Czy 5000 wystarczy na dobre 75 cali? Test i recenzja telewizora Samsung 75Q67C

O dużym i tanim telewizorze marzy wielu, chociaż niewielu orientuje się w kluczowych dla jakości obrazu różnicach pomiędzy modelami. Postanowiliśmy zatem sprawdzić kilka przystępnych ekranów o przekątnej 75 cali. Na pierwszy ogień idzie Samsung 75Q67C – oto jego test i recenzja.

Samsung 75Q67C może być interesującą propozycją dla tych, którzy szukają dużego, lecz jednocześnie bardzo smukłego ekranu. Ten 75-calowy QLED będzie szczególnie dobrze wyglądał powieszony na ścianie i nada się zarówno do oglądania telewizji w dzień, jak i do domowego kina. 

Tak. Jeśli pominiemy dość „odchudzone” brzmienie, to telewizor ten nie ma jakichś rażących wad, a jego główną zaletą jest bardzo wysoki współczynnik kontrastu oraz rozbudowane funkcje multimedialne. 

Przy tak dużym wyświetlaczu wykorzystującym podświetlenie krawędziowe mogą wystąpić spore różnice pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami w zakresie jednolitości i równomierności podświetlania. Zwróćmy na to uwagę przy zakupie. 


O telewizorze Samsung 75Q67C i serii Q67C

Seria Q67C obejmuje modele o przekątnych 43, 50, 55, 65 oraz 75 cali. Do tej właśnie serii należą najbardziej przystępne telewizory, które producent określa mianem QLED. Nie są to jednakże pełne QLED-y, lecz, ze względu na redukujące koszty produkcji rozwiązanie o nazwie „Dual LED”, co najwyższej „pół QLED-y”. Choć ekrany te nie stanowią szczytowego osiągnięcia w zakresie uzyskiwania tzw. szerokiego gamutu (tj. poszerzonej palety barw), rozwiązanie Dual LED, jakiekolwiek by ono nie było, w żadnym stopniu nie umniejsza walorów funkcjonalnych telewizora.

Samsung QE75Q67CAUXXH (dalej dla uproszczenia zwany 75Q67C) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Tizen oraz oprogramowania systemowego w wersji 1220.9. Zastosowano dobrze znaną platformę sprzętową o nazwie NIKEL.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model QE75Q67CAUXXH
Kraj produkcji Made in Hungary
Wersja panelu 13 (słownie: trzynasta)
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom.

Design

Przy tak dużym ekranie Samsung 75Q67C zrobił na nas spore wrażenie swoją smukłością. Ze względu na gabaryty składaliśmy go we trzech, a jeden z nas nie mógł się nadziwić, jak tak duży telewizor może stać na nóżkach wykonanych z plastiku. Na szczęście jego obawy okazały się płonne: mimo wybrania opcji z wyższym prześwitem (czyli, teoretycznie, tej mniej stabilnej) telewizor stał pewnie, nie kolebał się i w tej pozycji dotrwał do końca testu. Ogólnie rzecz biorąc, jakość wykonania 75Q67C jest dobra. W jego konstrukcji można wyróżnić następujące cechy:
Widok z przodu Samsung 75Q67C
 • tylna ścianka/pokrywa elektroniki: plastik;
 • ramka wokół ekranu: plastik;
 • szerokość ramki: 6 mm;
 • nóżki: plastik;
 • prześwit: 64 mm (na środku)
Wymiary Samsung 75Q67C
źródło: Samsung
 • gniazda: po prawej stronie;
 • kabel sieciowy: odłączany;
 • pilot: mały ze zmniejszoną liczbą przycisków.
Pilot Samsung 75Q67C
W sumie do konstrukcji telewizora nie miałem żadnych istotnych zastrzeżeń.

Jakość obrazu Samsunga 75Q67C

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Struktura subpikseli Samsung 75Q67C
Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie krawędziowe, dzięki czemu telewizor ma naprawdę smukłą obudowę.
Termogram Samsung 75Q67C
To właśnie połączenie tej smukłości oraz wielkiego ekranu robi naprawdę spore wrażenie.

