Qledzik. Test i recenzja telewizora Samsung 50Q65T

Tym razem w naszym warsztacie zagościł stosunkowo nieduży telewizor z podstawowej kwantokropkowej serii Q6xT – taki 50-calowy QLED-zik. Sprawdziliśmy, co sobą reprezentuje i czy jest podobny do większych braci z tej samej serii. Odpowiedź jak zwykle w poniższej recenzji.

Samsung QE50Q65TA (dalej dla uproszczenia zwany 50Q65T) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji 1402 (choć przyjechał z 1304 „na pokładzie”). Warto zaznaczyć, że testowaliśmy egzemplarz wyprodukowany na Węgrzech, w sprzętowej wersji nr 2 (Version No. 02).

plakietka informacyjna z danymi telewizora samsung 55q65t

Czy na krajowym rynku są również inne wersje (czytaj: odmiany z innymi matrycami)? Niewykluczone.

Design

Kształt i konstrukcja obudowy testowanego telewizora nie różni się zasadniczo od innych modeli z serii Q6xT. Mamy tu do czynienia z obudową wykonaną w całości z tworzyw sztucznych oraz parą szarawych nóżek zrobionych z polipropylenu wzmocnionego włóknem szklanym. Pod ekranem umieszczono ozdobną złotawą listwę, która dodaje telewizorowi szyku i dobrze komponuje się z szarą ramką wokół ekranu. Jakość elementów oraz ich spasowanie można uznać za akceptowalne w tej klasie cenowej.

Pilot przyjemnie leży w dłoni i jest metalowy, co odróżnia serię Q65T (oraz Q64T) od „zwyczajnej” Q60T z plastikowym nadajnikiem zdalnego sterowania.

Dla zainteresowanych: szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 8 mm, a szerokość samej ramki to 2,5 mm. Z kolei nóżki mają stały rozstaw, który wynosi 1005 mm (z przodu).

Jakość obrazu Samsunga 50Q65T

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.

Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie krawędziowe, czego dowodem jest silna emisja ciepła od poziomego paska diod LED na dole ekranu.

Kolory

Pomiary wykazały, że nowo wprowadzony tryb filmmaker (nowość roku 2020) ustępuje nieznacznie wiernością obrazu trybowi film, w związku z czym wszelkie pomiary przeprowadziłem właśnie w trybie film. Dla zainteresowanych różnicami: filmmaker ma włączone „wykrywanie światła otoczenia”, czyli czujnik światła, i wyłączone „ustawienia wyrazistości obrazu”, czyli wspomaganie ruchu. Niestety filmmaker nieco bardziej niż tryb film ingeruje w krzywą jasności oryginalnego materiału (czytaj: jeszcze bardziej ściemnia obraz, tj. jego średnie szarości), co oznacza, że to właśnie film ma tu przewagę (czytaj: mniej odbiega od wzorca). I to właśnie było powodem, dla którego pomiary telewizorów Samsunga wykonuję nadal w trybie film, a nie w nieco przereklamowanym filmmakerze.

W trybie film (7541) średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 5,0, co jest jeszcze niezłym wynikiem.

Jednakże gdybyśmy przy wyliczaniu ww. błędów pominęli jasność (luminancję), a wzięli pod uwagę tylko odcień i nasycenie, to średni błąd spadłby do wartości 2,5, co jest już wynikiem bardzo dobrym.

Ponieważ mamy tu do czynienia z matrycą LCD typu VA, pod kątem w poziomie kolory zauważalnie bledną i ciemnieją.

nasycenie barw widzianych pod kątem na ekranie samsunga 50q65t widziane na przykładzie czerwonej planszy

W pionie to zjawisko nasila się (czytaj: lepiej nie wieszać tego modelu na ścianie wysoko ponad linią wzroku).

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło niemal 84%, co potwierdza możliwość wyświetlania poszerzonej palety barw w materiałach HDR.

Błędy reprodukcji barw RGBCMY nie były duże, choć wykraczały poza próg postrzegalności (wartość 3,0).

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4125:1, co zapewnia ciemną czerń w warunkach kina domowego (tj. w zaciemnionym pomieszczeniu). Poziom czerni był dobrze ustawiony, a telewizor nie gubił szczegółów w cieniach. Jasność maksymalna na pełnoekranowej planszy nie była wysoka (maksymalnie: 330 cd/m^2), ale i tak ponad dwa razy większa od najlepszych OLED-ów (zaskoczeni? takie są fakty – OLED-y samoczynnie mocno się ściemniają w trybie pełnoekranowym).

