Qontrastmistrz. Test i recenzja telewizora Samsung 65Q65T

Po 50-calowym modelu z serii Q65T czas na jego większego, 65-calowego brata. Wiele osób uważa, że telewizory z tej samej serii, lecz różniące się przekątną ekranu, mają takie same parametry techniczne. Z kolei nasz test wykazuje, że tak jednak nie jest. Jak duże są to różnice, czego dotyczą i który model jest górą – tego wszystkiego dowiecie się z poniższej recenzji.

Samsung QE65Q65TAUXXH (dalej dla uproszczenia zwany 65Q65T) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji 1402. Chciałbym podkreślić, że testowaliśmy egzemplarz wyprodukowany na Węgrzech, w sprzętowej wersji nr 2 (Version No. 02).

nalepka znamionowa samsunga 65q65t

Nie jest wykluczone, że w sklepach są również inne wersje tego modelu z innymi matrycami, a więc inną jakością obrazu.

Design

Tu brak niespodzianek. Wygląd i konstrukcja obudowy testowanego telewizora nie różnią się zasadniczo od innych modeli z serii Q6xT. Mamy tu do czynienia z obudową wykonaną w całości z tworzyw sztucznych oraz parą szarawych nóżek zrobionych z polipropylenu wzmocnionego włóknem szklanym. Pod ekranem umieszczono ozdobną złotawą listwę, która dodaje telewizorowi szyku i dobrze komponuje się z szarą ramką wokół ekranu. Jakość elementów oraz ich spasowanie można uznać za akceptowalne w tej klasie cenowej.

profil telewizora samsung 65q65t

W przeciwieństwie do „morza plastiku w obudowie” pilot jest metalowy i to właśnie ten luksusowy akcent odróżnia serię Q65T (oraz Q64T) od „zwyczajnej” Q60T z plastikowym nadajnikiem zdalnego sterowania.

Dla zainteresowanych: szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 8 mm, a szerokość samej ramki to 2,5 mm. Z kolei nóżki mają stały rozstaw, który wynosi 1142 mm (z przodu).

Jakość obrazu Samsunga 65Q65T

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.

piksele samsunga 65q65t widziane w przybliżeniu

Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie krawędziowe, czego dowodem jest silna emisja ciepła od poziomego paska diod LED na dole ekranu.

Kolory

Ponieważ najnowszy tryb obrazu filmmaker (nowość roku 2020) ustępuje nieznacznie wiernością obrazu trybowi film, wszelkie pomiary przeprowadziłem właśnie w trybie film.

Dla zainteresowanych różnicami: filmmaker ma włączone „wykrywanie światła otoczenia”, czyli czujnik światła, i wyłączone „ustawienia wyrazistości obrazu”, czyli wspomaganie ruchu. Niestety filmmaker nieco bardziej niż tryb film ingeruje w krzywą jasności oryginalnego materiału (czytaj: jeszcze bardziej ściemnia obraz, tj. jego średnie szarości), co oznacza, że to właśnie film ma tu przewagę (czytaj: mniej odbiega od wzorca). I to właśnie było powodem, dla którego pomiary telewizorów Samsunga wykonuję nadal w trybie film, a nie w nieco przereklamowanym filmmakerze.

W trybie film (6799K) średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 4,8, co jest jeszcze niezłym wynikiem.

Gdyby z kalkulacji ww. błędów usunąć luminancję (jasność), a wziąć pod uwagę tylko i wyłącznie odcień oraz nasycenie, wtedy to średni błąd spadłby do wartości 2,0, co jest już wynikiem bardzo dobrym.

Pod kątem w poziomie spada nasycenie i jasność kolorów, ale to przecież zjawisko typowe dla matryc tego typu (LCD VA). W pionie zjawisko to się intensyfikuje.

mecz piłki nożnej oglądany na ekranie samsunga 65q65t pod kątem

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 89%, co potwierdza możliwość wyświetlania poszerzonej palety barw w materiałach HDR.

Pomimo że wykraczały poza próg postrzegalności (wartość 3,0), błędy reprodukcji barw RGBCMY były akceptowalne, choć oczywiście mogłoby być lepiej.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI był zaiste wybitny i wyniósł aż 6363:1 (!), co teoretycznie powinno zapewniać bardzo ciemną czerń w warunkach kina domowego (tj. w zaciemnionym pomieszczeniu).

Niestety, testowany egzemplarz miał przejaśnienia w niektórych częściach ekranu (zwłaszcza w rogach).

prześwietlenia widoczne u samsunga 65q65t

Miejmy nadzieję, że inne egzemplarze będą pod tym względem bez zarzutu.