Kolory

Odwzorowanie barw przez Samsunga 75Q67C jest dobrej klasy, przy założeniu, że siedzimy na wprost ekranu lub oglądamy pod niewielkim kątem.

W lekko ocieplonym (tj. wykazującym nadmiar [5863K] składowej czerwonej) trybie filmmaker średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 3,4, a więc niewiele powyżej progu postrzegalności (3,0).

Jeśli chodzi o reprodukcję kluczowych barw, to 100-procentowa czerwień jest zbyt mocno nasycona (co, choć jest odstępstwem od normy, subiektywnie ożywia obraz). Na szczęście na pozostałych (tj. mnie nasyconych) poziomach czerwień pozostaje w normie, dzięki czemu nie cierpi na tym reprodukcja odcieni ludzkiej skóry (jasnobrązowe słupki po prawej stronie wykresu).

Pod kątem kolory oczywiście ciemnieją i bledną, ale znacznie mniej niż np. w 50-calowym modelu z tej samej serii (tj. 50Q67C).

Z czego to wynika? Czy aby przypadkiem telewizory z tej samej serii, mające ten sam typ matrycy LCD (w tym wypadku VA), a różniące się tylko wielkością przekątnej nie powinny pod kątem zachowywać się identycznie? Przecież wielu sprzedawców zdaje się tak właśnie twierdzić? Jeżeli chcecie się dowiedzieć, dlaczego 75-calowy model z serii Q67C ma pod kątem lepszą reprodukcję barw niż jego 50-calowy braciszek z tej samej serii, policzcie liczbę domen np. w czerwonych subpikselach. 75Q67C ma ich 8, podczas gdy 50Q67C zaledwie … 4 (słownie: cztery). I już wszystko jasne.

Jeśli chodzi o biel, to w testowanym egzemplarzu była ona czysta, jednolita i pozbawiona winietowania.

W sumie jest dobrze.

Szeroka paleta barw

Telewizory z „ekonomicznym” podświetleniem Dual LED nie osiągają wybitnych wyników w tej kategorii, a 75Q67C nie był tu żadnym wyjątkiem. Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 84%, co jest wynikiem raczej słabym i oznacza, że telewizor jest w stanie wyświetlać nie szeroką, lecz tylko poszerzoną paletę w stosunku do standardowej.

Średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł 4,5, co, jak na telewizor tej klasy, jest wynikiem dość dobrym

Czerń i kontrast

W telewizorze Samsung 75Q67C zastosowano matrycę LCD typu VA, dzięki czemu oferuje on wybitnie wysoki (jak na LCD) współczynnik kontrastu. Inaczej mówiąc, w kinie domowym nie rozczaruje, zwłaszcza na treściach SDR, które możemy oglądać przy obniżonej jasności podświetlenia i tym samym mieć pełną kontrolę nad jasnością czerni.

W ustawieniach fabrycznych trybu filmmaker współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 7424:1, a po kalibracji – aż 7988:1. Są to doprawdy wybitnie dobre wyniki. Trzeba tylko pamiętać, aby na potrzeby domowego kina poziom czerni (opcja „szczegóły cieni”) zmienić z „0” na 1 lub 2, aby poprawić reprodukcję przyczerniowych detali.

Z kolei pomiar i analiza charakterystyki jasności (gammy) wykazały, że o ile w dolnym zakresie (ciemne szarości) nie było istotnych problemów, to telewizor zupełnie niepotrzebnie rozjaśniał jasne i średnie szarości…

Charakterystyka jasności SDR Samsung 75Q67C

… być może dlatego, aby obraz wydawał się użytkownikowi jaśniejszy i jeszcze bardziej kontrastowy. To częsta sztuczka, ale w sumie na szczęście nie jest to aż tak duże odstępstwo jak w modelu 50-calowym z tej samej serii.

