Frame(d) by Frame, czyli gdzie są ramki? Test i recenzja telewizora Samsung 55LS03B

Na rynku niewiele jest telewizorów konsumenckich z założenia przeznaczonych do ściśle określonego celu lub dla węższej grupy odbiorców. Niemal wszyscy producenci zdają się słać komunikat: nasze telewizory są uniwersalne i zaspokoją oczekiwania wszystkich. Z doświadczenia wiem, że nie zawsze jest to prawdą. Dlatego z dużą radością przyjmuję inicjatywy tworzenia telewizorów niszowych, które projektuje się np. tylko i wyłącznie do postawienia na tarasie czy powieszenia na ścianie. Samsungi Frame to rodzina modeli, która oferuje coś więcej niż tylko „małoodstawalność” od ściany. A jak wypadł 55-calowy model z rocznika 2022 dowiecie się z recenzji poniżej.

Samsung QE55LS03BAUXXH (dalej dla uproszczenia zwany 55LS03B) jest telewizorem LCD z 55-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 1302. Testowałem urządzenie w wersji sprzętowej nr 1 (Version No: 01). Telewizor wyprodukowano w zakładzie na Węgrzech, a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom

Tabliczka znamionowa Samsung 55LS03B

Design

wymiary Samsung 55LS03B
Źródło: Samsung

Konstrukcja Samsunga Frame odbiega od typowego telewizora, ponieważ w celu maksymalnego odchudzenia konstrukcji i osiągnięcia jak najbardziej smukłego profilu (co widać na zdjęciu) …

profil Samsung 55LS03B
Źródło: Samsung

… kluczowe elementy zostały w nim rozdzielone. W związku z tym telewizor składa się z dwóch elementów: ekranu umieszczonego w obudowie oraz specjalnej skrzynki (modułu) One Connect, do którego przeniesiono większość elektroniki (w tym złącza). Na poniższym zdjęciu zapakowany fabrycznie moduł widać na dole, a na górze mamy pudełko z wieszakiem naściennym, który jest wyposażeniem standardowym.

Wieszak i One Connect Box Samsung 55LS03B

Po rozpakowaniu moduł prezentuje się następująco:

One Connect Samsung 55LS03B

Oba ww. elementy łączy specjalny, hybrydowy przewód zasilająco-sygnałowy. Inaczej mówiąc, do telewizora nie da się podłączyć nic innego – wszelkie kable HDMI, moduł CICAM czy pamięci USB podłączam do zewnętrznej czarnej skrzynki.

Okablowanie One Connect Samsung 55LS03B

Do telewizora dołączono jeden pilot zasilany wbudowanym akumulatorem, który jest wspomagany ogniwem słonecznym.

Pilot Samsung 55LS03B

Pozostałe cechy:

  • do telewizora dołączono również nóżki, na wypadek gdyby użytkownik jednak zrezygnował z wieszania ekranu na ścianie; w trakcie testu telewizor spoczywał właśnie na nich;
  • na nóżkach prześwit pod logo wynosi 58 mm;
  • rozstaw nóżek jest stały i wynosi 900 mm (liczone od krawędzi zewnętrznych; producent podaje niższą wartość, być może mierzoną od osi symetrii nóżek);
  • szerokość ramki wynosi aż 11 mm (z boku);

Zwracam uwagę, że telewizor przyjeżdża z ciemnoszarą nieodłączalną od korpusu ramką, na którą możemy dopiero nałożyć ramkę ozdobną, np. taką jak na zdjęciu poniżej.

Wymienna ramka Samsung 55LS03B
Źródło: Samsung

Nie mogę zrozumieć tylko jednego: dlaczego do nietaniego przecież telewizora (na 10 września 2022 r. testowany Frame 55LS03B kosztował niemal siedem tysięcy złotych) nie dołączono fabrycznie ozdobnej ramki? Co gorsza, konsument oglądający reklamy i informacje przygotowane przez producenta może odnieść zupełnie inne wrażenie. Producent, prezentując oficjalne zdjęcia Frame’a, czy to na stronie internetowej, czy to na stronach sklepów, z reguły nie pokazuje Frame’a w postaci fabrycznej, lecz już z nałożonymi ozdobnymi ramkami stanowiącymi, niestety, wyposażenie opcjonalne. Taka praktyka może wprowadzać użytkowników w błąd i moim zdaniem producent powinien od razu zaproponować zakup dodatkowych ramek.


