CHiQ – dźwiękowy szyk. Test i recenzja telewizora CHiQ L32H8C

Muszę przyznać, że nieczęsto mam okazję testować telewizor zupełnie nieznanej mi marki. I tak na przykład swój pierwszy test telewizora marki TCL przeprowadziłem w roku 2017. Z kolei telewizora Hisense – w roku 2021. Niestety nie miałem jeszcze okazji testować ekranów takich firm jak Skyworth, Konka czy np. Changhong. Jednakże w przypadku tej ostatniej sytuacja się zmienia, bowiem na nasz warsztat trafił 32-calowy telewizor CHiQ z serii H8C. CHiQ jest marką chińską używaną przez koncern Changhong. Czy kupno telewizora praktycznie nieznanej w naszym kraju marki ma w ogóle sens? A może lepiej od razu iść do konkurencji? Sprawdziliśmy to dla Was, a odpowiedzi szukajcie w teście CHiQ L32H8C poniżej.

Changhong — ten wielobranżowy koncern produkuje sprzęt RTV i AGD i ma siedzibę w mieście Mianyang w prowincji Syczuan w Chinach.

Chociaż Mianyang nie jest miastem tak znanym, jak Szanghaj czy Pekin, liczy sobie ponad 2 mln mieszkańców (aglomeracja – niemal 5 mln), ma liczne uniwersytety i uczelnie techniczne oraz, szereg fabryk produkujących zaawansowane technicznie produkty, jak np. należąca do firmy BOE fabryka małych wyświetlaczy OLED (z których część trafiła już lub ma trafić, chociażby do iPhone’ów firmy Apple).

Sama prowincja znana jest wśród turystów, chociażby z niedźwiedzi panda oraz z pikantnych, a nawet bardzo ostrych potraw (słynny syczuański „hot pot”).

Z kolei dla znawców techniki wojskowej Syczuan to przede wszystkim pięciomilionowe Chengdu – miasto odległe zaledwie 140 km od Mianyang. To właśnie tam powstają chińskie myśliwce przewagi powietrznej J-20.

Jak widać, Syczuan to nie tylko misie panda.

CHiQ wywodzi się z francuskiego słowa „chic”, które oznacza modny, piękny i elegancki. „CH” oznacza Chiny i ChangHong, „iQ”oznacza Smart, „CHiQ” znaczy więc: Smart China, Smart ChangHong. […] Esencja marki CHiQ to najwyższa klasa, moda i personalizacja, jak również podążanie za trendami, technologie i etos ludzkiej kultury. CHiQ jest ważnym nośnikiem koncepcji marki ChangHong „pozwól swej wyobraźni wznieść się wysoko”. CHiQ wierzy, że to, co przynoszą innowację techniczne, to nie tylko technologia, ale uświadomienie sobie i prześcignięcie ludzkiej wyobraźni, realizacja różnorodnych marzeń życiowych oraz tworzenie unikatowych i radosnych nowych doświadczeń dla konsumentów.

No dobra, starczy tej marketingowej mowy, która moim zdaniem nie pasuje do produktu z pięknego Syczuanu. Przejdźmy teraz do właściwego testu.

O CHiQ L32H8C

CHiQ L32H8C (dalej dla uproszczenia zwany L32H8C) jest telewizorem LCD z 32-calowym ekranem o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli. W trakcie testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji 1.00039 i systemu Android w wersji 11 (słownie: jedenastej). Telewizor wyprodukowano w Czechach (ChangHong ma tam swój zakład produkcyjny), a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.

Tabliczka znamionowa CHiQ L32H8C

Design

CHiQ L32H8C jest telewizorem o ładnej, niekontrowersyjnej stylistyce. Szare elementy tworzą ładny kontrast z czarnym ekranem.

Widok z przodu pod kątem CHiQ L32H8C

Oto najważniejsze cechy konstrukcji telewizora:

  • tylna ścianka: metal;
  • pokrywa elektroniki: plastik;
Tylna ścianka CHiQ L32H8C
  • ramka wokół ekranu: metal (jest ona częścią tylnej ścianki);
  • szerokość ramki: ok. 1 mm;
  • nóżki: plastikowe, wkręcane;
  • rozstaw nóżek: 693 mm;
  • prześwit: 40 mm;
  • gniazda: po lewej stronie;
  • pilot:  plastikowy, bez podświetlenia.
Pilot CHiQ L32H8C

Przyznam, że telewizor spodobał mi się. Moim zdaniem, na szczególne uznanie zasługuje kolorystyczne dopasowanie nóżek do podekranowej poziomej listwy.

