Nareszcie z upłynniaczem. Test i recenzja telewizora Hisense 43E7NQ

Mniej więcej miesiąc po przetestowaniu modelu 43E7KQ na nasz warsztat trafił jego następca – model 43E7NQ. Okazuje się, że jest w nim zarówno sporo podobieństw do poprzednika, jak i również kilka nowych funkcji. A to, czy warto kupić nowy model, dowiecie się z recenzji telewizora Hisense 43E7NQ.

Hisense 43E7NQ jest telewizorem klasy budżetowej, który nadaje się zarówno do oglądania telewizji, jak i filmów w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu.
Można go rozważyć, ze względu na zaskakująco dokładne kolory na wprost, kontrast oraz atrakcyjną cenę.
Nierównomierne podświetlenie i niska jasność mogą nie pasować niektórym użytkownikom.

O telewizorze Hisense 43E7NQ i serii E7NQ

Telewizory z serii E7NQ chińskiej firmy Hisense zajmują dolną-środkową część gamy modelowej, pomiędzy niższą serią A6N a wyższą serią U6NQ. W jej skład wchodzą modele o przekątnych 43, 50, 55, 65, 75 i 85 cali.

Hisense 43E7NQ jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu VIDAA 7 oraz oprogramowania w wersji V0000.07.60W.O0131. Zastosowano platformę sprzętową MTK9603.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model 43E7NQ
Kraj produkcji Made in P.R.C., Assembled in Europe
Data produkcji Brak danych
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom.

Design

Hisense 43E7NQ jest telewizorem o ładnej i niekontrowersyjnej stylistyce. Jakość wykonania jest dobra i wydaje się być nawet nieco lepsza od porównywalnych konkurentów.

W konstrukcji telewizora Hisense 43E7NQ można wyróżnić następujące cechy:

Widok z przodu Hisense 43E7NQ
  • tylna ścianka: metal;
  • pokrywa elektroniki: plastik;
  • ramka wokół ekranu: metal;
  • szerokość ramki: 2,5 mm;
  • rozstaw nóżek: 759 mm;
  • prześwit: 50 mm (pod logo);
  • gniazda: po lewej stronie;
  • kabel sieciowy: odłączany;
  • pilot: tradycyjny, z przyciskami bez podświetlenia.
Pilot Hisense 43E7NQ
Pilot ma dużą liczbę przycisków zapewniających dostęp do aż 11 wybranych aplikacji. To swego rodzaju ewenement, który może jednak spodobać się niektórym użytkownikom. Ciekawostką jest, że w porównaniu do pilotów z serii E7KQ z 2023 roku zmieniono układ przycisków „aplikacyjnych”. I tak, zniknął Plex, a na jego miejsce „wszedł” Apple TV. Zniknęła także FIFA+, a na jej miejscu mamy teraz … NBA League Pass.
Klawisze aplikacji Hisense 43E7NQ
Porzucenie skrótu do „FIFA+” jest dla mnie niezrozumiałe, tym bardziej, że ma to miejsce w roku … Euro 2024, którego Hisense jest jednym z oficjalnych partnerów. Dziwne…

Jakość obrazu telewizora Hisense 43E7NQ

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast ̶ wyższy niż w matrycach typu ADS/IPS.

Struktura subpikseli Hisense 43E7NQ
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie.
Termogram Hisense 43E7NQ

Kolory

Reprodukcję kolorów na wprost oceniam jako prawie bardzo dobrą.

Przed analizą wyników pomiarów, pragnę zwrócić uwagę, że telewizory Hisense z serii E7KQ z roku 2023 nie miały trybu filmmaker, w związku z czym pomiarów dokonywałem wtedy w trybie o nazwie kino nocne. Z kolei seria E7NQ z roku 2024 ma już tryb filmmaker i to właśnie w nim dokonałem pomiarów. W trybie tym (który, notabene, charakteryzował się nadmiarem składowej czerwonej i niedoborem niebieskiej [5932K]) średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 2,8, czyli poniżej progu postrzegalności (3,0).

To oczywiście bardzo dobry wynik. Chociaż stuprocentowa czerwień była trochę zbyt mocno nasycona, mieściło się to moim zdaniem w granicach akceptowalności.

Pod kątem kolory dość mocną bledną, chociaż jakby nieco mniej niż w poprzedniku.

Podświetlenie nie było niestety równomierne, co było widoczne zarówno na pełnoekranowej 75-procentowej czerwieni (zdjęcie powyżej), jak i na pełnoekranowej bieli.