Ramki występują w różnych kolorach, a ich ceny mogą sięgać nawet 300 złotych. Co ciekawe, na rynku dostępne są znacznie tańsze ramki od telewizorów Frame poprzednich generacji. Ich ceny są z reguły dużo niższe, ba, widziałem oferty w cenie 55 złotych. Jednakże czy ramki do starszych Frame-ów z lat 2021 i wcześniejszych będą pasować do Frame’a A.D. 2022, tego niestety nie wiem.

Z drugiej strony, zaprzyjaźnieni sprzedawcy poinformowali mnie, że w odniesieniu do modeli z roku 2021 i starszych Samsung stosował niekiedy promocje „ramka za 1zł”. Jeżeli producent utrzyma tę praktykę, będzie to okazja do nabycia ozdobnej ramki w atrakcyjnej cenie.

Poniżej dodatkowe informacje o ramkach ze strony producenta:

Ramka wymienna Samsung 55LS03B
Źródło: Samsung

Jakość obrazu Samsunga 55LS03B

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast  ̶̶  wyższy niż w panelach typu IPS czy ADS. Jak widać na zdjęciu, obraz subpikseli jest mocno rozmyty, bowiem umieszczono przed nimi specjalną warstwę poprawiającą reprodukcję barw pod kątem.

Matryca telewizora Samsung 55LS03B

Z kolei termogram wykazał, że konstruktorzy Frame’a postawili na podświetlenie krawędziowe (ang. Edge LED). Rozwiązanie to nie pozwala na zaawansowane strefowe wygaszanie diod LED, ale ułatwia uzyskanie bardzo smukłej obudowy.

Termogram telewizora Samsung 55LS03B

Analiza widmowa barwy białej (tryb filmmaker) wykazała istnienie trzech odrębnych obszarów emisji w zakresach R, G i B, co jest typowe np. dla rozwiązania „Dual LED” firmowanego przez firmę Samsung.

Spektogram telewizora Samsung 55LS03B

Nie jestem na 100% pewien, czy Samsung zastosował Dual LED w testowanym modelu, ale więcej o tym rozwiązaniu przeczytacie w moim artykule „Jaki telewizor wybrać: OLED czy QLED?”.

Kolory

W lekko ochłodzonym (tj. wykazującym niewielki nadmiar składowej niebieskiej) trybie filmmaker (6780K) średni błąd odwzorowania barw wyniósł 1,4, a więc sporo poniżej progu postrzegalności.

Na diagramie chromatyczności widać, że czerwień na poziomie 80 i 100 procent jest zbyt mocno nasycona.

Pod kątem kolory ulegają pewnej degradacji, ale mniejszej niż w typowych matrycach LCD typu VA. Jak widać, dodatkowa warstwa rozpraszająca działa.

Kolor czerwony pod kątem Samsung 55LS03B

Na koniec wspomnę, że w subiektywnym odczuciu barwy na ekranie Frame’a przypadły mi do gustu. Do tego stopnia, że przy oglądaniu wysokiej jakości pełnoekranowych obrazów miałem czasem wrażenie obcowania z plastyką rodem z IPS-ów czy ADS-ów (w dobrym tego słowa znaczeniu).

 

Sytuację poprawiał też matowy filtr ekranowy, który skutecznie redukował odblaski. Poniżej zamieszczam grafikę przygotowaną przez producenta, która całkiem dobrze oddaje różnicę pomiędzy typowym filtrem ekranowym (z lewej) a tym zastosowanym w 55LS03B (z prawej).

