Chiński QLED. W skrócie… CHiQ. Test i recenzja telewizora CHiQ U43QM8V

Chociaż CHiQ jest jeszcze mało popularną marką w naszym kraju, niewielu wie, że stoi za nią duży chiński koncern Changhong. Czasem okazuje się jednak, że to, co stosunkowo mało znane i popularne ma w swojej cenie naprawdę sporo do zaoferowania. Czy warto zatem zainteresować się 43-calowym „chińczykiem”? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w recenzji CHiQ U43QM8V

CHiQ U43QM8V jest udanym telewizorem klasy niskobudżetowej. Model ten sprawdzi się podczas oglądania telewizji oraz, co ciekawe, także w domowym kinie.
Tak. Ten telewizor oferuje niespotykane na tej półce cenowej nasycenie barw oraz bardzo korzystny stosunek jakości do ceny, czym zawstydza wielu zasiedziałych na rynku 43-calowych konkurentów.
Brak funkcji upłynniania ruchu oraz słabe brzmienie mogą nie spodobać się niektórym użytkownikom.


O telewizorze CHiQ U43QM8V

Jak podaje sam producent, CHiQ wywodzi się z francuskiego słowa „chic”, które oznacza modny, piękny i elegancki. „CH” oznacza Chiny i Changhong. To właśnie koncern Changhong jest właścicielem marki CHiQ. Firma ma swoją europejską siedzibę w Czechach (Changhong Europe Electric s.r.o.) i tam też znajduje się fabryka telewizorów CHiQ.

CHiQ U43QM8V jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą systemu Android 11 oraz oprogramowania systemowego w wersji V00.00010. Zastosowano w nim platformę sprzętową AI PONT.

Informacje z tabliczki znamionowej:
Model U43QM8V
Kraj produkcji Assembled in Czech Republic
Data produkcji nie podano
Testowany egzemplarz telewizora był fabrycznie nowy i pochodził ze sklepu x-kom.

Design

CHiQ U43QM8V jest telewizorem o bardzo ładnym wzornictwie.
Po montażu dwie rzeczy od razy zwracają na siebie uwagę: ładne chromowane logo pod ekranem…
… oraz piękne, całkowicie metalowe nóżki.

Pozostałe cechy konstrukcji CHiQ-a U43QM8V są następujące:

 • tylna ścianka: metal;
 • pokrywa elektroniki: plastik;
 • pokrywy głośników: plastik;
 • ramka wokół ekranu: metal;
 • szerokość ramki: 1 mm;
 • nóżki: metal;
  • rozstaw nóżek: 951 mm
  • prześwit: 47 mm (na środku)
 • gniazda: po lewej stronie;
 • kabel sieciowy: nieodłączany;
 • pilot: tradycyjny.
Ciekawostką konstrukcyjną są osobne pokrywy głośników, co jest oryginalnym rozwiązaniem. W sumie jakość wykonania i wykończenia przewyższyła moje oczekiwania wobec telewizora z tej półki cenowej.

Jakość obrazu CHiQ-a U43QM8V

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.
Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie, które jest tańsze od krawędziowego, które producent stosuje w wyższych seriach.
Producent określa U43QM8V mianem QLED-a. Analiza spektralna wykazała jednak, że jeśli już, to jest to co najwyżej pół-QLED, bowiem za konwersję do barwy czerwonej odpowiada znany fosfor TriGain (PFS/KSF), a nie kropki kwantowe.

Kolory

Biorąc pod uwagę bardzo atrakcyjną cenę telewizora, reprodukcję barw przez CHiQ-a U43QM8V uważam za wybitną w tej klasie, chociaż nie ze względu na precyzję, lecz ponadprzeciętne możliwości w zakresie pokazywania mocno nasyconych barw.

W lekko ochłodzonym (tj. wykazującym nadmiar składowej czerwonej i niedobór niebieskiej) trybie film (6707K) średni błąd odwzorowania kilkudziesięciu testowych próbek barw wyniósł 5,7, a więc powyżej progu postrzegalności (3,0).

Błąd taki wynika częściowo z niewłaściwej charakterystyki jasności, która jest zbyt jasna. Inaczej mówiąc, telewizor nawet w trybie film zestrojono pod oglądanie w jasnym pomieszczeniu, bowiem tzw. gamma wyniosła nie 2,4, lecz niemalże 2,0. Jednakże po zmianie gammy na „ciemną”, sytuacja poprawia się i średni błąd spada z 5,7 do wartości 4,5. 

