Jeżeli przyjąć, że XH81 to wariant serii XH80, okaże się, że seria telewizorów XH85 firmy Sony plasuje się dokładnie pośrodku gamy modeli 4K. Poniżej mamy serię XH70 (bezandroidową), XH80 (androidową), natomiast powyżej — serie XH90 i XH95. Do naszych testów trafił model 49-calowy, a o tym dlaczego uważam go za nietuzinkowy, dowiecie się z poniższej recenzji.
Sony 49XH8505 jest telewizorem 4K z ekranem o przekątnej 49 cali i rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu telewizor działał pod kontrolą systemu operacyjnego Android 9 i oprogramowania w wersji 6.4770.0615EUA.
Obudowę telewizora wykonano z tworzyw sztucznych. Ich jakość nie budzi zastrzeżeń, choć sztywność skrętna obudowy jest stosunkowo niska, co można łatwo zauważyć, przenosząc telewizor. Obudowa spoczywa na parze solidnych metalowych nóżek. Moim zdaniem, z wyjątkiem sztywności skrętnej, jakość materiałów i wykonania jest ogólnie dobra i adekwatna do ceny telewizora.
Sony 49XH8505 wyposażono w wyświetlacz LCD typu VA. Tego rodzaju ekran zapewnia ciemniejszą czerń i wyższy kontrast od matryc LCD typu IPS lub ADS.
Wyświetlacz ma konwencjonalną strukturę subpikseli RGB, a kształt i układ domen przypomina rozwiązania stosowane przez Samsung Display. Z termogramu widać, że wyświetlacz podświetlono krawędziowo.
W domyślnym trybie standardowym błędy odwzorowania barw były wysokie (średnio 14,5), a to głównie z powodu zaniebieszczonej bieli (aż 9794K).
Po przełączeniu telewizora w tryb własny (6680K) i wyłączeniu domyślnie aktywnej funkcji zaawansowane zwiększenie kontrastu (ZZK), która zniekształca charakterystykę jasności, średni błąd spadł do wartości 2,3, a więc poniżej progu postrzegalności dla przeciętnego widza.
To bardzo dobry wynik, choć gdyby poprzestać tylko na nim, opis reprodukcji barw przez Sony 49XH8505 byłby niekompletny.
Otóż w telewizorze zastosowano najprawdopodobniej nieco inny (w stosunku do modelu 49XG8386) rodzaj fosforu do konwersji światła niebieskiego. Powoduje on bardziej intensywną emisję w zakresie czerwieni niż u poprzednika, co ma swoje dobre i złe strony. Dobre, bo w porównaniu do większości telewizorów tej klasy, które mają problemy z reprodukcją w 100% nasyconej czerwieni, Bravia 49XH8505 robi to z łatwością, co widać w punkcie „R100” na diagramie chromatyczności poniżej.
Nie da się ukryć, że w pełni nasycony czerwony jest bardzo intensywny – nawet trochę za bardzo w stosunku do normy.
Muszę tu wyznać, że generalnie nie lubię oglądać telewizyjnych reklam i zawsze w trakcie nich przynajmniej wyłączam głos, a bardzo często zmieniam też kanał. Pomimo tego Bravia sprawiła, że zaniechałem tej praktyki. Dzięki bardzo żywej czerwieni oraz intensywnemu kolorowi żółtemu reklamy (z których bardzo wiele wykorzystuje w pełni nasycone kolory, aby wpaść w oko widzowi) nabrały zupełnie innej wymowy, a oglądanie feerii niezwykle intensywnych barw podczas zwykłej transmisji kablowej (1080i, DVB-C, Vectra) było dla mnie zaskakująco wyjątkową przyjemnością.
Choć jest to niewątpliwie pewne odstępstwo od normy, generalnie jego wpływ nie jest negatywny, powiedziałbym raczej, że ponadprzeciętnie intensywna czerwień nadaje obrazowi wyjątkowej żywości i plastyczności.
Wielu producentów „przejechało się” już nie raz na implementacji szerokiej palety barw. Okazuje się, że w przypadku Sony w zasadzie nie było dużych skutków ubocznych. Na ww. diagramie widać, że mniej nasycone odcienie czerwieni (20, 40, 60 i 80%) mają nieco zbyt niskie nasycenie, niż przewiduje norma, a jedynie 100% czerwony ma je zbyt wysokie.