Nasza standardowa scena testowa HDR z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) wypadła dobrze – moim zdaniem nawet lepiej niż w 50Q67C. Najważniejsze elementy tej sceny były widoczne, chociaż niektóre mniejsze detale już nie.

Scena testowa Samsung 75Q67C
Rozjaśnione pionowe pasy widoczne przy obu krawędziach ekranu to zasługa ultraszerokokątnego obiektywu aparatu oraz małej odległości od fotografowanego obiektu. W rzeczywistości rozjaśnienia były słabo widoczne gołym okiem.

Ciekawostka: jeżeli będziemy patrzeć na ekran pod większym kątem, widoczność utraconych detali zostanie przywrócona, a to ze względu na samoistne rozjaśnianie się czerni i szarości pod kątem (ang. gamma shift).

Oczywiście nie jest to zalecany przeze mnie sposób oglądania, bowiem utracone detale da się zobaczyć, siedząc także na wprost, chociaż dopiero po kalibracji telewizora. 

HDR

Samsung 75Q67C oferuje przyzwoite możliwości reprodukcji treści HDR. W trybie filmmaker na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła 469 cd/m^2 pod koniec trzyminutowego pomiaru.

W porównaniu do 50Q67C jest to o 75 kandeli więcej. Choć różnica może wydawać się niewielka, to ze względu na znacznie większą powierzchnię ekranu (mamy tu przecież 75, a nie 50 cali) telewizor będzie kierował do pomieszczenia więcej światła niż jego mniejszy brat.

Podczas pomiaru luminancja była stała i taka sama dla plansz testowych o różnych rozmiarach. Oznacza to, że producent nie zastosował sztuczek w rodzaju chwilowego przesterowywania diod LED czy „dostrajania” luminancji pod konkretne plansze.

W roku 2023 inżynierowie Samsunga dodali w menu nową funkcję o nazwie „mapowanie tonów HDR” (dalej MTHDR). Funkcja ta ma dwa ustawienia:

 • statyczne;
 • aktywne.

W ustawieniach fabrycznych włączona jest opcja MTHDR statyczne, dzięki której treści HDR mają wyższą jasność, co jest niestety okupione gubieniem szczegółów w jasnych partiach kadru (przepaleniami w światłach). Z kolei opcja aktywne poprawia widoczność detali w światłach, ale … kosztem jasności. Żadna opcja nie jest idealna, ale użytkownik może wybrać, czy chce mieć jaśniejszy obraz z przepalonymi światłami, czy ciemniejszy, ale bez przepaleń. I tak źle, i tak niedobrze, ale przynajmniej jest wybór.

Odwzorowanie ruchu

Pod względem ostrości obrazów ruchomych Samsung 75Q67C nie rozczarował, a pomiary wykazały, że jest w czołówce 60-hercowych telewizorów z matrycami typu VA.

Na 1080 testowych pionowych linii (TVL) Samsung 75Q67C pokazał aż 450 linii, a po włączeniu opcji WRLED („wyraźny ruch LED”) 1080 linii, co w tej klasie jest wynikiem bardzo dobrym (i lepszym od 50Q67C). Oczywiście ubocznym skutkiem działania WRLED jest spadek jasności, migotanie obrazu oraz echo za poruszającym się obiektem.

A oto moje pozostałe spostrzeżenia i uwagi odnośnie reprodukcji obrazów ruchomych:

 • smużenie było średnio-duże;
 • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect) było bardzo małe (co jest dużym osiągnięciem jak na tak ogromny ekran);
 • kolorowe smugi (red/yellow ghosting) nie wystąpiły;
 • układ upłynniania ruchu działał skutecznie.

Jakość dźwięku telewizora Samsung 75Q67C

Dobra wiadomość to taka, że dźwięk 75Q67C bez problemu nadaje się do oglądania typowej telewizji, natomiast ta zła, no cóż … do muzyki potrzebny będzie już głośnik zewnętrzny. Inaczej mówiąc, jeśli chodzi o potęgę brzmienia i jego moc, to nie jest ona współmierna do wielkości ekranu tego telewizora.

