„Czerwień widzę! Czerwień!” — czyli test nietuzinkowego telewizora Sony 49XH8505

Jeżeli przyjąć, że XH81 to wariant serii XH80, okaże się, że seria telewizorów XH85 firmy Sony plasuje się dokładnie pośrodku gamy modeli 4K. Poniżej mamy serię XH70 (bezandroidową), XH80 (androidową), natomiast powyżej — serie XH90 i XH95. Do naszych testów trafił model 49-calowy, a o tym dlaczego uważam go za nietuzinkowy, dowiecie się z poniższej recenzji.

Sony 49XH8505 jest telewizorem 4K z ekranem o przekątnej 49 cali i rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu telewizor działał pod kontrolą systemu operacyjnego Android 9 i oprogramowania w wersji 6.4770.0615EUA.

model telewizora

Design

Obudowę telewizora wykonano z tworzyw sztucznych. Ich jakość nie budzi zastrzeżeń, choć sztywność skrętna obudowy jest stosunkowo niska, co można łatwo zauważyć, przenosząc telewizor. Obudowa spoczywa na parze solidnych metalowych nóżek. Moim zdaniem, z wyjątkiem sztywności skrętnej, jakość materiałów i wykonania jest ogólnie dobra i adekwatna do ceny telewizora.

pilot tv sony
Cechą, która odróżnia 49XH8505 od innych telewizorów, np. z serii XH95, jest zewnętrzny zasilacz. To rozwiązanie ma oczywiście swoje wady i zalety: konstruktorzy mają więcej miejsca w obudowie na pozostałe komponenty (np. płytę główną), natomiast niektórzy użytkownicy, zwłaszcza ci, dla których cenny jest każdy centymetr kwadratowy powierzchni wokół telewizora, mogą na to rozwiązanie nieco kręcić nosem. Pilot to konstrukcja wprowadzona w 2019 roku, znana choćby z serii XG85 i nowocześniejsza niż pilot w modelu 49XG8396, którego 49XH8505 praktycznie zastępuje. Szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 7 mm, a szerokość samej ramki to 5 mm. Z kolei rozstaw nóżek to 555 mm.

Jakość obrazu Sony 49XH8505

Wyświetlacz

Sony 49XH8505 wyposażono w wyświetlacz LCD typu VA. Tego rodzaju ekran zapewnia ciemniejszą czerń i wyższy kontrast od matryc LCD typu IPS lub ADS.

typ wyświetlacza

Wyświetlacz ma konwencjonalną strukturę subpikseli RGB, a kształt i układ domen przypomina rozwiązania stosowane przez Samsung Display. Z termogramu widać, że wyświetlacz podświetlono krawędziowo.

podświetlenie ekranu

Kolory

W domyślnym trybie standardowym błędy odwzorowania barw były wysokie (średnio 14,5), a to głównie z powodu zaniebieszczonej bieli (aż 9794K).

Po przełączeniu telewizora w tryb własny (6680K) i wyłączeniu domyślnie aktywnej funkcji zaawansowane zwiększenie kontrastu (ZZK), która zniekształca charakterystykę jasności, średni błąd spadł do wartości 2,3, a więc poniżej progu postrzegalności dla przeciętnego widza.

To bardzo dobry wynik, choć gdyby poprzestać tylko na nim, opis reprodukcji barw przez Sony 49XH8505 byłby niekompletny.

Otóż w telewizorze zastosowano najprawdopodobniej nieco inny (w stosunku do modelu 49XG8386) rodzaj fosforu do konwersji światła niebieskiego. Powoduje on bardziej intensywną emisję w zakresie czerwieni niż u poprzednika, co ma swoje dobre i złe strony. Dobre, bo w porównaniu do większości telewizorów tej klasy, które mają problemy z reprodukcją w 100% nasyconej czerwieni, Bravia 49XH8505 robi to z łatwością, co widać w punkcie „R100” na diagramie chromatyczności poniżej.

Nie da się ukryć, że w pełni nasycony czerwony jest bardzo intensywny – nawet trochę za bardzo w stosunku do normy.