Jedynie przy bardzo niskich poziomach jasności, gdy parametr jasność obniżymy do 1-2, wtedy na twarzach pojawia się wyraźniejsze zaczerwienienie. Przy wyższych poziomach ten problem szybko maleje, aby całkiem zniknąć. To oznacza, że Bravia 49XH8505 jest szczególnie predysponowana do pracy przy wyższej jasności ekranu, czyli np. w jaśniejszych pomieszczeniach. Co ciekawe, Bravia 49XH8505 osiąga 120 cd/m^2 na pełnym ekranie już przy jasności 2/100.
Choć normalnie tego nie robię, tj. nie prezentuję galerii zdjęć obrazujących odwzorowanie barw, tym razem zrobię jednak wyjątek. Otóż do tej pory pamiętam, jak duże (pozytywne) wrażenie zrobił na mnie finał Ligi Mistrzów z 23 sierpnia br., w którym to Bayern pokonał PSG. Doskonale widoczny na ekranie Sony 49XH8505 kontrast pomiędzy czerwonymi koszulkami piłkarzy Bayernu a zieloną murawą boiska był zaiste niesamowity! Co tu dużo pisać – zobaczcie sami:
Przyznam, że nie sądziłem, aby tak przystępny telewizor LCD mógł świecić tak intensywnymi i niezwykle atrakcyjnymi, lecz nadal stosunkowo naturalnymi barwami. Oglądanie sportu (futbol, F1) oraz reklam na Sony 49XH8505 pozostawiło po sobie niezapomniane wrażenia.
Jeśli zaś chodzi o kolory pod kątem, to bledną one, ale w niewielkim stopniu jak na matrycę typu VA.
Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 wyniosło 88% (CIExy). To niezły wynik, jak na tę klasę sprzętu.
Błędy wyświetlania szerokiej palety barw były niskie, co widać na obu diagramach poniżej.
Warto zaznaczyć, że na materiałach 4K HDR wystąpiły pewne problemy z automatycznym przełączaniem się telewizora w szeroką paletę barw. W takich sytuacjach musiałem czasem ręcznie zmienić przestrzeń kolorów z Automat. na BT.2020. Mam nadzieję, że ten mankament zostanie usunięty w drodze aktualizacji oprogramowania.
Dzięki matrycy LCD typu VA współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3192:1, dzięki czemu czerń była znacznie ciemniejsza od tej w popularnych w tej klasie 49-calowych panelach IPS. Dla potwierdzenia zamieszczam kilka zdjęć z filmu 1917 (reż. Sam Mendes, 2019):
Możliwości Sony 49XH8505 w trybie HDR są lepsze niż średnia w tej klasie cenowej. Zamiast typowych 300-350 cd/m^2, Sony 49XH8505 mógł się pochwalić luminancją rzędu 450 cd/m^2, i to niezależnie od rodzaju planszy testowej. Co więcej, jasność była stabilna, bez sztuczek z przesterowaniem diod LED tak typowych dla niektórych marek z kraju będącego ojczyzną kimchi.
Oczywiście nie jest to dużo, ale więcej, niż oferują typowi rywale w tej klasie cenowej.
Jeśli chodzi o gradację bardzo jasnych tonów w trybie HDR, to Bravia 49XH8505 pokazuje wszystkie jasne detale aż do 1000 cd/m^2, niezależnie od rodzaju sygnału.
Na koniec jeszcze jedna uwaga. Otóż w trybie HDR (własny) domyślnie włączona jest opcja „zaawansowane zwiększanie kontrastu — małe” (ZZK). Działała ona jednak zupełnie inaczej niż w ubiegłorocznym 49XH8396, obniżając jasność obrazu ponad dwukrotnie (!). W związku z tym, aby osiągnąć pełnię możliwości telewizora, ZZK po prostu wyłączyłem. Mam nadzieję, że również i ten mankament zostanie usunięty w drodze aktualizacji oprogramowania.
Sony 49XH8505 wyposażono w matrycę LCD klasy 120Hz, dzięki czemu maksymalna ostrość obrazów ruchomych jest wysoka (750 linii na 1080 maksimum). Rozdzielczość ta w rozbiciu na poszczególne tryby układu Motionflow przedstawia się następująco:
Telewizory Sony mają inną „konstrukcję” układu poprawy ostrości i płynności ruchu niż telewizory konkurencji, bowiem zarówno gładkość jak i czystość mają wpływ na ostrość obrazów ruchomych. Najwyższą ostrość daje ustawienie gładkość 2, czystość 2, ale wiąże się to z koniecznością akceptacji pewnej (lekkiej, ale zawsze) nadpłynności ruchu, którą nie każdy lubi. Jeżeli przy czystości równej 1 zredukujemy gładkość z 2 na 1, unikniemy ww. nadpłynności, ale rozdzielczość dynamiczna spadnie z 750 do 450 linii, a więc do poziomu najlepszych telewizorów … 60-hercowych.