Nóżka i listwa podekranowa CHiQ L32H8C

CHiQ L32H8C nie sprawił na mnie wrażenia taniego chińskiego telewizora, a pod względem wykonania i wykończenia śmiało może rywalizować z rywalami dobrze zasiedziałymi na rynku.

Jakość obrazu CHiQ L32H8C

Wyświetlacz

W telewizorze CHiQ L32H8C zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu VA. Zaletą tego typu wyświetlaczy jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS. Wadą – większa degradacja kolorów pod kątem. Zwracam uwagę na dość nietypowe, bo poziome ułożenie subpikseli, co niestety nie pozostaje bez wpływu na jakość kolorów pod kątem.

Struktura subpikseli CHiQ L32H8C

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie.

Termogram CHiQ L32H8C

Spektrogram barwy białej nie wykazał istnienia zaawansowanych metod konwersji światła w module podświetlenia – zgodnie z oczekiwaniami.

Spektogram CHiQ L32H8C

Kolory

W lekko ochłodzonym (tj. posiadającym niewielki niedobór składowej czerwonej) trybie film [6862K] średni błąd odwzorowania barw wyniósł 4,0, a więc powyżej progu postrzegalności.

Zwraca uwagę na spory błąd reprodukcji cyjanu (tj. barwy niebiesko-zielonej), która to barwa jest przesunięta w stronę zieleni. Wynika to częściowo ze zbyt słabo nasyconej barwy niebieskiej na jej pośrednich poziomach nasycenia.

Pod kątem kolory zauważalnie bledną, a winę można przypisać ułożonym poziomo subpikselom.

Kolory pod kątem CHiQ L32H8C

W sumie, jak na telewizor za 800 złotych naprawdę nie jest źle. Spotkałem już gorszą reprodukcję barw w modelach kosztujących kilkakrotnie więcej.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 76%, co jest bardzo miernym wynikiem. W trybie HDR (przy MaxCLL i MaxFALL równych odpowiednio 1000 i 400 cd/m^2) błędy reprodukcji barw były bardzo wysokie.

Biorąc pod uwagę niską jasność telewizora oraz brak nawet poszerzonej palety barw, takiego, a nie innego wyniku oczekiwałem. Niech się nikt nie łudzi: za 800 złotych nie kupimy nowego telewizora, który nadawałby się do treści HDR, a testowany CHiQ również takim nie jest.

Czerń i kontrast

W trybie własnym współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3845:1, co jest dobrym wynikiem. Podświetlenie było równomierne, bez przejaśnień czy winietowania, w związku z czym do standardowej sceny testowej ze statkiem kosmicznym (SDR) nie mogłem się przyczepić.

Zwracam uwagę, że telewizor zbyt mocno ściemnia przyczernione szarości (zobacz wykres poniżej).

gamma w trybie film CHiQ L32H8C

W związku, z czym warto zmienić poziom czerni z fabrycznych „50” na „53”. Do nocnego oglądania można opcję gamma zmienić z domyślnej „średnia” [co daje 2,2] na „ciemne” [bliżej 2,4].

Z kolei bardzo trudna scena z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, 4K HDR10) wypadła dość słabo: brakowało jasności oraz wielu ciemnych detali.

No cóż, testowany CHiQ nie jest telewizorem do oglądania treści HDR. Pomimo tego do treści SDR oglądanych w warunkach kina domowego się nadaje.

HDR

W trybie własnym na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru była stabilna i wyniosła 246 cd/m^2.

To słabiutki wynik, który potwierdza, że L32H8C nie jest ekranem do oglądania treści HDR. Jeżeli ktoś mimo wszystko zdecydowałby się oglądać na nim takowe treści, zalecam, aby opcję „gamma” ustawić na „jasne”, co poprawi jakość obrazu.

Odwzorowanie ruchu

CHiQ L32H8C ma wyświetlacz LCD klasy 60Hz. W trybie film ostrość obrazów ruchomych wyniosła zaledwie 150 linii (na 1080 maks., TVL). Z kolei smużenie było średnio-duże, ale za to zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE) nie wystąpiło w ogóle.

