Smukły, że aż strach. Test i recenzja telewizora Samsung 75Q77C

Po zrecenzowaniu modelu 55-calowego z serii Q77C, postanowiliśmy sprawdzić, jak spisze się sporo większy, bo aż 75-calowy ekran z tej serii. Oto zatem test i recenzja telewizora Samsung 75Q77C.

Samsung 75Q77C może być ciekawą ofertą dla tych, którzy szukają bardzo dużego telewizora LCD z wyświetlaczem klasy 120 Hz. Będzie to też dobry wybór dla graczy oraz tych, którzy chcą mieć telewizor z bardzo smukłą obudową.

To zależy. Za zakupem przemawia wyświetlacz LCD typu VA i klasy 120 Hz oraz ogólna uniwersalność telewizora. Przeciw – nierównomierne podświetlenie w testowanym egzemplarzu. Być może inny egzemplarz będzie pozbawiony tej wady.

Zbyt ciemna charakterystyka jasności w trybie HDR oraz dokładność reprodukcji barw pozostawia jednak trochę do życzenia.

O telewizorze Samsung 75Q77C

Chociaż seria Q77C obejmuje tylko trzy modele o przekątnych 55, 65 oraz 75 cali, wszystkie mają matryce klasy 120 Hz. Jest to najbardziej przystępna seria z wyświetlaczami tej klasy.

Samsung QE75Q77CATXXH (dalej dla uproszczenia zwany 75Q77C) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Tizen oraz oprogramowania w wersji 1220.8.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model QE75Q77CATXXH
Kraj produkcji Made in Hungary
Numer wersji 05
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził z magazynu firmy x-kom.

Design

Pomimo wszechobecnych tworzyw sztucznych, telewizor wydaje się zbudowany solidnie. Obiektywnej oceny nie ułatwia jednak fakt, że autor nie jest przyzwyczajony do testowania dużych i tak smukłych ekranów. Trudno też znaleźć rywala, który byłby punktem odniesienia.

W konstrukcji Samsunga 75Q77C można wyróżnić następujące cechy:

Widok z przodu Samsung 74Q77C
  • niezwykle smukła obudowa;
  • tylna ścianka i ramka wokół ekranu wykonana z tworzywa sztucznego;
  • telewizor spoczywa na podstawie o plastikowej nodze i metalowej stopie;
  • szerokość podstawy to 350 mm;
  • szerokość ramki wynosi 5 mm (z boku);
  • prześwit pod logo wynosi 50 mm;
  • pilot to konstrukcja o niewielkich rozmiarach oraz zredukowanej liczbie przycisków; ma wbudowany akumulator, złącze USB-C oraz małe ogniwo słoneczne.
Pilot Samsung 74Q77C
Konstrukcję telewizora oceniam jako akceptowalną. Podczas rozpakowywania nie mogłem się nadziwić, jak taki olbrzym może być tak smukły. Prawdę mówiąc, w trakcie montażu czułbym się pewniej i bezpieczniej, gdyby telewizor ten był jednak trochę … grubszy. Niezależnie od tego, taka smukłość przy tak dużej przekątnej zasługuje, jeśli nie na uznanie, to przynajmniej na podkreślenie. Jest to niewątpliwie pewne osiągnięcie techniczne.

Jakość obrazu Samsung 75Q77C

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast  ̶̶  wyższy niż w panelach typu IPS czy ADS.

Struktura subpikseli Samsung 74Q77C
Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe (ang. Edge LED).
termogram Samsung 74Q77C
Jest to rozwiązanie droższe niż powszechne w tej klasie podświetlenie bezpośrednie, ale za to pozwala uzyskać bardzo smukłą obudowę.

Kolory

Odwzorowanie barw w ustawianiach fabrycznych przez 75Q77C można ocenić jako jeszcze akceptowalne.

Najlepszym z trybów obrazu był filmmaker, który był jednak zbyt ocieplony, tj. przejawiał spory nadmiar składowej czerwonej (5328K). Średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 5,8, co jest wynikiem znacznie powyżej progu postrzegalności (3,0).

Ten raczej słaby rezultat wynikał nie tylko z ocieplenia palety szarości, lecz z nieprawidłowej charakterystyki jasności, która była mocno rozjaśniona w swoim średnim i górnym zakresie.