Dalszą poprawę można uzyskać w drodze kalibracji skali szarości. Ze względu na matrycę LCD typu VA, pod kątem kolory nieco ciemnieją i bledną.
Z kolei biel jest stosunkowo jednolita, a winietowanie w rogach niewielkie.
Podsumowując: w tej klasie i cenie reprodukcję barw można uznać za więcej niż akceptowalną.

Szeroka paleta barw

Mały CHiQ zaskakuje, bowiem w tej klasie cenowej nie spotkałem jeszcze telewizora z tak dużymi możliwościami kolorystycznymi. Inaczej mówiąc, twierdzenia producenta nie są bezpodstawne, bowiem telewizor rzeczywiście potrafi wyświetlać poszerzoną paletę. Dowód? Powierzchniowe pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło aż 89%.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że cena testowanego telewizora w dniu testu wyniosła niecałe półtora tysiąca złotych, to okaże się, że pod względem „szerokogamutowości” zawstydza on dużo droższe modele znanych marek.

Niestety, częściowo ze względu na niewystarczająco jasne podświetlenie błędy odwzorowania szerokiej palety barw były dość wysokie.

Czerń i kontrast

CHiQ U43QM8V oferuje całkiem głęboką czerń i niezły kontrast, a to oznacza, że sprawdzi się w warunkach domowego kina.

W trybie film współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 5423:1, co jest bardzo dobrym wynikiem (jak na telewizor LCD).

Fabryczny poziom czerni był dobrze ustawiony i nie wymagał korekty. Z kolei poziom bieli („kontrast”) wymagał niewielkiego skorygowania z 50 na 49, aby poprawić widoczność jasnych detali.

Nasza standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, HDR 10) wypadła zaskakująco dobrze: widać było nie tylko kluczowe elementy, lecz także całą masę drugo- i trzeciorzędnych detali.

Analiza przyczerniowych szarości na specjalnej planszy HDR potwierdziła, że telewizor nie gubił żadnych detali.

Co najważniejsze, CHiQ nie stosował tak nielubianego przeze mnie globalnego wygaszania (ang. global dimming): ani na treściach SDR, ani na HDR.

HDR

Z powodu stosunkowo niskiej jasności maksymalnej CHiQ U43QM8V nie nadaje się do krytycznego oglądu wymagających treści HDR. W trybie film na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja wyniosła 321 cd/m^2 pod koniec trzyminutowego pomiaru.

Aby stworzyć wrażenie jeszcze jaśniejszego obrazu konstruktorzy rozjaśnili ciemne i średnie szarości. Na szczęście rozjaśnienie nie było bardzo duże.

Luminancja była stała i jednakowa niezależnie od rozmiaru planszy testowej, co oznacza, że producent nie zastosował sztuczek w rodzaju chwilowego przesterowywania diod LED.

Warto zaznaczyć, że dla treści HDR10 domyślnym trybem obrazu jest zaniebieszczony tryb „Oszczędzanie energii (HDR10)”, który jednak warto zmienić na „Film (HDR10)”.

Odwzorowanie ruchu

W tej cenie i klasie producenci nie oferują zaawansowanych możliwości kontroli ruchu, a CHiQ U43QM8V nie był tutaj wyjątkiem.

Na 1080 testowych pionowych linii (TVL) CHiQ U43QM8V pokazał tylko 150 linii, co jest wynikiem typowym dla telewizorów niskobudżetowych.

A oto pozostałe spostrzeżenia odnośnie reprodukcji obrazów ruchomych:

 • brak funkcji kontroli ostrości obrazów ruchomych;
 • brak funkcji upłynniania ruchu;
 • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect) było małe;
 • smużenie było mało-średnie;
 • wystąpiły delikatne, żółte przebarwienia na krawędziach ruchomych obiektów – ot taka odrobinka yellow ghosting.

W sumie odwzorowanie ruchu można uznać za akceptowalne w klasie telewizorów niskobudżetowych, a U43QM8V przecież takim właśnie jest. Również brak upłynniania nie powinien przeszkadzać na ekranie o tak małej przekątnej.

Jakość dźwięku telewizora CHiQ U43QM8V

Brzmienie oferowane przez CHiQ U43QM8V nadaje się do wiadomości i programów publicystycznych. Do bardziej wymagających zastosowań (programy rozrywkowe, muzyka itp.) wskazane jest podłączenie głośnika zewnętrznego.