Poziom czerni był dobrze ustawiony, a telewizor nie gubił szczegółów w cieniach. Jasność maksymalna na pełnoekranowej planszy nie była wysoka i wyniosła 441 cd/m^2 (ale to i tak lepszy wynik niż w 50Q65T).

Tym razem na warsztat wziąłem film Wojna światów z 2005 roku. Pomimo ww. chmurek, dzięki naprawdę wysokiemu kontrastowi, Samsung 65Q65T spisywał się bardzo dobrze w ciemnych scenach. Film ten oglądałem po raz pierwszy z płyty 4K HDR, a mrożące krew w żyłach sceny w piwnicy, gdzie główni bohaterowie ukrywają się przed wężobotem-zwiadowcą, wyglądały doprawdy przewybornie.

Co ciekawe, film ten nakręcono nie kamerą cyfrową, lecz na tradycyjnej taśmie filmowej. Niektóre telewizory próbują wygładzać i zamazywać to ziarno, ale 65Q65T na szczęście tego nie robił, dzięki czemu mogłem podziwiać je „w pełnej krasie”. Celowo dałem tu cudzysłów, bo chociaż jestem zwolennikiem kamer cyfrowych i nie przepadam za filmowym ziarnem, to skoro taka była intencja twórców, szanuję ich wybór, pokornie akceptując tę ziarnistość. Cieszę się, że Samsung 65Q65T pozwolił mi ją zobaczyć bez żadnych przeszkód.

Jestem przekonany, że jeśli ktoś zakupi „niezachmurzony” egzemplarz tego modelu, to Samsung 65Q65T zapewni mu wiele godzin filmowej frajdy. Niejeden dreszczyk emocji gwarantowany!

HDR

No cóż, jeżeli ktoś czytał moje wcześniejsze recenzje modeli z serii Q6xT, to wie, że tutaj raczej nie będzie niespodzianek. I nie było. W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 441 cd/m^2 .

To oczywiście zbyt mało do poprawnego wyświetlenia wymagających treści HDR, ale o 29% więcej niż w 50Q65T, nie mówiąc o telewizorach Crystal UHD (serie TU8502 i niższe).

Oznacza to, że wbrew twierdzeniom i zapewnieniom producenta ten kluczowy parametr (jasność w trybie HDR) nie jest taki sam w modelach z serii Q6xT. Krótko mówiąc, 65Q65T jest w tej kategorii trochę lepszy niż 50Q65T.

Odwzorowanie ruchu

Z kolei tutaj mamy sytuację praktycznie identyczną jak w modelu 50Q65T. Dostrzegłem tylko dwie różnice: wyższa rozdzielczość dynamiczna 65Q65T w trybie WRLED, tj. 1080 zamiast 850 linii. Ale to przecież tryb dla zaawansowanych. Drugą różnicą było nieco bardziej widoczne zjawisko brudnego ekranu, ale to zrozumiałe – im większy ekran, tym o nie łatwiej.

Po dodatkowe informacje pozwolę sobie przekierować Was do recenzji modelu 50Q65T.

Jakość dźwięku

Samsunga 65Q65T wyposażono w dwa umieszczone w dolnej części obudowy przetworniki szerokopasmowe, które promieniują dźwięk ku dołowi.

Jakość dźwięku nie rozczarowuje: mamy tu mocny bas i poprawną resztę pasma, co jest typowe dla telewizorów tej marki, które dostrajane są w komorach bezechowych Samsung Audio Labs w Kalifornii. Szkoda tylko, że nie ma osobnego trybu nocnego oraz do dialogów/wiadomości.

Ocena brzmienia? Jak na telewizor jest to moim zdaniem dość solidna czwórka (w skali 2-5).

Funkcje smart telewizora Samsung 65Q65T

Obsługa multimediów przez model 65Q65T jest taka sama jak w innych telewizorach tej marki. Więcej informacji na ten temat znajdziecie np. w recenzji modelu 55Q75T i tam też Was odsyłam.

złącza telewizora samsung 65q65t

Złącza i interfejsy

  • HDMI 2.0 – 3
  • HDMI 2.1 – 0
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 65
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S/S2, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 6363
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 4,9
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 89
  • input lag (ms) – 8,8 (po wyłączeniu opcji Gra Motion Plus)

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
input lag samsunga 65q65t

Podsumowanie

Test wykazał, że 65Q65T jest kolejnym udanym telewizorem LCD koreańskiej marki. Wyróżnia go ponadprzeciętnie wysoki kontrast, brzmienie z mocnym basem oraz rekordowo niski input lag. W związku z tym telewizor sprawdzi się i w kinie domowym, i w grach. Polecam i trzymam kciuki za egzemplarz bez „chmurek”.

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 6/10

Kino domowe: 6/10
Sport: 5/10
Gry: 6/10

Telewizor Samsung 65Q65T jest dostępny w ofercie x-komu


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.