Moim zdaniem inżynierowie Samsunga celowo i świadomie zmienili charakterystykę jasności, aby zamaskować stosunkowo przeciętną maksymalną jasność telewizora. Dodatkowe pomiary (w tym w trybie HDR) potwierdziły moje przypuszczenia.

Pomimo tego postanowiłem sprawdzić, jak telewizor zareaguje na szybką, jednopunktową kalibrację balansu bieli. Okazało się, że bardzo dobrze – już po kilkuminutowej kalibracji błąd spadł niemalże dwukrotnie do wartości 3,1.

Co więcej, możliwa jest dalsza poprawa, w tym poprzez wielopunktową kalibrację balansu bieli czy gammy. Co najważniejsze, telewizor pozytywnie i przewidywalnie reaguje na korekty wprowadzane podczas kalibracji.

Pod kątem kolory lekko bledną i ciemnieją, jednakże w sposób dość umiarkowany jak na matrycę LCD typu VA.

Przyznam, że w tej konkurencji spodziewałem się gorszego rezultatu, ale telewizor pod kątem pozytywnie mnie zaskoczył. Szkoda trochę, że reprodukcja barw na wprost nie jest lepsza.

Na szczęście biel była czysta i pozbawiona winietowania.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło zaledwie 84%, co jest jednym ze słabszych wyników w tej klasie i oznacza, że 75Q77C oferuje poszerzoną, a nie szeroką paletą (gamut) barw. Niestety, mocno oszczędnościowe rozwiązanie Dual LED nie jest pod tym względem czempionem.

Z kolei średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 7,6, co wynikało głównie z faktu, że barwy miały zbyt niską luminancję (były zbyt ciemne).

Pomimo tego taki wynik można uznać jeszcze za akceptowalny.

Czerń i kontrast

W tym obszarze Samsung 75Q77C trochę raczej rozczarował. Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 5531:1, co jest bardzo dobrym wynikiem:

Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR10) wypadła tak oto:

Jak widać było dość dobrze, chociaż część bardzo ciemnych detali została albo ściemniona, albo całkowicie wchłonięta przez czerń. Ponadto, chociaż w powyższej scenie tego nie było widać, w niektórych scenach dawało o sobie znać prześwietlenie w niektórych rogach ekranu. To właśnie te prześwietlenia, które od czasu do czasu dawały o sobie znać, sprawiły, że oglądając wymagające treści HDR, czułem jednak pewien niedosyt.

HDR

Biorąc pod uwagę zmierzone parametry, 75Q77C można określić mianem telewizora HDR klasy podstawowej.

Z powodu strategicznej decyzji finansowej (brak zgody na płacenie opłat licencyjnych firmie Dolby) Samsung nie oferuje w żadnym ze swoich telewizorów obsługi formatu Dolby Vision, lecz tylko HDR10, HDR10+ i HLG. W trybie filmmaker (HDR) na białej planszy o powierzchni 10% maksymalna luminancja wyniosła 425 cd/m^.

Zaskoczyło mnie to, że był to, notabene, wynik aż o 61 kandeli niższy od modelu 55Q77C.

Z kolei nowa, bowiem dostępna dopiero od modeli A.D. 2023, funkcja „mapowanie tonów HDR” ma dwie opcje: „statyczne” i „aktywne”. Aktywne mapowanie tonów HDR poprawia widoczność jasnych detali, ale obniża jasność. Z kolei domyślna opcja „statyczne” przepala detale w światłach.

Wybór należy oczywiście do użytkownika.

Odwzorowanie ruchu

Odwzorowanie ruchu było dobre i jest jedną z mocniejszych stron testowanego modelu.

Ostrość obrazów ruchomych wyniosła 700 linii (na 1080 maksimum), co jest wynikiem dobrym i typowym dla matryc klasy 120 Hz. Z kolei opcja „wyraźny ruch (LED)” (WRLED) podnosi ostrość ruchu do 950 linii, ale kosztem spadku jasności obrazu, migotania oraz lekkiego „echa” widocznego za ruchomymi obiektami.