Muszę tu wyznać, że generalnie nie lubię oglądać telewizyjnych reklam i zawsze w trakcie nich przynajmniej wyłączam głos, a bardzo często zmieniam też kanał. Pomimo tego Bravia sprawiła, że zaniechałem tej praktyki. Dzięki bardzo żywej czerwieni oraz intensywnemu kolorowi żółtemu reklamy (z których bardzo wiele wykorzystuje w pełni nasycone kolory, aby wpaść w oko widzowi) nabrały zupełnie innej wymowy, a oglądanie feerii niezwykle intensywnych barw podczas zwykłej transmisji kablowej (1080i, DVB-C, Vectra) było dla mnie zaskakująco wyjątkową przyjemnością.

Czy nieco zbyt mocna reprodukcja 100-procentowej czerwieni nie miała jakiegoś negatywnego wpływu na jakość obrazu?

Choć jest to niewątpliwie pewne odstępstwo od normy, generalnie jego wpływ nie jest negatywny, powiedziałbym raczej, że ponadprzeciętnie intensywna czerwień nadaje obrazowi wyjątkowej żywości i plastyczności.

No dobrze, ale co z wpływem tej mocno nasyconej czerwieni na odwzorowanie odcieni skóry?

Wielu producentów „przejechało się” już nie raz na implementacji szerokiej palety barw. Okazuje się, że w przypadku Sony w zasadzie nie było dużych skutków ubocznych. Na ww. diagramie widać, że mniej nasycone odcienie czerwieni (20, 40, 60 i 80%) mają nieco zbyt niskie nasycenie, niż przewiduje norma, a jedynie 100% czerwony ma je zbyt wysokie.

Jedynie przy bardzo niskich poziomach jasności, gdy parametr jasność obniżymy do 1-2, wtedy na twarzach pojawia się wyraźniejsze zaczerwienienie. Przy wyższych poziomach ten problem szybko maleje, aby całkiem zniknąć. To oznacza, że Bravia 49XH8505 jest szczególnie predysponowana do pracy przy wyższej jasności ekranu, czyli np. w jaśniejszych pomieszczeniach. Co ciekawe, Bravia 49XH8505 osiąga 120 cd/m^2 na pełnym ekranie już przy jasności 2/100.

Choć normalnie tego nie robię, tj. nie prezentuję galerii zdjęć obrazujących odwzorowanie barw, tym razem zrobię jednak wyjątek. Otóż do tej pory pamiętam, jak duże (pozytywne) wrażenie zrobił na mnie finał Ligi Mistrzów z 23 sierpnia br., w którym to Bayern pokonał PSG. Doskonale widoczny na ekranie Sony 49XH8505 kontrast pomiędzy czerwonymi koszulkami piłkarzy Bayernu a zieloną murawą boiska był zaiste niesamowity! Co tu dużo pisać – zobaczcie sami:

Przyznam, że nie sądziłem, aby tak przystępny telewizor LCD mógł świecić tak intensywnymi i niezwykle atrakcyjnymi, lecz nadal stosunkowo naturalnymi barwami. Oglądanie sportu (futbol, F1) oraz reklam na Sony 49XH8505 pozostawiło po sobie niezapomniane wrażenia.

Jeśli zaś chodzi o kolory pod kątem, to bledną one, ale w niewielkim stopniu jak na matrycę typu VA.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 wyniosło 88% (CIExy). To niezły wynik, jak na tę klasę sprzętu.

Błędy wyświetlania szerokiej palety barw były niskie, co widać na obu diagramach poniżej.

Warto zaznaczyć, że na materiałach 4K HDR wystąpiły pewne problemy z automatycznym przełączaniem się telewizora w szeroką paletę barw. W takich sytuacjach musiałem czasem ręcznie zmienić przestrzeń kolorów z Automat. na BT.2020. Mam nadzieję, że ten mankament zostanie usunięty w drodze aktualizacji oprogramowania.

Czerń i kontrast

Dzięki matrycy LCD typu VA współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3192:1, dzięki czemu czerń była znacznie ciemniejsza od tej w popularnych w tej klasie 49-calowych panelach IPS. Dla potwierdzenia zamieszczam kilka zdjęć z filmu 1917 (reż. Sam Mendes, 2019):

HDR

Możliwości Sony 49XH8505 w trybie HDR są lepsze niż średnia w tej klasie cenowej. Zamiast typowych 300-350 cd/m^2, Sony 49XH8505 mógł się pochwalić luminancją rzędu 450 cd/m^2, i to niezależnie od rodzaju planszy testowej. Co więcej, jasność była stabilna, bez sztuczek z przesterowaniem diod LED tak typowych dla niektórych marek z kraju będącego ojczyzną kimchi.