CHiQ L32H8C nie ma funkcji upłynniania ruchu, co jest niemalże regułą w tej półce cenowej. Na tak małym ekranie przydatność upłynniania i tak byłaby dyskusyjna (co innego np. na 55 i więcej calach).

Jakość dźwięku

CHiQ L32H8C ma widoczne dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu.

głośnik CHiQ L32H8C

Do dyspozycji mamy kilka zdefiniowanych trybów dźwięku sygnowanych przez firmę dbx: wiadomości, muzyka, film, noc. Tryby są dobrze zestrojone, a różnice pomiędzy nimi dobrze słyszalne. Największą różnicę słychać po przełączaniu się z trybu „dbx wyłączony” na którykolwiek inny. Zmiana jest tak diametralna, że od razu słychać, jak fatalnie telewizor brzmi przy wyłączonym dbx, a jak dobrze po jego włączeniu. Zmierzone charakterystyki częstotliwościowe potwierdzają bardziej wyrównane brzmienie po włączeniu dbx.

Charakterystyka częstotliwościowa CHiQ L32H8C

Osobiście najczęściej korzystałem z trybu „wiadomości” i moim zdaniem jest on do muzyki lepszy od … „muzyki”. Serio. Jest bardziej zrównoważony i spokojniejszy. Do tej pory pamiętam zaskakująco dobre brzmienie instrumentów i naturalnie brzmiące głosy śpiewaków w jednym z utworów muzyki kameralnej. Nigdy nie podejrzewałbym, że można mieć takie przyjemne i niezmanipulowane brzmienie w tak niskiej cenie.

I chociaż basu jest mało, to ogólne zestrojenie dźwięku jest bardzo przyjemne i lepsze niż w wielu droższych telewizorach. CHiQ = brzmieniowy szyk? Najwidoczniej.

Funkcje smart telewizora CHiQ L32H8C

CHiQ L32H8C działał pod kontrolą systemu Android w wersji 11. System działał stabilnie, ale ciut powoli jak na mój gust (chociaż po kilku dniach się do tego przyzwyczaiłem). Przy odrobinie cierpliwości oraz gdy będziemy się pilnować, aby nie włączać zbyt wielu aplikacji naraz, nie odnotujemy większych problemów.

A oto jak przedstawia się dostępność wybranych aplikacji:

W polskim menu jest sporo błędów, ale nie więcej niż w telewizorach innej chińskiej firmy (na „T”) – tamta nadal zachowała pozycję lidera błędów.

Błędy w polskim menu CHiQ L32H8C

Jeśli chodzi o multimedia, to telewizor odtworzył wszystkie testowe pliki w rozdzielczościach poniżej 4K, ale bez wmv. Sortować można pliki wg:

  • imię i nazwisko (!!!);
  • data;
  • rozmiar…

… ale niestety bez możliwości zmiany kierunku sortowania. Jeżeli komuś będzie przeszkadzać symbol „play” (trójkąt w okręgu) widoczny podczas pauzy (zob. zdjęcia w sekcji „czerń i kontrast”), może zainstalować odtwarzacz inny niż fabryczny (np. VLC). To przecież Android.

Złącza CHiQ L32H8C

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 1.4 ARC
  • HDMI 2 – 1.4
  • HDMI 3 – brak
  • HDMI 4 – brak
  • USB – 1
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Najnowsza konsola Xbox tak oto oceniła możliwości telewizora CHiQ L32H8C:

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 32
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 1920×1080
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T2, DVB-S2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 3849:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 4,0
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 76
  • input lag (ms) – 15,5
 
Input Lag CHiQ L32H8C

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
Widok z przodu CHiQ L32H8C

Podsumowanie testu CHiQ L32H8C

32-calowy CHiQ pozytywnie mnie zaskoczył. Chociaż od telewizora za 800 złotych nie można oczekiwać fajerwerków, to połączenie kontrastowego obrazu, solidnego wykonania oraz ponadprzeciętnie dobrego brzmienia jest kombinacją, która wyróżnia L32H8C spośród telewizorów z tej półki cenowej. Jeżeli ktoś szuka małego telewizorka do oglądania na wprost, to CHiQ-a można śmiało brać pod uwagę. Polecam.

geex rekomendacja

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 4/10

Kino domowe: 4/10
Sport: 2/10
Gry: 2/10

Telewizor CHiQ L32H8C znajdziesz w x-kom

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.