Jak na stosunkowo przystępny cenowo telewizor LCD, Samsung 50Q65T spisywał się całkiem dobrze w mrocznych, wymagających scenach filmowych.

HDR

Tutaj nie było zaskoczeń. W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 343 cd/m^2.

To oczywiście zbyt mało do poprawnego wyświetlania treści HDR, ale więcej niż w telewizorach z serii TU8502. Choć różnica nie jest kolosalna, jest zauważalna gołym okiem. A zatem jeżeli ktoś planuje oglądać treści HDR (nawet sporadycznie) i ma dylemat w rodzaju „TU8502 czy raczej Q6xT?”, odpowiedź jest jedna: moim zdaniem warto dopłacić do wyższej serii (innym argumentem jest szybsze działanie nawet najtańszych QLED-ów od najbardziej zaawansowanych telewizorów Crystal UHD).

Odwzorowanie ruchu

Ze względu na matrycę klasy 60Hz ostrość i płynność obrazów ruchomych w modelu 55Q65T była typowa dla tego rodzaju wyświetlaczy. W trybie użytkownika zmierzyłem 450 linii (na 1080 maksimum). Po włączeniu funkcji WRLED (wyraźny ruch LED) ostrość rośnie do 850 linii (czyli jak w matrycach 120-hercowych), ale z ubocznym skutkiem w postaci echa po lewej stronie i lekkiego migotania obrazu.

Upłynnianie ruchu działało identycznie jak w innych 60-hercowych modelach Samsunga, czyli dobrze. W trybie auto upłynnianie było duże, ale w trybie użytkownika – regulowane wedle uznania w zakresie 0-10 za pomocą ekranowego suwaka (tradycyjnie dla Samsungów).

W ogólnej ocenie Samsung 50Q65T osiąga maksimum tego, co można „wycisnąć” z 60-hercowej matrycy. A proszę pamiętać, że 60-hercowe elcedeki nie są sobie równe i wiele modeli ma rozdzielczość obrazów ruchomych sporo niższą od modelu 50Q65T (i nie chodzi mi tu tylko „zewnętrznych” konkurentów, lecz także o „krystalicznych” rywali, w tym z serii TU8502, czyli tzw. telewizorów Crystal UHD).

Jakość dźwięku

Samsunga 50Q65T wyposażono w dwa umieszczone w dolnej części obudowy owalne przetworniki szerokopasmowe umieszczone w dolnej części obudowy, które promieniują dźwięk ku dołowi.

głośniki telewizora samsung 50q65t

Brzmienie 50-calowego QLED-a nie wzbudzi co prawda zachwytu u audiofila, ale jest ogólnie poprawne z mocnym basem i w sumie jednym z najlepszych, jakie można usłyszeć w telewizorach tej klasy. To oczywiście zasługa inżynierów z kalifornijskiego Samsung Audio Labs – to właśnie im zawdzięczamy znaczną poprawę brzmienia nie tylko grajbelek tej marki, lecz przede wszystkim telewizorów.

Funkcje smart telewizora Samsung 50Q65T

Funkcje multimedialne modelu 50Q65T są identyczne jak w innych, wcześniej opisywanych modelach tej marki. Więcej informacji na ten temat znajdziecie np. w recenzji modelu 55Q75T i tam też Was odsyłam.

Złącza i interfejsy

  • HDMI 2.0 – 2
  • HDMI eARC – 1
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 50
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S/S2, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4125:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 5,0
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 84
  • input lag (ms) – 9,2 (ale dopiero po wyłączeniu fabrycznie aktywnej opcji Gra Motion Plus)

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
pomiar input laga samsunga 50q65t

Podsumowanie

Samsung 50Q65T jest przykładem udanego telewizora LCD klasy podstawowej. Takimi cechami, jak: ciemna czerń, całkiem wysoki kontrast, upłynnianie ruchu, niewielkie opóźnienie sygnału w trybie gry, łatwa obsługa oraz dobre multimedia, udowadnia, że jest jednym z prawdziwie uniwersalnych telewizorów przeznaczonych dla szerokich rzesz konsumentów. Polecam bez wahania.

profil telewizora samsung 50q65t

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 6/10

Kino domowe: 6/10
Sport: 5/10
Gry: 6/10

Telewizor Samsung 50Q65T znajdziecie w ofercie x-komu


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.