Nietrudno odgadnąć, co jest powodem takich, a nie innych osiągów: jest nim nowy rodzaj fosforu, który z jednej strony zapewnia intensywną czerwień i szeroką paletę barw, ale z drugiej strony zwiększa nieco smużenie, czyli zmniejsza ostrość ruchu.
Jeśli chodzi o zależność stopnia upłynniania ruchu od trybu układu Motionflow, to przedstawia się ona następująco:
Tak jak w poprzedniku, tj. 49XG8396, do pełni szczęścia przydałoby się więcej stopni upłynniania (gładkości) ruchu, zwłaszcza dodatkowy stopień pośredni pomiędzy wartościami 1 a 2. Ogólnie jest dobrze, także ze względu na niewielką liczbę artefaktów (niepożądanych skutków ubocznych) układu upłynniania ruchu. Ponadto, nie stwierdziłem istnienia zjawiska brudnego ekranu (ang. dirty screen effect), które mogłoby przeszkadzać np. podczas oglądania meczów piłki nożnej.
Sony 49XH8505 wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe ze stożkowymi membranami o długości około 6 cm.
Brzmienie wykazuje bardzo wiele podobieństw do tego z ubiegłorocznego modelu 49XG8396. Telewizor gra głównie środkiem, który jest całkiem niezły (jak na TV). Basu niskiego nie ma w ogóle, jest tylko górny. Wysokie tony są nieco przytłumione, ale dzięki temu została zachowana ogólna równowaga i to chyba przyświecało konstruktorom. Ogólnie dźwięk jest poprawny, nadaje się do wiadomości i filmów w rodzaju telenoweli, ale aby oddać muzykę czy spektakularne efekty filmowe (wybuchy itp.) konieczna będzie grajbelka lub kino domowe.
Jak zwykle w przypadku Bravii z Androidem duży plus za funkcję Chromecast, która umożliwia bezpośredni streaming z serwisów typu Tidal czy Spotify z pominięciem stratnego kanału łączności, jakim jest Bluetooth.
Testowany telewizor miał fabrycznie zainstalowany system operacyjny Android 9. System Android posiada bardzo dużą liczbę aplikacji. Podczas testu skupiłem się na dwóch: YouTube oraz Prime Video. Działały one bez zarzutu. System także działał stabilnie.
W przeciwieństwie do poprzednika (tj. 49XG8396), Bravię 49XH8505 zbudowano na nowej platformie sprzętowej wprowadzonej na rynek w 2019 roku tylko w seriach wyższych od XG83. W roku 2020 wszystkie androidowe Bravie działają już na nowej platformie sprzętowej, co można poznać, m.in. po istnieniu „szybkich ustawień”, dzięki którym możliwa jest błyskawiczna zmiana niektórych parametrów.
Jeśli chodzi o odtwarzacz multimediów, to obsługuje on cały szereg formatów, jak: avi, mov, mp4, mts, ale bez flv, tp i wmv. Opcje sortowania są bardzo dobre.
Chociaż w standardowym odtwarzaczu multimediów wprowadzono dużo wartościowych zmian, nie uniknięto też i potknięć. Oprogramowanie nie jest do końca dopracowane: wczytywanie listy plików z pamięci USB podłączonej po raz pierwszy trwa znacznie dłużej niż u rywali, są żenujące literówki w polskim tłumaczeniu, a ikony plików czasem migotają bez celu zwłaszcza po szybkim wejściu do odtwarzacza multimediów. Te problemy występują też w innych modelach Sony już od kilku miesięcy i jakoś nie widać aby producent kwapił się z ich usunięciem.
Zgłosiłem ten problem producentowi. Zobaczymy, jak szybko go usunie.
Pomimo tego, w żadnym razie ww. usterka nie dyskwalifikuje moim zdaniem tego telewizora bowiem, zamiast standardowego odtwarzacza możemy przecież zainstalować inny, np. bardzo dobry VLC.
W trakcie testu zmierzyłem wyjątkowo wysokie opóźnienie sygnału na złączu HDMI w trybie gra. Nie pomogły żadne resety, zmiana gniazda, prośby i zaklęcia. Zgłosiłem to producentowi, który zmierzył opóźnienie, co prawda na innym egzemplarzu, ale z tą samą wersją oprogramowania i uzyskał wynik rzędu 10 ms. Oznacza to, że najprawdopodobniej nasz egzemplarz miał jakiś mały feler, w związku z czym, jak tylko w nasze lepkie łapki wpadnie druga sztuka Bravii 49XH8505, pomiar powtórzymy.