Telewizor wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu. Producent podaje, że moc głośników to 2×10 W. Analiza charakterystyki częstotliwościowej wykazała, że gwałtowny spadek widać już od ok. 354 Hz, czyli w zakresie niższych częstotliwości średnich.

Inaczej mówiąc, basu praktycznie nie ma.

Z drugiej strony opcje kontroli brzmienia są zaskakująco rozbudowane, bowiem mamy aż dwa zestawy zdefiniowanych fabrycznie trybów dźwięku:

 • jeden pod „dbx-tv”: wiadomości, film, muzyka itd.
 • drugi, głębiej w menu pod „przetwarzanie Dolby Audio” (gra, film, muzyka, wiadomości, stadion, standardowy, użytkownik).

Co ciekawe, korektor dostępny jest tylko w ramach „dbx-tv”, a pod „przetwarzanie Dolby Audio” go niestety nie ma.

Ponadto do dyspozycji mamy trzystopniowy „Dialogue Enhancer”, który działa dobrze i skutecznie.

Niestety, w polskim menu roi się od rażących błędów językowych i „potworków” w rodzaju „Total Otaczać”. Nie wierzycie? Oto dowód.

takich językowych „kwiatków” jak „total otaczać” znajdziemy w menu ChiQ-a całe mnóstwo (najwidoczniej ktoś u producenta korzystał z internetowego tlumacza)

Podsumowując:

 • trybów i opcji dźwięku jest za dużo i częściowo się one dublują;
 • różnice pomiędzy trybami są dobrze słyszalne;
 • polskie tłumaczenie opcji jest doprawdy fatalne.

W sumie brzmienie jest słabe i z pewnością rozczarowuje bardziej wymagających.

Na koniec ciekawostka: wskaźnik głośności jest niewyskalowany, tzn. telewizor wyświetla suwak głośności, ale bez cyfr oznaczających poziom wysterowania.

Funkcje smart telewizora CHiQ U43QM8V

Dzięki systemowi Android 11 ChiQ U43QM8V może pochwalić się bogatymi funkcjami multimedialnymi. Także szybkość działania systemu stała na niezłym poziomie.

Dostępność znanych aplikacji przedstawia się następująco:

 • Apple TV
 • Canal+
 • Deezer
 • Disney+
 • Filmbox
 • HBO Max
 • Netflix
 • Player
 • Polsat Box Go
 • Polsat Go
 • Prime Video
 • Rakuten TV
 • SkyShowTime
 • Spotify
 • Tidal
 • TVP VOD
 • YouTube
 • Viaplay

Jeśli chodzi o obsługę plików wideo z USB przez fabryczny odtwarzacz multimediów, to telewizor dostaje solidną ocenę. Odtwarzacz poradził sobie ze wszystkimi plikami testowymi (tj. avi, flv, mkv, mov, mp4, mts, tp), a jedynym wyjątkiem były pliki w kontenerze wmv.

Złącza i interfejsy

złącza boczne
W CHiQ U43QM8V znajdziecie:
HDMI 1 2.0 ARC
HDMI 2 2.0
HDMI 3 2.0

Pełną listę złączy podano w specyfikacji CHiQ U43QM8V.

złącza dolne

Współpraca z konsolą i komputerem

Z funkcji dla graczy telewizor oferuje tylko tryb „gra”, czyli absolutne minimum. W tym właśnie trybie opóźnienie sygnału na sygnale 1080/60p wyniosło 16,5 ms.
Konsola Xbox Series X podłączona do telewizora tak oto oceniła go pod kątem możliwości współpracy:

Podsumowanie testu CHiQ U43QM8V

Jako bardzo tani telewizor klasy niskobudżetowej CHiQ U43QM8V pozytywnie mnie zaskoczył swoim kontrastem, widocznością przyczerniowych detali oraz ponadprzeciętną jakością wykonania. Chociaż nie jest to ekran do wszystkich treści i dla wszystkich, telewizor ten oferuje bardzo korzystny stosunek możliwości do ceny, przez co stanowi bardzo atrakcyjną propozycję dla mniej zamożnych konsumentów. Polecam.

Minusy

 • niska jasność
 • niska ostrość obrazów ruchomych
 • brak funkcji upłynniania ruchu
 • brak basu
 • brak eARC

Plusy

 • poszerzona paleta barw (rzadkość w tej klasie)
 • czerń i kontrast
 • nie gubi detali w cieniach
 • bogate multimedia
 • akceptowalny input lag
 • atrakcyjny wygląd
 • dobre wykonanie

Ocena redakcji

5/10
PL - Rekomendacja

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.