Pogranicznik. Test i recenzja telewizora Samsung 55Q75T

Jak zapewne pamiętacie, w sierpniu 2020 r. przetestowałem dla Was telewizor Samsung 55Q74T. Niedawno na mój warsztat trafił pokrewny model o symbolu 55Q75T. Rodzi się pytanie, czy oba te telewizory są rzeczywiście identyczne pod względem technicznym, a jeśli nie, to czym się różnią. I właśnie na tym skoncentruję się w niniejszej recenzji.

Samsung 55Q75T jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji 1403. Testowałem wyprodukowany na Węgrzech egzemplarz tego modelu, w sprzętowej wersji nr 1 (Version No : 01).

plakietka informacyjna telewizor samsung 55q75ta

Design

Tak jak w innych modelach z tej serii, obudowę 55Q75T wykonano z tworzywa sztucznego. Spoczywa ona na podstawie składającej się z jednej, centralnej nogi oraz stopy w kształcie odwróconej litery „T”.

wygląd samsunga 55q75ta

Nadajnik zdalnego sterowania wykonano z metalu i to właśnie on odróżnia serie Q75T (a także Q74T i Q75T) od „zwyczajnej” serii Q70T (tej z plastikowym pilotem). Ponieważ pilot jest jedynym elementem telewizora, z którym mamy fizyczny kontakt, metalowe wykończenie sprawia, że odnosimy wrażenie obcowania z produktem wyższej klasy.

Radość z użytkowania modelu 55Q75T może nieco mącić błyszczący przód stopy, który w jasnych pomieszczeniach odbija światło w stronę widza, chociaż zależy to oczywiście od rodzaju i układu oświetlenia w danym pomieszczeniu.

odbijająca światło podstawa telewizora samsung 55q75ta

Dla zainteresowanych: szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 9 mm, a szerokość samej ramki – 2,5 mm. Z kolei szerokość podstawy to 731 mm.

Jakość obrazu Samsunga 55Q75T

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA o identycznej strukturze subpikseli, jak w testowanym wcześniej modelu 55Q74T. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.

układ subpikseli samsung 55q75ta

Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie krawędziowe, czego dowodem jest silna emisja ciepła od poziomego paska diod LED na dole ekranu.

Kolory

Moje testy wykazały, że tryb filmmaker (wprowadzony w roku 2020 jako nowość) ustępuje nieznacznie wiernością obrazu trybowi film, w związku z czym wszelkie pomiary przeprowadziłem właśnie w trybie film. Dla zainteresowanych różnicami: filmmaker ma włączone „wykrywanie światła otoczenia”, czyli czujnik światła, i wyłączone „ustawienia wyrazistości obrazu” czyli wspomaganie ruchu. Niestety filmmaker nieco bardziej niż tryb film ingeruje w krzywą jasności oryginalnego materiału (czytaj: jeszcze bardziej ściemnia obraz, tj. jego średnie szarości), co oznacza, że to właśnie film ma tu przewagę (czytaj: mniej odbiega od wzorca).

Zaskoczeni? Ja też, no bo przecież to filmmaker miał być tym „najwierniejszym” trybem obrazu, a nie stary i poczciwy film. A tu proszę: niespodzianka.

W trybie film (6780K) średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 4,7, co jest wynikiem dobrym.

Gdybyśmy przy wyliczaniu ww. błędów pominęli jasność (luminancję), a wzięli pod uwagę tylko odcień i nasycenie, to średni błąd spadłby do wartości 1,7, co jest wynikiem bardzo dobrym.

Tradycyjnie dla matryc LCD typu VA, pod kątem w poziomie kolory lekko bledną i ciemnieją, co jest typowym zjawiskiem w konwencjonalnych matrycach typu VA. W pionie to zjawisko nasila się.

Ogólnie w tej kategorii jest dobrze.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 88%, co potwierdza możliwość wyświetlania poszerzonej palety barw w materiałach HDR.

Błędy reprodukcji barw RGBCMY nie były duże, choć wykraczały poza próg postrzegalności (wartość 3,0).

Czerń i kontrast

W tej kategorii Samsung 55Q75T był bardzo podobny do modelu 55Q74T, choć zidentyfikowałem dwie różnice.

W testowanym egzemplarzu w ciemnych scenach dało się zauważyć, że podświetlenie nie jest równomierne: wystąpiły zauważalne przejaśnienia w obu prawych rogach ekranu (tj. górnym i dolnym) oraz mniejsze w pozostałych rogach. Na szczęście środek był czysty, jednolity i pozbawiony chmurek. Przyznam, że nieczęsto widuję „chmurki” w 55-calowych telewizorach Samsunga (a przetestowałem ich całkiem sporo), w związku z czym uważam to za jednostkową wadę testowanego egzemplarza. Inny egzemplarz powinien być od niej wolny (miejmy nadzieję).

Jeśli chodzi o współczynnik kontrastu ANSI, to wyniósł on 4079:1, a więc nieco mniej niż w 55Q74T (4650:1). Z czego to wynika? Na pewno nie z „cloudingu” bowiem podczas pomiarów omijam obszary z przejaśnieniami. Może to wynikać np. z innej partii matryc LCD. Pomimo tego jest to nadal bardzo dobry wynik: dużo lepszy niż w telewizorach z matrycami IPS.