Warto zaznaczyć, że:
49-calowa Bravia z serii XH8505 jest nieco innym telewizorem od swojego poprzednika, modelu 49XG8393. Sony 49XH8505 oferuje nowszą, wydajniejszą platformę sprzętową, nowego pilota, zgrabniejsze nóżki oraz dobrej jakości, kontrastowy obraz o intensywnych, choć całkowicie akceptowalnych barwach. Ma też ponadprzeciętną jasność w trybie HDR. Moim zdaniem, po usunięciu wymienionych w recenzji mankamentów w oprogramowaniu, Sony Bravia 49XH8505 będzie jednym z najlepszych 49-calowych telewizorów 4K w cenie poniżej 4000 złotych. Jeżeli szukacie telewizora z barwami, które dosłownie wyskakują z ekranu, to mogę Wam tę Bravię szczególnie polecić.
W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.
Czekałem od dawna na recenzję tego Soniacza . Na stronie ,,displayspecifications” podają że matryca Sony 49xh8505 jest IPS. Czy w ogóle można wierzyć temu co podają na tej stronie z danymi telewizorów i monitorów?
Zweryfikujemy tą sprawę i wrócimy wkrótce z odpowiedzią.
Testowana przez nasz sztuka została sprawdzona specjalistycznym sprzętem i posiada matrycę VA. Z informacji jakie udało nam się uzyskać, producent stosuje matrycę VA lub IPS w zależności regionu i partii produktu.
Panie Tomaszu
Według mojej wiedzy ten telewizor posiada matrycę IPS oraz ma aluminiową ramkę. To drugie jestem w stanie potwierdzić, ponieważ posiadam ten telewizor. Co do typu matrycy bazuję na informacjach znalezionych w sieci, ponieważ przed zakupem przeczytałem pół internetu szukając informacji na jego temat 🙂
Bardzo proszę o weryfikację.
PS. Z telewizora jestem bardzo zadowolony.
Testowany przeze mnie egzemplarz 49XH8505 na pewno miał matrycę VA. To, że w internecie (np. na displayspecifications) można znaleźć info o IPS w tym modelu oznacza, że albo ta witryna w tym konkretnym przypadku się myli, albo że Sony na różnych rynkach stosuje różne matryce. Ramka jest rzeczywiście metalowa, ale ja w recenzji nigdzie nie pisałem z czego jest wykonana.
Ależ napisał Pan w dziale „design”…obudowa wykonana z tworzyw sztucznych… każdy czytelnik postrzega taki wpis, że chodzi o ramki wokół ekranu, bo , że tył jest z tworzyw sztucznych nie ulega wątpliwości, ponieważ nie widziałem jeszcze telewizora który miałby obudowę tylną z materiałów szlachetnych :/
Zainteresowany jestem tym modelem tylko sporo tych minusów wyszło i ten input laga, i pytanko z jakim modele Samsunga mogę go porównaniu np. Q70t czy za wysoko😁
Strona display specyfications to pewniejsze źródło.
Weryfikujemy jak wygląda sprawa z matrycami w tym modelu.
Miro, w teście korzystam z narzędzi pozwalających określić rodzaj matrycy, jaki jest użyty w otrzymanym egzemplarzu TV. Z kolei portal DisplaySpecifications w stopce posiada informację: „The information on this website is provided […] without warranty of any kind”, co oznacza: „Informacje na tej stronie podano […] bez jakichkolwiek gwarancji”, a ich tabela ze specyfikacją nie jest poparta testem. W przypadku tego modelu kontrast ANSI rzędu 3000:1 jest niemożliwy do osiągnięcia przez panel IPS.
Model, któy dostaliśmy na testy dokładnie sprawdziliśmy specjalistycznymi narzędziami i ma on matrycę VA. Uzyskaliśmy też informację, że producent stosuje oba rodzaje matryc – VA oraz IPS w zależniości od regionu i partii produktu.
Pytałem o rodzaj matrycy (sony 49xh8505) w niejednym sklepie rtv i usłyszałem ,,że to loteria” mają panele Ips i va. Podejrzewają że ze względu na pandemię montują matryce jakie dostarczą do produkcji.
Chciałem dodać, że ten telewizor na aluminiową ramkę. Poza oficjalną specyfikacją sprawdziłem organoleptycznie 🙂
Sprawdziłem przed chwilą i zostawia smugi pod palcem, więc może jednak VA. Dodam, że nie czuję się fachowcem w tej dziedzinie.