Oczywiście nie jest to dużo, ale więcej, niż oferują typowi rywale w tej klasie cenowej.

Jeśli chodzi o gradację bardzo jasnych tonów w trybie HDR, to Bravia 49XH8505 pokazuje wszystkie jasne detale aż do 1000 cd/m^2, niezależnie od rodzaju sygnału.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Otóż w trybie HDR (własny) domyślnie włączona jest opcja „zaawansowane zwiększanie kontrastu — małe” (ZZK). Działała ona jednak zupełnie inaczej niż w ubiegłorocznym 49XH8396, obniżając jasność obrazu ponad dwukrotnie (!). W związku z tym, aby osiągnąć pełnię możliwości telewizora, ZZK po prostu wyłączyłem. Mam nadzieję, że również i ten mankament zostanie usunięty w drodze aktualizacji oprogramowania.

Odwzorowanie ruchu

Sony 49XH8505 wyposażono w matrycę LCD klasy 120Hz, dzięki czemu maksymalna ostrość obrazów ruchomych jest wysoka (750 linii na 1080 maksimum). Rozdzielczość ta w rozbiciu na poszczególne tryby układu Motionflow przedstawia się następująco:

  • Wył.: 150 linii (na 1080 maksimum)
  • Automat.: 150 linii
  • Własny: regulowana, maks. 750 linii

Telewizory Sony mają inną „konstrukcję” układu poprawy ostrości i płynności ruchu niż telewizory konkurencji, bowiem zarówno gładkość jak i czystość mają wpływ na ostrość obrazów ruchomych. Najwyższą ostrość daje ustawienie gładkość 2, czystość 2, ale wiąże się to z koniecznością akceptacji pewnej (lekkiej, ale zawsze) nadpłynności ruchu, którą nie każdy lubi. Jeżeli przy czystości równej 1 zredukujemy gładkość z 2 na 1, unikniemy ww. nadpłynności, ale rozdzielczość dynamiczna spadnie z 750 do 450 linii, a więc do poziomu najlepszych telewizorów … 60-hercowych.

Nietrudno odgadnąć, co jest powodem takich, a nie innych osiągów: jest nim nowy rodzaj fosforu, który z jednej strony zapewnia intensywną czerwień i szeroką paletę barw, ale z drugiej strony zwiększa nieco smużenie, czyli zmniejsza ostrość ruchu.

Jeśli chodzi o zależność stopnia upłynniania ruchu od trybu układu Motionflow, to przedstawia się ona następująco:

  • Wył.: brak upłynniania
  • Automat.: duże upłynnianie
  • Własny: regulowane upłynnianie

Tak jak w poprzedniku, tj. 49XG8396, do pełni szczęścia przydałoby się więcej stopni upłynniania (gładkości) ruchu, zwłaszcza dodatkowy stopień pośredni pomiędzy wartościami 1 a 2. Ogólnie jest dobrze, także ze względu na niewielką liczbę artefaktów (niepożądanych skutków ubocznych) układu upłynniania ruchu. Ponadto, nie stwierdziłem istnienia zjawiska brudnego ekranu (ang. dirty screen effect), które mogłoby przeszkadzać np. podczas oglądania meczów piłki nożnej.

Jakość dźwięku

Sony 49XH8505 wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe ze stożkowymi membranami o długości około 6 cm.

głośnik tv sony

Brzmienie wykazuje bardzo wiele podobieństw do tego z ubiegłorocznego modelu 49XG8396. Telewizor gra głównie środkiem, który jest całkiem niezły (jak na TV). Basu niskiego nie ma w ogóle, jest tylko górny. Wysokie tony są nieco przytłumione, ale dzięki temu została zachowana ogólna równowaga i to chyba przyświecało konstruktorom. Ogólnie dźwięk jest poprawny, nadaje się do wiadomości i filmów w rodzaju telenoweli, ale aby oddać muzykę czy spektakularne efekty filmowe (wybuchy itp.) konieczna będzie grajbelka lub kino domowe.

