Jak udostępnić lokalizację w Mapach Google? Wystarczy kilka kroków

Udostępnianie lokalizacji w Google Maps może przydać się w wielu sytuacjach. Sprawdzenie, czy dziecko dotarło ze szkoły do domu albo pomoc komuś w dotarciu do celu, to tylko pierwsze z nich. Oczywiście można tę funkcję wykorzystać również w okolicznościach znanych z brazylijskich seriali czy paradokumentów. Szczególnie że nie jest to trudne. Sprawdź, jak udostępnić lokalizację w Mapach Google.

Jak udostępnić lokalizację w Google Maps?

Udostępnienie lokalizacji w Mapach Google jest bardzo łatwe i od jakiegoś czasu jest to jedna z najbardziej podstawowych opcji, jaką oferuje aplikacja. Jeśli chcesz, by ktoś inny mógł sprawdzić, w jakim miejscu się znajdujesz, wykonaj poniższe kroki:

  1. Wybierz ikonkę profilową w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Udostępnianie lokalizacji.
  2. Zezwól na udostępnianie lokalizacji.
  3. Zdecyduj, na jak długo chcesz udostępnić lokalizację.

Możesz wybrać, czy lokalizacja ma być udostępniona przez dany czas lub do momentu aż wyłączysz ją ręcznie. Osoba, z którą to planujesz podzielić się swoją lokalizacją, może otrzymać link w wiadomości SMS, e-mail, w wybranym komunikatorze lub poprzez inną dostępną w Twoim urządzeniu opcję. Odnośnik możesz udostępnić także większej liczbie osób, a wtedy każdy, kto go dostanie, zobaczy miejsce, w którym aktualnie jesteś. Oczywiście do momentu, kiedy będzie aktywny.

Po kliknięciu w przesłany link otworzy się aplikacja Google Maps, która to pokaże Twoją lokalizację w czasie rzeczywistym. Możliwe jest też bezpośrednie udostępnienie śledzenia w Mapach Google.

Udostępnianie przebiegu podróży w Mapach Google

W Google Maps nic nie stoi na przeszkodzie, by udostępnić także przebieg podróży. Jeśli jesteś w drodze do rodziny lub znajomych i korzystasz z Map Google jako nawigacji, możesz udostępnić trasę. Dzięki temu wtajemniczeni będą mogli podejrzeć nie tylko to, gdzie aktualnie jesteś, ale także, kiedy będziesz na miejscu.

  1. Ustaw trasę.
  2. Rozwiń dolne menu, na którym wyświetla się czas i odległość.
  3. Wybierz Udostępniaj postępy.
  4. Zdecyduj, komu chcesz udostępnić trasę.

Podgląd będzie możliwy do momentu wyłączenia nawigacji lub wcześniejszego zakończenia udostępniania.

Jak wyłączyć udostępnianie lokalizacji?

Jeśli stwierdzisz, że wystarczy już tego śledzenia, wykonaj następujące kroki:

  • W przypadku udostępniania trasy, rozwiń ponownie dolne menu i kliknij Zakończ udostępnianie.
  • Jeśli udostępniasz samą lokalizację, przejdź ponownie do zakładki Udostępnianie lokalizacji. W dolnej części ekranu zobaczysz osoby, którym pozwalasz się śledzić. Kliknij Zatrzymaj, by przestać udostępniać lokalizację lub wybierz Nowe udostępnianie, jeśli chcesz umożliwić śledzenie nowej osobie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poprosić również kogoś innego o podgląd jego lokalizacji – wybierz Prześlij prośbę i miej nadzieję, że się zgodzi.