Kolory na medal. Test i recenzja telewizora Sony 55X75WL

To już czwarty telewizor z serii X75WL, który bierzemy pod lupę. Po modelach 43-, 50- i 75-calowych, czas na ekran o przekątnej 55-cali. Okazuje się, że pod wieloma względami znacznie mu bliżej do 75X75WL niż do 50X75WL. Szczegóły znajdziecie w teście i recenzji Sony 55X75WL.

Sony 55X75WL to znakomity wybór dla tych, którzy z telewizora korzystają głównie w dzień lub wieczorem, ale przy włączonym świetle. Jest to ekran dla miłośników precyzyjnych kolorów, w związku z czym sprawdzi się szczególnie dobrze przy oglądaniu telewizji, zwłaszcza programów krajoznawczych, przyrodniczych, a także rozrywkowych.
Tak. Niewiele telewizorów ma tak dobre odwzorowanie kolorów i to już w ustawieniach fabrycznych. I to niezależnie czy oglądamy, siedząc na wprost, czy też pod kątem.
Niższy kontrast i czerń jaśniejsza niż w telewizorach z matrycami typu VA to powody, dla których 55X75WL nie sprawdzi się w domowym kinie.

O telewizorze Sony 55X75WL

Seria X75WL obejmuje najbardziej przystępne telewizory 4K z rocznika modelowego 2023. W jej skład wchodzą modele z ekranami o przekątnych 43, 50, 55, 65 i 75 cali.

Sony KD-55X75WL (dalej dla uproszczenia zwany 55X75WL) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Android 10 (Google TV) oraz oprogramowania systemowego w wersji 6.7283.0829EUA.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model KD-55X75WL
Kraj produkcji nie podano
Data produkcji 2023/12
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom.

Design

Sony 55X75WL jest telewizorem o prostym, lecz udanym wzornictwie. Materiały są dobrej jakości, a montaż i spasowanie nie budzi większych zastrzeżeń.

W konstrukcji Sony 55X75WL można wyróżnić następujące cechy:

Widok z przodu Sony 55X75WL
 • tylna ścianka (ze zintegr. pokrywą elektroniki): plastik;
 • ramka wokół ekranu: plastik;
 • szerokość ramki: 16 mm;
 • nóżki: plastik;
 • rozstaw nóżek:
  • minimalny: 425 mm;
  • niesymetryczny: 725 mm;
Nóżki ustawione asymetrycznie Sony 55X75WL
  • maksymalny: 1021 mm;
 • prześwit: 66 mm (centralnie, pod logo);
 • gniazda: po lewej stronie;
 • kabel sieciowy: odłączany;
 • pilot 1: ze zredukowaną liczbą przycisków, niepodświetlany (TX810U);
Pilot główny TX810U Sony 55X75WL
 • pilot 2: tradycyjny, niepodświetlany (TX450E).
Pilot dodatkowy TX450E Sony 55X75WL
Podobnie jak w innych modelach z tej serii, montaż jest bardzo łatwy, bowiem nóżek wcale nie przykręcamy, lecz po prostu wsuwamy w otwory w obudowie.

Jakość obrazu Sony 55X75WL

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu ADS. Główną zaletą matryc typu ADS jest dobra reprodukcja barw pod kątem (czytaj: mała degradacja). Główną wadą – niski kontrast.
Struktura subpikseli Sony 55X75WL
Termogram wykazał, że w telewizorze zastosowano podświetlenie bezpośrednie, czyli dominujące rozwiązanie na tej półce cenowej.
Termogram Sony 55X75WL

Kolory

Odwzorowanie barw przez 55X75WL jest wyjątkowo dobre i jest to główna i najważniejsza zaleta testowanego telewizora.

W lekko ocieplonym (tj. wykazującym niewielki niedobór składowej niebieskiej [6168K]) trybie własnym średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu próbek barw wyniósł… 2,2, co jest wybitnym wynikiem jak na telewizor z tej półki cenowej.

Podobnie jak w przypadku modelu 75X75WL, zwracam Waszą uwagę na wierną reprodukcję odcieni ludzkiej skóry: tylko jeden z kilkunastu jasnobrązowych słupków po prawej stronie wykresu przekracza (i to nieznacznie) żółtą linię oznaczającą próg postrzegalności.
To nie koniec zalet związanych z kolorami. Dzięki wyświetlaczowi typu ADS kolory pod kątem nie ulegają istotnej degradacji – tylko lekko ciemnieją, ale nasycenie w zasadzie nie spada.

Takie zachowanie docenią szczególnie ci, którzy oglądają, siedząc pod kątem, np. w większym gronie.

Również i biel nie sprawiła przykrych niespodzianek: była jednolita i pozbawiona winietowania.

Krótko mówiąc, pod względem reprodukcji barw mamy do czynienia z telewizorem wybitnym w swojej klasie.

Szeroka paleta barw

Sony 55X75WL nie oferuje ani szerokiej, ani poszerzonej, lecz jedynie standardową paletę barw. Dowodem na to jest pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy), które wyniosło zaledwie 78%.

Średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 5,2, co jest wynikiem przeciętnym, ale lepszym niż.

Błędy reprodukcji barw w trybie HDR z ZZK wyłączonym Sony 55X75WL
błędy reprodukcji barw w trybie HDR z ZZK wyłączonym
Zwracam uwagę, że jest to wynik dokonany po wyłączeniu ZZK (czyli opcji „zaawansowane zwiększenie kontrastu”). Jednakże, jeżeli pozostawimy ZZK w ustawieniu fabrycznym, tj. w opcji „małe”, błędy wzrosną i to sporo, bo niemalże dwukrotnie (!).
Błędy reprodukcji barw w trybie HDR z ZZK włączonym w opcji małe Sony 55X75WL
błędy reprodukcji barw w trybie HDR z ZZK włączonym w opcji małe

Jaki jest tego powód? Otóż ZZK ściemnia obraz, przez co luminancja kolorów spada. Niestety, ten spadek jasności spowodowany działaniem ZZK jest dość duży. Dlatego radzę ZZK po prostu wyłączyć.

Czerń i kontrast

Ze względu na wyświetlacz LCD typu ADS, Sony 55X75WL nie oferuje wysokiego kontrastu natywnego.

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 1181:1, co jest wynikiem niskim. Być może dlatego japoński producent mocno „podrasował” poziom czerni. Aby naprawić sytuację musiałem zastosować korektę poziomu czerni z fabrycznych 50 na 53-54.

Jeśli chodzi o drugi koniec skali szarości, to sytuacja również nie wygląda różowo. Bardzo jasne detale są przepalone, a redukcja opcji kontrast do zera nie daje niestety nic.

Moja standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) wypadła słabo: czerń była jasna, odcinała się ciemnego pomieszczenia, a część ciemnych detali gdzieś przepadła. Co gorsza, w testowanym egzemplarzu podświetlenie nie było równomierne.

Początkowe kadry z tego samego filmu również nie wyglądały dobrze, zwłaszcza ten, w którym przez chwilę widać praktycznie samą czerń. Jak widać, telewizor nie był w stanie oddać tego prawidłowo.
Jednakże, gdy pojawia się więcej jasnych obiektów (tu: głowa śpiącego Hugo Glassa) obraz staje się bardziej strawny, choć nadal pozostawia sporo do życzenia.
Krótko mówiąc, moim zdaniem to nie jest telewizor do kina domowego. Co innego do oglądania w dzień – wtedy 55X75WL sobie poradzi.

HDR

Sony 55X75WL nie jest telewizorem do oglądania wymagających treści HDR. W trybie własnym na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła 457 cd/m^2 pod koniec trzyminutowego pomiaru, a więc 43 kandeli więcej niż w modelu 50-calowym z tej samej serii. Warto zaznaczyć, że luminancja ta była stała i niezależna od rozmiaru planszy testowej.

Podobnie jak w modelu 50X75WL, aby osiągnąć ten wynik, musiałem dezaktywować funkcję ZZK, która, aby poprawić czerń, w opcji „małe” obniża jasność o całe 61 kandeli (!).

Wbrew swojej nazwie ZZK wcale nie zwiększa kontrastu, lecz obniżając ogólną jasność, przyciemnia też i czerń, w związku z czym część osób może uważać działanie tej opcji za dobroczynne. Jednakże moim zdaniem gra nie jest warta świeczki, chociaż ostateczna decyzja, czy wyłączyć ZZK, czy też nie, będzie należeć do użytkownika.

Odwzorowanie ruchu

Sony 55X75WL mógł się pochwalić akceptowalną ostrością obrazów ruchomych oraz skutecznym układem upłynniania ruchu.

Sony 55X75WL pokazał 400 linii (TVL) na 1080 maksimum, co, jak na telewizor klasy 60 Hz, jest niezłym wynikiem. Zwracam uwagę, że jest to rezultat o 250 linii lepszy niż modelu 50-calowego z tej samej serii.

A oto pozostałe uwagi odnośnie jakości obrazów ruchomych:

 • zalecane ustawienie do filmów: gładkość=1, czystość=2;
 • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect) było bardzo małe;
 • smużenie było małe;
 • brak kolorowych smug (ang. orange/yellow/red ghosting).

Upłynnianie ruchu działało skutecznie, choć do dyspozycji mamy mniej stopni upłynniania niż u rywali.

Widok aranżowany Sony 55X75WL
źródło: Sony

Jakość dźwięku telewizora Sony 55X75WL

Moim zdaniem Sony 55X75WL gra, jak na telewizor, całkiem akceptowalnie: nadaje się nie tylko do wiadomości czy programów publicystycznych, lecz także do mniej wymagającej muzyki.

Telewizor wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące do dołu. Producent podaje, że moc głośników to 2 x 10 W.