Tego typu mankament (coś w rodzaju czarnego paspartu) występował w ubiegłym roku w seriach E7KQ i A6K i wygląda na to, że producentowi nie udało się go jeszcze całkowicie wyeliminować. Moim zdaniem wina może leżeć w samej konstrukcji podświetlenia bezpośredniego.

Szeroka paleta barw

Podobnie jak poprzednik, w tej kategorii 43E7NQ znowu pozytywnie zaskakuje. Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 93%, co w tej cenie jest wybitnym wynikiem.

Z drugiej strony w technice nie ma cudów i średni błąd odwzorowania barw w trybie HDR (przy MaxCLL=1000; MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł aż 13,2, co jest wynikiem niezadowalającym. Powód? Podobnie jak w poprzedniku zbyt niska jasność maksymalna telewizora.

Czerń i kontrast

Matryca LCD typu VA zapewnia Hisense’owi 43E7NQ dobry kontrast – wyższy niż w matrycach ADS czy IPS. W związku z tym czerń telewizora nie rozczaruje w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu.

W trybie filmmaker współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4027:1, co jest dobrym wynikiem (producent podaje 4000:1, co mieści się w granicach błędu pomiarowego). Z kolei poziom czerni (opcja „jasność”) nie wymagał żadnej korekty, co było konieczne w poprzedniku.

Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) została oddana akceptowalnie, chociaż pewne elementy zostały zbyt mocno przyciemnione.

Scena testowa Hisense 43E7NQ
Hisense 43E7NQ

Pomimo tego było trochę lepiej niż w poprzedniku (zdjęcie poniżej).

poprzednik - Hisense 43E7KQ

HDR

Niska jasność maksymalna sprawia, że Hisense 43E7NQ nie nadaje się do krytycznego oglądu wymagających treści HDR. W trybie filmmaker na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła zaledwie 240 cd/m^2 pod koniec trzyminutowego pomiaru.

Luminancja była stała i niezależna od rozmiaru planszy testowej, co oznacza, że producent nie zastosował sztuczek w rodzaju chwilowego przesterowywania diod LED.

Odwzorowanie ruchu

Hisense 43E7NQ oferuje jeszcze akceptowalną jakość obrazów ruchomych: w jednym aspekcie ustępuje swojemu poprzednikowi, a w drugim go przewyższa.

Na 1080 testowych pionowych linii (TVL) Hisense 43E7NQ pokazał 150 linii, co jest wynikiem słabym – typowym dla najtańszych matryc LCD klasy 60 Hz. Musimy jednakże pamiętać, że poprzednik nie miał żadnych opcji kontroli ruchu, a w 43E7NQ pojawiła się funkcja jego upłynniania („ultra płynność ruchu”).

Pozostałe spostrzeżenia:

  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect) było małe;
  • smużenie było średnie;

Podczas gdy w poprzedniku (43E7KQ) przy bardzo szybkim ruchu pojawiały się niekiedy rozkolorowania na krawędziach, w 43E7NQ było znacznie lepiej: powyższe zjawisko w ogóle nie wystąpiło, a dało się zauważyć tylko ociupinkę czerwonych smug (ang. red ghosting). Taki obrót sprawy z pewnością ucieszy graczy.

Tylna ścianka Hisense 43E7NQ

Jakość dźwięku telewizora Hisense 43E7NQ

Podobnie do poprzednika Hisense 43E7NQ oferuje bardzo przeciętne brzmienie. Pomimo tego może ono wystarczyć do zwykłej telewizji, czyli np. wiadomości i programów publicystycznych.

W telewizorze zainstalowano dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu. Producent podaje, że moc głośników zainstalowanych w telewizorze to 2×7 W (czyli tyle samo, co w poprzedniku).

Głośnik Hisense 43E7NQ

Pomiar wykazał, że w ustawieniach fabrycznych trybu standardowego charakterystyka gwałtownie opada i to już od ok. 290 Hz, z oczywistą szkodą dla reprodukcji niskich tonów.

Charakterystyka częstotliwościowa Hisense 43E7NQ

Bas jest ewidentnie podbarwiony, przy dużym poziomie wysterowania ma tendencję do „dobijania” i brak mu swobody, artykulacji i rozciągnięcia.