Zastanawiam się nad tym modelem ale trochę zdziwiła mnie sytuacja z rodzajem paneli . wszak to jeden z najważniejszych parametrów. To oznacza że jak kupie ten model to nie wiem co będzie w kartonie? Chce panel VA. To troche tak jakbym przyszedł do dealera samochodów i chciał kupic auto z silnikiem benzynowym, a sprzedawca powiedział, że jak auto trafi do dealera to zobaczymy co Pan trafił!? Czy sprzedawca zatem może to jakoś sprawdzić przed odbiorem towaru?
Łukasz, przez zakupem skontaktuj się ze sklepem pod numerem: 34 377 00 00 lub adresem: x-kom@x-kom.pl. Doradcy postarają się zweryfikować sprawę.
Tomku, jak duży jest zasilacz? Nie widać go na żadnym zdjęciu. Chciałem powiesić TV na pustej ścianie. Kabel zasilający 230V jest już zamurowany i pociągnięty w miejsce za TV, tylko zastanawiam się czy ten zasilacz nie dyskwalifikuje tego sposobu montażu, czy uda się mi go jakoś schować między ścianą a TV.
Niestety, telewizor już wyjechał więc nie mogę podać dokładnych wymiarów zasilacza. Nie jest on duży i moim zdaniem spokojnie da się go zmieścić pomiędzy obudową (tj. jej najcieńszą częścią), a ścianą. Podejrzewam, że dobrym miejscem mógłby być tył telewizora zaraz poniżej górnej krawędzi ekranu, lecz powyżej otworów wylotowych układu chłodzenia płyty głównej i zasilającej.
Kupiłem i oddałem Soniacza 49xh8505. ,,Cieszyłem” się nim kilka dni ale obraz w jasnym pokoju w dzień nie do przyjęcia. Ustawiałem różne opcje i nic z tego. Nawet dzwoniłem do serwisu sony …ten model tak ma. Panel VA ,dość słabe kąty i ten mdły obraz w dzień a wieczorem obraz petarda kolorki ostre ale nie zbyt naturalne do tego bardzo płynny, gładki nie zależnie od stacji Nc+ .Teraz wiem że do jasnego salonu tylko tv z matrycą IPS ,tak jak miałem do tej pory i na dzień dzisiejszy mój wybór to LG nano 8607. ? A może inny ?
Panowie posłuchajcie moich nowinek o tym modelu. Kupiłem miesiąc temu i jestem rozczarowany. Telewizor sam przełącza kanały, nie można włączyć przeglądarki internetowej i przerwy w odbiorze NTC, jakoś obudowy taka, że strzela podczas oglądania…
Wymieniono płytę główną i po czterech dniach wszystkie usterki wróciły…
Bubel, którego nie da się oglądać, bo trzeba ciągle coś zgłaszać i naprawiać.
Będę wnosił o zwrot gotówki !!!
Witam! Czy korzystanie z innego odtwarzacza (np. VLC, Kodi) niż standardowy nie powoduje zaburzenia płynności ruchu (mikroprzycieć ) związanego z niedostosowaniem odświeżania (60hz) do ilość klatek wyświetlanego materiału (np. film FPS 23,976) (judder)?
Mój poprzedni tv Sony z Androidem zupełnie sobie z tym nie radził. Na standardowym odtwarzaczu płynność była ok. Pojawiał się natomiat problem z napisami.
Na innych playerach (Kodi, Mx player, VLC) występowały mikroprzyciecia obrazu związane z gubieniem klatek.
Tak, podczas korzystania ze standardowego odtwarzacza plików wideo w TV Sony z systemem Android może wystąpić to zjawisko, choć zależy ono od wersji oprogramowania systemowego, wielkości pliku oraz tego, gdzie on się znajduje (USB czy dysk sieciowy NAS). Tak się akurat złożyło, że gdy otrzymałem Pańskie pytanie testowałem TV marki Sony i mogłem to dokładnie sprawdzić. Otóż podczas odtwarzania dużego (ponad 1GB) pliku z USB (avi-divx) co kilka sekund dało się zauważyć zacinanie się odtwarzanego obrazu. Po przełączeniu się na odtwarzacz VLC problem całkowicie ustąpił, a odtwarzanie było wzorowe. Co ciekawe, przy odtwarzaniu kilkukrotnie mniejszych plików problem nie wystąpił również w standardowym odtwarzaczu, z czego wnoszę, że zacinanie może mieć związek z buforowaniem większych plików przez ten odtwarzacz. W roku 2020 firma Sony wprowadziła dużo zmian w swoim standardowym odtwarzaczu plików wideo (w tym unikalną możliwość sortowania plików z NAS-a), ale nie uniknięto kilku niedoróbek (także literówek w polskiej wersji menu). Pomimo tego użycie niestandardowego odtwarzacza pozwoli obejść wiele problemów, co jest jedną z głównych zalet systemu Android, bowiem nie wszystkie konkurencyjne systemy mają taką możliwość i jesteśmy wtedy skazani na „jedynie słuszny” odtwarzacz fabryczny.