Głośnik Sony 55X75WL
Pomiary wykazały, że bas osiąga swój szczyt w okolicach 114 Hz, co jest raczej słabym wynikiem – gorszym niż w modelu 50-calowym z tej samej serii.
Charakterystyka częstotliwościowa Sony 55X75WL
Skąd ta różnica? Spójrzmy na konstrukcję obudowy:
Gniazda na nóżki Sony 55X75WL

W porównaniu do modelu 50-calowego, w 55X75WL konstruktorzy postanowili dodać możliwość węższego ustawienia nóżek. W tym celu musieli wygospodarować miejsce na gniazda dla tychże nóżek, co spowodowało uszczuplenie przestrzeni na komorę rezonansową znajdującego się w pobliżu przetwornika. I to jest najprawdopodobniej powodem, dlaczego niskie tony w 55X75WL schodzą nie tak głęboko, jak w 50X75WL.

Bas oczywiście możemy podbić w korektorze (maksymalnie do +12), choć wskazana jest ostrożność, bowiem po podbiciu „na maksa” bas zaczął trochę dudnić i stał się niemalże „jednonutowy”. W związku z czym zredukowałem podbicie z +12 do +6, co uzdrowiło sytuację. Warto zatem pokombinować z ustawieniami korektora, tym bardziej że predefiniowanych trybów dźwięku telewizor ten… nie ma. Ot, to już taka „tradycja” w tanich Braviach i przyznam, że nie wiem, dlaczego się ona utrzymuje.

Funkcje smart telewizora Sony 55X75WL

55X75WL bazuje na systemie Android 10, dzięki czemu na funkcje multimedialne naprawdę trudno narzekać.

Aplikacje:

 • Apple TV
 • Canal+
 • Deezer
 • Disney+
 • Filmbox
 • HBO Max
 • Netflix
 • Player
 • Polsat Box Go
 • Prime Video
 • Rakuten TV
 • SkyShowTime
 • Spotify
 • Tidal
 • TVP VOD
 • YouTube
 • Viaplay

Podobnie do innych Bravii z roku 2023, fabrycznie zainstalowany odtwarzacz multimediów jest oprogramowaniem niedopracowanym: bardzo długo wczytuje listę plików z USB, gdy jest ich wiele. W dodatku potrafi się zacinać podczas odtwarzania, a czasem po prostu nawet zawiesić. Ponadto, na niektórych plikach brak możliwości włączenia pauzy: pojawia się komunikat: „tej funkcji nie można stosować z tym plikiem”. To zaskakujące, bowiem w starszych modelach pauzowanie tych samych plików było jednak możliwe.  

Podczas testu standardowy odtwarzacz multimediów obsłużył pliki w kontenerach avi, mkv, mov, mp4 i mts, ale nie poradził sobie z flv, tp i wmv. W związku z tym użytkownikom odtwarzającym dużo multimediów z USB radzę zainstalować dodatkowy odtwarzacz, np. VLC.

Widok z przodu pod kątem Sony 55X75WL
źródło: Sony

Złącza i interfejsy

Złącza Sony 55X75WL
W Sony 55X75WL znajdziecie:
HDMI 1 2.0
HDMI 2 2.0
HDMI 3 2.0 eARC
HDMI 4 2.0

Pełną listę złączy podano w specyfikacji Sony 55X75WL.

Współpraca z konsolą i komputerem

Testowany telewizor oferuje więcej niż dostateczne funkcje dla graczy. Opóźnienie sygnału jest niskie, a funkcje ułatwiające rozgrywkę szersze niż tylko podstawowe. 

Producent deklaruje, że telewizor obsługuje następujące funkcje dla graczy: 

 • tryb gry;
 • samoczynne przełączanie w tryb niskiego opóźnienie (ALLM);
 • automatyczna konwersja tonalna (Auto HDR Tone Mapping);
 • automatyczne dostosowywanie trybu obrazu do gatunku gry (Auto Genre Picture Mode);
 • pasek gracza (Game Bar). 

Jeśli chodzi o input lag, to na sygnale 1080p/60 zmierzyliśmy opóźnienie sygnału równe 11,2 ms.

Input lag Sony 55X75WL
Z kolei konsola Xbox Series X podłączona do Sony 55X75WL tak oto oceniła jego możliwości:

Podsumowanie testu Sony 55X75WL

Widok z przodu pod kątem Sony 55X75WL
Sony 55X75WL oferuje świetne, znakomite, wierne, a przy tym sugestywne kolory. Bardzo dobrze sprawdzi się w dzień w średnio oświetlonych pomieszczeniach oraz wieczorem przy włączonym świetle. Do kina domowego trudno go polecić, ale do innych zastosowań jak najbardziej, zwłaszcza do zwykłej telewizji i oglądania YouTube’a.

Minusy

 • nierównomierne podświetlenie
 • niski kontrast i jasna czerń
 • niska dynamika obrazu - gubienie detali w cieniach i światłach
 • standardowy odtwarzacz raczej słaby (ale jest VLC)
 • ZZK daje więcej szkody niż pożytku
 • brak trybów dźwięku

Plusy

 • świetne kolory, również pod kątem
 • szybkość działania
 • dopracowana obsługa i menu
 • bogate multimedia
 • unikalne na rynku sortowanie zawartości dysków sieciowych
 • łatwy montaż bez narzędzi
 • dwa piloty

Ocena redakcji

5/10
PL - Rekomendacja

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.