A oto moje pozostałe uwagi odnośnie reprodukcji ruchu:

  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, Dirty Screen Effect) było znikome;
  • smużenie było średnie;
  • w trybie Użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań” pozwalającą regulować stopień upłynnienia ruchu w zakresie od 0 do 10.

Jakość dźwięku telewizora Samsung 75Q77C

Jakość brzmienia oferowanego przez Samsunga 75Q77C oceniam jako lepszą niż dostateczną. Nadaje się ono nie tylko do wiadomości i programów publicystycznych, lecz również do mniej wymagającej muzyki, choć bez wykraczania poza średnie poziomy wysterowania.

Przetworniki umieszczono pionowo w obudowie i nie są one dobrze widoczne. Producent deklaruje moc 20 W (RMS), czyli zapewne 2 x 10 W. Pomiar wykazał, że bas gwałtownie opada od ok. 62 Hz.

Charakterystyka częstotliwościowa Samsung 74Q77C

Pomimo smukłej obudowy bas pozytywnie zaskakuje: jest całkiem mięsisty i o przyzwoitej mocy i sile. Moim zdaniem jest zauważalnie lepszy niż w 75Q67C.

Tradycyjnie dla Samsungów, do dyspozycji mamy tylko dwa tryby brzmienia: standardowy i wzmocnienie. Korektor jest dostępny tylko w tym pierwszym.

Funkcje smart telewizora Samsung 75Q77C

Dzięki systemowi Tizen telewizor oferuje bogate funkcje multimedialne, w tym dobrą obsługę plików wideo z USB oraz duży wybór aplikacji VoD.

Aplikacje:

  • Apple TV
  • Canal+
  • Deezer
  • Disney+
  • Filmbox
  • HBO Max
  • Netflix
  • Player
  • Polsat Box Go
  • Prime Video
  • Rakuten TV
  • SkyShowTime
  • Spotify
  • Tidal
  • TVP VOD
  • YouTube
  • Viaplay

Standardowy odtwarzacz multimediów obsłużył wszystkie testowe pliki wideo z USB, ale bez tych o rozdzielczości nieco wyższej niż UHD (np. 4096 x 2304).

Złącza i interfejsy

Złącza Samsung 74Q77C
W Samsungu 75Q77C znajdziecie:
HDMI 1 2.1
HDMI 2 2.1
HDMI 3 2.1 eARC
HDMI 4 2.1

Pełną listę złączy podano w specyfikacji Samsunga 75Q77C.

Współpraca z konsolą i komputerem

W tej kategorii telewizor otrzymuje ocenę dobrą.

Producent deklaruje, że telewizor 75Q77C obsługuje następujące funkcje dla graczy:

  • automatyczny tryb gry;
  • game motion plus;
  • dynamiczny korektor czerni;
  • ultraszeroki widok w grach;
  • Freesync Premium Pro;
  • HGIG.

Na sygnale 1080/60p zmierzyliśmy opóźnienie sygnału (input lag) równe 9,5 ms.

Input lag Samsung 74Q77C
Z kolei najnowsza konsola Xbox Series X tak oto oceniła możliwości testowanego telewizora:

Podsumowanie testu Samsunga 75Q77C

Samsung 75Q77C jest godnym rozważenia dużym telewizorem z wyświetlaczem klasy 120 Hz. Do jego głównych zalet należą dobra reprodukcja obrazów ruchomych, niski input lag, wysoki kontrast oraz wybitnie smukła obudowa. Wideofilom i kinomaniakom polecam go, jednakże pod warunkiem, że przeprowadzą profesjonalną kalibrację tego telewizora, która w pełni wydobędzie jego ukryty potencjał.

Minusy

  • trochę nierównomierne podświetlenie
  • zbyt mocno tłumi przyczerniowe detale (ale da się poprawić)
  • rozjaśniona charakterystyka w SDR i ściemniona w HDR
  • zbyt ciepły obraz w trybie filmmaker
  • niezbyt szeroka paleta barw
  • skalowanie z SD ustępuje rywalom
  • brak Dolby Vision

Plusy

  • ponadprzeciętna ostrość obrazów ruchomych
  • niezły kontrast
  • niski input lag
  • bogate multimedia
  • całkiem mocny bas
  • wyjątkowo smukła obudowa
  • atrakcyjna stylistyka

Ocena redakcji

6/10

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.