Według informacji od samego producenta, w telewizorze zastosowano głośniki o łącznej mocy 20 W. Ze względu na ich pionowe ustawienie wewnątrz obudowy nie widać ich z zewnątrz. Pomiary wykazały, że charakterystyka bezpowrotnie opada już przy około 100 Hz.

Charakterystyka częstotliwościowa Samsung 75Q67C

Oznacza to, że 75Q67C schodzi z basem o ok. 20 Hz niżej niż model 50Q67C. Czy to wystarczy? Moim zdaniem niestety nie: bas jest w sumie raczej słaby i ustępuje nie tylko rywalom, lecz także innym telewizorom Samsunga.

Użytkownik ma do swojej dyspozycji trzy fabrycznie zdefiniowane tryby: standardowy, dopasowujący się oraz wzmocnienie. 7-punktowy korektor dostępny jest tylko w trybie standardowym.

Funkcje smart telewizora Samsung 75Q67C

Za tę konkurencję Samsung 75Q67C otrzymuje pozytywną ocenę: aplikacji (także tych lokalnych) nie brakuje, a obsługa plików audio-wideo jest zadowalająca.

Aplikacje:

 • Apple TV
 • Canal+
 • Deezer
 • Disney+
 • Filmbox
 • HBO Max
 • Netflix
 • Player
 • Polsat Box Go
 • Polsat Go
 • Prime Video
 • Rakuten TV
 • SkyShowTime
 • Spotify
 • Tidal
 • TVP VOD
 • YouTube
 • Viaplay

Obsługa plików wideo stała na dobrym poziomie – telewizor odtworzył prawie wszystkie testowe pliki z USB (w tym avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp i wmv). Telewizor czyta zawartość dysków USB szybko i dobrze radzi sobie również i z dyskami sieciowymi.

Złącza i interfejsy

Złącza Samsung 75Q67C
W Samsungu 75Q67C znajdziecie:
HDMI 1 2.0
HDMI 2 2.0 eARC
HDMI 3 2.0

Pełną informację o złączach podano w specyfikacji Samsunga 75Q67C.

Współpraca z konsolą i komputerem

Funkcje dla graczy przedstawiają się następująco:

 • tryb gry;
 • ALLM (samoczynne przełączanie się w tryb gry);
 • ultra szeroki widok w grach;
 • game motion plus (czyli upłynnianie ruchu w grach)
 • obsługa HGiG.

Na sygnale 1080/60p zmierzyliśmy niski input lag, bo równy zaledwie 9,1 ms.

Input lag Samsung 75Q67C
Z kolei konsola Xbox Series X podłączona do telewizora tak oto oceniła jego możliwości:

Podsumowanie testu Samsunga 75Q67C

Widok z przodu Samsung 75Q67C
Dzięki smukłej obudowie Samsung 75Q67C będzie dobrze wyglądał powieszony na ścianie, a wybitnie wysoki współczynnik kontrastu będzie w sam raz na potrzeby domowego kina. Inne zalety to niezła ostrość obrazów ruchomych, niski input lag, dobre multimedia, nóżki z regulacją prześwitu oraz mały, lecz całkiem wygodny pilot. Moim zdaniem Samsung 75Q67C zasłużył na rekomendację jeszcze bardziej niż jego 50-calowy brat.

Minusy

 • kolory bledną pod kątem
 • rozjaśniona charakterystyka jasności
 • paleta barw nie tak szeroka jak u rywali
 • dźwięk nie tej samej klasy co wielkość ekranu

Plusy

 • wybitnie wysoki współczynnik kontrastu
 • niezła ostrość obrazów ruchomych
 • niski input lag
 • bogate multimedia
 • mały, lecz wygodny pilot
 • nóżki z regulacją wysokości
 • smukła obudowa

Ocena redakcji

6/10
PL - Rekomendacja

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.