablówki i mają włożone te same moduły CAM włożone przez operatora. Na MU6452 jest opis filmu,rok produkcji,obsada,itp. Na QLEDzie jest tylko sam opis. Czyli EPG obcięte do granic możliwości. Pytanie DLACZEGO w nowym sprzęcie mam gorszą funkcjonalność ?? Myślałem że to być może zależy od modułu i zamieniłem między telewizorami. Nic to nie dało. QLED okazał się tu gorszy. Jest też następny kwiatek. Na planszy „informacja o sygnale” jest plansza z napisem aby klawiszami góra-dół przelączać programy i sprawdzić jakość sygnału na poszczególnych programach. Niestety to przełącznie nie działa i jest informacja tylko o aktualnie oglądanym programie. W MU6452 działa to znakomicie. Ciekawe ile jeszcze takich „kwiatków” znajdę w QLEDzie.!!?
Czy w tym modelu podyktuje głosowo po polsku szukany tytuł na youtube?
Tak 🙂
Wow! Naprawdę? Dziękuję
Panie Tomaszu. Stoję przed wyborem zakupu w/w modelu a Sony KD-55XG8596
Wiem, że jeden jest na VA drugi zaś na IPS ale już nie o to mi chodzi. Który z nich będzie relatywnie lepszym wyborem w stosunku jakość/cena? Oba na dzień dzisiejszy są w podobnej cenie .
Telewizor ma służyć do oglądania ( pod lekkim kątem ) telewizji cyfrowej ( multimedia ) xbox one x, netflix, rzadko YouTube jak i filmy z USB. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
Zadał mi Pan trudne pytanie, ponieważ nie znam Pana osobistych preferencji. 55XG8596 ma lepsze kolory (także pod kątem) i znacznie wyraźniejszy, ostrzejszy, bardziej naturalny obraz. Z kolei 55Q60R – znacznie ciemniejszą czerń i wyższy kontrast. Do kina domowego – zdecydowanie wybrałbym 55Q60R, ale już do oglądania w dzień i do pozostałych zastosowań – 55XG8596.
Czy do xboxa nie lepszy będzie przypadkiem IPS? Nie będzie tak, że na VA w ciemnych scenach nie będę dostrzegał detali?
Matryca VA zapewnia w tym przypadku znacznie leszy kontrast oraz czerń. Do gier będzie to dobry wybór.
Czy do tego modelu TV kabel który Pan poleca tj. UNITEK Ultra HDMI v2.1 8K 4K 120Hz 1,5m będzie odpowiedni? Ten model chyba nie posiada HDMI 2.1. Pomijając ten fakt czy jest w ogóle sens gdy podłącze ten TV w/w kablem do dekodera IPS3000 z multimedia? Do Xboxa one X także? Będzie jakaś zauważalna różnica?
Przy zastosowaniu wskazanych urządzeń do podłączenia spokojnie wystarczy kabel HDMI 2.0. Takie też wejście posiada ten telewizor. Wersja 2.1 implementowana jest z myślą o konsolach nowej generacji, które będą generowały obraz 4K/120 fps.
Czyli oryginalny kabel od dekodera multimedia i od xbox one x wystarczy?
Ciężko nam stwierdzić jaki kabel dostarczony był z dekoderem. Jeśli 2.0 to spokojnie sprawdzi się na chwilę obecną do wszystkich zadań.
W jaki niby sposób rozróżnić zwykły kabel HDMI od HDMI 2.0? Jak to sprawdzić?
Sprawdź czy na kablach występują jakieś napisy, ewentualnie w instrukcji obsługi sprzętu powinna być informacja jakie akcesoria zostały dołączone.
Mam jeszcze jedno do Pana pytanie. Nie wiem dlaczego część funkcji w ustawieniach mam niekatywne ( wyszarzałe) nawet nie mogę wykonać aktualizacji. Nie wiem jak sprawdzić wersję Tizen. Telewizor nie widzi też Xboxa. O co chodzi? Z góry wielce dziękuję za pomoc
Tomasz, w tej kwestii skontaktuj się z działem technicznym pod numerem: 34 377 00 30 lub adresem: serwis@x-kom.pl. Technicy wskażą najlepsze rozwiązanie.
Proponuję na około minutę odłączyć telewizor od zasilania
Jak fachowo ustawić obraz do filmu i sportu w modelu Samsung 65q 60r
Sprawdź nasz poradnik -> https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jak-prawidlowo-ustawic-telewizor-marki-samsung/
Czy telewizory Samsunga WSPÓŁPRACUJĄ Z MODUŁEM CAM CI+ ECP
Podczas testów korzystam z modułu CICAM dostarczonego przez lokalnego operatora TV kablowej (Vectra-Conax) i jeszcze nie spotkałem telewizora marki Samsung, który by z tym modułem nie współpracował. Co do modułów firmowanych przez inne kablówki – niestety tego nie wiem.
Chciałbym odkopać temat tego telewizora – jest to telewizor 120Hz, w jaki sposób mogę wyświetlic na nim obraz 120 fps, skoro producent dał tutaj HDMI 2.0?
mozesz maxymalnie 120hz w rozdzielczosci wqhd