Matowa powłoka matrycy Samsung 55LS03B
Źródło: Samsung

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 88%, co oznacza możliwość reprodukcji poszerzonej  palety barw.

Średni błąd reprodukcji barw w trybie HDR wyniósł 4,2, co jest dobrym wynikiem.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3588:1, co jest wynikiem dobrym, choć z pewnością niewybitnym. Co ciekawe, jest to wynik bardzo zbliżony do tego osiągniętego przez model 55Q77B.

Testowany egzemplarz modelu 55LS03B miał trochę nierównomierne podświetlenie, zwłaszcza w rogach ekranu.

Na treściach HDR jeszcze wyraźniej widać ww. problem, jak również jaśniejszą czerń, bo właśnie w trybie HDR podświetlenie pracuje z całą mocą (50/50). Poniżej standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015).

Z kolei na treściach SDR, gdy opcję jasność ustawimy na 16/50, czerń pogłębi się.

Pomimo tego, pewnym problemem na treściach SDR pozostaje widoczność detali w cieniach. Inżynierowie Samsunga „podrasowali” tu trochę krzywą jasności, aby uzyskać wrażenie głębszej czerni i podnieść subiektywną jasność obrazu.

Gamma Samsung 55LS03B

W ogólnej ocenie, jak na telewizor z podświetleniem krawędziowym, 55LS03B spisze się w kinie domowym znacznie lepiej niż bezpośredni rywale z niskokontrastowymi matrycami IPS czy ADS.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 543 cd/m^2, co jest dobrym i ponadprzeciętnym wynikiem.

Przyznam, że nie spodziewałem się takiego wyniku w telewizorze Frame. Z drugiej strony telewizor lekko „przepala” (tj. gubi) detale w światłach, co można przypisać „staraniom” producenta do wywarcia na widzu wrażenia jeszcze większej jasności.

Odwzorowanie ruchu

W 55LS03B zastosowano matrycę LCD klasy 120Hz, dzięki której ostrość obrazów ruchomych w trybie użytkownika (a także auto) wyniosła 750 linii (na 1080 maksimum). To bardzo dobry wynik, który przewyższa np. testowany wcześniej model 55Q77B.

Opcja „wyraźny ruch (LED)” (WRLED) podnosi ostrość ruchu aż do 1080 linii, ale kosztem spadku jasności obrazu, „echa” widocznego za ruchomymi obiektami oraz pewnego migotania.

A oto moje pozostałe spostrzeżenia odnośnie do reprodukcji ruchu:

  • w trybie Użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia ruchu w zakresie od 0 do 10;
  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, Dirty Screen Effect) było znikome;
  • smużenie było mało-średnie.

W tej kategorii Samsung 55LS03B pozytywnie mnie zaskoczył, oferując wyższą ostrość obrazu od wcześniej wymienionego modelu z serii Q77B.

Trójnóg Samsung 55LS03B
Widoczny na zdjęciu trójnóg jest dostępny za dopłatą Źródło: Samsung

Jakość dźwięku

Tu czekała na mnie kolejna niespodzianka. Chociaż do testowanych telewizorów staram się podchodzić bez jakichkolwiek uprzedzeń, nie powiem, że przed testem brzmienia przez głowę nie przeleciała mi myśl w rodzaju „Ech, znowu kolejny smuklak od Samsunga. Pewnie znowu bas będzie wykastrowany…”.

Pomimo tego, dźwięk pozytywnie mnie zaskoczył bowiem był lepszy niż w samsungowych „smuklakach” (serie AU80xx, Q6xA/B czy Q7xA/B). Bas był słyszalny i dobrze podkreślał resztę pasma. Chociaż membran nie widać z zewnątrz, wszystko wskazuje, że inżynierowie Samsunga zastosowali inne przetworniki niż w ww. smuklakach.

Do dyspozycji użytkownik ma tylko dwa tryby brzmienia: standardowy i wzmocnienie. O dziwo, ten drugi (wzmocnienie) nie był przejaskrawiony (jak zazwyczaj) i słuchało mi się go nawet z pewną przyjemnością.