W pozostałych aspektach 55Q75T zachowywał się identycznie jak 55Q74T, w związku z czym po dodatkowe informacje odsyłam Was do recenzji tego bliźniaczego modelu.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 462 cd/m^2.

Choć jest to wynik zbliżony do tego z modelu 55Q74T, jest on niższy niż w modelu 65Q74T (556 cd/m^2). Pomimo tego to i tak zauważalnie lepiej od średniej w tej klasie cenowej (ok. 330-350 cd/m^2).

Odwzorowanie ruchu

Dzięki matrycy klasy 120Hz ostrość i płynność obrazów ruchomych w modelu 55Q75T była bardzo dobra. W trybie użytkownika zmierzyłem 750 linii (na 1080 maksimum), co jest praktycznie takim samym wynikiem jak 55Q74T (tamten osiągnął co prawda 800 linii, ale 50 linii mieści się w granicach błędu pomiarowego). Zwracam uwagę, że 55Q75T miał zainstalowane oprogramowanie w wersji 1403, czyli nieco nowsze niż testowany w sierpniu 55Q74T (wersja 1302).

Upłynnianie ruchu działało identycznie jak w modelach 55Q74T i 65Q74T oraz innych 120-hercowych telewizorach tej marki. W trybie auto upłynnianie było duże, a w trybie użytkownika regulowane suwakiem w zakresie 0-10 (tradycyjnie dla Samsungów).

Korzystając z okazji, przypominam, że seria Q7xT jest najtańszą wyposażoną w matryce klasy 120Hz. Inaczej mówiąc, rozgranicza ona telewizory 60-hercowe (Q6xT i Crystal LED) od bardziej zaawansowanych 120-hercowych: stąd też „pogranicznik” w tytule recenzji. Pozwolę sobie przypomnieć, że w gamie 2019 rola ta przypadła serii RU8002, natomiast rok 2020 przyniósł nam nie tylko pierwsze 60-hercowe QLED-y (seria Q6xT), lecz także przesunął granicę 120-hercowości właśnie do serii Q7xT.

Inaczej mówiąc, jeśli szukasz czegoś wyższej klasy od 60-hercowej masówki, przyjrzyj się serii Q7xT.

Jakość dźwięku

Dzięki dwóm owalnym przetwornikom szerokopasmowym możliwości brzmieniowe Samsunga 55Q75T były moim zdaniem identyczne jak modeli 55Q74T oraz 65Q74T.

głośniki samsunga 55q75ta

Ich szczegółowy opis znajdziecie w recenzji modelu 65Q74T.

Funkcje smart telewizora Samsung 55Q75T

Bardzo dobre multimedia to wspólna cecha wszystkich Samsungów z serii Q7xT. Podobnie jak inne telewizory tej marki, 55Q75T pracuje pod kontrolą systemu Tizen w ulepszonej wersji na rok 2020. Zmian jest sporo, ale są ewolucyjne i mają raczej charakter porządkowy bądź kosmetyczny:

  • ikony aplikacji są kwadratowe, a nie prostokątne,
  • menu nie jest już białe (nareszcie!), lecz niebieskie (ale nadal można je zmienić na czarne, jeśli ktoś sobie tego życzy),
  • zmieniono nazwy niektórych funkcji (podświetlenie to teraz jasność, Auto Motion Plus to teraz wyrazistość obrazu, jasność to szczegóły cieni itd.),
  • przeniesiono niektóre funkcje w inne miejsca menu (czystość obrazu jest teraz pod wyrazistością)
  • wprowadzono tryb filmmaker, który praktycznie niewiele różni się możliwościami od „starego” trybu film.

Samsung 55Q75T obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, flv, mkv, mp4, mov, tp, wmv i wiele innych. Niestety, nie obsługuje plików 4K o rozdzielczości pionowej większej niż 2160 pikseli, co potrafi większość rywali. Pliki z USB można sortować wg tytułu (tj. nazwy) lub daty, ale niestety nadal nie można zmieniać kierunku sortowania.

Złącza i interfejsy

  • HDMI 2.0 – 2
  • HDMI eARC – 1
  • HDMI 2.1 (niepełna przepustowość) – 1
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S/S2, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4079
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 4,7
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 88
  • input lag (ms) – 9,1 (ale dopiero po wyłączeniu fabrycznie aktywnej opcji Gra Motion Plus, która zwiększa opóźnienie do 19,1 ms)

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
input lag telewizora samsung 55q75ta

Podsumowanie

Pomimo pewnych różnic Samsung 55Q75T jest praktycznie bliźniakiem testowanego wcześniej modelu 55Q74T. W związku z tym nie będę się silił na oryginalność i w zasadzie powtórzę to, co napisałem o 55Q74T:

Samsung 55Q75T jest udanym uniwersalnym telewizorem nadającym się dobrze i do telewizji, i do domowego kina oraz do sportu i gier. Telewizor ten ma wysoki kontrast, wysoką ostrość obrazów ruchomych (matryca 120Hz) oraz ponadprzeciętny HDR, czyli wiele z cech telewizora klasy średniej.
profil samsunga 55q75ta

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 7/10

Kino domowe: 7/10
Sport: 8/10
Gry: 7/10

Telewizor Samsung 55Q75TA znajdziesz w x-kom


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.