Do dyspozycji użytkownika są następujące fabrycznie zdefiniowane tryby: standardowy, teatr, muzyka, mowa, tryb nocny, sport. Atutem 43E7NQ są możliwości korekcji brzmienia, które są wyjątkowo bogate. Korektor możemy ustawiać osobno dla każdego trybu, co jest świetnym rozwiązaniem, którego nie ma większość rywali.

Funkcje smart telewizora Hisense 43E7NQ

Telewizor pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego VIDAA 7, będącego własnym opracowaniem producenta. System ten zaskakuje prostotą i płynnością działania, czym przewyższa wielu rywali z wolniejszymi systemami. Wadą systemu VIDAA jest z kolei wybór aplikacji – skromniejszy niż w najlepszych systemach konkurencyjnych.

Pomimo tego znanych i lubianych aplikacji jest sporo, w tym:

  • Apple TV
  • Canal+
  • Deezer
  • Disney+
  • Netflix
  • Polsat Box Go
  • Prime Video
  • Rakuten TV
  • TVP VOD
  • YouTube
  • Viaplay

Niestety, w trakcie testu odnotowaliśmy brak następujących aplikacji:

  • Filmbox Live
  • Max
  • Player
  • SkyShowTime
  • Spotify
  • Tidal
  • TVP Sport
Widok aranżowany Hisense 43E7NQ
źródło: Hisense

Obsługę plików wideo z USB oceniam pozytywnie – telewizor odtworzył większość plików testowych, w tym:

  • avi, mkv, mov, mts, mp4;
  • nie odtworzył flv, tp i wmv.
  • Dostępne są dwie opcje widoku plików:
  • siatka (tj. ikony; jest to widok domyślny);
  • lista.

Sortowanie plików jest możliwe wg następujących opcji:

  • nazwa;
  • data zmieniona;
  • rozmiar.

Niestety, zmiana kierunku sortowania nie jest możliwa. Ponadto odtwarzacz nie chowa elementów sterujących na pauzie i są one wtedy widoczne cały czas (na szczęście po wznowieniu odtwarzania znikają).

Złącza i interfejsy

Złącza z boku Hisense 43E7NQ
złącza z boku
W Hisense 42E7NQ znajdziecie:
HDMI 1 2.0
HDMI 2 2.0
HDMI 3 2.0 eARC
Zwracam uwagę, że w poprzedniku eARC było dostępne w gnieździe HDMI nr 1, podczas gdy w 43E7NQ przeniesiono tę funkcję do gniazda nr 3.
Złącza z tyłu Hisense 43E7NQ
złącza z tyłu

Pełną listę złączy podano w specyfikacji Hisense 43E7NQ.

Współpraca z konsolą i komputerem

Producent podaje, że 43E7NQ obsługuje następujące funkcje dla graczy:

  • tryb gry;
  • VRR (Variable Refresh Rate);
  • ALLM (Auto Low Latency Mode).

Opóźnienie sygnału w grach było bardzo niskie: na sygnale 1080p/60 zmierzyliśmy input lag równy 9,2 ms.

Input lag Hisense 43E7NQ

Zwracam uwagę, że telewizor, mimo iż wyposażony w matrycę klasy 60 Hz, jest w stanie przyjąć sygnał o częstotliwości 120 Hz. Niestety, rozdzielczość takiego sygnału nie może przekroczyć 1920 x 1080 pikseli.

Podłączona do telewizora konsola Xbox Series X tak oto oceniła go pod kątem możliwości współpracy:

Podsumowanie testu Hisense 43E7NQ

Hisense 43E7NQ
Hisense 43E7NQ to tani telewizor LCD klasy budżetowej. Jego głównymi atutami są świetna reprodukcja barw, zwłaszcza odcieni ludzkiej skóry, niezwykle szeroka paleta kolorów oraz czerń i kontrast. Cieszy także funkcja upłynniania ruchu, której nie miał poprzednik. Hisense 43E7NQ sprawdzi się zarówno przy oglądaniu telewizji (na wprost) oraz w domowym kinie i do tych celów można go rozważyć.

Minusy

  • nierównomierne podświetlenie
  • kolory bledną pod kątem
  • niska jasność
  • niska ostrość obrazów ruchomych
  • mniej aplikacji niż u rywali

Plusy

  • świetne kolory w ustawieniach fabrycznych
  • szeroka paleta barw
  • czerń i kontrast
  • upłynnianie ruchu (poprzednik go nie miał)
  • niski input lag
  • atrakcyjna cena

Ocena redakcji

5/10

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.