Tryb sztuki Samsung 55LS03B

Funkcje smart telewizora Samsung 55LS03B

Samsung 55LS03B pracuje pod kontrolą systemu Tizen, który oferuje niemal identyczne funkcje jak pozostałe telewizory Samsung tej klasy. Jednakże unikalną cechą telewizorów Frame jest możliwość pobrania i wyświetlania obrazów, grafik i innych dzieł sztuki. Producent reklamuje tę cechę jako „nieograniczony dostęp do dzieł sztuki”:

Menu trybu sztuki Samsung 55LS03B

Treści jest naprawdę sporo i jest wielce prawdopodobne, że ich zakres zaspokoi oczekiwania artystycznie nastawionych użytkowników.

Wybór dzieła sztuki Samsung 55LS03B

Oczywiście nie ma nic za darmo. Za pełny dostęp trzeba zapłacić raz na rok albo płacić co miesiąc. Stawki są tak skalkulowane, że przy opłacie rocznej dostajemy „za darmo” dwa miesiące dostępu. Inaczej mówiąc, zaoszczędzimy 41 złotych i 98 groszy.

Abonament tryb sztuka Samsung 55LS03B

I tutaj mam pewne wątpliwości. Czy nie lepiej byłoby wliczyć subskrypcję w cenę telewizora i zażądać opłat dopiero po upływie pełnego roku lub (najlepiej) dwóch? W ten sposób użytkownik przyzwyczaiłby się do tej funkcji i być może byłby bardziej skłonny kontynuować subskrypcję po tak długim darmowym okresie.

Tutaj powtarza się rozwiązanie z ramką: chociaż Frame, jak sama nazwa wskazuje, to telewizor z ramką (ang. frame), dostajemy w standardzie tylko nieodłączaną i ciemnoszarą. I znowu, chociaż Frame daje „nieograniczony dostęp do dzieł sztuki” to, jeżeli nie zapłacisz za niego ekstra, nie będziesz go miał.

Moim zdaniem producent powinien ponownie przemyśleć te kwestie.

Jeżeli chodzi o liczbę aplikacji i obsługę multimediów z USB, to funkcje te są identyczne jak w modelu 55Q77B, w związku z czym, aby się nie powtarzać, odsyłam Was do jego recenzji.

Złącza Samsung 55LS03B

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0
  • HDMI 3 – 2.0 eARC
  • HDMI 4 – 2.1
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – brak
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Poniżej fragment elektronicznej wizytówki telewizora (EDID) dla złącza HDMI nr 2 przy włączonej opcji „rozszerzenie sygnału wejściowego”.

Wizytówka EDID Samsung 55LS03B

Z kolei najnowsza konsola Xbox podłączona do gniazda HDMI nr 2 tak oto oceniła możliwości Samsunga 55LS03B:

Najważniejsze, jak zwykle, na koniec:

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840×2160
  • tunery TV – DVB-C,
    DVB-T2, DVB-S2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 3588:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 1,4
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 88
  • input lag (ms) – 9,2
 
Input lag Samsung 55LS03B

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
Samsung 55LS03B

Podsumowanie 

Szczerze przyznam, że Samsung 55LS03B pozytywnie mnie zaskoczył. Spodziewałem się dużo słabszych parametrów, a dostałem niezły kontrast, ponadprzeciętną jasność w trybie HDR oraz zaskakująco dobre kolory (także pod kątem). Również i dźwięk był głębszy i mocniejszy niż można było oczekiwać po smukłej obudowie. I chociaż nie rozumiem braku ozdobnych ramek w zestawie fabrycznym, to i tak polecam Frame’a wszystkim, którzy szukają niekonwencjonalnego telewizora do zawieszenia na ścianę. I to niezależnie od tego, czy lubią sztukę, czy nie.

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 6/10

Kino domowe: 4/10
Sport: 6/10
Gry: 6/10

Telewizor Samsung 55LS03B znajdziesz w sklepie x-kom

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.