Kupił Pan miesiąc temu i zdążył Pan w tym czasie już zauważyć wszystkie niedoskonałości…naprawili go Panu, tzn. wymieniono płytę główną :/ (kto, gdzie…po co ?), no i jak wymieniono Panu tę płytę główną…to wszystkie usterki po 4 dniach wróciły…i to wszystko w tak krótkim czasie :/
Takich i tylu usterek na raz już dawno nikt nie opisywał 🙂
Mało wiarygodny ten Pana wpis, oj mało!
Szanowny Panie,
Wszystko co napisałem odnośnie TV Sony KD-49XH 8505 jest oparta na faktach, więc zamiast powątpiewać w wiarygodność wpisu, jako ekspert mógłby Pan zastanowić się na jakąś poradą w tym temacie ?
Jeśli chodzi o sprostowanie, kto mógłby mi wymienić płytę główną jak nie autoryzowany serwis Sony, skoro sprzęt jest na gwarancji ???
Potwierdzam, że usterki wróciły i telewizor został zabrany przez serwisanta na serwis celem diagnostyki, ponieważ wystąpiłem o zwrot towaru i gotówki. Pozdrawiam.
Matryca 120 Hz to ŚCIEMA!!! Na stronie producenta w obsługiwanych sygnałach video żadna rozdzielczość nie ma 120 Hz a co najwyżej 60 Hz.
Witam.Czasami nie mam dźwięku na youtube i filmów z pendrive.
Czy ktoś z użytkowników ma taki problem, że napisy na pasku informacyjnym przy przełączaniu kanałów są jakby za mgłą i trochę zniekształcone? Podobnie przy włączeniu EPG. Mam dekoder telewizji satelitarnej i przy poprzednim tv (plazma) nie miałem tego problemu, pasek info był bardzo wyraźny.
Witam. Czy telewizor Sony KD-49XH 8505 faktycznie nie posiada wejścia HDMI 2.1? Czy tu może być podobnie jak z matrycą i zależy od rynku?
Maryna, ten model nie posiada HDMI 2.1.
Jakim przyciskiem w tym modelu można zatrzymać przewijanie się stron w telegazecie ?
Dzień dobry.
Poszukuję telewizora, który wykorzystywany będzie tylko do oglądania telewizji kablowej. Rozważam Sony KD-49XH8505, jednak zastanawiam się czy różnica w jakości obrazu w przypadku kablówki będzie na tyle duża w porównaniu z modelem Samsung QE50Q65TA, że warto dopłacić 600zł do produktu Sony. Czy mogę prosić o opinię?
Atutami TV Sony, które przewyższają konkurencję w jakości obrazu jest realizm i kolory przekazywanego obrazu bez znaczenia na jego źródło.
TV Sony KD-49XH8505 to potwierdza.
Witam. Planuje kupić ten model w wersji 43 calowej do nowego Xboxa series x, i nie wiem czy ten model będzie dobry, gdyż na żadnej stronie nie znalazłem żadnych danych odnośnie input laga prosił bym o pomoc czy bez żadnych obaw mogę kupić ten telewizor pozdrawiam.
Andrzej, model 43-calowy powinien spokojnie wystarczyć do gier. Z informacji jakie posiadamy opóźnienie to około 10ms. Pamiętaj, że jeśli sprzęt nie spełni Twoich oczekiwań to możesz go zwrócić.
Witam ,przymierzam się do zakupu Sony KD-49XH8505 lub 55XH9005, jednak mój zapał do zakupu tych modeli hamuje to że w wielu przypadkach jest problem z zawieszającym się Androidem telewizory trzeba resetować czy sony coś z tym już zrobiło .Przywiązałem się do tej marki ale wierności nie ślubowałem .Dzięki za ewentualną odpowiedż.
Tak wszyscy pieją nad obrazem i kolorami i to prawda, ale ten model TV Sony beznadziejnie radzi sobie z wyświetlaniem gradientów i to zarówno w statycznym jak i dynamicznym obrazie. Tło o zmiennej barwie od jasnej do ciemnej wygląda jak warstwy w Wielkim Kanionie, telewizor nie potrafi obsłużyć płynnego przejścia między różnymi tonami tej samej barwy.