Jak zwykle w przypadku Bravii z Androidem duży plus za funkcję Chromecast, która umożliwia bezpośredni streaming z serwisów typu Tidal czy Spotify z pominięciem stratnego kanału łączności, jakim jest Bluetooth.

Funkcje smart telewizora Sony 49XH8505

Testowany telewizor miał fabrycznie zainstalowany system operacyjny Android 9. System Android posiada bardzo dużą liczbę aplikacji. Podczas testu skupiłem się na dwóch: YouTube oraz Prime Video. Działały one bez zarzutu. System także działał stabilnie.

W przeciwieństwie do poprzednika (tj. 49XG8396), Bravię 49XH8505 zbudowano na nowej platformie sprzętowej wprowadzonej na rynek w 2019 roku tylko w seriach wyższych od XG83. W roku 2020 wszystkie androidowe Bravie działają już na nowej platformie sprzętowej, co można poznać, m.in. po istnieniu „szybkich ustawień”, dzięki którym możliwa jest błyskawiczna zmiana niektórych parametrów.

Jeśli chodzi o odtwarzacz multimediów, to obsługuje on cały szereg formatów, jak: avi, mov, mp4, mts, ale bez flv, tp i wmv. Opcje sortowania są bardzo dobre.

Chociaż w standardowym odtwarzaczu multimediów wprowadzono dużo wartościowych zmian, nie uniknięto też i potknięć. Oprogramowanie nie jest do końca dopracowane: wczytywanie listy plików z pamięci USB podłączonej po raz pierwszy trwa znacznie dłużej niż u rywali, są żenujące literówki w polskim tłumaczeniu, a ikony plików czasem migotają bez celu zwłaszcza po szybkim wejściu do odtwarzacza multimediów. Te problemy występują też w innych modelach Sony już od kilku miesięcy i jakoś nie widać aby producent kwapił się z ich usunięciem.

Zgłosiłem ten problem producentowi. Zobaczymy, jak szybko go usunie.

Pomimo tego, w żadnym razie ww. usterka nie dyskwalifikuje moim zdaniem tego telewizora bowiem, zamiast standardowego odtwarzacza możemy przecież zainstalować inny, np. bardzo dobry VLC.

Złącza i interfejsy

  • HDMI 2.0 – 3
  • HDMI 2.0 (eARC) – 1
  • HDMI 2.1 (pełne 48Gb/s)  – brak
  • USB – 3
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 49
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S/S2, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI (x:1) – 3192:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,3
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 88
  • input lag (ms) – 159 (?)
 

W trakcie testu zmierzyłem wyjątkowo wysokie opóźnienie sygnału na złączu HDMI w trybie gra. Nie pomogły żadne resety, zmiana gniazda, prośby i zaklęcia. Zgłosiłem to producentowi, który zmierzył opóźnienie, co prawda na innym egzemplarzu, ale z tą samą wersją oprogramowania i uzyskał wynik rzędu 10 ms. Oznacza to, że najprawdopodobniej nasz egzemplarz miał jakiś mały feler, w związku z czym, jak tylko w nasze lepkie łapki wpadnie druga sztuka Bravii 49XH8505, pomiar powtórzymy.

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.

Podsumowanie 

49-calowa Bravia z serii XH8505 jest nieco innym telewizorem od swojego poprzednika, modelu 49XG8393. Sony 49XH8505 oferuje nowszą, wydajniejszą platformę sprzętową, nowego pilota, zgrabniejsze nóżki oraz dobrej jakości, kontrastowy obraz o intensywnych, choć całkowicie akceptowalnych barwach. Ma też ponadprzeciętną jasność w trybie HDR. Moim zdaniem, po usunięciu wymienionych w recenzji mankamentów w oprogramowaniu, Sony Bravia 49XH8505 będzie jednym z najlepszych 49-calowych telewizorów 4K w cenie poniżej 4000 złotych. Jeżeli szukacie telewizora z barwami, które dosłownie wyskakują z ekranu, to mogę Wam tę Bravię szczególnie polecić.

Minusy

Plusy

geex rekomendacja
Kliknij w odznakę i dowiedz się, co oznacza

Przydatność telewizora

Telewizja: 7/10

Kino domowe: 6/10
Sport: 6/10
Ocenę dla 'Gier' wydamy po ponownym pomiarze input laga.
Gry: ?/10

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.