Jestem posiadaczem starego Sony KDL-46HX800 i radził sobie z tym zdecydowanie lepiej, ale fakt odświeżanie KDL miał 200 Hz, a XH ma 100 Hz. MotionFow 800 w obu, ale po 8-10 latach spodziewałem się chociaż podobnej jakości a tu taka porażka. Oczywiście wspomniane w teście zalety potwierdzam, ale to nieogarnięcie przetwarzania gradientów jest porażką.
Kupiłem i będę używał
Nie wiem
Witam .
Od kilku dni jestem w posiadaniu tego telewizora ( zakup przez Internet z odbiorem u sprzedawcy)-co prawda 43 calowy ale różnic w ustawieniach i regulacjach chyba większych nie ma niż u większego brata, wszak na tej samej platformie i tym samym układem menu… Niestety z matrycą IPS. Zgadzam się z większością uwag tu krytycznych z wyjątkiem dźwięku. Jestem pozytywnie zaskoczony i cieszy, że nie musiałbym kupować soundbara.. W stosunku do mojego juz 8 letniego poprzedniego sony HX75, miłe zaskoczenie. Dźwięk czysty i mocny w basach daje się spokojnie ustawić. Plus to jeszcze niska cena..To wszystko z pozytywów.. Jednak tak jak w recenzji więcej minusów.. Z ekranu bije mocna czerwień plus gdy w obrazie zjawi się intensywny niebieski to wali na cały ekran. Fatalna tonacja i kontrast..Ponadto efekt skóry, nienaturalny . Twarze wypolerowane bez ostrości i szczegółów. Tyle przyjemnego, że oglądasz 90- latków bez zmarszczek i z czerwonymi rumieńcami na twarzy. Sprzedawca za dodatkową opłatą podjął próbę ustawienia jakości obrazu z rozpiską procedury i schematami w ręku. Zapewniał, że jest w tym przeszkolony. Niemniej stwierdził, że zrobił tyle ile mógł a więcej musiałby kalibrować fachowiec od Sony z przyrządami . W trybie ,,żywym” kontrast i jasność jest na maksa. Dalej nie zaglądam by nie kusić przekombinowaniem. Tak jak z dźwiękiem na plus w stosunku do HX75 tak obraz wolę ogadać na starym chociaż LCD i o połowę mniejsza rozdzielczość.. Do tego zasilacz moim zdaniem grzeje zbyt mocno i spasowanie ram też kiepskie. Mam jeszcze ponad tydzień na oddanie sprzedawcy i chyba będę myślał o OLED mimo, że są dużo droższe… Tylko trudno znaleźć w 43 calowych. Na koniec mała prośba do Pana Tomasza. Czy taki laik jak ja może coś poprawić jeszcze w trybie własnym co do tej nadmiarowej czerwieni?.
PS. Dziwią mnie te komentarze na stronach sprzedawców np. ME- gdzie w 99% znajdziesz same pozytywne. Kto to pisze chyba, że tylko mnie trafił się z wadą.
sprawdź 43HX940 Panasonica. Jednakże jest on też na IPS. Występuje również pod oznaczeniem HWX944
Moim zdaniem matryca IPS i to z opcją obrazu hdr sprawdza się ale w komputerach lub laptopach z błyszczącym ekranem. Jeżeli ktoś bawi się obróbką zdjęć, filmów to może na sto sposobów w Photoshopie stworzyć wymarzony efekt. W telewizorze to tak nie działa bo musiałbyś przed każdym programem, filmem itd, ustawiać od początku obraz pod ten konkretny sygnał.. Dlatego masz często na ekranie efekt surrealistycznego przesycenia barw ,złej tonacji i rozmytego kontrastu. Po drugie jeżeli masz łączce z kablówki to na ogół dostajesz przesył w full hd a nie w 4k . By w pełni wykorzystać możliwości 4k musisz mieć dekoder i do tego internet o wysokim transferze.. Dlatego telewizory LCD VA z rozdzielczością full hd dają bardziej realistyczny obraz z lepszym balansem kolorów niż ekran UHD z matrycą IPS. Przyszłość telewizorów to ekrany OELD. Mam tablet Samsunga z ekranem Super OELD. Po prostu bajka. Niesamowita wierność odwzorowania szczegółów i bardzo naturalistycznych kolorów bez surrealistycznych efektów..
Przepraszam ma być ekran OLED..
Witam.
Od dziś jestem posiadaczem tv SONY49XH8505. Mam wątpliwości że to matryca va. Można to jakoś sprawdzić?
Jeżeli nie masz nr seryjnego to będzie trudno.
puknij delikatnie w ekran palcem. Jak będzie rozbłysk tzn że VA. Druga sprawa zobacz jak wygląda czarny ekran przez telefon. IPS na większości telefonów będzie fioletowy.
Więc tak:
dzięki za porady,
– numer seryjny mam, może ktoś podpowie jak sprawdzić po numerze?
– puknąłem delikatnie palcem – jest rozbłysk,
– patrzyłem kamerą przez telefon – na czarnym obraz jest czarny, tylko występują przejaśnienia „clouding”
Wszystko wskazuje na to, że to VA. Jeszcze po tym numerze bym chciał sprawdzić.
Mam aktualnie u siebie xh85 i hx940. Panasonic zmienia postrzeganie IPS takim, jaki go znamy choćby z LG. Czerń jest czarna, strefy wygaszania czynią cuda. Na portalu HD jest wątek o nim wraz ze zdjęciami i porównaniem obu.
Kąty w xh85 są bardzo dobre.
Witam, jestem zainteresowany tv Sony KD-43XH8505 i mam pytanie, czy ten model też ma matrycę va, czy już ips?
Z informacji jakie posiadamy, ten model ma matrycę IPS.
Witam . Chciałem się poradzić odnośnie wyboru tv do 4tys. Mam na uwadze Hisense 55u8qf i SONY LED KD-55XH9096BAEP . Ktorywybor będzie lepszy? Tylko ogladanje tv bez grania
Witam,
Jak ten telewizor poradzi sobie z konsolami nowej generacji? Szukam tv do ogólnego oglądania plus chcę zakupić w przyszłości PS5, rozmiar do 50 cali max za 3500. Myślałem o LG nano cell 867, ale jakość czerni i obrazu mnie odstraszają trochę. Co by Pan polecił w tym przedziale cenowym?
Jeżeli na wyjściu HDMI nowej konsoli ustawimy 4K/60Hz, to z takim sygnałem nie będzie problemu. Natomiast sygnał 4K/120 nie będzie akceptowany – do tego potrzebny jest już inny telewizor z nowszym torem wizji. W cenie do 3500 zł osobiście poleciłbym albo Sony 49XH8505 lub Samsunga 50Q65TA (choć to model z ekranem klasy 60Hz). Warto też polować na spadek cen Sony 49XH8596, który, w chwili gdy piszę te słowa, przekracza Pański budżet o jakieś 150 zł.
Witam mam tv XH8505 i nie moge ustawic w grze 120 hz poniewaz jest napusane ze moj tv nie obsluguje 120 hz w grach wiec to jakas sciema z tym telewizorem czy jak ? W tv tez nigdzie nie moge zmienic czestotliwisci odswieżania
Tu wszystko się zgadza, ten TV nie ma możliwości przyjęcia sygnału 120 Hz, do którego jest wymagane złącze HDMI 2.1 i nowsze układy przetwarzające obraz.
Jednak producent wyposażył go w matrycę o odświeżaniu 120 Hz – to rozwiązanie bardzo poprawia odwzorowanie ruchu. Więcej o tym możesz przeczytać w tekście recenzji.
Witam. Czy input lag został zmierzony ponownie?
Niestety nie mieliśmy możliwości wykonania dodatkowych pomiarów. Z informacji, jakie uzyskaliśmy od producenta, w tym modelu input lag wynosi 10ms.
Witam, może mi ktoś wyjaśnić „brak opcji kalibracji kolorów (CMS), jak mam to rozumieć ? Z góry dziękuje:)
Czy ktoś z Was wie czy obsługuę on funkcję AirPla2? Próbowz ktoś czy działa z iphone12? Dziękuję
Paulino, TV Sony 49XH8505 obsługuje funkcję AirPlay 2.
Hej. Czy ktoś aktualizował już ten telewizor do wersji 6507 z 3-go września? Zaktualizowałem ręcznie (1.4 GB), ale nadal mam stary interfejs Android TV. Według zapowiedzi telewizory miały dostać wygląd zbliżony do Google TV.
Jak to u Was wygląda?
Dariusz, chodzi chyba o wersję 6.5076 ?
jeśli tak, to nic się nie zmieniło odnośnie interfejsu, mam tylko nadzieję, że ta aktualizacja naprawi błąd odnośnie odbioru TVP4K…???
Tak, chodziło mi o wersję 6.5076 (pisałem z pamięci).
Miała być aktualizacja i nadal cisza i nowego obiecanego interfejsu nadal nie ma, przynajmniej u mnie. Może ktoś dostał?